Полнети земички со фета сирење (Margarete) | Soft Buns with Feta Cheese [♫Vladino Oro – Duke Bojadziev]

♫Vladino Oro – Duke Bojadziev♫

(en is below)

Тесто – обожавам! Лелеее луѓе… Кифли, буреци, банички, лепче, мекици, пити… Можам да ги јадам секој ден и тоа за секој оброк. Овие земички ми се увртеа во глава и следното утро едноставно морав да ги направам. Не можам да ви опшам колку беа вкусни и меки. Направете ги и изненадете некого или најубаво – изненадете се самите себе откако ќе ги направите. Послужете ги со ајвар, сиренце и чаша јогурт.

Полнети земички со фета сирење (Margarete)

Состојки: 

 • 800 грама + брашно
 • 2 јајца
 • 1 кесичка сув квасец
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица шеќер
 • 150 гр путер
 • 300-350 мл млака вода (може да ставите млеко, јогурт или кисело млеко)

За фил:

 • 200 грама фета сирење
 • 1 белка од јајце
 • сусам и ким за посипување

Подготовка:

Во млаката вода, ставете ги квасецот и шеќерот. Оставете да се активира квасецот 5-10 минути. Во длабок сад, ставете ги брашното (не цело, околу 600 грама, за почеток), прашокот за печиво и солта. Измешајте. Во садот ставете ги јајцата и смесата од квасец, па замесете тесто. Откако ќе се оформи тесто, ставете го путерот и убаво месете додека да се инкорпорира во тестото. Додавајте брашно по потреба додека да замесите меко, мазно и еластично тесто. Покријте го тестото со кујнска крпа и оставете го да нарасне 2 часа на топло место.

Откако ќе нарасне, премесете го, поделете го на два дела и расукајте го првиот дел со сукало со дебелина од 2 цм. Со чаша, вадете тркалезни облици. Во тавче обложено со хартија за печење, ставете едно тркалезно парче тесто, премачкајте го со изматена белка и врз него ставете уште едно тркалезно парче тесто. Со дно од чаша (набрашнета малку, за да не се лепи) направете вдлабнатина. Премачкајте ги со изматена белка, ставете една лажица од филот од фета сирење и попрскајте ги малку со сусам и ким од горе, по желба.

Ставете ги да се печат во рерна загреана на 220 Целзиусови степени, 15-20 минути, додека да фатат боја и бидат испечени.

Cabrs Can’t imagine my life without them. These lovely buns, made my day yesterday, even though I ate just one and the other ones I gave to my family. Soft, fluffy, pillowy clouds filled with salty feta cheese. If you want to enjoy them the traditional way, serve them with ajvar, some cheese and a glass of yoghurt. Nazdravje! 🙂

Soft Buns with Feta Cheese

Ingredients:

 • 800 grams + flour
 • 2 eggs
 • 1 packet dry yeast
 • 1 packet baking powder
 • 1 tablespoon salt
 • 1 tablespoon sugar
 • 150 grams butter
 • 300-350 ml warm water (you can use milk, greek yoghurt or buttermilk)

Filling:

 • 200 grams feta cheese
 • 1 egg white
 • sesame seeds and cumin seeds

Prep:

In a small pot, heat the water and add the yeast and sugar. Let it sit for 5-10 minutes until the yeast is activated.

In a large bowl, add the flour, baking powder and salt. Mix until combined. Add the eggs, yeast mixture and mix everything until dough-like forms. Add the butter and start incorporating the butter into the dough. Kneed until you get soft, elastic and smooth dough. Cover it with a clean kitchen towel and let the dough rise for 2 hours.

Divide the dough in two. Roll each ball of dough with a rolling pin in circle in 2 cm thickness. Using a glass, cut out circle shapes, place them on a baking dish covered with baking paper, brush them with egg white and place another circle shape dough on top. With another small glass (dipped in flour) form indentation in every bun. Fill them with 1 tablespoon of the feta cheese-filling, brush them with egg white, sprinkle some sesame seeds and cumin seeds. Bake them in a pre-heated oven at 220C for 15-20 minutes. 

Земички од спелтино брашно | Vegan Spelt Rolls [♫Marvin Gaye – What’s Going On]

♫Marvin Gaye – What’s Going On♫

(en is below)

Овие земички од спелтино брашно ги направив за прв пат и како за прв пат излегоа многу добро, па затоа морав да го споделам овој рецепт со вас. Спелтино брашно се добива од зрното спелта (крупник) кое е одлична замена за пченицата за тие кои се на неа алергични или сакаат да го заменат пченичното брашно со друго.

Рецептот го најдов на интернет, пребарувајќи здрави варијанти на леб. Откако видов дека спелтино брашно може да се купи и во Скопје, веднаш отидов да си купам едно пакетче. Брашнто го купив од тука, а сигурна сум дека може да се најде и во другите продавници за здрава храна, па дури и на пазар (на оние тезги за здрава храна).

Процесот е ист како за подготовка на било кое печиво од пченично брашно, но вкусот е многу различен. Овие земички се многу вкусни и здрави во исто време. Еве како да ги направите:

Земички од спелтино брашно

Состојки:

 • 250 гр спелтино брашно
 • 1 пакетче сув квасец
 • 2 лажици шеќер
 • 1/2 лажица сол
 • 120 мл соино млеко (или друго растително млеко)
 • 60 мл вода
 • 2 лажици маслиново масло
 • микс од семки (лен, сончоглед, семки од тиква, сусам)

Подготовка:

Во длабок сад ставете ги брашното, солта и измешајте.

Во тенџерче, стоплете ги млекото и водата (малку, не да вријат), ставете ги квасецот и шеќерот и оставете 10 минути да се активира квасецот.

Течната смеса префрлете ја во садот со брашно, ставете го маслиновото масло и замесете меко тесто. Месете околу 10 минути, додека тестото да биде меко, мазно и еластично. На крај, доддете ги семките (претходно тостирани на тавче). Замесеното тесто, покријте го со чиста кујнска крпа и оставете го на топло да нарасне, ококу 1 до 2 часа (во зависнот од температурата дома).

Од тестото, одвојте 12-15 помали топчиња. Секое топче размесете го и редете ги топчињата во тавче за печење. Топчињата премачкајте ги со малку вода, ставете малку семки врз секое топче и ставете ги земичките да се печат во претходно загреана рерна на 200 Целзиусови степени, околу 20-25 минути, односно додека да бидат испечени.

Испечените земички, попрскајте ги со вода уште додека се врели, покријте ги со кујнска крпа и оставете ги да се оладат пред да ги послужите.

These rolls from spelt flour turned out great, having in mind that this was my first time making them. I adapted the recipe from here, adding my own twist to them. Spelt flour is not very popular in Macedonia, but luckily you can find this flour easy in almost every healthy store in Skopje.

Here is the recipe with my twist on it:

Vegan Spelt Rolls 

Ingredients: 

 • 250 grams spelt flour
 • 1 packet dry yeast
 • 2 tablespoons sugar
 • 1 teaspoon salt
 • 120 ml soy milk
 • 60 ml water
 • 2 tablespoons olive oil
 • toasted mixed seeds (sunflower, flax, pumpkin, sesame)

Prep:

In a large mixing bow, add the flour and salt.

In a small pot, heat the milk, water and add the sugar until warm. Add the yeast and wait for 10 minutes until the yeast activates.

Add the wet mixture into the dry, add the oil and mix everything until dough forms. Kneed until you reach soft and elastic dough. At the end, add the seeds and mix until well distributed.

Cover the dough with clean towel and let it rise for 1-2 hours.

Divide the dough in 12-15 pieces. Each piece roll nicely and place them in a baking pan. Brush them with some water, sprinkle some seeds and bake the rolls in a preheated oven at 200C. Bake them for 20-25 minutes or until nicely golden brown.

Immediately when they get out of the oven, spritz them with water, cover them with a towel and let them cool a bit until you serve them.

Пире од спанаќ | Macedonian Style Spinach Dip [♫Bee Gees – How Deep Is Your Love]

♫Bee Gees – How Deep Is Your Love♫

(en is below)

Пире од спанаќ ми е новото омилено јадење. Не знам од каде да почнам за да ви раскажам колку е вкусно и да ве охрабрам да го направите.

Спанаќ обожавам! Ама, вака како пире, го сакам највеќе! Единствена тешка работа во подготовката е миењето на спанаќот! Е, нема подосадна работа од тоа! Ама…откако ќе го измиете, целата постапка за подготовка на пирето оди лесно. Се прави за 15 минути, а се јаде за 5 минути – верувајте! Може да го јадете како прилог на месо, риба, намачкано на лепче или во вегетаријанска верзија, со печени компирчиња и салата од патлиџани, на пример. Мммм!

Овој рецепт вреди пари, верувајте. Направете го и споделете со мене како ви испаднало 🙂

Пире од спанаќ

Состојки:

 • 1 кг спанаќ, обарен
 • 10 чешниња лук, ситно сечкани
 • 120 мл млеко
 • 150 мл масло
 • 2 лажици брашно
 • сол, бибер и морско оревче

Подготовка:

Спанаќот убаво измијте го. Во длабокот тенџере, ставете вода и оставете да зоврие. Посолете и ставете го спанаќот. Варете го спанаќот 5 минути. Потоа, исцедете го многу убаво од водата, ставете го на даска за сечење и исечете го ситно со нож.

Во тавче за пржење, ставете 50 мл масло и 2 лажици брашно. Пржете го брашното и зачинете со сол, бибер и морско оревче. Кога брашното ќе добие златно-жолта боја, ставете го ситно исечканиот спанаќ, измешајте, па ставете 120 мл млеко. Мешајте додека да се згусне смесата околу 5-10 минути.

Во тенџерче на страна, ставете 50 мл масло и ставете го лукчето. Пржете кратко и веднаш прелејте го врз спанаќот и измешајте. 

This is my favorite spinach recipe so far. It is so good that I made it twice this week. The most annoying part of making this recipe is washing the spinach, of course. So boooooring! But, if you have bags of washed spinach in your grocery shop, this will go so easy. Creamy, full of garlicky flavour and just pure delight to eat, this spinach dip is everything you ever wanted your side dish to look and taste like and more!

Spinach Dip

Ingredients: 

 • 1 kg fresh spinach
 • 10 cloves of garlic
 • 150 ml oil
 • 120 ml milk
 • 2 tablespoons flour
 • salt, pepper, nutmeg

Prep:

Wash and dry the spinach. Blanch the spinach for 5 minutes is a big pot, filled with boiling salted water. Squeeze out the excess water and chop the spinach finely.

In a frying pan, add 50 ml oil and add 2 tablespoons flour. Fry the flour until golden brown. Season with salt, pepper and nutmeg. Add the chopped spinach, stir and add the milk. Let it cook for 5-10 minutes or until the mixture has thicken.

In a small pan, add 50 ml oil and sliced garlic cloves. Fry the garlic for 30 sec and pour the garlic-oil mixture on top of the spinach dip. Stir everything and serve. 

Фалафел сендвич | Falafel Sandwich [♫Maktub – Já estava escrito]

♫Maktub – Já estava escrito♫

(en is below)

Фалафел сендвич, за прв пат, пробав во сендвичарата „Нино“, кај плоштад „Македонија“. Тогаш, ми изгледаше како највкусниот сендвич што некогаш сум го пробала. Многу салати, сосови, лепче со семки… тој сендвич навистина ми беше вистинско уживање додека го јадев, односно додека не научив да си го подготвувам дома. Од денешна перспектива, плескавицата од леблебија кај „Нино“ беше многу мрсна, а фалафел ќофтињата ако се подготват како што треба, никогаш не се мрсни.%d1%84%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%84%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d1%87-falafel-sandwich-4

Фалафел ќофтињата се одлични за тие што сакаат да го заменат месото со исхраната или што сакаат да направат пауза од него. Најчесто се ставаат во сендвич или се јадат како мезе. Рецептов е 100% проверен и лично ве охрабрувам да го пробате. Сигурна сум дека ќе ги засакате, акко досега никогаш не сте ги пробале овие вкусни ќофтиња од леблебија: %d1%84%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%84%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d1%87-falafel-sandwich-7

Фалафел сендвич

Состојки: 

 • 250 грама наут (сурова леблебија), киснет преку ноќ
 • 1 главица кромид, ситно исечкана
 • 3-4 чешниња лук, ситно исечкани
 • 1 врзоп магоднос
 • 1/2 врзоп коријандер
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 3-4 лажици брашно
 • сол, бибер

Подготовка: Леблебијата убаво измијте ја, неколку пати, налејте вода и оставете ја да кисне преку ноќ (најмалку 18 часа).

Следниот ден, исцедете ја леблебијата и заедно со кромидот, лукот и зачините, ставете ги во блендер. Блендајте за да добиете смеса како тесто. Ако смесата е многу сува, ставете 1-2 лажици вода. Посебно измиксајте ги магдоносот и коријандерот за да добиете паста од зачините. Пастата измешајте ја со смесата од леблебија. Пробајте ја на вкус и зачинете, ако треба. Од смесата формирајте мали топчиња, редете ги на хартија за печење, за да не се залепат. Секое ќофте пржете го во загреано масло, додека да порумени.

Испржените ќофтиња, редете ги на кујнска хартија и додека се топли посолете ги и ставете малку лимонов сок врз нив. Послужете ги во пита, како мене, со многу свеж зелечнук, сос од павлака и закиселен кромид или со прилог од компири или зеленчук. %d1%84%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%84%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d1%87-falafel-sandwich-6

Falafel sandwich is one of my favorite vegetarian sandwiches out there. These yummy chickpeas balls are perfect in a pita bread or for mezze with some tahini sauce on the side. I know that some of you make them regularly, but for the other ones out there, that never had tried them before, here is the recipe for you: 
%d1%84%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%84%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d1%87-falafel-sandwich-3Falafel Sandwich

Ingredients: 

 • 250 grams raw chickpeas, soaked in water overnight
 • 1 onion, chopped
 • 3-4 garlic cloves, minced
 • 1 bunch parsley
 • 1/2 bunch coriander
 • 3-4 tablespoons flour
 • 1 teaspoon dried red pepper
 • salt and pepper

Prep: Wash very well the chickpeas and soak them in cold water, overnight.

The next day, drain them and place them in food processor, with the onion and garlic. Blend until a dough like out of the chickpeas. If the dough is too dry, add few tablespoons of water. Separately, in a blender, blend the parsley and coriander until paste forms. Combine the herb paste and the chickpeas dough until everything is well mixed. Form small balls out of the dough and place them on a parchment paper. In a large pot, add some sunflower oil to heat. Fry the falafel balls until they are golden brown. When they are still hot, season them with salt and squeeze some lemon juice over them.

These falafel balls you can serve them with some steamed vegetables or potatoes, or you can place them in a pita bread, spread some yoghurt based sauce, fresh vegetables and some pickled onion (like I did 🙂 )%d1%84%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%84%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d1%87-falafel-sandwich-7

Салата со праз и маслинки | Leek and Olives Salad [♫Balkan tale – Duke Bojadziev]

♫Balkan tale – Duke Bojadziev♫

(en is below)

Оваа салата не се сеќавам дека сум ја јадела во текот на моето детство. Пред неколку години, видов дека се продава на кило во еден супермакеркет, па искрено да ви кажам кога ја видов цената за килограм, се изнасмеав. Си реков, зошто некој би дал 250 за килограм салата направена од најевтините состојки? Решив да ја направам дома и можам да ви кажам дека испадна феноменално. Не треба некоја особена стручност да ја направите, но е толку вкусна што веднаш ќе ви се отвори апетит за тазе лепче, мевце на скара, салата од патлиџани, а богами и за ракија 🙂

%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7-%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%ba%d0%b8-leek-and-olives-salad-1Салата со праз и маслинки

Состојки: 

 • 3 страка праз, ситно исечкан
 • 250 грама маслинки, исечени на тркалца
 • 3 лажици вински оцет
 • 6 лажици маслиново масло
 • 2 лажички (лут) буковец
 • сол и бибер

Подготовка:

Во длабок сад измешајте ги сите состојки заедно. Оставете ја салатата да отстои во фрижиер 1 час, па сервирајте ја. %d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7-%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%ba%d0%b8-leek-and-olives-salad-4

Some people here, grew up eating this humble salad. I didn’t, but I always knew that this salad existed in our traditional Macedonian cuisine. Leeks are so sweet and spicy at the same time and along with some olives and hot pepper flakes, all these ingredients make one super nice salad. Serve it with freshly baked bread, tomato salad, grilled meat and of course, rakija 😀

%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7-%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%ba%d0%b8-leek-and-olives-salad-2Leek and Olives Salad

Ingredients:

 • 4 cups finely chopped leek
 • 250 grams olives, chopped
 • 3 tablespoons red wine vinegar
 • 6 tablespoons olive oil
 • 2 teaspoons (hot) pepper flakes
 • salt and pepper

Prep: In a large bowl, put all the ingredients and mix them well. Place the bowl in the fridge to chill for 1 hour and then serve.  %d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7-%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%ba%d0%b8-leek-and-olives-salad-3

Печени компири | Simple roasted potatoes [♫Rick Astley – Never Gonna Give You Up]

♫Rick Astley – Never Gonna Give You Up♫

(en is below)

%d0%bf%d0%b5%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%b8%d1%80%d0%b8-simple-roasted-potatoes-3Слободно можам самата да се наречам кралица на компирите! Не затоа што ги подготвувам најубаво ^_^ туку затоа што обожавам да ги јадам! Печени, варени, пржени, со зелечнук, со месо, заедно со печен ориз (да, да 🙂 )во секоја комбинација сакам да имам компири на трпезата. Млади пржени компириња со изрендано овчо сирење или пире од компири со ќофтиња или печени компирчиња со шопска салата…. Можам да набројувам со часови 🙂

Овие печени компирчиња ги правам секогаш кога сакам крцкави од надвор, а меки од внатре компирчиња. Секогаш излегуваат совршени! Ама баш секогаш! Многу од вас го баравте рецептот (т.е трикот) за нив, па затоа, го споделувам со сите вас:

%d0%bf%d0%b5%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%b8%d1%80%d0%b8-simple-roasted-potatoes-2Печени компири

Состојки: 

 • компири (овие се најдобри за печење)
 • маслиново масло
 • сол

Подготовка:

Компирите убаво измијте ги и излупете ги. Пресечете ги на парчиња, тркалца или оставете ги цели (ако се помали). Во тенџече, ставете вода да зоврие. Посолете ја водата и ставете ги компирите да се варат. Варете ги компирите на средна температура околу 8-10 минути. Исцедете ги од водата и веднаш уште додека се топли префрлете ги во тавче за печење обложено со хартија за печење. Посолете ги и попрскајте ги со маслиново масло. По желба, ставете им други зачини (бибер, копар, оригано…). Ставете ги да се печат во рерна загреана на 220 Целзиусови степени и печете ги околу 25-30 минути, додека да фатат крцкава коричка од горе. %d0%bf%d0%b5%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%b8%d1%80%d0%b8-simple-roasted-potatoes-4

I love potatoes. Potatoes are my life and love! 🙂 Roasted, boiled, fried… Omg! Potato queen over here 😀 Whenever I crave roasted potatoes, I always make them this way! The trick is in boiling them first and them roasting them. That is what makes them crispy on the outside and fluffy on the inside. Just pure perfection! Here is the recipe (or more the trick) for the nicest yet the simplest roasted potatoes:

%d0%bf%d0%b5%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%b8%d1%80%d0%b8-simple-roasted-potatoes-3Simple Roasted Potatoes

Ingredients:

 • potatoes (Yukon gold are the best!)
 • olive oil
 • salt

Prep: Wash and peel the potatoes. Cut them into chunks or leave them whole) if they are small or medium size. Fill one big pot with water to boil. Add salt and when the water is boiling, put the potatoes into the pot. Boil them for 8-10 minutes. Drain them from the water and while they are still hot, place them in a pan lined with baking paper. Season with salt  (or with something else like oregano, dill..), drizzle some olive oil and place them in a preheated oven to 230C to roast for 25-30 minutes or until they are crunchy on the outside. %d0%bf%d0%b5%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%b8%d1%80%d0%b8-simple-roasted-potatoes-4

Чиа пудинг со овошје | Simple Chia Pudding [♫Beyoncé – Irreplaceable]

♫Beyoncé – Irreplaceable♫

(en is below)

Пудинг од чиа ми е омилен, особено за појадок. Толку е брз и лесен за подготовка, а особено ми се допаѓа што лесно се транспортира за на работа – го ставаш во тегла и на работа имаш супер здрав појадок. Преферирам овој пудинг да го правам со растително млеко, но понекогаш го правам и со обично млеко. Чиа семките се многу здрави, особено за појадок затоа што ви даваат сила и енергија рано, наутро. Штом еднаш ќе го направите, ќе се навлечете на него.

img_20170120_105422Чиа пудинг со овошје

Состојки: 

 • 3 лажици чиа семе
 • 300 мл млеко (млеко од ориз, бадеми или друго растително млеко е подобро)
 • 1 лажица мед
 • 1 лажиче цимет
 • овошје по желба

Подоготовка: Во тегла ставете ги млекото, циметот и чиа семето. Затворете ја теглата и протресете ја. Оставете ја теглата да стои во фрижидер најмалку  часа или преку ноќ. Следниот ден, претурете го чиа пудингот во чинија, ставете мед од горе и овошје, семки и јатки по желба.

Chia pudding is my favorite breakfast idea ever. I love making this quick and very easy to make brekkie and with some drizzle of honey… this makes one perfect chia pudding bowl that you’ll dive in to. I usually prepare this, one day ahead, take my jar in the morning, along with some fruits and nuts and off to work I go. Almond milk is my favorite, but sometimes I make it with regular milk. However, chia pudding is divine. 
%d1%87%d0%b8%d0%b0-%d0%bf%d1%83%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b3-%d1%81%d0%be-%d0%be%d0%b2%d0%be%d1%88%d1%98%d0%b5-simple-chia-pudding-1

Simple Chia Pudding

Ingredients:

 • 3 tablespoons chia seeds
 • 300 ml milk (almond, rice or soy it’s the best!)
 • 1 tablespoon honey
 • 1 teaspoon cinnamon
 • fruit, seeds and nuts of choice

Prep: In a jar, add milk, chia and cinnamon. Shake well and leave it in the fridge for at least 3 hours or over night. Serve the chia pudding with some fresh fruit, chopped nuts and seeds of your choice. 7715472452_ac73742bca_k

Сицилијанска пица | Sicilian Square Pizza [♫Carla Bruni – You Belong To Me]

♫Carla Bruni – You Belong To Me♫

(en is below)

%d1%81%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-sicilian-square-pizza-5Ако морам да бирам, секогаш ќе одберам коцкаста пица пред округла. Таа ми е некако многу повкусна од тркалезната. Можеби затоа што тестото е подебелко, а не тенко. Со доматен сос (секогаш домашен), многу лук и моцарела, тешко да се најде некој кој може да и’ одолее на пицава. Не се фалам, ама изгледа навистина импресивно, нели? ^_^ Пробајте да направите домашно тесто, домашен доматен сос и верувајте дека ќе заборавите на сите пица деливери и буквално ќе се заљубите во неа. Рецептов е 100% проверен, вреди пари, ама јас го споделувам со вас со голема љубов:

%d1%81%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-sicilian-square-pizza-4Сицилијанска пица

Состојки:

Тесто:

 • 3+ 1/2 шолја брашно
 • 1+ 1/3 шолја топла вода
 • 1 пакетче квасец
 • 1 лажица мед (или шеќер)
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици маслиново масло

Сос од домати:

 • 1 голема конзерва од домати (пелати)
 • 2 големи главици кромид, ситно исечкани
 • 4-5 чешниња лук
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица концентрат од домати
 • прстофат оригано, босилек и нане
 • сол и бибер

Фил:

 • 2 топки моцарела
 • 6 чешниња лук (ако јадете лукче)
 • рукола и чери патлиџанчиња, по желба

Подготовка:

Прво, направете го тестото. Просејте ги брашното и солта во длабок сад. Ставете го маслиново масло. Во топлата вода ставете го медот, промешајте и додадете го квасецот. Кога ќе нарасне, додадете го во брашното и полека мешајте со дрвена лажица додека да се формира топка. Потоа, месете го тестото со рака околу 10-15 минути, односно додека а биде меко, еластично и нелепливо. Намачкајте го со маслиново, покријте го со крпа и оставете да нараснува на топло околу 1 час.

Направете го доматиот сос. Во тавче за сос, ставете маслиново масло. Ставете ги кромидот и лукот да се пржат додека да омекнат. Додадете ги пелатите, наполнете ја конзервата со вода, додадете ја во тенџерето, ставете ги шеќерот, солта, биберот, зачините и концентратот. Измешајте убаво, покријте со капак и оставете да крчка околу 20-25 минути, додека да се згуне сосот. Кога ќе се згусне, изблендајте го сосот со рачен блендер или во миксер и оставете да се олади пред да го користите.

Во коцкасто тавче, ставете маслиново малку. Ставете ги тестото и убаво распоредете го на цело тавче. Ставете од сосот, ставете моцарела, наредете го лукчето. Попрскајте со маслиново масло и ставете ја пицата да се пече во добро загреана рерна на 250 Целзиусови степени. Кога ќе биде печена, ставете рукола и чери од горе и послужете. %d1%81%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-sicilian-square-pizza-3

I love pizza. So much. Especially this square one is my favorite. With lots of garlic and mozzarella. This is my to go pizza dough and pizza sauce that I make all the time. I am sharing with you this lovely recipe with you. Write it or save it in bookmarks and you will be forever grateful with me:

%d1%81%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-sicilian-square-pizza-6Sicilian Square Pizza

Dough

Ingredients:

 • 3 + 1/2 cup of flour
 • 1 + 1/3 cup of warm water
 • 1 tablespoon of honey
 • 1 teaspoon of salt
 • 3 tablespoons evoo
 • 1 packet of instant yeast or 40 grams of fresh yeast

Tomato sauce:

Ingredients: 

 • 1 tin of canned tomatoes + water
 • 2 large chopped onions
 • 4 cloves of garlic
 • salt and pepper
 • oregano, mint and basil
 • evoo

Filling:

 • 2 mozzarella balls
 • 6 garlic cloves
 • arugula and cherry tomatoes

Prep:

Stir in the honey and yeast in the warm water. Let it rise for 10 minutes. Sift the flour in a large bowl and add the salt. Stir to incorporate the salt into the flour. After 10 minutes, add the yeast mixture. First, stir with a wooden spoon to combine all together and then kneed with your hands. Kneed the dough for 10-15 minutes or until bouncy and elastic. At the end, incorporate the evoo, cover with towel and let it rise for 1 hour or until doubled in size.

Put some evoo in a large pan. Add the chopped onions and garlic. Cook them until soft. Add the liquids – tomatoes and water, season with dried herbs, cover with a lid and cook for 20 minutes or until the sauce is thick. When the sauce is done, let it cool.

Put some evoo in squared baking pan. Place the dough. Put some sauce, mozzarella, sliced garlic and extra evoo. Bake on 250 C for 10 minutes or until the crust is crispy and golden. Add some arugula, cherry tomatoes and drizzle evoo.%d1%81%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-sicilian-square-pizza-7

Корејски јајца во соја сос | Korean Eggs in Soy Sauce [♫Sting – Fields Of Gold]

♫Sting – Fields Of Gold♫

(en is below)

%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%98%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%be%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81-korean-eggs-in-soy-sauce-1Меко варени јајца ми се омилени. Со растечена жолчка и мека белка, морска сол и малку бибер. Нема поубава закуска од ова. Ми требаа неколку обиди за да ги усовршам овие меко сварени јајца, но на крај им ја најдов цаката: во зовриена вода ги ставам јајцата со лажица (да не ми се скршат), местам тајмер на 7 минути, намалувам рингла од 5ка на 3,5 и варам 7 минути. Потоа, веднаш во ладна вода и ги лупам под млаз вода. Перфекција! Овие корејски јајца ги видов сосема случајно на интернет (како и сите други идеји кои ми доаѓаат 🙂 ) па, уште веднаш решив да ги направам. Мора да ги направите еден ден однапред за да бидат вака црни и да впијат од маринадата. Многу се добри! Маринадата е толку супер – не преовладува ниедна состојка, туку се е добро балансирано. Ако сакате да пробате нешто ново и многу вкусно, пробајте ги овие корејски јајца во соја сос, нема да зажалите. Еве го рецептот:

%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%98%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%be%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81-korean-eggs-in-soy-sauce-3Корејски јајца во соја сос

Состојки:

 • 2 меко сварени јајца (7 минути)
 • 1 шолја соја сос
 • 1 шолја вода
 • 2 чешниња лук, исечкани
 • 1 мал ѓумбир, исечкан на тркалца
 • 2 млади кромидчиња, исечкани
 • 1 лажица шеќер
 • 2 лажици оцет балсамико

Подготовка: Меко сварените јајца (7 минути во зовриена вода) излупете ги. Во висок сад, ставете ги сите состојки за маринадата и измешајте. Излупете и ставете ги јајцата, а врз нив ставете капак од тегла или друг пластичен капак за да бидат јајцата под маринадата. Покријте со фолија и оставете ги во фрижидер преку ноќ. Следниот ден, пресечете ги јајцата и послужете.
Забелешка: Маринадата може да ја зачувате и за следен пат.

%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%98%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%be%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81-korean-eggs-in-soy-sauce-4It took me a while until I learned how to make the perfect soft boiled eggs. I tried and tried until I succeeded! With a spoon, carefully place the eggs into the boiling water. Set the timer for 7 minutes and boil them. Then, cool them off immediately and peel them under the running water. If you never tried this kind of eggs, you should definitely try them out. Creamy yolk, soft white and with some sprinkle of sea salt and black pepper, they make one hell of a snack! These Korean eggs I saw them while I was browsing on the Internet and I wanted to try them immediately. They taste so nice, balanced and rich at the same time. You have to make them one day in advance, but it is so worth it. Here is the recipe:

%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%98%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%be%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81-korean-eggs-in-soy-sauce-2Korean Eggs in Soy Sauce

Ingredients:

 • 2 soft boiled eggs (7 minutes)
 • 1 cup soy sauce
 • 1 cup water
 • 2 garlic cloves, sliced
 • 1 thumb ginger, sliced
 • 2 spring onions, sliced
 • 1 tablespoon sugar
 • 2 tablespoons balsamic vinegar (or mirin)

Prep: In a bowl, mix all ingredients until combined. Peel the eggs and place them in the marinade. Cover with a lid and let them chill over night in the refrigeration. Slice and serve the next day.%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%98%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%be%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81-korean-eggs-in-soy-sauce-1

Печурки и праз во тавче | Mushroom and Leek Stew [♫Leb i Sol – Nisam tvoj]

♫Leb i Sol – Nisam tvoj♫

(en is below)

Многу сакам да готвам и јадам лесни и (релативно) брзи јадења кои се подготвуваат со евтини состојки. Кога имам во фрижидер од се по нешто, секогаш сакам да го искористам максимумот од секој продукт и да зготвам нешто вкусно. Ова јадење, со печурки и праз е вистински пример за тоа дека и јадењата без месо може да се вкусни. Навистина! Плус, испеков и феноменални компири (рецепт ќе има наскоро) и ручекот испадна одлично! 🙂 Направете го ова манџиче и ви гарантирам дека прсти ќе излижете ^_^

mushroom-and-leek-stew-4Печурки и праз во тавче

Состојки: 

 • 500 гр свежи шампињони, исечкани
 • 500 гр праз, исечкан
 • 400 мл сос од домати (пелати)
 • 1 лажица концентрат од домати
 • 1 главица кромид, ситно исечкан
 • 4-5 чешниња лук, исечкани
 • сол и бибер

Подготовка:

Во тенџере, ставете маслиново масло да се загрее. На загреаното масло ставете ги празот и кромидот да се пропржат додека да омекнат. Ставете ги шампињоните и динстајте додека да испари водата. Ставете ги концентратот од домати, сосот од домати, лукчето и 400 мл вода. Зачинете со сол и бибер, покријте со капак и динстајте околу 40-50 минути додека да омекне се. mushroom-and-leek-stew-1Префрлете ја смесата во тавче за печење и печете на 200 Целзиусови степени 15 минути (опционално). Послужете со печени компирчиња, пире или зеленчук на пареа.

mushroom-and-leek-stew-3

Leftovers are great, right?! I just love them! When I have few bits and pieces in my fridge, I love when this type of dish pops out in my head. Vegan and vegetarian friendly, delicious, cheap, very tasty and so easy to make. I highly recommend making this yummy dish! I served this with my epic roasted potatoes (recipe soon!) and I was in food heaven! Nom, nom, nom ^_^

mushroom-and-leek-stew-3Mushroom and Leek Stew

Ingredients:

 • 500 gr mushrooms, chopped
 • 500 gr leeks, chopped
 • 1 small onion, chopped
 • 4-5 garlic cloves, sliced
 • 400 ml tomato passata
 • 1 tablespoon tomato purée
 • salt and pepper

Prep:

In a pot, add some evoo and sauté leeks and onion until soft. Add the mushrooms and sauté until all the water is evaporated. Add passata, tomato purée, 400 ml water, season with salt and pepper, cover with a lid and cook for 40-50 minutes until all thickness. mushroom-and-leek-stew-1Transfer the mixture in a baking dish and bake for 10-15 minutes (optional).Serve with roasted potatoes, mash potatoes or steamed vegetables.