Ѓаволски јајца | Deviled Eggs [George Michael – Flawless]

♫George Michael - Flawless♫ (en is below) Овие полнети јајца се супер идеа за искористување на неколку варени јајца кои ви стојат ден-два во фрижидер. Прв пат ги направив пред неколку години и оттогаш ги правам секој пат кога имам варени јајца. Калорични се, па затоа јадете умерено, по едно е доволно 🙂 Другите поделете … Continue reading Ѓаволски јајца | Deviled Eggs [George Michael – Flawless]

Advertisements

Пица леб | Pizza Bread [♫Sway – Dean Martin]

♫Sway - Dean Martin♫ (en is below) Како го пишувам рецептов, така ми доаѓа да го направам овој леб уште една и тоа уште сега! Ова беше вистински деликатес. Крцкаво лепче со ким, богато наполнето со пица фил и многу кашкавалче. Е, кога се тоа убаво ќе се испече, настанува гурманска фантазија. Ви препорачувам да … Continue reading Пица леб | Pizza Bread [♫Sway – Dean Martin]

Крем салата со варени јајца | Simple Egg Salad [♫Coldplay – Yellow]

♫Coldplay - Yellow♫ (en is below) Крем салата од јајца е прво нешто што ми текнува да направам ако имам останато неколку варени јајца во фрижидер и тоа од две причини. Првата е тоа што нема друга салата која се прави полесно од оваа, а втората е тоа што откако ќе ја направам имам шанса … Continue reading Крем салата со варени јајца | Simple Egg Salad [♫Coldplay – Yellow]

Грчка тиропита | Greek Tiropita [♫Nikos Vertis – Thelo na me nioseis]

♫Nikos Vertis - Thelo na me nioseis♫  (en is below) Пред неколку години во Грција, за прв пат пробав тиропита и уште една превкусна пита со месо (не знам како се вика, ама ми остана врежана во срцето). Двете беа феноменални! Корите беа толку многу крцкави, а филот кремаст штосекое залче беше вистинско уживање. Оттогаш, … Continue reading Грчка тиропита | Greek Tiropita [♫Nikos Vertis – Thelo na me nioseis]

Тесто за пица l Basic Pizza Dough [♫Leonard Cohen – Dance Me to the End of Love]

♫Leonard Cohen - Dance Me to the End of Love♫ (en is below) Ниедно купечко тесто за пица не  добро како тоа што ќе си го направите дома. Има  тооолкава одбивност кон замрзнатите купечки теста, што не можам ни да ви објаснам доволно. Колку и да ви изгледа брзо и економично да купите замрзнато тесто, … Continue reading Тесто за пица l Basic Pizza Dough [♫Leonard Cohen – Dance Me to the End of Love]

Крекери од семки | Seed Crackers [♫Hall and Oates – Out of Touch]

♫Hall and Oates - Out of Touch♫ (en is below) Крекерите кои ги гледате пред вас се нешто што мора да го направите и тоа уште веднаш. Јас, дома, скоро секогаш имам семки кои си ги чувам во теглички. Забележав дека ретко ги користам, освен кога правам леб и можеби понекогаш во гранола (која и … Continue reading Крекери од семки | Seed Crackers [♫Hall and Oates – Out of Touch]

Капрезе сендвич | Simple Caprese Sandwich [No Doubt – Don’t Speak]

♫No Doubt - Don't Speak♫ (en is below) Пред неколку години не можев ни да помириснам босилек, а камо ли песто сос. Ау! Не можев да го поднесам силниот мирис на босилекот. Но, минатото лето кога бев во Хрватска, се заљубив во него. Оваа година, си засадив неколку свежи зачини во една саксија. Босилекот е … Continue reading Капрезе сендвич | Simple Caprese Sandwich [No Doubt – Don’t Speak]

Брускети со домати и босилек од филмот „Julie and Julia“ | Julie and Julia’s Tomato Bruschetta [Time after time- Margaret Whiting]

♫Time after time- Margaret Whiting♫ (en is below) Ако не сте го гледале до сега филмот „Julie & Julia“ ќе ви дадам уште една, последна шанса пред да прекине нашето другарство. Овој филм е есенцијата на тоа што го правам јас во мојот приватен живот. Девојка од Њујорк, која работи досадна 8-часовна работа, решава да … Continue reading Брускети со домати и босилек од филмот „Julie and Julia“ | Julie and Julia’s Tomato Bruschetta [Time after time- Margaret Whiting]

Овошна вода на 4 начини | 4 Flavored Waters [♫Imagination – Just An Illusion]

♫Imagination - Just An Illusion♫ (en is below) Овошната вода е она што ви треба во жешките денови. Многу подобра од газирани пијалоци или тетрапак сокови. Особено е добра за оние кои и така не пијат многу вода во текот на денот. Јас ги имав овие состојки при рака, ама вие може да ставите во … Continue reading Овошна вода на 4 начини | 4 Flavored Waters [♫Imagination – Just An Illusion]

Крцкаво пржено пилешко | Crispy Fried Chicken [♫Kool and The Gang – Get Down On It]

♫Kool & The Gang - Get Down On It♫ (en is below) Јас месо многу ретко јадам, ама пржено пилешко обожавам, особено кога ќе си го направам сама. Ова е основен рецепт за похување во брашно, јајца и лебни трошки. Интересно е во секоја од нив може да си ставите зачин по вкус, како јас … Continue reading Крцкаво пржено пилешко | Crispy Fried Chicken [♫Kool and The Gang – Get Down On It]