Aranchini with Mashed Peas | Италијански топчиња од ориз со пире од грашок [♫Felicita]

♫Felicita♫

(un) Perfect sized rice balls full of yummy flavor – aranchini, ladies and gentlemen. I first made these beauties few years ago and they were awful. I think I put too much flour… Then, I got inspired by Mr. Gennaro Contaldo’s video for aranchini and I thought… well Tea,  come on, you can do much better. And I did! These yummy balls were to die for! So addictive! So easy to make! So perfect!A true delight! I paired these lovely fried aranchini with a delectable mashed peas. OMG, how much I love peas! With some green salad on the side, let me tell you, this was one wonderful lunch. Aranchini with mashed peas [♫Felicita]

Aranchini with mashed peas

Aranchini

Ingredients:

 • around 500 grams leftover risotto
 • salt and pepper
 • chili flakes
 • 100 grams of grated parmigiano
 • 2 eggs, beaten
 • 100 grams of flour
 • 200 grams of breadcrumbs
 • sunflower oil for frying
 • lemon

Prep: Mix the leftover risotto with the parmigiano and season with salt, pepper and chili flakes. Form equal size balls and coat them in flour, eggs and breadcrumbs. Fry them in oil, in batches, until they get a golden color. Serve them with some marinara sauce and wedges of lemon.

Mashed peas (Mushy peas)

Ingredients:

 • 400 grams frozen and defrosted peas
 • pinch of dried oregano
 • salt and pepper
 • butter

Prep: In a pan, melt some butter and place the peas. Cover with a lid and cook them for 15-20 minutes or until they are soft. Remove the pan from heat and with a potato masher mash them slightly. Season them with salt and pepper. Serve with additional butter.

Green Salad with Peas and Spinach | Зелена салата со грашок и спанаќ [♫Green Green Grass Of Home]

Green Green Grass Of Home

(en is below)

Не постојат доволно зборови кои можат да колку многу е вкусна оваа салата. Но, прво неколку воздишки за прекрасната винтиџ чинија. Многу сакам винтиџ чинии, чаши, вилушки, лажици… Го обожавам нивниот автентичен изглед и минтото кое го кријат… Спомени. Убави и неубави. Баба ми Перка има многу чинивчиња. Мајка ми само и’ зема секоја недела по нешто. Се надевам дека се тоа ќе остане во мое наследство.

Оваа салата е многу едноставна, а многу вкусна. Бидејќи ја обожавам зелената боја, тоа е и причина плус зошто сакам често да ја јадам оваа салата, се разбира, кога спанаќот е сезонски. Во една чинија има толку многу здрави состојки што ја прави исклучително посакувана за сите 🙂 Крцкави ореви, мека рикота и уште помеки ливчиња спанаќ. Мњам!

Идејата за оваа салата дојде сосема случајно, кога го расчистував фрижидерот од состојки кои ми останале. Малку спанаќ, малку грашок, малку рикота и оп – салата за ручек.

Green salad with peas and spinach [♫Green Green Grass Of Home]Зелена салата со грашок и спанаќ

Состојки: 

 • 300 грама спанаќ, свеж
 • 250 грама грашок, одмрзнат
 • 1 рака ореви
 • 100 грама рикота или урда
 • 2 чешниња лук
 • сол, бибер, лут буковец и маслиново масло

Подготовка: Измијте ги убаво ливчињата спанаќ. Бланширајте го спанќот во солена и зовриена вода, 1 минута. Обарениот спанаќ исцедете го и оставете го во чинија. Во истата вода обарете го и грашокот. Обарениот грашок исцедете го и со вилушка малку истолчете го. Зачинете со сол и бибер. Лукчињата истолчете ги со малку сол, а оревите исечкајте ги. Наредете ја салатата во чинија на следниот начин: прво спанаќот, па грашокот, врз нив рикота и од горе оревите. Зачинете ја целата салата со сол, бибер, масилново масло и лут буковец.

Забелешка: По желба, може да ставите сварено/печено пилешко месо, исечкано на долгнавести ленти или меко сварено јајце.

Words can not describe the feelings I have inside of me for this salad. But first, let’s take a moment to embrace the vintage plate. I am such a sucker for vintage plates and pots and forks and knifes and cups… I just love their look and history. Memories, good and bad.This salad is so simple, yet so tasty! Because green is one of my favorite colors, that’s one reason more why I love this cute salad so much. With lots of healthy ingredients, this is just a wonderful salad for lunch. Crunchy walnuts, soft ricotta, tender spinach leafs – just perfect!

Green salad with peas and spinach [♫Green Green Grass Of Home]Green salad with peas and spinach

Ingredients:

 • 300 grams spinach
 • 250 grams defrosted peas
 • handful of walnuts
 • 100 grams ricotta
 • 2 garlic cloves
 • olive oil
 • salt and pepper
 • chili flakes

Prep: Wash the spinach leafs. Blanch them in a pot filled with salted boiling water just for 1 minute. Mash the garlic cloves with some salt until it is a paste consistency. Drain the spinach and while is hot, mix the leafs with the garlic paste. In the same hot water cook the peas until is tender. Drain and while is hot, smash the peas with a potato masher. Season the peas with salt and pepper. Chop the walnuts. Now, assemble the salad: first the spinach, then the smashed peas and on top some ricotta. Drizzle with some olive oil and season with chili flakes. On top of the salad, put the chopped walnuts. The salad is done!

Tip: You can put some poached and chopped chicken breast.

Polenta with Grilled Vegetables | Палента со печен зеленчук [♫Bella Ciao]

♫Bella Ciao♫

(en is below)

Јас пораснав јадејќи палента. Палентата беше моја омилена вечера, а понекогаш и појадок. Мајка ми ја секогаш ја подготвуваше за мене со сиренце, јогурт, а јас ставав и кечап (не прашувај 🙂 ) Денес, сеуште ја јадам палентата така, но ја ја преферирам и како прилог на некое месо, наместо ориз или компири. Ова беше една специјална палента за мене, од причина што е здрава и полна со печени сезонски зеленчуци. Ова јадење го направив случајно, немајќи идеја што да подготвам за ручек и сега, имам навика почесто да го подготвувам. Заедно со една чинија зелена салата, ова беше мојот превкусен ручек.

Палента со печен зеленчук

Состојки:

 • 2 помали главици кромид
 • 4-5 чешниња лук
 • 2 црвени пиперки
 • 1 тиквичка
 • 1 мал страк праз
 • 3 домати
 • сол, бибер, оригано
 • 2 лажици оцет балсамико
 • 200 гр палента
 • 400 мл вода
 • урда или рикота, по желба

Подготовка: Измијте ги зеленчуците и исечете ги во форми по ваш избор. Наредете ги на хартија за печење, попрскајте ги малку со маслиново масло, оцет, зачинете ги и ставете ги да се печат во загреана рерна на 180 Целзиусови степени, околу 1 час. Печете додека да бидат меки , но премногу меки.

За тоа време, подгответе ја палентата според упатството. Јас прво ја зовривам водата. Кога ќе врие, ја посолувам па ја намалувам температурата. Со жица за матење ја додавам палентата полека, мешајќи. Кога ќе се згусне, ја варам две минути и потоа таа е готова. На крај, ставам во палентата една коцка путер, мешам, ја оставам 10 минути покриена со капак да остоти и толку. Палентата е готова.

Палентата сервирајте ја во чинија со зеленчуците и од горе малку рикота или урда и мелен црн бибер. Не заборавајте и една чинија сезонска салата 🙂

I grew up eating polenta. Here in Macedonia, polenta is eaten for dinner, as a light meal, usually with white cheese (and ketchup in my case). Corny goodness! If you ask me, I prefer polenta with ragu or some kind of roasted meat. But, this option was more convenient and better for me (and my curvy body figure). I still make my polenta for dinner and sometimes for lunch. This polenta is so special because is in a way healthy for you and for me. Instead of cheese, I roasted lots of vegetables. Red and green peppers, onions, garlic, zucchini, tomatoes and leeks where my preferred choice. With a huge bowl of lettuce and spring onion salad, this was my beloved lunch. What is great about this humble recipe is that you can use vegetables that you have in your fridge and in my opinion that kind of recipes and dishes are always the best tasting ones.

Polenta with grilled vegetables [♫Bella Ciao]Polenta with grilled vegetables

Ingredients:

 • 2 large onions, sliced
 • 4-5 cloves of garlic
 • 2 red peppers, sliced
 • 2 green peppers, sliced
 • 1 zucchini, sliced
 • 1 small leek, sliced
 • 3 tomatoes, sliced
 • olive oil
 • salt and pepper
 • 1 teaspoon of oregano
 • 2 tablespoons balsamic vinegar
 • 200+ grams of cornmeal
 • 400 ml of water
 • ricotta

Prep: Wash and slice the vegetables in your desired shape and size. Put them on a roasting tray with parchment paper, drizzle some olive oil, vinegar, season with salt, pepper and oregano, toss everything and roast them in a oven on 180C for 1 hour. If you see that some vegetables are browning fast, cover them with a aluminum foil. They should be tender and soft.

Ten minutes before the veggies are ready, make the polenta. In a pot, put 400 ml of cold water and let it boil. Put a pinch of salt, reduce the heat and slowly put the cornmeal, whisking constantly with a whisk. If your polenta is watery, add some more cornmeal, but keep in mind that it will thicken. Whisk until the polenta is thick to your liking. When is done, add a knob of butter, stir and let it rest for 10 minutes, covered with a lid. Serve with the roasted vegetables and few dollops of ricotta.

Spaghetti Bolognese | Шпагети во болоњезе сос [♫My Way]

My way – Frank Sinatra

(en is below)

bolognese-sauceЈас обожавам болоњезе сос. Густ сос од мелено месо, со многу кромид и доматен сос. Можам да го јадам буквално со се’ – тестенини, печено лепче, канелони, дури и на брускети 🙂 Иако не правам болоњезе сос често, кога ќе се решам да го правам, го оставам да крчка со саати. Според мене, тогаш е најубав. Традиционално, се прави со црвено вино, но во мојата кујна тоа не е задолжително – јас користам вода наместо вино и излегува супер! Исто така, задолжително е користење на мнооогу кромид и лукче, ама и парче свеж леб. Лепче и болоњезе одат одлично заедно, па затоа пробајте го мојот рецепт за превкусен болољезе сос:

Spaghetti bolognese [♫My Way]

Болоњезе сос

Состојки:

 • 400 грама говедско мелено месо
 • 400 грама пелати
 • 4 чешниња лук, исечкани
 • 2 средни главици кромид, исечкани
 • 1 лажиче шеќер
 • 2 лажички сол
 • 1/2 лажиче оригано
 • 1/2 лажиче нане
 • 1/2 лажиче босилек
 • 1 чаша вода (или црвено вино, ако сакате)
 • бибер
 • тестенини по избор
 • пармезан

Подготовка: Во длабок сад ставете маслиново масло да се загрее. Јас обично ставам 3-4 лажици. Ставете го месото да се пржи додека да порумени. Гмечете го со вилушка или дрвена лажица. Потоа, додадете го кромидот и гответе додека да омекне. На крај, ставете го и лукчето. Промешајте, додадете ги пелатите, водата и зачините. Измешајте се, покријте со капак и оставете да крчак на слаб оган околу 1 час, со повремено промешување. Ако видите дека сосот ви е мноуг густ, додадете вода. Ако е редок, тргнете го капакот и продолжите да готвите. Десет минути пред да биде готов сосот, сварете ги тесенините. Сварените тестенини ставете ги во садот со сосот, се убаво измешајте и сервирајте со паремзан и печено лепче.

Pasta bolognese is my love. As simple as that. Beef minced meat in serious relationship with some thick tomato sauce is one everlasting love called bolognese sauce. I don’t make bolognese sauce quite often, but when I do, I make sure to bubble it for hours. Wine is not necessary in my cookbook – instead, I use water and it turns out great! Lots of garlic (in my case) and onion are necessary AND fresh bread, of course. Bread and bolognese are so perfect together.

pasta-bolognese-2Bolognese sauce

Ingredients:

 • 400 grams minced meat
 • 400 grams crushed tomatoes
 • 4 cloves of garlic, minced
 • 2 medium size onions, chopped
 • 1 teaspoon sugar
 • 2 teaspoons salt
 • 1/2 teaspoon oregano
 • 1/2 teaspoon dried mint
 • 1/2 teaspoon dried basil
 • 1 glass of water (or use red wine instead)
 • salt and pepper
 • pasta of your choice
 • parmesan cheese

Prep: In a large pot, put few tablespoons of olive oil. I usually put 3-4 tablespoons. First, cook the meat until is all brown. Then, add the onion and cook until they are soft. At the end, add the minced garlic cloves. When all is combined, add the crushed tomatoes from the can. Pour a glass of water and  season with sugar, oregano, mint, basil and add some salt and black pepper. Stir everything, cover with a lid and let it cook and bubble slowly on low. This will take approximately  1 hour. Stir every 30 minutes and if it seems to you that the sauce is dry, add some water. Ten minutes before the sauce is ready, cook the pasta. Drain the cooked pasta and mix it with the bolognese or serve the sauce on top of the pasta in a bowl. At the end, sprinkle some parmesan cheese and serve it with some bread.