Epic Tuna Salad | Туна салата [♫UB40 – Red Red Wine]

♫ UB40 – Red Red Wine♫

Многу сакам туна салата. Тоа ми е единствен и вкусен спој на свеж зеленчук и туна. Но, да бидам искрена, ретко кога ја нарачувам во ресторан. Секогаш, ама баш секогаш, штедат на туна и целата салата се сведува на марула, а тоа многу ме нервира. Затоа, салатите преферирам си ги правам дома. Точно знам кои состојки ги ставам во неа и само така има одличен вкус, по мој мерак.
Epic tuna salad | Туна салата

Туна салата

Состојки: 

 • 1 конзерва туна
 • 1 тврдно варено јајце
 • 1 кромид, исечкан на тркалнца
 • 1 домат, исечкан на коцки
 • 200 грама пченка
 • крутони
 • маслинки
 • марула салата
 • лимон
 • сол и бибер

Подготовка: Подготовката оди многу лесно. Прво измијте и исечкајте на марулата и наредете ја на чинија. Исцедете ја туната од маслото или водата и почнете да ја редите салатата. Марулата зачинете ја со сол и бибер. Врз неа ставете домати, пченка, туна, кромид, неколку крутони и вареното јајце. Ставете неколку маслинки и парчиња лимон. Сервирајте и уживајте 🙂

I like tuna salad very much. But I do not like ordering one in a restaurant. This dish is one of the many dishes where you can use canned tuna. So convenient, so easy, so simple and so delicious. Usually, tuna salads in restaurants are to expensive and with few tuna pieces. They put lots and lots of lettuce and corn, but they are stingy for the tuna. Tuna salad is actually one of many salads I refuse to order and pay for it when I am at some restaurant. I prefer making them at home, with my own ingredients and by my liking. This salad I made was divine. Full of summer vegetables, fresh and light. Perfect summer lunch, right?

Epic Tuna salad

Ingredients: 

 • 1 can of tuna
 • 1 hard boiled egg
 • 1 small onion
 • 1 tomato, chopped
 • 200 grams of sweet corn
 • crutones
 • olives
 • lettuce
 • lemon
 • salt, pepper

Prep: This is pretty much simple. Drain the oil or water out of the tuna. Grab a plate and star assembling: chopped lettuce first. Season with salt and pepper. Then chopped tomato, sweet corn, tuna on top, onion rings, lemon slices, few crutones and the hard boiled egg. Put some olives on top and that’s it. Serve it and enjoy it.Epic tuna salad | Туна салата

Simple Spaghetti with Mussels | Шпагети со школки [♫The Beatles – Here Comes The Sun]

♫The Beatles – Here Comes The Sun♫

I grew up with canned tuna and sardines, baked/fried trout and hake and breaded fish fingers. That’s it. My mom for lunch always use to make “a quick  little lunch”: finely diced white onion, mixed with sardines and a tablespoon of mayonnaise. With a can of tuna, she use to make us simple tuna out of a can (mostly in oil) with lettuce salad, spring onion, mayonnaise and olives. Baked or fried hake was a weekend favorite, served with steamed broccoli and cauliflower,  seasonal salad and home made soup. Trout was a treat for me and my family. When my parents were buying trout, that meant that it was some kind of a special occasion.  Breaded fish fingers were just for fun and a quick lunch, also. My mom always use to make a spinach purée with the fish fingers, fresh bread and a salad, of course. Mom, if you are reading this, call me next Sunday for a fish treat of yours 🙂 :*

Јас пораснав со туна во конзерва и сардини, печена или пржена пастрмка и ослич и фиш фингерс. Толку! Мајка ми знаеше за ручек да направи „брз ручек“, како што го вика таа: ситно сечкано кромидче, една конзерва сардини  и една лажица мајонез. Тоа за нејзе и татко ми беше совршен ручек, а за мене тоа беа нервози 😦 Од конзерва туна правеше крем салати, ама и ја користеше како ручек. Во тањирче ќе ни ставеше туна (најчесто во масло), марула салата, младо кромидче, малку мајонез (во главно, моја идеја е мајонезот цело време) и маслинки. Пржен или печен ослич е задолжителен на менито во сабота или недела. Најчесто го комбинираше со брокули и карфиол на пареа, супа и салата. Пастрмката беше вистински деликатес во мојата фамилија. Се купуваше за специјални прилики и во неа сите уживавме. А, фиш фингерс ги правеше ко од шала, на брзинка, со пире од спанаќ и лепче. Мамо, ако читаш, следната недела викај ме на рипче 🙂 :* 

Enough with personal stuff, now let’s talk about this dish. Because in Skopje is screaming hot these days, I decided to make this simple pasta with mussels. I found these mussels in my local groceries store and I bought them. With some garlic and parsley, lots of evoo and we had an amazing lunch. I am not used to eat seafood, but this dish was tasty and new for me. With lots of lemon juice, every seafood dish is excellent, right?

Бидејќи во Скопје е ужасно жешко изминативе денови, решив да направам брзи и лесни тестенини со школки. Иако не сум ги пробала до сега, ме примами нивната убава портокалова боја и желбата да еспериментирам со нови вкусови. Еве го рецептот:

 Simple spaghetti with mussels - Шпагети со школки 1Simple spaghetti with mussels

Ingredients:

 • 250 grams of spaghetti
 • 300 grams of mussels (mine were frozen and pre-cooked)
 • 3 garlic cloves, finely minced
 • 1 juice of a lemon
 • 1 handful of parsley, finely chopped
 • salt, pepper, evoo

Prep: Boil the pasta according the packet directions. In a large skillet, put some evoo. Add the garlic and cook for 30 seconds. Then, add the mussels. If they are frozen, defrost them first. Toss everything together, parsley and lemon juice. Cook for 5-10 minutes. Season with salt and pepper. When the “sauce” is ready, add the cooked and drained pasta, mix everything and serve. Simple spaghetti with mussels - Шпагети со школки 2

Шпагети со школки

Состојки: 

 • 250 грама шпагети
 • 300 грама школки (јас користев замрзнати и претходно обарени)
 • 3 чешниња лук, ситно исечкани
 • сок од еден лимон
 • 1 рака магдонос, ситно исечкан
 • сол, бибер и маслиново масло

Подготовка: Сварете ги шпагетите според упатството. Во длабоко тавче, ставете маслиново масло да се загрее. На маслото, додадете го лукчето и пржете 30 секунди. Потоа, додадете ги школките. Измешајте. Додадете ги лимоновиот сок и магдоносот. Се убаво измешајте. Зачинете со сол и бибер. Додадете ги сварените и исцедени шпагети, се убаво измешајте и сервирајте.

Garlic and Parsley Tortellini | Тортелини со лук и магдонос [♫Laura Pausini – Non C’è]

♫Laura Pausini – Non C’è♫

For some reason, store bought tortellini pasta are more expensive than the regular pasta. Not much of a stuffing in there, regular pasta dough… I don’t know, it’s just me…or? In my opinion, fresh and home made pasta is the best, but until I purchase a pasta maker, I guess, I’ll buy pasta in the stores.  Oh, well…

Според мене, нема ништо поубаво од домашно подговени тестенини. Но, додека да си купам машинче за тестенини изгледа дека ќе продолжам да купувам. Да ви кажам право, сум станала експерт во купување тестенини во ќесе. Ги имам пробано сите видови и можам да кажам дека се најдобри тие што се малку поскапи. Поубаво се варат, повкусни се и не се лепат. 

Because they were on sale, I decided that today for lunch it’s gonna be simple, very tasty and extremely easy garlic and parsley tortellini. Mine were stuffed with “ricotta” filling. Not that I tasted any kind of cheese in there, but, I bought them, right? However, this dish was extra tasty and delicious. Very, very yummy. Because I love garlic, I decided to make them this way, but next time I am thinking sage, butter and chilli flakes. YUM!

Тортелини сакам многу. Особено кога се подготвени на наједноставен начин, како овој. Овие тортелини беа на попуст, па решив да си купам едно пакетче. Толку лесно се прават, а се многу вкусни. Бидејќи јас сум вљубена во лукчето, се решив за комбинација со лукче и магдонос. Следен пат се размислувам за комбинација на жалфија, путер и чили. Ммм!

Garlic and parsley tortellini [♫Laura Pausini - Non C'è] 3

If you are in a hurry and you want simple, delicious and quick lunch, give this recipe a try. I know you’ll love it!

Запишете си го овој рецепт како идеја за ручек кога ќе треба да подготвите лесен, вкусен и брз ручек. Знам дека ќе ви се допадне.

Garlic and parsley tortellini [♫Laura Pausini - Non C'è] 1Garlic and parsley tortellini

Ingredients:

 • 250 grams of tortellini (I used store bought)
 • 1 handful of fresh parsley, finely chopped
 • 4-5 cloves of garlic, finely minced
 • 1 tablespoon of butter + 1 teaspoon of evoo
 • salt and pepper

Prep: Boil the tortellini according package directions. Mine took 12 minutes. In a large skillet, put some butter and evoo and add the garlic and parsley. Cook on low heat, until the garlic is soft, but not over cooked. When the tortellini are cooked, add them to the pan and stir everything together. If you like, add some parmigiano. I didn’t have it on hand unfortunately. Serve it with a glass of wine and enjoy 🙂 Garlic and parsley tortellini [♫Laura Pausini - Non C'è] 2

 

Тортелини со лук и магоднос

Состојки:

 • 1 пакетче тортелини
 • 1 рака магдонос
 • 4-5 чешниња лук
 • 1 лажица путер + 1 лажица маслиново
 • сол и бибер

Подготовка: Сварете ги тестенините според инструкциите на пакетчето. За моите да се сварат требаа 12 минути. Во тавче ставете ги путерот и маслото и додадете ги лукчето и магодносот. Оставете да се готват на слаб оган додека да омекнат, но внимавајте да не изгорат. Кога тортелините ќе бидат сварени, исцедете ги и ставете ги во тавчето со лукот и магдоносот. По желба, ако сакате, ставете и пармезан (јас немав при рака). Сервирајте со чаша вино 🙂

Chicken in Curry Sauce with Peanuts | Пилешко во кари сос со кикирики [♫Chiquitita – Abba]

♫Chiquitita- Abba♫

Let me tell you a little story about Sweden.

Ајде да ви раскажам една мала приказна за Шведска. 

Sweden is a dreamland of mine. For living and for existing as a human being. Clean streets. Beautiful people. Very, very well dressed men. Equality. Calm people. Nice people. Kind people. Divine Gamla Stan. Unforgettable tiny streets. Tasty food. Excellent coffee. Cosy cafes. Lakes. Chilly nights. Beautiful mornings. Breathtaking art in the subway stations. Ica. Max Burger. And Abba.

Шведска е идеалната земја во која би сакала да живеам. Чисти улици. Убави луѓе. Многу, многу убаво облечени мажи. Еднаквост во се. Мирни и дружељубиви луѓе. Љубезен народ. Преубав Gamla Stan. Езерца. Вкусни кафиња. Вкусна храна. Ладни ноќи. Преубави утра. Шарени и урбани метроа. Ика. Макс Бургер. И Abba! 

I was lucky enough to visit Sweden (Stockholm) two times last year, once in spring and once during the fall. Both times wonderful. Both time majestic. I fell in love with this city and the whole country. Deep down in myself I said that the third time I’ll visit Sweden it will be the last time, because I dream of staying for good.

Шведска (Стокхолм) ја посетив дури два пати изминатата година. Еднаш во пролет, еднаш во есен. Два пати се заљубив во неа. Си реков дека ако имам среќа да ја посетам трет пат, тоа ќе биде последен затоа што си сонувам да се преселам некогаш во таа држава.

What we saw (Што видовме):Sweden Collage 1

What we ate (Што јадевме):Sweden Collage 2

For unknown reasons, this dish reminds me of my peaceful days in Sweden. Comforting and easy dish, that I often enjoy during the fall. Here, in Skopje, the last week was full of rain, chilly mornings, lots of wind, shy sunshine and cold nights. That reminded me of the fall. I love that season so much. This is a saga of my favorite season.

Од некои непознати причини, ова јадење ме потсеќа на моите мирни и безгрижни денови во Шведска. Во ова јадење најчесто уживам во есен. Тука, во Скопје, последниве неколку денови не престана да врне. Утрата ладни, ноќите ладни. Ладно ветерче, срамежливо сонце… Се тоа ме потсетува на есен и  на тоа колку го сакам тоа годишно време. 
Chicken in curry sauce with peanuts -[Chiquitita- Abba]

Chicken in curry sauce with peanuts

Ingredients:

 • 2 chicken breasts, cut into strips
 • 2 red peppers, cut into strips
 • 1 red onion, chopped
 • 2 garlic cloves, minced
 • 1 tablespoon of curry powder
 • 1 tablespoon of turmeric
 • 1 teaspoon of chili flakes
 • 1 teaspoon of grounded red pepper
 • salt and pepper
 • evoo
 • 1/4 cup of toasted, unsalted peanuts
 • cooked rice

Prep: In a large pan, add some evoo. Add the onion. Sweat it until translucent. Then, add the peppers. Cook until the peppers are just soft. Add the garlic and all spices. Stir until the spices become fragrant and add the chicken pieces. Cook until the chicken is brown on all sides. Add 1 cup of water and cover until the chicken pieces are cooked and tender. Reduce the sauce and at the end add the peanuts. Stir everything and let it cool just a bit. Serve with rice or boiled/roasted potatoes.

Пилешко во кари сос со кикирики

Состојки: 

 • 2 парчиња пилешки гради, исечени на долгнавести парчиња
 • 2 црвени пиперки, исечени на коцки
 • 1 главица црвен кромид, исечкана на коцки
 • 2 чешниња лук, ситно исечкани
 • 1 лажица кари во прав
 • 1 лажица куркума
 • 1 лажиче лут буковец
 • 1 лажиче мелен црвен пипер
 • сол и бибер
 • маслиново масло
 • 1 рака печени и несолени кикрики

Подготовка: Во големо тавче за пржење ставете малку маслиново масло. Додадете го кродмиот и оставете да се пржи додека да омекне. Потоа, ставете ги пиперките. Гответе на среден оган додека да омекнат пиперките. Потоа, додадете ги лукчето и зачините. Измешајте. Гответе кратко, мешајќи, додека да ја пуштат зачините својата арома. Потоа, додадете го пилешкото. Гответе додека парчињата месо добијат убава боја од сите страни. Додадете 1 шолја вода и покријте со капак. Гответе додека да се редуцира сосот и месото биде меко. Зачинете со сол и бибер и пред крај додадете ги кикириките. Измешајте убаво и оставете малку да се олади пред да го сервирате. Јас сервирав со варен ориз, но може и со пире, печени компири, киноа, кус-кус…

Chinese Green Onion Pancakes | Кинески палачинки со младо кромидче [♫Sun Is Shining – Bob Marley]

♫Sun Is Shining – Bob Marley♫

Crunchy and fluffy, savory and delicious. These Chinese green onion pancakes are definitely to die for. I love onions so much, especially green onions and that’s why I constantly try new recipes using green onions. They are so easy to make, but of you decide to make them, be sure to make a double batch, because they are eaten sooo fast! Along with some fresh salad, this was my perfect lunch.

Овие кинесски палачинки се крцкави, вкусни и многу лесни за подготовка. Трикот е во врелата вода која е клучна состојка во подготовка на тестото. Бидејќи јас сакам кромид многу, кога го продајдов овој рецепт беше јасно дека уште истиот ден ќе ги направам. Сакам да испробувам нови рецепти, особено со состојки кои ги обожавам. Ако и вие сте од тие љубители на кромидчето, особено младото, ви препорачувам да ја дуплирате дозата бидејќи се јадат мнооогу брзо 🙂 Заедно со свежа салата, овие палачинки прават еден одличен ручек.

Ps. I even got 1 precious like + 1 lovely comment from @symmetrybreakfast on Instagram.  Follow me on Instagram guys 🙂 Green Onion Pancakes [Sun Is Shinig -Bob Marley] 1

Green onion pancakes

Ingredients:

 • 3 cups flour
 • 1/2 cup of boiling water (+ if it’s necessary)
 • 1 teaspoon of salt
 • 5-6 spring onions, chopped
 • evoo

Prep: Sift the flour into a large mixing bowl. Add the salt and slowly add the water. The water must be boiling if you want crunchy pancakes. Mix the ingredients with a wooden spoon until a dough has formed. If necessary, add more water. Kneed the dough for about 10 minutes, until is smooth. At the end, add 1 tablespoon of evoo. Let the dough rest for about 20-30 minutes. Divide the dough into 4 pieces, and each piece divide it into 2 smaller ones, so you’ll get 8 small pancakes. Each ball roll out on a floured surface. Lightly brush with evoo, sprinkle some spring onions on top, season with salt and pepper and roll into a cigar shape. Then, swirl it like a little snail. Each snail roll out again 10×10 cm. Preheat a non stick pan with 1 teaspoon of evoo. Put the pancake into the pan and cook the pancake on a medium heat, with occasional turning the pancake for about 8-10 minutes total. Green Onion Pancakes [Sun Is Shinig -Bob Marley] 3It all depends of the thickness and wideness of the pancake. Serve them warm with a sauce of your choice. Mine was mix of soy sauce, toasted sesame seeds, salt, pepper, chili flakes and balsamic vinegar. Green Onion Pancakes [Sun Is Shinig -Bob Marley] 2Кинески палачинки со млад кромид

Состојки: 

 • 500 грама брашно
 • 200-250 мл врела вода
 • 1 лажиче сол
 • 5-6 млади кромидчиња, исечкани ситно
 • маслиново масло

Подготовка: Просејте го брашното во длабок сад. Посолете и полека додавајте ја врелата вода. Водата мора да биде зовриена за да биде тестото крцкаво. Мешајте со дрвена лажица додека да се формира тесто. По потреба, додадете уште вода. Кога ќе се олади тестото, месете го со раце 10 минути додека да биде мазно. На крај, додадете му една лажица маслиново масло и оставете го да одмори 20-30 минути. Тестото поделете го на 4 еднакви парчиња, а секое парче на две, за да ви излезат 8 парчиња. На набрашнета површина расукајте едно парче тесто во тркалезен облик – што потенко и пошироко можете. Намачкајте го со малку маслиново масло, посипете од сечканото младо кромидче, посолете и завиткајте го во ролат. Ролатот свиткајте го како полжав. Полжавчето расукајте го пак во тркалезен облик. Ова повторете го со сите парчиња тесто. Загрејте тавче за печење и капнете малку масло. Ставајте по една палачинка и печете ја по 4-5 минути од секоја страна, односно додека да фати убава боичка, на средна температура. Се тоа зависи од дебелината на палачинката. Сервирајте ги топли со сос по желба. Јас направив сос од балсамико, соја сос, печен и толчен сусам, сол, бибер и кршено суво чили пиперче. Green Onion Pancakes [Sun Is Shinig -Bob Marley] 1