Thai Coconut Soup with Chicken, Shiitake Mushrooms and Papaya | Тајландска кокосова супа со пилешко, шитаке печурки и папаја [♫LMFAO – Sexy and I Know It]

♫LMFAO – Sexy and I Know It♫

(en is below)

Thai coconut soup with chicken, shiitake mushrooms and papaya [LMFAO - Sexy and I Know It] 3Ова јадење треба да се прекрсти во „Супата На Мојот Живот“, наместо во тајландска кокосова супа, но прво…

Употребата на кокосовото млеко во секојдневното готвење е многу честа во развиените земји. Ние, македонците, тешко ги прифаќаме промените во светот, гледајќи од секој аспект (секоја чест на исклучоците!) Така и во поглед на храната, за нас се’уште се „чудни“ слатко-кисел сос, кокосово млеко, оризови нудли… Можеби за овој рецепт ќе речете дека кокосовото млеко кај нас е скапо. Не е. Една конзерва од 500 мл е 110 ден. Од неа ќе направите цело тенџерче од оваа супа и фино ќе нагостите четворица ваши блиски луѓе. Наместо да купите повеќе месо, сувомеснато или млечни производи и да правите веќе пробани јадења, пробајте ја оваа супа. Вкусот е неверојатен! Квалитетни состојки, одлично уклопени во густ сос, парчиња меко и бело пилешко месо, ориз и многу табаско сос. Оф, оф, оф…

Тајландска кокосова супа со пилешко, шитаке печурки и папаја

Состојки:

 • 1 мал црвен кромид, ситно исечкан
 • 1 мала црвена пиперка, ситно исечкана
 • 1 мал морков, исечкан на мали коцкичи
 • 250 грама свежи шитаке печурки или свежи печурки по ваш избор
 • 2 парчиња свежи пилешки гради со средна големина, сварени
 • 1/2 конзерва кокосово млеко (250-300 мл)
 • 1 шолја пилешка супа без фиде
 • сол, бибер, табаско сос
 • 2 лажици власец, ситно исечкан
 • сварен ориз
 • парчиња лајм или лимон
 • парчиња папаја, опционално

Подготовка: Прво, сварете го пилешкото месо во тенџерче со зовирена вода. Варете го 15-20 минути, во зависност од дебелината на месото. Кога ќе биде сварено, исечете го на парчиња. Во тавче за пржење, ставете маслиново масло да се загрее и на него пропржете ги кромидот, пиперката и морковот додека малку да омекнат, 3-4 минути. Потоа, додадете ги свежите печурки и пржете на среден оган додека да испари сета течност. Зачинете малку по вкус и додадете ги кокосовото млеко и супата. Оставете на среден оган да се крчка додека да се згусне малку супата. На крај, додадете ги парчињата пилешко месо, малку ситно сечкан власец, малку исцеден лимон или лајм и зачинете по вкус. Сервирајте на чинија со сварен ориз, од страна ставете ја густата супа и декорирајте со ситно сечкан власец, папаја и парчиња лајм.

Thai coconut soup with chicken, shiitake mushrooms and papaya [LMFAO - Sexy and I Know It] 1

This dish should be called “The Soup Of My Life”, instead of thai coconut soup, but first…

I see and hear people using coconut milk in their cooking all the time. I am all about trying new things, lets get that straight, but, here in Macedonia (Skopje), people are usually not used to using and buying unknown ingredients and products, like coconut milk, sweet and sour sauce, glass noodles, seaweed etc. Yes, that are considered as unfamiliar and strange ingredients. But, because, we, the young generation, are modern, full of informations and innovative, we must keep trying new things. For example, this coconut soup. OMG. So – so – sooo delicious. Quality ingredients make this soup to be first class, just like dinning in a fancy restaurant. Shiitake mushrooms in a lovely broth, along with tender chicken pieces, sticky rice and lots of tabasco. YUM! This soup was made by Elena, so all credits goes to her. Cheers Eli!

Thai coconut soup with chicken, shiitake mushrooms and papaya

Ingredients: 

 • 1 small red onion, diced
 • 1 small red bell pepper, diced
 • 1 small carrot, diced
 • 250 grams of fresh shiitake mushrooms, chopped OR any other fresh mushrooms you have
 • 2 medium size chicken breasts, poached and chopped
 • 1/2 can of coconut soup (250-300 ml)
 • 1 cup of chicken broth
 • salt, pepper, tabacso sauce
 • 2 tablespoons of chives, finely chopped
 • cooked rice
 • papaya (optional)
 • lime or lemon sliced

Prep: First poach the chicken in a large pot filled with boiling water. This will take about 15-20 minutes, it all depends of how large is the chicken. When poached, slice or chop the chicken into pieces. In a large pan, put some evoo and slowly fry the onion, pepper and carrot. Season with salt and stir fry for about 3-4 minutes. Then, add the mushrooms and stir fry them until there is no liquid in the pan. Add the coconut milk and the broth and let it simmer on a medium heat until everything becomes thick. At the end, add the chicken pieces, add some chopped chives, season to taste and squeeze some lime or lemon. Serve on a plate with some rice in he middle, pour the thick soup around, add some more chives and garnish with slices of lime and papaya. Thai coconut soup with chicken, shiitake mushrooms and papaya [LMFAO - Sexy and I Know It] 3

Летна манџа – Macedonian Style Summer Lunch [♫Kazi zosto me ostavi – Nikola Avtoski]

♫Kazi zosto me ostavi – Nikola Avtoski♫

(en is below)

Macedonian Summer lunch (Tomatoes, peppers and eggs)Тука, во Македонија, сме горди на нашите овошје и зеленчук. Доматите, пиперките, тиквиците, модрите патлиџани се превкусни во ова време од годината. Ако произведувате сами, за своја душа, вие сте вистински среќници. Најубавите домати секогаш ќе има во дворот на баба ми – домат јабучар! Го јадам само така, со сол, како јаболко. Нема ништо поубаво и повкусно од тоа во лето!

Многу ги сакам и  ценам органските производи, од оние  кои не ги прскаат овошјето и зеленчукот. Вообичаено, седат пред влезот на пазарот и од нив купувам. Јајца, сирење, патлиџанчиња, краставички, кромид… Седат на сонце уште од рано сабајле и едноставно ми е жал ако не купам нешто од нив. Се гледа дека се им е свежо, вкусно и домашно.

Летна манџа е неизоставно јадење во Скопје (и Македонија) за време на летниве горештини. Ова е јадење кое е многу скромно и е составено од состојки кои секое домаќинство ги има во фрижидер. Едноставни, евтини, но многу вкусни состојки. Бидејќи во лето не сакаме да поминуваме време во кујна многу, ова е идеален брз ручек. Го јадеме со бело лепче и овчо или кравјо сирење. Ако сакате да ја вкусите Македонија, тогаш дефинитивно треба да го пробате ова јадење.

Macedonian Summer lunch (Tomatoes, peppers and eggs)

Летна манџа

Состојки: 

 • 1 кг домати, исечени на парчиња
 • 1 кг зелени пиперки, исечени на парчиња
 • 2-3 лути зелени пиперки, по желба, ситно исечени
 • 50 мл масло
 • 1 чешне лук, истолчено
 • 3-4 јајца, изматени
 • сол, бибер и свеж магдонос

Подготовка: Доматите и пиперките исечете ги на парчиња. Во тавче за пржење ставете масло да се загрее. На загреаното масло, ставете ги пиперките да се пржат. Кога скоро ќе омекнат, ставете ги доматите и пржете додека да омекнат и тие. Додадете го лукчето. Зачинете со сол и бибер. Додадете ги убаво изматените јајца кога зеленчукот ќе омекне. Мешајте со дрвена лажица додека убаво да се распореди јајцето во зеленчукот. Зачинете по вкус, ако е потребно пак и додадете ситно сечкан свеж магдонос. Сервирајте топло, со бело лепче и овчо или кравјо сирење.

Here in Macedonia, we are proud with our fruits and vegetables. When in season, tomatoes, peppers, eggplants, zucchini and every other vegetable in Macedonia, are the most delicious and most humble produce you could ever find and eat. Because we are blessed with good climate, we have so much sun that the actual sun can burst from the tomatoes 🙂 If you are lucky and you live in a small village in Macedonia, then your salad and dishes could never taste better and juicier.

Farmers, always eat the best of produce. But, if you live in a capital city, Skopje, like me, you will also have access to fresh and yummy and juicy produce. When I go to farmers market, I always buy from those cute and humble grannies, who sit outside of the market. They come early in the morning with their wooden bags and sit on the sun almost all day. They are the ones with the organic and fresh fruits, vegetables, fresh eggs and garden herbs. I could not resist to buy almost everything from them.

“Letna mandza” or  summer stew is a Macedonian classic during the summer time. We practically live on this stuff. Because in Skopje and Macedonia is very very very hot, people do not want to cook and spent time in the kitchen long, so that is why they invented this quick and easy summer lunch, made with few, simple ingredients that every household have in their frigde: tomatoes, peppers and eggs. I just love eating letna madza with lots of white sheep’s milk cheese and fresh bread from the bakery. OMG! I thing that every single person on Earth should try this EPIC Macedonian meal. So, if you want to taste my country, here is how you can make this dish.

Macedonian summer lunch – Letna mandza

Ingredients:

 • 1 kg of tomatoes, cut into chunks
 • 1 kg of green peppers (not spicy)
 • 2-3 hot green peppers (it depends of how spicy you want or you can omit the hot peppers in the dish)
 • 50 ml of sunflower oil
 • 1 clove of garlic, minced
 • 3-4 eggs, beaten
 • salt, pepper and fresh parsley

Prep: Cut the tomatoes and peppers into small chunks, roughly the same size. In a large skillet, heat the oil. Add the peppers first and let them fry for about 10 minutes, or until they are almost soft. Then, add the tomatoes and cook them until they are soft. Season with salt and pepper. Add the garlic clove. When the vegetables are soft, add the beaten eggs and stir with wooden spoon until the egg mixture is evenly distributed. Turn off the heat when the eggs are cooked. Taste and season, if it’s necessary. Add finely chopped parsley and serve warm with cow’s or sheep’s milk cheese and a LOAF of white bread (a loaf is necessary, trust me).