Orzo Pasta with Spinach Pesto and Eggplant Koftas | Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан [♫Madonna – Lucky Star]

♫Madonna – Lucky Star♫

(en is below)

Lucky star од Madonna е само потсетник на тоа дека и јас имам среќна ѕвезда во мојот живот. Таа ѕвезда е причината заради која готвам повеќе вегетаријански јадења како ова денес. Овие ќофтиња од модар патлиџан, како и целата вегетаријанска и веганска палета на јадења која ја готвам е инспирација од мојата lucky star. Инспирацијо и вечна љубов – ова е за тебе!

Orzo pasta with spinach pesto and eggplant koftas Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан [Madonna - Lucky Star] (2)

Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан

Состојки:

 • 250 грама орзо тестенини (или тестенини по желба)

За песто од спанаќ:

 • 300 грама свеж спанаќ, обарен
 • 1 чешне лук
 • 1 шолја маслиново масло
 • сол и бибер
 • 50 грама испечени ореви
 • 2 лажици вода

За ќофтињата од модар патлиџан:

 • 2 големи модри патлиџани, излупени и исечкани на коцки
 • 1 белка од јајце
 • 1 шолја презла
 • сол и бибер
 • 2 лажици сечкан магдонос
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица оригано
 • плаво сирење

Подготовка: Во блендер ставете ги сите состојки за пестото. Миксајте додека да се добие еднолична смеса. Пестото претурете го во тегла и  ставете го во фрижидер.

Во тенџере ставете вода да зоврие. Во зовриената вода ставее ги коцките модар патлиџан. Варете ги 5 минути, додека да омекнат. Кога ќе омекнат, изцедете ги и ставете ги во длабок сад. Со вилушка испасирајте ја смесата. Додадете ги зачините, презлата и белката од јајце. Измешајте и формирајте мали ќофтиња. Наредете ги во тавче за печење обложено со хартија за печење. Премачкајте ги малку со маслиново масло и печете 20 минути, додека да порумента. Јас ги премачкав со малку кечап и ги допеков + 1 до 2 минути, за да бидат покрцкави.

Сварете ги тестенините. Кога ќе бидат изцедени и топли, додадете 2-3 лажици од песто сосот и измешајте. Сервирајте во чинија со тестенините, од горе ставете неколку ќофтиња и издробете малку плаво сирење. Orzo pasta with spinach pesto and eggplant koftas Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан [Madonna - Lucky Star] (1)

Personally, I do have my own lucky star that shines bright. The reason I cook more vegetarian food is actually my lucky star.  I had a period of my life where I didn’t ate meat, but I was so called pescaterian. After almost 10 years, I missed having meals with meat, especially those looong braised ones. So, I switched. Three years now, I eat mostly vegetarian meals, but sometimes I do eat meat. However, this dish was inspired by my lucky star. Super food, super healthy ingredients and a nice way to cook and eat veggie koftas. This was one very, very, VERY tasty dish that I am so proud of myself for preparing it. Because I love orzo, I chose orzo but really, this dish can be made with any pasta of your choice. And the star of the show is this yummy eggplant kofta. I didn’t know what to expect from this kofta, because they are baked and not fried (like i love them), but I was blown away from the taste. I am so happy with this final dish, so that is why I am sharing the recipe with you.

Orzo pasta with spinach pesto and eggplant koftas Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан [Madonna - Lucky Star] (3)

Orzo pasta with spinach pesto and eggplant koftas

Ingredients: 

 • 250 grams orzo pasta

Spinach pesto:

 • 300 grams of fresh spinach, blanched
 • 1 clove of garlic
 • 1/2 cup of evoo
 • 50 grams of toasted walnuts
 • salt & pepper
 • 2 tablespoons of water

Eggplant koftas:

 • 2 large eggplants, peeled and cut into chunks
 • 1 egg white
 • 1 cup of breadcrumbs
 • salt & pepper
 • 2 tablespoons of chopped parsley
 • 1 tablespoon of dried red paprika
 • 1 tablespoon of dried oregano
 • blue cheese crumbles

Prep: In a blender put all the ingredients for the pesto. Mix until smooth consistency. Put it in a jar and store it in the fridge. Spinach pesto - Песто од спанаќ [Madonna - Lucky Star] (4)

Take one large pot and fill it wit water. When the water is boiling, put some salt and put all the eggplant chunks. Let them boil for about 5 minutes, or until soft. When they are soft, drain them and put them into a large bowl. With a fork, mash the eggplant and add the seasoning, egg white and breadcrumbs. Form small koftas, put them on a baking tray covered with baking paper, brush them with little evoo and bake them for about 20 minutes or until golden. I brushed them with ketchup at the end and bake them for another 5 minutes until extra crispy.

Boil the pasta. Drain and when hot put 2-3 tablespoons of the spinach pesto. Mix. On a plate, put some spinach pesto orzo, arrange few koftas on top and crumble some blue cheese on top.

Macedonian Style Cabbage Stew (Podvarok) | Зелка (Подварок) – [♫Piloti – Zaboravljeni]

♫Piloti – Zaboravljeni♫

Прво, сакам да споделам со вас едно од првите сеќавања кои ги имам за себе. Јас, мајка ми и татко ми седиме во дневна, вечераме, најверојатно околу 8 часот навечер, гледаме телевизија и оваа песна почнува да пее. Мислам дека беше дел од некоја серија која моите родители ја гледаа кога бев малечка, но не сум баш сигурна. Ова сеќавање е врежано во мојата глава отсекогаш. Можеби затоа вечерањето е ритуал кој го сакам многу. Оваа песна секогаш ќе ме потсетува на тој дел од моето детство.

Јас обожавам зелка манџа. Тоа е едно од традиционалните јадења кои се подготвува во Македонија, најчесто со ребра или (пушено) свинско месо. Јас, лично, не го јадам подварокот со месо (можеби понекогаш). Повеќе сакам да уживам во вкусот на динстаната зелка со многу црвен пипер. Секој пат кога мајка ми прави подварок, татко ми и’ вели дека го прави како да става во него многу месо. Тајната е во тоа што мајка ми употребува говедска коцка за супа. Иако, традиционално се право со кисела зелка, јас бидејќи многу го сакам ова јадење, понекогаш кога не можам да најдам кисела зелка, го правам со обична зелка и така е исто убаво. Ова јадење е одлично да се подготвува ова време од годината, бидејќи сега се става зелката во буриња и се прави резанац (sauerkraut) од неа. Секое домаќинство си има свој рецепт за правење зимница, па и за кисела зелка. Кисела зелка е мојата омилена салата во зима. Сега, време е да го споделам рецептот со вас.

Зелка манџа (подварок)

Состојки:

 • 1 зелка (или 2 кг резанац или 2 помали главици кисела зелка)
 • 2 големи главици кромид, исечкани
 • 3-4 чешниња лук, ситно исечкани
 • 1 зелена пиперка, исечкана
 • 100 мл сок од домати
 • 1 лажица сол (по вкус)
 • 1 лажица бибер
 • 2 лажици мелен црвен пипер
 • 4-5 (везени) црвени пиперки, испечени

Подготовка: Зелката исечете ја на тенко, како за салата. Во тавче за пржење ставете масло да се загрее. На загреаното масло ставете ги кромидот, лукот и пиперката да се пропржат. Кога кромидот ќе омекне, ставете ја зелата (свежа или кисела, каква и да користите) и измешате. Додадете ги зачините и убаво измешајте. Додадете го сокот од домати и оставете да се крчка 10 минути. Целата манџа претурете ја во тавче за печење, ставете ги печените пиперки од горе и ставете вода до половина тавче (но, не да ја прекрие зелката). Печете во загреана рерна на 200 Целзиусови степени околу 40-50 минути, односно додека испари течноста. Послужете со феферончиња и свеж леб. Наздравје 🙂

Ако сакате, може да ставите пушени ребра, свински котлети или било какво пушено месо по ваш избор. Ако користите свежо месо, прво пропржете го кратко на тавче, за да добие боја, па ставете го во манџата. Зелка (Подварок) - Cabbage stew (Podvarok)2

First, let me share with you one of my first ever memory that I can remember. Me, my dad and my mom, sitting in the living room, having dinner, probably around 8 pm., watching TV and listening to this song. Probably it was an intro to a TV series my parents watched when I was a little child. That memory is stuck in my head since forever. I felts peaceful, save and happy. Maybe that is why I just love having dinner at the table every night. This song always reminds me of that time of my childhood.

I just love cabbage stew. It’s a traditional Macedonian food, often served with pork ribs or smoked pork meat.  I, personally, do not eat podvarok that way. I cook and eat it without meat and with lots of paprika. YUM! My dad says to my mom, every time she makes podvarok, that the flavour is like she uses tons of meat. The secret – meat soup cube. Podvarok is made with sauerkraut, but when I can not find it, I use regular cabbage.This dish is perfect for this time of the year, especially because this is the time then sauerkraut is made. Every household buys at least 10 kg of cabbage and either makes sauerkraut or fills plastic barrels with whole cabbages. It’s part of making zimnica (pickling produce) in Macedonia and on the Balkan. I love cabbage of all kind and sauerkraut is my favorite salad during the winter time. Now, let me share this yummy recipe with all of you.

Зелка (Подварок) - Cabbage stew (Podvarok)1Cabbage stew (Podvarok)

Ingredients:

 • 1 whole and big cabbage (or 2 kg of sauerkraut)
 • 2 large onions, chopped
 • 3-4 garlic cloves, minced
 • 1 green pepper, chopped
 • 100 ml of tomato juice
 • 1 tablespoon of salt (to taste)
 • 1 tablespoon of black pepper
 • 2 tablespoons of ground red paprika
 • 4-5 red peppers, roasted

Prep: (If you are using cabbage) Wash the cabbage and chop it thinly. In a large pan, put some oil. Add the onion, garlic and green pepper. Stir until the onion are soft. Add the cabbage (if you are using sauerkraut) add it now. Stir everything together and add the spices. Add the tomato juice and let it bubble for 10 minutes. Transfer the stew into a baking dish, add water until you fill half of the baking pan (not over the cabbage), add the roasted peppers and put it in the oven to bake for about 40-50 minutes on a 200C, or until the water has evaporated. Serve with feferonki (green and spicy peppers) and fresh bread.

If you want, you can add pork chops, pork ribs or any dry and smoked meat of your choice. First, pan fry them, just to get some color and then, add them to the stew.
Зелка (Подварок) - Cabbage stew (Podvarok)3

Soft Pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey – Hey You]

♫Duke B ft Angela McCluskey – Hey You♫

Јас не сум дете кое пораснав со перек за појадок. Моите родители секогаш купуваа бурек и/или ѓеврек за појадок, особено за викендите. Переците не ги сакав никогаш, можеби затоа што беа многу тврди за мене. Дури и сега во Скопје, ретко може да се најде добра пекара која прави добар и вкусен перек. Кога видов на Гугл дека перекот некои луѓе го јадат со густ сос од кашкавал или сирење, си реков: „Браво Теа! Беше во право што не го јадеше перекот на обичен начин“. 🙂

Овие перечиња ги направив денес и мора да се согласите дека изгледаат прекрасно, нели? Кога беа испечени, јас бев буквално со подотворена уста пред рерната. Меки, солени и со неодолива златно кафена боја. Переците ги сервирав со сос од сино (мувлосано) сирење. Тоа е едно од моите најомилени сирења на сите времиња. Можам да го јадам ама буквално со се, серизоно ви кажувам. Сосот одеше прекрасно со перечињата. Еве го рецептот:

Soft pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey - Hey You]2Переци

Состојки:

 • 500 грама брашно
 • 2 лажици сол
 • 1 лажица шеќер
 • 1 пакетче сув квасец
 • околу 330-350 мл топла вода
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 литар вода (за варење на переците)
 • 2 лажици сода бикарбона
 • 2 лажици мед (или шеќер)
 • морска сол за попрскување на переците

Подготовка: Во длабок сад ставете ги топлата вода, шеќерот и квасецот. Оставете да отстои 5 минути. Додадете ги брашното, маслото и солта. Мешајте со дрвена лажица додека да се формира тесто. Потоа продолжете да го месите тестото со рака, 8-10 минути, со повремено додавање на брашно. Кога тестото ќе биде меко и еластично, премачкајте го малку со масло и оставете го да нараснува 1 до 2 часа на топло.

Тестото поделете го на два дела и од секој ден одвојте 8 помали парчиња. Од секое парче формирајте перек. Мене ова видео ми помогна за да ги формирам моите переци.

Во тенџере ставете ја водата да зоврие. Ставете ги медот и содата и промешајте. Ставајте ги переците да се варат 1 минута. Варените переци наредете ги на тавче за печење обложено со хартија за печење. Намачкајте ги малку со маслиново масло, попрскајте ги со морска сол и  ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 200 Целзиусови степени, 12-15 минути, односно додека да добијат убава златно кафена боја. Послужете ги топли. Soft pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey - Hey You]2

Сос од сино (мувлосано) сирење: Издробете 100 грама сино сирење (јас користев Бергадер) во сад. Додадете 1 лажица мајонез, 3 лажици павлака и зачинете со сол, бибер и малку бел оцет. Измешајте убаво и послужете.

Soft pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey - Hey You]2

I didn’t grew up eating pretzels for breakfast. My parents always bought gevrek or bourek for breakfast, especially during the weekend. Pretzels were not my thing, maybe because they were too hard. Even today in Skopje, you can rarely find a descent bakery with good and tasty pretzel. When I saw that you can eat your pretzel with cheese dip, then I said to myself: “Well Tea, you were right not to eat your pretzel in a ordinary way”. 🙂 I made these soft pretzels today and let me tell you that I was literally blown away from the result. They look incredible, right? I was basically staring with my mouth widely open in front of the oven when they were ready. Soft and chewy, deeply golden brown and perfectly salty. These pretzels were served with a blue cheese dipping sauce that I made. Blue cheese is my all time favorite cheese. I could eat every single thing with a piece of blue cheese on the side and I am not kidding. The sauce was perfect, the pretzels were perfect and now, let me share the recipe with you.

Soft pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey - Hey You]2Soft pretzels

Ingredients:

 • 4 cups of all purpose flour
 • 2 tablespoons of salt
 • 1 tablespoon of sugar
 • 1 package of yeast
 • 1 + 1/2 cups of warm water
 • 2 tablespoons of olive oil
 • 4-6 cups of water (for poaching)
 • 2 tablespoons of bicarbonate of soda
 • 2 tablespoons of honey (or sugar)
 • rock salt for sprinkling on top of the pretzels

Prep: In a bowl, add the warm water, yeast and sugar. Let it sit for 5 minutes. Add the flour, oil and salt and start mixing, first, with wooden spoon.When a dough is formed, kneed it with your hands and add more flour if needed. I added 1/4 cup of flour. Kneed for good 8-10 minutes or until the dough is smooth and springy. Brush the top of the dough with evoo and let it rise for 1 to 2 hours. Divide the dough into two and from each piece cut 8 equal balls. Roll each into a long strip and form a pretzel shape. This video helped me form mine perfectly. Then, bring a pot of water to boil and add the honey and bicarbonate of soda. Slowly put the pretzels to poach for 1 minutes. When they are poached, add them on a baking sheet lined with parchment paper. Drizzle them with evoo and sprinkle some salt on top. Bake them in a preheated oven at 200C, 12-15 minutes or until they are deeply golden brown. Serve them warm.

Blue cheese sauce: Crumble 100 grams of blue cheese (I used Bergader) in a bowl. Add 1 tablespoon of mayo and 3 tablespoons of sour cream or Greek yoghurt. Add some salt, pepper and a drizzle of white wine vinegar. Mix until combined. Soft pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey - Hey You]1