Macedonian Style Spinach Stew | Вариво од спанаќ [♫Venko and Dzafer – Laga i izmama]

♫Venko & Dzafer – Laga i izmama♫

(en is below)

Во текот на моето растење, во моето семејство, мајка ми правеше многу манџи. Благодарение на неа, ги засакав сите зеленчуци (добро, освен боранијата и морковот, но на добар пат сум да ги засакам и нив). Македонската кујна е базирана на манџи и тоа од секаков вид – компир, грашок, боранија, грав, леќа – која и состојка да ја замислите, ние македонците имаме манџа од неа. Бидејќи Македонија е земјоделска земја, кај нас, сезонските овојшја и зеленчуци се евтини, па затоа во сите домаќинска се правеле варива. Fall spicnah stew - Вариво од спанаќ 5

Секогаш кога е надвор ладно, сакам да направам топла супа или некое вариво. Обожавам кога надвор ѕирка зимското сонце, ладно е, а јас јадам топла супа. Има некој нерверојатен комфорт во тоа. Оваа манџичка од спанаќ е многу вкусна и лесна за правење. Секое домаќинство си има свој рецепт за неа, па еве го и мојот. Вистинско ремек дело за кое ве охрабрувам да го направите:

 Вариво (манџа) од спанаќ

Состојки: 

 • 500 грама свеж спанаќ, убаво измиен и исчистен
 • 1 црвена пиперка, ситно исечкана
 • 2 главици кромид, ситно исечкани
 • 4 чешниња лук, ситно исечкани (може да ставите и помалку)
 • 2 моркови, изрендани
 • 50 грама ориз
 • сол и бибер
 • 1-2 лажички црвен пипер
 • 1 чили пиперче (може и да се изостави, но дава убав шмек)

Подготовка: 

Во тенџере ставете вода да зоврие. Во зовриената вода ставете го спанаќот и варете 2 минути. Исцедете го и исечете го на крупно.

Во длабоко тенџере ставете 2 лажици маслиново масло и додадете ги претходно исечканите зеленчуци (кромид, лук, пиперка, морков, чили). Посолете и пржете ги додека да омекнат. Додадете го оризот и мешајте додека да стане проѕирен. Додадете го спанаќот и налејте 2-3 шолји вода. Јас манџата ја сакам густа, но ако вие сакате да биде поретка, ставете уште 1 шолја вода. Посолете, побиберете, ставете црвен пипер, покријте со капак и оставете да се вари на среден оган околу 20-25 минути, односно додека да биде сварен оризот. Fall spicnah stew - Вариво од спанаќ 2Сервирајте со кисело млеко.Fall spicnah stew - Вариво од спанаќ 3

During my childhood and teen life, in our household my mom made lots of stews. Thanks to her I eat (almost) all vegetables, except carrots and green beans, but I am working on that. Macedonian cuisine is actually based on stews and all kinds of stews. Peas stew, green bean stew, white bean stew, potato stew, spinach stew.- you name it, we have it! Because Macedonia is an agricultural country, people here eat lots of fresh produce. And also because meat was expensive, people made stews with cheap vegetables and would add just a little meat, for flavour. Now, in my opinion, people can afford more than in the past, but the tradition remain the same and the stews never died.

Today I was feeling cozy, the weather outside was cold so I wanted to make something soothing, hardy, warm and nourishing – a real comfort food for me – spinach stew. This stew is so tasty and easy to make. Filled with lots of fresh vegetables and of course – the mighty spinach, served with few teaspoons of greek yoghurt. This is truly a masterpiece, trust me! Here is my recipe that I encourage you to make it:

Fall spicnah stew - Вариво од спанаќ 1

Fall spinach stew

Ingredients: 

 • 500 grams of fresh spinach, washed very well
 • 1 red bell pepper, diced
 • 2 onions, finely chopped
 • 2 carrots, grated
 • 4 cloves of garlic (use less if you want)
 • 50 grams of rice
 • salt and pepper
 • 1 chilli pepper (omit if you want, but adds a nice kick)
 • 1-2 teaspoons of smoked paprika

Prep: Fill a large pot with boiling water and put it on the stove. When the water will boil, add the spinach and cook for 2 minutes. Drain and chop coarsely. Set aside.

In a large pot, put 2 tablespoons of evoo. Put all the vegetables in the pot (onion, garlic, bell pepper, carrot). Cook with occasional stirring  until the vegetables are soft. Season with salt and add the rice. Stir and cook until the rice is translucent. Add the spinach and add 3-4 cups of water. I want my stew to be thick, but if you want a bit thin add more water. Season with salt, pepper and paprika. Cook on a medium heat about 20-25 minutes or until the rice is cooked. Serve with dollop of greek yoghurt and crusty bread. Fall spicnah stew - Вариво од спанаќ 4

Flatbread Pizza | Пица на грил тавче [♫KISS – I Was Made For Lovin’ You]

♫KISS – I Was Made For Lovin’ You♫ 

(en is below)

Мојата љубовна афера со пицата трае долго, дечки. Во моите идеални соништа, јас јадам пица за доручек, ручек и вечера. Со многу лук. И кисели краставички. И сарма. И полнети пиперки. И мусака. Добро, значи не би јадела само пица цело време, туку СЕ 😀

Flatbread pizza - Грил пица (2)

Пица правам редовно, можеби еднаш во две недели. Секогаш сама го правам тестото за пица. Секогаш. Толку многу ги мразам купечките теста за пица, не можам доволно да ви објаснам. Вкусот, текстурата и најважно, сосотојките во неа. Неверојатно е како со најосновите состојки кои секогаш ги имам(е) во кујната, брашно и квасец може да се направи нешто толку меко, крцкаво и највкусно како тесто за пица, нели?

Грил пицата е специфична по тоа што има необично крцкаво тесто и уникатен вкус. Јас направив две различни верзии: една со варена шунка, а друга со (домашен) сируп од балзамико оцет. Двете беа многу вкусни.

Пица на грил тавче

Состојки:

Тесто:

 • 3+ 1/2 шолја брашно
 • 1+ 1/3 шолја топла вода
 • 1 пакетче квасец
 • 1 лажица мед (или шеќер)
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици маслиново масло

Фил за пица:

 • моцарела
 • доматен сос
 • обарен спанаќ
 • ситно сечкано лукче
 • варена шунка

Сируп од балзамико оцет: 

 • 1 шолја оцет балзамико
 • 2-3 лажици шеќер – Се ставаат во тенџерче и се варат 3 минути. Кога ќе се згуне, сирупот е готов и се остава да се олади скроз

Подготовка: Прво, направете го тестото. Просејте ги брашното и солта во длабок сад. Ставете го маслиново масло. Во топлата вода ставете го медот, промешајте и додадете го квасецот. Кога ќе нарасне, додадете го во брашното и полека мешајте со дрвена лажица додека да се формира топка. Потоа, месете го тестото со рака околу 10-15 минути, односно додека а биде меко, еластично и нелепливо. Намачкајте го со маслиново, покријте го со крпа и оставете да нараснува на топло околу 1 час.

Од тестото одвојте 4 еднакви топчиња. Секое топче развлечете го со сукало во овална форма. Вака подготвени ставајте ги лепчињата на грил тава да се печат. Кога ќе добијат линии од тавата и кога ќе бидат скоро печени, извадете ги, намачкајте ги со маслиново, ставете ги на тавче за печење и почнете да ја редите пицата со филовите – доматен сос, моцарела, спанаќ, лукче, парчиња варена шунка.

Flatbread pizza - Грил пица (1)
Ставете ги да се печат во рерна загреана на 250 Целзиусови степени додека моцарелата да се растопи. Сервирајте ги со малку рукола и домат врз секоја пица и сируп од оцет балсамико.Flatbread pizza - Грил пица (4)

My love affair with the pizza is so real, you guys. If I could ever choose, I would eat pizza for breakfast, lunch and dinner. With lots of garlic. And pickles. And sarma. And stuffed peppers. And moussaka. Ok, I would eat everything apparently, not just pizza 😀 I make pizza pretty regularly, maybe once in two weeks (that is so regular, right?). I ALWAYS make my own pizza dough. Always. I hate the store bought, pre-made pizza shells. I hate them! The taste , the crust, the ingredients in it. Everything. Its so amazing with how many few ingredients can make a killing pizza dough. Flour, water and yeast. So basic. So simple. Things I always have in my pantry.

This flatbread pizza is so beautiful to look at but most importantly, very tasty. This is not your regular pizza. Not even a calzone. This is  crusty and chewy pizza with a unique taste. I made two versions of it. With ham and with balsamic glaze. Both yummy! Both so delicious!

Flatbread pizza - Грил пица (4)

Flatbread pizza

Ingredients:

Dough:

 • 3 – 1/2 cups flour
 • 1 – 1/3 cups warm water (more or less, it depends)
 • 1 packet dry yeast
 • 1 teaspoon salt
 • 1 teaspoon honey
 • 3 tablespoons evoo

Toppings:

 • fresh mozzarella cheese
 • tomato sauce
 • ham
 • garlic, finely chopped
 • blanched spinach

Balsamic glaze (syrup): 

 • 1 cup of balsamic vinegar
 • 2-3 tablespoons of sugar – Bring everything to boil for 3 minutes and let it cool completely

Prep: First make the dough. Sift the flour in a large bowl. Add the salt. Add the honey in the warm water with the dry yeast. Let it sit for 10 minutes. When the yeast is bubbling, add the mixture to the flour. Mix all together first with a wooden spoon and then kneed the dough with your hands. If the dough is dry, add more warm water if it’s wet, add more flour. But remember, always start with less liquid. Kneed the dough until is elastic, for about 15-20 minutes. Or use electric stand mixer. When the dough is smooth and elastic, add the evoo, kneed one last time and let it rise for 1 hours.

When the dough has risen, divide it into 4 equal balls. Roll each ball into a oval shape using a rolling pin. Place the dough on a preheated grill pan. Bake it until grill marks form and the dough is almost cook.

When the flat breads are cooked, brush them with a evoo, place them on a baking tray and put the toppings. Tomato sauce, mozzarella, spinach, garlic, ham. Flatbread pizza - Грил пица (1)Drizzle with evoo and bake them in a preheated 250C oven until the cheese has melted. At the end, top them with fresh arugula and tomatoes and drizzle them with the balsamic glaze (syrup). Flatbread pizza - Грил пица (3)

Spicy Lentil Burgers | Ќофтиња од леќа [♫Kool and The Gang – Fresh]

♫Kool & The Gang – Fresh♫

(en is below)

Секоја година на моите редовни прегледи, на крвната група ми стои дека железото во крвта ми е високо колку Ајфеловата кула. Буквално! Уште од кога знам за себе. Прво, бев малку загрижена, па си викам, зашто не сум како другите со нормални параметри на железо во крв. Иако знам дека и други луѓе имаат високо железо во крвта заради јадење месо, јас не бев таков случај. Почнав да размислувам што е тоа што го јадам на редовна база низ годината, а влијае на моето железо. ЛЕЌА. Тоа е леќа. Леќата ја јадам најмалку еднаш во неделата. Некои луѓе јадат риба и месо еднаш до два пати (а, и повеќе) во текот на неделата. Јас јадам леќа. Многу леќа. Освен тоа, сите зрнести производи од нејзината фамилија ги обожавам. Грав, грашок, леќа, пченка. Јас пораснав со манџата од леќа на мајка ми. Со текот на времето и јас ја совладав техниката за правење највкусна манџа од леќа. Но, леќата ја јадам на многу различни начини – како салата, во супа и вака, во облик на ќофтиња. Овие ќофтиња се превкусни! Крцкави од надвор, меки од внатре, совршено зачинети. ПРЕвкусни. Јас ги послужив со прилог од спанаќ на пареа со лук и пире од компири. Spicy lentil patties - Ќофтиња од леќа (3)

Ќофтиња од леќа

Состојки:

 • 1 шолја леќа, киснета преќу ноќ и сварена
 • 1 морков, изрендан
 • 1 кромид, ситно исечкан
 • 4 чешниња лук, ситно исечкани
 • 2 лажици исечкан магдонос
 • 1/2 шолја лебни трошки
 • 1 белка од јајце, изматена
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица бибер
 • 1 лажица ворчестер сос
 • 1 лажиче табаско сос (опционално)

Подготовка: Сварената леќа ставете ја во длабок сад. Со алатка за пире згмечете ја леќата. Јас сакам да има мали зрнца во бургерите, но вие можете да направите пире од неа. Додадете ги зачините, лебните трошки и зеленчукот. Смесата треба да е како смеса за бургери од мелено месо. Ако е течна (заради јајцето) додадете малку лебни трошки. Со лажица формирајте бургери. Ставете ги на чинија и оставете ги да се ладат во фрижидер околу 1 час.  По еден час, наредете ги на тавче обложено со хартија за печење и ставете да се пече во рерна загреана на 200 Целзиусови степени, околу 25-30 минути додека бидат крцкави од горе, а малку меки од внатре.

За тоа време направете го пирето од компири. Во тенџере ставете излупени компири да се варат. Сварените компири исцедете ги и вратете ги во тенџерето. Додадете млеко, путер, сол, бибер и морско оревче. Со алатка за пире направете пире.

Во тавче за пржење, ставете малку маслиново масло. Додадете 2-3 чешниња исечкан лук. Кога ќе почне да пушта арома, ставете 300 грама измиен и исчистен спанаќ. Гответе кратко додека да овене спанаќот.

Сервирајте ги бургерите топли, на подлога од пире и од горе сервирајте го спанаќот со лук.Spicy lentil patties - Ќофтиња од леќа (4)

On every yearly check up, my doctor says that my blood iron is high as the Eiffel Tower! Literally! At first I was worried – why I can not be normal like everyone else. But then I realized – Tea, you are special! 😀 Just kidding. I know many people have high iron i their blood. But, really, I started wondering what do I eat on a regular bases, year around, so my blood iron is that high. LENTILS! Lentils is what I eat every week.Some people eat fish once or twice a week, some eat meat… I eat lentils and legumes so so so much. Beans, peas, lentils, corn… I love them so much. But lentils, especially green lentils are my favorite! My mom makes this amazing lentil soup since I was a child. Now, I’ve master the technique of that famous lentil soup, but I make so many things using lentil. I make lentil soup and these patties or burgers, for example. They are to die for! Crispy, crunchy, spicy, yummy. Crowd pleaser, perfect for vegetarian lunch or switching your meaty lunch with these. I served them with steamed garlic spinach on the bed of creamy mashed potatoes. OMG they were so yummy!

Spicy lentil patties - Ќофтиња од леќа (4)

Spicy lentil burgers

Ingredients:

 • 1 cup of dried green lentils, soaked over night and cooked
 • 1 carrot, grated
 • 1 onion, finely chopped
 • 4 cloves of garlic, finely chopped (I am garlicky girl, remember?)
 • 2 tablespoons of chopped parsley
 • 1/2 cup of breadcrumbs
 • 1 egg white, slightly beaten
 • 1 tablespoon of salt
 • 1 tablespoon of black pepper
 • 1 tablespoon of Worcester sauce
 • 1 teaspoon of hot sauce (I used Tabasco, but this is optional)

Prep:  Put the cooked lentils in a large bowl. Mash them with a potato masher. I want some grains of lentil in my burgers, but you can mash them completely. Add the vegetables, seasoning and the breadcrumbs. Add the egg white and stir everything together until combined. The mixture should be like ground beef (for making meat burgers). If the mixture is runny (because of the egg), add more breadcrumbs. Make burgers using ice-cream scoop, shape them in a burger shape and put them on a plate. Chill them in the fridge for up to 1 hour. When chilled, line a baking tray with baking paper,   put them on the tray, brush them with evoo and put them in a preheated 200C oven to bake for 25-30 minutes, or until golden brown on top, but slightly soft in the middle.

In the meantime, prepare the mashed potatoes. Boil 1 kg of potatoes. When boiled, peel them, add them to the same pot, add some butter, milk, salt, pepper and nutmeg, Mash with potato masher until smooth.

In a skillet, add some evoo and 2-3 cloves of chopped garlic. Add 300 grams of fresh and washed spinach. Cook few minutes, until soft. Season with salt, pepper and chilli flakes.

When the burgers are ready and cooked, serve them warm on a bed of mashed potatoes and spinach on top. Spicy lentil patties - Ќофтиња од леќа (2)

Galette with Leeks and Cheese | Француска пита со праз и сирење [♫Carla Bruni – Quelqu’un m’a dit]

♫Carla Bruni – Quelqu’un m’a dit♫

(en is below)

Иако не разбирам ниту збор од песната на Карла Бруни, има нешто магично во нејзиниот глас, ама и во музиката. Во секој слог се слуша помалку од Фрација, помалку од Париз, Бордо, се слушаат кроасаните со путер, црвеното вино, шансоните, но најмногу љубовта. Франција сум ја посетила два пати во животот (Париз и Ница), но Бордо ми е на врвот на листата! Ништо не може да го замени тој магичен француски град. Ајде, можеби еден ден ќе го посетам.Galette with leeks and cheese 05Галета (француска пита) е мој омилен начин за правење пита. Тоа е така бидејќи јас го сакам рустиниот изглед на питите, па затоа галетата е одлична за тоа да се постигне. Ќе признаат дека имав многу потешкотии во пронаоѓање на совршеното тесто за галета (без јајца, кон тоа целев), но после неколку неуспеси – успеав! Празот ми е омилен зеленчук во зима, па затоа малку сум опседната со него откако се појави на пазарите. Го ставам во се и правам со него се. Супи, чорби, манџи, го печам, го пржам, во варам – буквално го користам во секое јадење. Токму затоа оваа галета решив да ја направам со праз и со македонски овчо сирење. И само да ви кажам – ОВА Е ЕДНА ОДЛИЧНА ФРАНЦУСКА ПИТА која мора да ја пробате!

Galette with leeks and cheese 02Француска пита со праз и сирење

Состојки:

 • 2 шолји  брашно
 • 220 грама ладни коцки путер
 • 1 лажица сол
 • 60-65 мл ладна вода
 • 4 шолји = 2 страка праз, ситно исечкани и обарени
 • 150 грама овчо сирење, издробено
 • сол и бибер

Подготовка: Прво, направете го тестото. Во сад ставете ги брашното и солта. Измешајте. Додадете го путерот и со прсти соединувајте го со брашното додека да се создадат трошки. Додадете ја ладната вода. Прво ставете 50-55 мл па потоа со мешање додавајте пополека. Мешајте со вилушка додека да добиете топка тесто. Не додавајте повеќе од 65 мл вода за оваа количина. Тестото треба да биде еднолично, не да се рони. Формирајте топка, завиткајте ја во фолија или хартија за печење и ставете го тестото во фрижидер да се лади околу 1 час.

Во тенџере со солена и зовриена вода, варете го исечканиот праз (бланширајте) околу 2-3 минути, односно додека да омекне. Јас обично го варам затоа што на тој начин не е толку тежок за желудникот како кога го пржам. Кога ќе омекне празот, ставете го во сад, зачинете и ставете издробено сирење. Измешајте убаво и филот е готов.

Кога тестото ќе биде оладено, извадете го од фрижидер. Ставете го на набрашента површина и развлечете го со дебелина од 1 сантиметар. Ставете го тестото на тавче за печење обложено со хартија за печење, ставете го филот на средината и преклопете ја питата од страните. Не мора да биде совршена, не заборавајте дека ова е рустична пита. Од горе попрскајте со малку маслиново масло и ставете да се пече во рерна загреана на 200 Целзиусови степени, околу 15-20 минути, односно додека да порумени тестото. Печената пита оставете ја да се олади малку пред да ја сервирате. Сервирајте со свежа салата.Galette with leeks and cheese 04

I don’t understand a word of this song, but the voice and the music are gorgeous. They scream France, Paris, Bordeaux, croissants, red wine, love, chansons… I’ve been to France twice in my life (Paris and Nice) but Bordeaux is on my bucket list! Nothing beats that southwester city in France. Well, maybe someday.

Galette is my favorite way to make a pie. Because I love rustic looking pies, galettes are almost always my first choice to make one. I admit, I had difficulties making the perfect dough (without eggs! – that was my goal) but, finally, I succeeded! Leeks are my favorite vegetable during the winter time, so I am a little bit obsessed with making everything with leeks – stews, pies, I bake them, I roast them, I boil them, I put them in everything. That is why I decided to make this lovely galette with leeks and white – Macedonian style sheep’s cheese. And let me tell you – THIS GALETTE IS PERFECT!

Galette with leeks and cheese 01

Galette with leeks and cheese

Ingredients:

 • 2 cups of flour
 • 220 grams of cold butter
 • 1 tablespoon of salt
 • 60-65 ml ice cold water
 • 4 cups of chopped leeks
 • 150 grams of sheep’s cheese, crumbled
 • salt & pepper

Prep: First make your dough. In a large bowl  put the flour and salt. Mix. Add the cold butter and rub the butter between your fingers until small crumbs form. Add the water (first add 55 ml and add more gradually). Mix it with a fork until dough is formed. The dough should be compact, not crumbly, bit do not add more than 65 ml of water or the dough won’t be crispy. Make a ball out of your dough, cover it in a plastic wrap or baking paper and put it in the fridge for 1 hour.

Blanch the leeks in a boiling and salted water. When they are soft, drain them, season them and add the crumbled cheese. That is your filling.

When the dough is chilled, put it in a floured surface.  Roll the dough with a rolling pin into a 1 cm thickness. Put it on a baking tray covered with baking paper. Add the filling in the centre and fold the sides into the centre, so the filling can be seen. Drizzle the galette with evoo and bake it in a preheated 200C oven. Bake for 15-20 minutes, or until golden. Let it cool a bit and serve it with a salad on the side. Galette with leeks and cheese 03