Macedonian Style Cheese Pie | Вртена пита со сирење [♫Arhangel – Milion Dolari]

♫Arhangel – Milion Dolari♫

(en is below)

Не можам доволно да ви опишам колку многу сакам да јадам, но и да правам пити. Омилени ми се со праз и со пржена зелка. Јадење пита е традиција во Македонија, но и на Балканот, вообичаено за појадок или вечера со една чаша јогурт или шолја кисело млекце и сиренце (а, во мојот случај и кечап). Мх, мх! Мајка ми најчесто прави пита со готови кори, а понекогаш и со тесто. За мене, лично, највкусна пита е домашната. Нема поголема сатисфакција од замесување на домашно тесто, се согласувате?

Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (2)

Вртена пита со сирење

Состојки: 

За тесто:

 • 500 грама брашно
 • 250-300 мл топла вода
 • 1 пакетче сув квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 3-4 лажици масло

За фил:

 • 400 грама рикота или несолена урда
 • 2 јајца, изматени
 • малку млеко
 • 1 лажиче сол

Подготовка: Прво, направете го тестото. Во длабок сад ставете ги топлата вода, шеќерот и квасецот. Измшајте и оставете да отстои 10 минути. Просејте го брашното во длабокиот сад со квасецот, ставете сол и малку масло. Измешајте прво со лажица. Потоа, месете со рака околу 15 минути, додека тестото да биде меко, мазно и еластично. Покријте го со крпа и оставете го да нарасне околу 2 часа на топло место.

За тоа време направете го филот. Во сад ставете ги рикотата, изматените јајца, малку млеко и посолете. Филот треба да биде малку течен, не густ.

Кога тестото е нараснато, ставете го на работна површина и поделете го на 8 еднакви делови. Секое топче развлечете го со сукало на набрашнета работна површина во облик на круг. Развлечете го што е можно потенко. Филувајте со 1-2 големи лажици фил, завиткајте во ролат и така, ставете го во намрсено тркалезно тавче. Ова направете го со сите топчиња за да го исполните тавчето во круг. Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (5)

Во филот што ќе ви остане, додадете малку јогурт или млеко и прелијте ја питата. Оставете ја 10 минути односно додека да се загрее рерната. Рерната загрејте ја на 200 целзиусови степени и ставете ја питата да се пече додека да порумени, околу 30-40 минути. Печената пита попрскајте ја со малку вода и покријте ја со крпа. Сервирајте со јогурт или кисело млеко и сиренце.Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (3)

I am a HUGE pie lover. I love making pies and of course, I love eating them! My favorite are the ones filled with leeks and cabbage. Eating pie, traditional one with eggs and cheese is a tradition in Macedonia for a long long time. Usually, our grandmothers made us pie when we go and visit them. We eat them for breakfast with a glass of (homemade) yoghurt and lots of cow’s or sheep’s cheese. In my case, I eat a pie with ketchup, too 😀 My mom makes a shortcut version of pies with filo pasty, but also, she makes it from scratch. I, personally, prefer pies made from scratch. The satisfaction of making your own dough is so unique, don’t you think?

Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (4)Macedonian Style Cheese Pie

Ingredients:

For the dough:

 • 500 grams white flour
 • 250-300 ml warm water
 • 1 packet of dry yeast
 • 1 tablespoon of sugar
 • 1 teaspoon of salt
 • 3-4 tablespoon of oil

For the filling:

 • 400 grams of ricotta cheese
 • 2 eggs, beaten
 • splash of milk or yoghurt
 • 1 teaspoon of salt

Prep: First, make the dough. In a large bowl, add the warm water, sprinkle some sugar and add the yeast. Stir everything and let it sit for 10 minutes. Sift the flour and add it to the bowl. Add some salt, drizzle some oil and stir with a wooden spoon. When the flour is moist, star kneading with your hands, occasionally adding extra flour if necessary. Knead for at least 15 minutes, or until the dough is elastic, smooth and soft. Put the dough in the bowl, cover with towel and let it rise for 2 hours.

Meanwhile, make the filling by mixing the ricotta, beaten egg, milk and salt in a bowl. The filling should be runny.

When the dough is risen, divide it into 8 equal balls. With a rolling pin roll out each ball on a floured surface into circular shape. Roll it very thinly. Add few tablespoons of the filling. Roll into a cigar shape (loosely) and put it in the pan, lightly covered with oil. Continue until every ball of dough is done. In the remaining filling add some more milk and pour it over the pie. Let it sit for 10 minutes, or until the oven is preheating. Preheat the oven at 200 C and bake the pie for 30-40 minutes, or until golden brown colour. Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (5)

When the pie is baked, sprinkled it with little water and cover it with towel. Cut the pie into 8 equal pieces and serve it with (greek) yoghurt and more cheese on the side.

Macedonian Style Stuffed Red Peppers | Полнети пиперки [♫Leb i Sol – Mamurni ljudi]

♫Leb i Sol – Mamurni ljudi♫

Ниедно детство на дете од Балканот не е комплетно без полнети пиперки за ручек. Со или без месо, секое домаќинсво си има свој рецепт за полнети пиперки, кој се пренесува од генерација на генерација. Овој рецепт е на мајка ми. Уште од мала, се сеќавам дека, нашето семејство не јадеше месо како што јадеа останатите. Манџичките, мајка ми, ги правеше без месо, па така и овие полнети пиперки. Мајка ми, секогаш ја одбираше поздравата опција за мене и моето семејство и бепе, на некој начин, пионер во здравата храна и имплементирање на „нови“ состојки како што се овесни снегулки, тофу, соја, што беше и е big deal ако живееш во Македонија.  Да се јаде и биде здрав сега е нешто како „мода“, но јас пораснав со здрави јадења и состојки кои сега се „ин“ – се тоа благодарение на мајка ми, бидејќи секогаш беше креативна, иновативна и спремна да проба да зготви нешто ново и необично. Фала мамо 🙂

Stuffed red peppers - Полнети пиперки (1) Полнети пиперки

Состојки:

 • неколку црвени пиперки или бабури
 • 1 шолја ориз
 • 2 големи главици кромид, ситно исечкани
 • 3-4 чешниња лук, ситно исечкани
 • 2 помали моркови, изрендани
 • 2 лажици црвен пипер
 • сол и бибер
 • 1 лажица брашно

Подготовка: Прво, убаво измијте ги и исушете ги пиперките. Исечете ја дршката, зачувајте ја како капаче и извадете ги семките.

Во мало тенџерче, ставете малку масло да се загрее. Ставете ги кромидот и лукчето да се пржат. Кога ќе омекнат, ставете го морковот и гответе додека да омекне и тој. Ставете го оризот и гответе 1-2 минути, односно додека оризот да стане стаклест. Зачинете со сол и бибер, ставете црвен пипер  и убаво измешајте.

Со овој фил наполнете ги пиперките, една по една, затворете ги со нивното капаче и наредете ги во тавче за печење.

Мајка ми, во зима, полнетите пиперки ги затвора со тркалца компир, а во лето со тркалца патлиџан. Мене, повеќе ми се допаѓаат нивните „природни“ капачиња.

Во 2 шолји вода измешајте 1 лажица брашно и прелијте ги пиперките. Од горе, попрскајте со малку масло, покријте со алуминиумска фолија и ставете да се пече во рерна загреана на 200 Целзиусови степени, покриено, околу 35-40 минути, а потоа извадете ја фолијата и печете додека да пиперките бидат заруменети. Сервирајте со свежа салата и парчиња лепче.

Повеќе домаќинства ги полнат пиперките со фил од мелено месо, кое го пржат заедно со кромидот и лукчето, на почеток. Јас, полнетите пиперки, ги сакам вака, посни, за да уживам во вкусот на „месото“ од црвената пиперка и оривчето. Вие, ако сакате, ставете си мелено месо во филот, но пробајте го и на овој начин.

Stuffed red peppers - Полнети пиперки (1)No Balkan childhood is complete without stuffed red bell peppers. With or without meat, every household has its own personal recipe, passed from generation to generation. This is my mom’s recipe. Since I was a little girl, we didn’t ate meat like others did. My mom was always choosing the healthier option for our family. She was a pioneer in implementing tofu, soy beans, oats and that’s a big deal here in Macedonia. To eat and to be healthy nowadays it’s “a thing” but for me and my family it was a way of living. I am forever grateful for my mom for being inventive, innovative and always willing to try new things in the kitchen.

Stuffed red peppers - Полнети пиперки (2)Macedonian Style Stuffed Red Peppers

Ingredients: 

 • red bell or regular meaty peppers
 • 1 cup of rice
 • 2 large onions, finely chopped
 • 3-4 cloves of garlic, finely chopped
 • 1-2 small carrots, grated
 • 2 tablespoons of red pepper (powder)
 • salt and pepper
 • 1 tablespoon of flour

Prep: First, wash and dry the peppers. Take out the core and de-seed them, but keep the stem.

In a small saucepan, heat up few teaspoons of oil. Put the onions and garlic to fry on a medium heat until soft. Then, add the carrots and cook until they are soft.  Add the rice and cook for 1-2 minutes until the grains are translucent. Season with salt, pepper and red pepper. Stir everything together. Take one pepper and fill it almost to the top. Close with the stem and arrange in a baking pan. Continue until all peppers are filled.

My mom during the winter as a lid to the peppers uses potato slices and during the summer uses tomato slices. For me, the “original” lid is very appealing.

In 2 cups of water stir in 1 tablespoon of flour and cover the peppers. Drizzle them with some oil on top. Cover them with aluminium foil.

Bake them in a preheated oven for 35-40 minutes, covered and after, remove the foil and continue baking them until they are completely done. Serve with fresh salad and slices of bread.

Many people use minced meat in the filling. They fry it with the onions and garlic. I don’t  because I prefer the taste of the red pepper with the rice inside. But, if you want to try ,you can put some minced meat. 

Avocado and Blue Cheese Grilled Sandwich | Запечен сендвич со авокадо и сино сирење [♫Depeche Mode – Just Can’t Get Enough]

♫Depeche Mode – Just Can’t Get Enough♫

(en is below)

Јас сум од оние кои сакаат брзи и лесни (но многу вкусни!) идеи за ручек, а овој е еден од тие. Сино сирење е мој фаворит веќе подолго време, а авокадото пократко време 🙂 Решив да ги спојам убавите вкусови на кремастото авокадо, уникатното сино сирење и лутиот сос, па го направив овој сендвич за ручек. Сето тоа во мојата глава имаше смисла и кога го направив и пробав – беше превкусно! Ретко правам сендвичи за ручек или вечера, но кога правам сакам да се вака вкусни како овој. Ако и вие сакате вкусни и домашни сендвичиња (кои патем, изгледаат како да се излезени од кујната на некое фенси бистро), нема да погрешите ако го направите овој.

ПС. Ако имате тостер или панини машина, пробајте и направете ги на него.

Avocado and blue cheese grilled sandwich - Запечен сендвич со авокадо и сино сирење (6)Запечен сендвич со авокадо и сино сирење

Состојки:

 • 2 парчиња леб (Јас користев Медитерански леб од Жито Лукс со маслинки и маслиново масло)Жито лукс - маслинки и маслиново
 • 1 зрело авокадо, исечено на долгнавести парчиња
 • 30 грама сино сирење (Bergader ми е омилено)Blue Cheese - B.
 • 1 коцка путер
 • 1 лажиче Дижон сенф
 • лут сос (Луизиана лут сос ми е омилен)Hot sauce - Louisiana Gold
 • кашкавал, чили пиперче за другиот сендвич

Подготовка: Двете лепчиња намачкајте ги со путер. На едната страна намачкајте сенф. На двете лепчиња ставете малку изронето сино сирење. На едното лепче наредете ги парчињата авокадо и ставете малку лут сос од горе. Преклопете го сендвичот. Во тавче за печење ставете малку путер. Кога ќе се растопи, ставете го сендвичот и печете го 3 минути односно додека да порумени убаво. Превртете го и печете го уште 3 минути (или помалку) на другата страна. Пресечете го на половина и сервирајте го со салата. Avocado and blue cheese grilled sandwich - Запечен сендвич со авокадо и сино сирење (5)

I love quick and easy sandwiches for lunch and this is one of them, plus is super tasty!  I, generally, love blue cheese and this combo with avocado and lots of hot sauce it seemed to me like a wonderful idea. And let me tell you it was a great idea! So tasty and perfectly combined flavours. Creamy avocado, tangy blue cheese and hot sauce – Louisiana style hot sauce! YUM! I served it with fresh arugula salad and sweet corn. If you like tasty, homemade sandwiches for lunch, give this one a try.

PS. If you have panini maker, make it in it.

Avocado and blue cheese grilled sandwich - Запечен сендвич со авокадо и сино сирење (2)Avocado and blue cheese grilled sandwich

Ingredients:

 • 2 slices of bread (I used Mediterranean toast bread with olives and evoo from Zhito Luks)Жито лукс - маслинки и маслиново
 • 1 ripe avocado, sliced
 • 30 grams of blue cheese (Bergader is my favorite)Blue Cheese - B.
 • 1 tablespoon butter
 • 1 teaspoon Dijon mustard
 • hot sauce (Louisiana Gold Red pepper sauce is my favorite)Hot sauce - Louisiana Gold
 • chilli pepper, cheese of your choice for the other sandwich

Prep: Butter the slices of bread on both sides. On one side spread some Dijon mustard. Place some crumbled blue cheese on both sides. Arrange the avocado slices on one slice. Drizzle some hot sauce. Put some butter on a shallow pan. Avocado and blue cheese grilled sandwich - Запечен сендвич со авокадо и сино сирење (1)Place the sandwich and cook for 3 minutes or until the bread is golden brown. Flip the sandwich over and cook 3 more minutes (or less) or until the bread is nicely toasted. Cut the sandwich in half and serve with salad.Avocado and blue cheese grilled sandwich - Запечен сендвич со авокадо и сино сирење (3)

Spinach and Broccoli Stuffed Sweet Potatoes | Полнет батат со спанаќ и брокула [♫Troye Sivan – Youth]

♫Troye Sivan – Youth♫

(en is below)

Јануари беше месец на здравје. Си рековме ајде да го пробаме веганскиот начин на исхрана. Но, не издржавме повеќе од 20 денови. Извинете вегани 😦 Љубовта кон сиренцата и кашкавалите или неможењето да се справиме со бариерите, не знам што беше. Но, знам дека храната ја сакаме и тоа многу. Јас купувам (скоро се) органско и од пазарче и тоа ми е доволно.

Како и да е, овој рецепт е одличен, здрав, брз, лесен и многу вкусен. Разнобоен и шарен. Едноставно, мора да го пробате.

Spinach and broccoli stuffed sweet potatoes - Полнет батат со спанаќ и брокула (2)Полнет батат со спанаќ и брокула

Состојки:

 • неколку батати (слатки компири)
 • 2 шолји брокула, обарена
 • 2 шолји свеж спанаќ, попржен
 • 3-4 чешниња лук, пропржени
 • 4-5 главици кромид, печени
 • по една лажичка индиски ореви, ленено семе и сончоглед, тостирани
 • сол, бибер, маслиново масло и коцки путер – ако го изоставите путерот, ова јадење ќе биде комплетно веганско

Подготовка: Прво, измијте ги и убаво избришете ги компирите. Ставете ги на тавче за печење и печете ги во рерна на 200 Целзиусови степени додека да бидат сосема меки. Брокулите обарете ги. Спанаќот пропржете го на тавче со малку маслиново масло и лукче. Кромидот исечете го со лушпа и наредете го на тавче да се пече додека да се карамелизира и омекне.

Печениот компир уште додека е врел, расечете го и ставете една коцка путер во него. Филувајте го со зеленчуците. Од горе ставете од тостираните семки. Сервирајте.Spinach and broccoli stuffed sweet potatoes - Полнет батат со спанаќ и брокула (4)

This recipe is a tribute to the month of January, even though I write this blog post in February. January was a vegan trial for us. Trying a healthy lifestyle. No dairy. No meat. No nothing. Just healthy stuff. We said: One month. But we only survived 20 days. Sorry vegans 😦  Maybe the inside barriers took us over. Maybe our love for cheese. I don’t know. But, I know that I love me some good food. Wholesome food. I buy mostly organic and local and that is more than enough for me.

However, this recipe was an EPIC one. Satisfying. Healthy. Full of tasty veggies. Full of colors. Try it.

Spinach and broccoli stuffed sweet potatoes - Полнет батат со спанаќ и брокула (3)

Spinach and broccoli stuffed sweet potatoes

Ingredients:

 • sweet potatoes, roasted
 • 2 cups of broccoli, steamed
 • 2 cups of fresh spinach, sautéed
 • 3-4 cloves of garlic, sautéed
 • 4-5 white onions, roasted
 • for topping: cashews,  sunflower seeds, flax seeds, toasted
 • salt, pepper and evoo
 • 2 tablespoons of butter – leave the butter and this meal is completely vegan

Prep:  First, wash and dry the potatoes. Arrange them on a baking tray and roast them in the oven until fork tender. Steam the broccoli. Sauté the spinach on a pan with evoo and sliced garlic. Roast the onions with their skin on, until caramelised and tender.

When the potatoes are tender, immediately slice them open and  put a knob of butter inside. Fill the inside with the veggies and top them with the toasted seeds.