Macedonian Dinner Rolls (Kifli) | Домашни кифлички [♫Verica Ristevska – Ti si pesna shto kje trae]

♫Verica Ristevska – Ti si pesna shto kje trae♫

Печев кифли дечки! 🙂 Толку многу сум среќна кога ќе се решам да правам нешто од тесто. Пити, банички, кифлички… Кифлите се моја слабост. Секој македонец пораснат е со кифлици. Празни, полнети, големи или мали, кифлиците во Македонија се прават без да има некоја посебна прилика. Кога бев помала, мајка ми правеше кифлички (речиси) секоја недела за вечера. Оние кои ќе и’ останеа ги замрзнуваше и по неколку внимателно ми пакуваше за појадок за следниот ден во школо. Вистинска жена, домаќинка 🙂
Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (3)

Јаглехидратите се моја слабост. Ако можам да бирам, секој ден би јадела лепче, кифлици, пити, банички, сирењаци… Ох, ох ох! Иако не често, но понекогаш си печам за своја душа. Па така, овие кифлици беа на денешната листа за готвење. Толку се меки и вкусни, што совршено одговараа со кафето за појадок. Поленти се со урда, кашкавал, а има некои и празни. Ако сакате рецепт за нив, еве го подолу:

Домашни кифлички

Состојки:

 • 800 грама + уште по потреба брашно
 • 2 лажици сол
 • 1 пакетче сув квасец (или 1 коцка свеж квасец)
 • 2 лажици мед
 • 150 мл јогурт
 • 150 мл павлака
 • 150 мл млеко
 • 150 мл масло
 • 1 јајце, малку изматено
 • урда, кашкавал или што било, по ваша желба, за полнење

Подготовка: Во длабок сад просејте ги брашното и солта. Во тенџерче, ставете ги млекото, јогуртот, павлаката и медот да се загреат малку. Кога ќе се загреат, тргнете ги од рингла и ставете го квасецот. Оставете малку да се активира. Смесата претурете ја во длабокиот сад со брашното, додадете ги јајцето и маслото и почнете да мешате со дрвена лажица. Потоа, почнете да месите со рака додека да добиете меко и нелепливо тесто. По потреба, додавајте брашно. Тестото покријте го со кујнска крпа и оставете да нарасна 45 минути, односно дупло.

Од готовото тесто исечете 4 еднакви топки. Секоја топка тесто, развлечете ја на набрашнета работна површина, во облик на круг. Пресечете го кругот на тријаголници и секој тријаголник филувајте го. Виткајте ги кифличките од подебелата страна кон врвот. Готовите кифлички редете ги на тавче обложено со хартија за печење. Намачкајте ги со разматено јајце и попрскајте го со семки (сончоглед, афион, сусам, тиква…). Покријте ги со крпа и оставете да нараснат 15-20 минути, односно додека да се загрее рерната на 200 Целсиусови степени. Печете ги во рерна 25-30 минути додека да добијат златна боја.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (6)

Печените кифли, веднаш штом излезат од рерна, попрскајте ги со вода и покријте ги со крпа. Оставете да се оладат, па потоа послуѓете ги со маслинки, сиренце, ајвар и нормално, шолја турско кафе, ако ги послужувате за појадок. Наздравје! 🙂Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (5)

Kifli in the house, guys! I am so happy when I bake something, from scratch, of course! Kifli, or dinner rolls are my ultimate comfort food. Something that every Macedonian grew up with. My mom use to make dinner rolls (almost) every Sunday for dinner and with the leftover rolls, she packed me lunch for the next day in school. And with the additional leftover rolls, she freezed  them. She is such a domakinka, until this very day. Carbs are my weakness, really. I would like even to be on a carb diet, but my hips and my stomach, would not agree on that! However, sometimes I indulge myself and bake (and eat!!!) whatever I feel like making. Dinner rolls were on the list today, so I decided to bake some. They are filled with ricotta, cheese and some are empty. They made a perfect breakfast with my morning Turkish coffee. Easy to make and Oh So Very Yummy! If you are in the mood of baking and trying different type of cuisine, make these soft dinner rolls aka kiflici.

Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (4)

Macedonian Dinner Rolls (Kifli)

Ingredients:

 • 800 grams + more flour
 • 2 tablespoons salt
 • 1 packet of dry yeast
 • 2 tablespoons of honey (or sugar)
 • 1 egg, lightly beaten
 • 150 ml natural yoghurt
 • 150 ml sour cream
 • 150 ml milk
 • 150 ml vegetable oil
 • ricotta, cheese for the filling

Prep: In a large bowl, sift the flour and salt. In a small pot, heat the milk, yoghurt, sour cream and honey together. When heated, turn off the heat and put the yeast. Mix and let it rise a little. Pour this mixture in the flour. Add the beaten egg and oil and first mix the a wooden spoon. After, kneed the dough until is smooth and does not stick. Add flour if needed. When the dough is smooth, cover it with a towel and let it rise for 45 minutes or until double in size.

When the dough is ready, divide the dough into 4 equal balls. Roll out each dough into a floured surface. Roll into a circle shape. Cut into triangles. Fill each triangle with filling and start rolling, starting from the wither side. Each dinner roll lay it out on to a pan, covered with a baking paper. Brush with an egg, that is slightly beaten with water and sprinkle some seeds (pumpkin, sunflower, poppy seeds…) on top. Cover with a towel and let it rise for 1520 minutes, until the oven is preheating to 200C.

Bake the rolls for 25-30 minutes or until they are golden brown. When the are baked, sprinkle them with water and cover them with towel. Let them cool a little bit.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (7)

Serve them with white cheese, olives, ajvar and of course, a cup of coffee if you decide to enjoy them in the morning.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (1)

Greek Tzatziki Sauce | Ѕаѕики сос [♫Valantis – Ola dika sou]

♫Valantis – Ola dika sou♫ (opa!)

(en is below)

Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (9)Јас ја сакам Грција многу. Особено храната. Мусака, грчка салата, фета сиренце, баклава, ладно цедено маслиново масло, маслинки, сармички од лозов лист, гиро, сувлаки… листата е дооолга. Уште повкусно е кога сета оваа вкусна храна ќе се залее со узо. И поглед кон егејското море. И грчка музика во позадина. Добредојдовте во моите дневни мечтаења, дечки, а воедно и добредојдовте на мојот блог 🙂

Со моите родители често одевме на годишни одмори во Грција (додека бев помала). Се’уште имам живописни сеќавања за нашите одмори. Јас и брат ми, си седиме и играме на плажа, мајка ми ужива во сонцето, а татко ми, до неа, ужива во погледот на егејското море и слуша грчка музика. По некое време, сите четворица влегуваме во морето. Татко ми незабележително не’ фотографира, јас и брат ми пливаме, а мајка ми додека плива ни вика на нас: Не одете во длабокото! 🙂 Потоа, се враќаме во апартманот, ручаме, се одмораме малку и пак на плажа. Најубавиот период почнува некаде од 18 часот. Сонцето полека заоѓа, а морето е многу топло. Брат ми и татко ми играат тенис на плажа, додека јас и мајка ми собираме школки. Навечер, се собираме на тераса после прошетката низ градот и татко ми ужива во грчкото узо, додека слушаме грчка музика.

Моите скорешни сеќавања за убавата Грција се повеќе романтични. Долги седенки на тераса, пропратени со ѕаѕики и бело винце. Романтични погледи и разговори за животот и уживање до макисимум. Наутро, после задолжителното утринско кафе, појадувме во некоја локална пекара и уживаме на сонцето до попладне. По ручекот и дремката, одиме пак на плажа и седиме до заоѓање на сонцето. Сите знаете колку е тоа романтично, нели?

Се занесов малку со моите сеќавања. Да се вратиме сега на овој превкусен сос. Ѕаѕики можам да јадам и дење и ноќе. Не само затоа што е кремаст и полн со лукче, туку и затоа што ми е омилен и оди со скоро секое јадење. Денес направив печени расцветани компирчиња и нешто ми кликна да направам и ѕаѕики. Ги имав сите состојки во фрижидер и го направив за неполни 10 минути. Оди со речиси се – месо, печен зеленчук или како дип со свеж зеленчук и крекери. Ова е оригинален грчки рецепт за ѕаѕики, па затоа зачувајте го во букмаркс за нареден пат кога ќе сакате да направите кремаст и вкусе сос за ручек или вечера.

Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (4)Ѕаѕики сос

Состојки:

 • 300 мл грчки јогурт
 • 1 краставица
 • 1 лажиче бел оцет
 • прстофат сол + уште по вкус
 • 4 лажици маслиново масло
 • 1 лажица пире од лук или 1 чешне лук
 • 3 лажици бел оцет
 • неколку гранчиња свеж копар, ситно исечкани

Подготовка: Прво, измијте ја краставицата. Во сад, изрендајте ја на дебелата страна од рендето. Ставете прстофат сол и оцет. Оставете неколку минути краставицата да ја пушти нејзината течност. По неколку минути, исцедете ја убаво течноста од краставицата.Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (2)

Во длабок сад ставете ги јогуртот, лукот, маслиновото масло и оцетот. Измешајте. Ставете ги копарот и краставицата. Измешајте и пробајте дали треба уште малку сол. Пред да послужите, оставете да се олади во фрижидер.Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (5)

I love Greece. Greek cuisine, especially. Moussaka, Greek salad, feta cheese, baklava, extra virgin Greek olive oil, lot of olives, dolmades, gyro, suvlaki… the list is endless. All that yummy food, accompanied with some ouzo… And lovely view of the Aegean sea. And beautiful Greek music. Welcome to my daily daydreaming, guys and welcome to my blog 😀 My parents and I visited Greece many times, usually for the holiday season. I have so much vivid memories of those days. My and my little brother playing in the sand, while my mom is sunbathing and my dad is enjoying the view of the sea and listens to Greek (traditional) music. Then, all four of us would go in the warm sea, swimming, while my dad takes pictures of us and my mom constantly saying to us: Do not go very far, guys! – referring to me and my brother, while we swim. Then, we would go at our apartment, having lunch, taking a nap, going to the beach once again. The most beautiful time for me was around 18 o’clock. The water is so warm and the sun is setting beautify. Usually my dad and my brother would play beach tennis and my and my mom would collect shells from the beach. During the night, my dad enjoys drinking ouzo, listens to some Greek music, again and we are all gathered on the balcony of our apartment. However, my recent memories of Greece are romantic ones. Me and my partner hanging at the balcony during the night time, eating tzatziki, drinking Greek white wine, talking about life and enjoying it to the maximum. During the day, we would have breakfast at some local bakery, then drink some coffee and lay on the sandy beach until noon. After our lunch, we have a obligatory nap and then head out to the beach until the sun sets. You all know how romantic is that sun setting, right? I got carried away with my memories. Now, about this yummy sauce. I could eat tzatziki all day, all night. Not because is a creamy and garlicky (wink, wink) sauce, but because is my favorite one. It goes with everything. Today I made hasselback potatoes and something clicked in me to make this sauce. I had every ingredient in my fridge and I made it in less than 10 minutes. Perfectly goes with all kinds of meat, roasted veggies or just as a dip with fresh vegetables and some crackers. This is the original Greek recipe, so save it and make it next time you want something creamy with your lunch or dinner.

Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (11)

Greek Tzatziki Sauce

Ingredients: 

 • 300 grams of Greek yogurt
 • 1 cucumber
 • 1 teaspoon of white wine vinegar
 • 4 tablespoon of evoo
 • a pinch of salt + more to taste
 • 1 tablespoon of garlic paste or 1 clove of garlic
 • 3 teaspoons of white wine vinegar
 • few sprigs of fresh dill, finely chopped

Prep: Wash and dry the cucumber. Grate it in a bowl with on the wider side of the grater. Add a pinch of salt and 1 teaspoon of white vinegar. Let it sit until the water comes out of the cucumber. After 10 minutes, squeeze all the excess water out of the cucumber.Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (1)

Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (3)In a bowl, add the yogurt, garlic, evoo and vinegar. Stir. Add the dill and cucumber. Stir everything and taste for salt. Let it chill in the refrigerator until you serve it.Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (6)

Turkish pide (Turkish pizza) | Турско пиде – [♫Sting & Cheb Mami – Desert Rose]

♫Sting & Cheb Mami – Desert Rose♫

(en is below)

Турската кујна има нависина посебно место во моето срце. Сите тие турски јадења се толку блиску до моето срце. Балкавата е ненадминлива, но и ова пиде кое го направив пред неколку денови беше превкусно! Генерално, јас сакам се што вклучува тесто и месо заедно 🙂 Пидево беше на мојата листа на јадења долго време. Но, кога го направив и кога го пробав… Е, тоа беше нешто прекрасно! Говедско мелено мевце со многу зачини, меко тесто и во мојот случај лут сос од горе… Ова пиде беше превкусно дечки!

Турско пиде - Turkish pide (5)

Вообичаено, после ручек, (скоро) никогаш не пропуштам да се напијам една шолја турско кафе. Ако случајно пропшутам, е тогаш следува мојата омилена дремка која трае до два часа. Но, бидејќи денот брзо поминува со попладневната дремка, шолјата турско кафе после ручек ми доаѓа одлично.

Ако не сте пробале досега да направите класично туско пиде (некои пидето го поистоветуваат со туска пица, но според мене, тука сличности нема), не се двоумете и направете го уште еден. Јас направив две верзии – една класична, со мелено месо и друга со моцарела и сирење. Двете беа многу вкусни.

Турско пиде

Состојки:
За тесто: 

 • 600 грама брашно
 • 150 мл топла вода
 • 1 пакетче квасец
 • 50 мл јогурт
 • 1 јајце, изматено
 • 2 лажички шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 6 лажици маслиново масло

За фил со мелено месо:

 • 500 грама говедско мелено месо
 • 2 главици кромид, исечкани
 • 3-4 чешниња лук, исечкани
 • 2 домати, исечкани
 • сол и бибер
 • 2 лажици мелен црвен пипер
 • магдонос, ситно сечкан

За фил со кашкавал/сирење:

 • 2 топки моцарела, исечкани
 • 250 грама реднан кашкавал/ сирење
 • магдонос, ситно сечкан

Подготовка: Прво, направете го тестото. Во длабок сад ставете ги јајцето, јогуртот, маслиновото масло, шеќерот, 50 мл топла вода и пакетчето квасец. Измешајте со жица за матење. Потоа, додадете 600 грама брашно и мешајте со вилушка. Посолете. Потоа, почнете да месите со раце додека да добиете меко тесто. Тестото покријте го со кујнска крпа и оставете да стасува 30 минути.

За тоа време, направете го филот. Во тавче ставете масло и пропржете ги кромидот и лукчето. Додадете го месото. Зачинете со сол и бибер. Додадете ги сечканите домати. Оставете да се крчка додека месото да биде готово. На крај, ставете црвен пипер и пропржете уште малку.

Од тестото одвојте 8 (големи) или 16 (мали) топчиња. Секое топче со сукало развлечете го долгнавесто. Ставете 3-4 лажици од филот и затворете го пидето од краевите. Премачкајте со изматено јајце, ставете сечкан магдонос и наредете ги вака подготвените парчиња пиде на тавче обложено со хартија за печење. За пидето со моцарела, само наредете моцарела и кашкавал, ставете малку лукче (по желба), премачкајте со јајце и ставете магдонос. Турско пиде - Turkish pide (2)

Печете во рерна загреана на 220 Целзоусови степени околу 15-20 минути, односно додека тестото да биде печено. Исечете го на парчиња и сервирајте. Турско пиде - Turkish pide (9)Не заборавајте да се напиете една шолја турско кафе после овој вкусен оброк 🙂 Турско пиде - Turkish pide (8)

Turkish cuisine has a special place in my heart. All those yummy foods are so close to my heart. Baklava is on top of it all, but also is this epic pide I made few days ago. I love all foods that include dough and meat, so this pide was on my list for a long time. One day, I decided to make it. It was so tasty, I could not explain you enough. Spicy ground beef, soft dough and with hot sauce on top, this was my ultimate lunch, let me tell you that. Usually, after my lunch I have a cup of Turkish coffee. It is a kind of pick me up, because in the afternoon I like to have a nap, a long one, if I am honest with you 😀 Two hours long. But, when I drink coffee after my lunch, everything is back to normal. There is something soothing, calm and refreshing in that particular cup of coffee that I drink after my yummy lunch.

If you haven’t try this classic Turkish recipe called pide (some people call it Turkish pizza, but it is so different from regular pizza), do not hesitate and try out my recipe. I made two versions – classic with beef minced meat and one with mozzarella and cheese. Both were very tasty.

Турско пиде - Turkish pide (3)

Turkish pide (Turkish pizza)

Ingredients: 

For the dough:

 • 600 gr flour
 • 150 ml lukewarm water
 • 50 ml natural yogurt
 • 1 egg, beaten
 • 1 packet of dry yeast
 • 2 teaspoons of sugar
 • 1 teaspoon of salt
 • 6 tablespoons of evoo

For the meat filling: 

 • 2 onions, chopped
 • 3-4 garlic cloves, minced
 • 2 tomatoes, chopped
 • 500 grams beef minced
 • salt and pepper
 • 2 heaping tablespoons red paprika
 • parsley, chopped

For the cheese filling:

 • 2 mozzarella balls, sliced
 • 250 grams cheese, grated
 • salt and pepper
 • parsley, chopped

Prep: First, make the dough. In a large bowl, add the egg, oil, natural yogurt, 50 ml lukewarm water, packet of yeast, sugar and mix everything. Add the flour and at first, mix with a fork and than start mixing with your hands. Add the rest of the water and add flour if you need some. The dough should be soft. Cover it with a kitchen towel and let it proof for 30 minutes.

Make the filling. In a pan, fry the onions and garlic. Add the meat and stir. Season with salt, pepper and add the tomatoes. Let it bubble a bit until the meat is ready. At the end, add some paprika and stir everything.

Divide the dough into 8 equal balls for bigger or 16 for smaller pides. Each ball roll it with rolling pin by length. Fill it with 3-4 tablespoons in the middle of dough, cover the sides and transfer into a baking tray covered with baking paper. Brush with a beaten egg and add parsley. For the cheese filling, just add mozzarella and grated cheese on the dough and parsley on top. Турско пиде - Turkish pide (1)Brush with a beaten egg. Bake in a preheated 220C oven for about 15-20 minutes or until the dough is baked. Slice and serve.Турско пиде - Turkish pide (10) Do not forget to drink a cup of coffee 🙂 Турско пиде - Turkish pide (4)

Breakfast Rice Cakes | Оризови галети за појадок [♫Arctic Monkeys – R U Mine?]

♫Arctic Monkeys – R U Mine?♫

(en is below)

Многупати со вас ја имам споделено мојата огромна љубов за тезгите на зеленото пазарче во Скопје. Секогаш кога наутро сум слободна, станувам рано, го пијам првото кафе, се облекувам и одам на пазарче.
Како што шетав низ тезгите, случајно здогледав една тезга полна со различни зелени салати. Средновечната жена внимателно си редеше и прередуваше зеленилта, ги прскаше со вода и насмеано ме пречека. Бев обезена од различните салати кои таа лично ги одгледувала и решила да ги продава. Купив се. Ендивија, бејби рукола, ливчиња со вкус на сенф, поточарка, листови од глуварче и многу други на кои не им ги запомнив имињата. Пред да трпнам – ги купив сите! Farmers market goodiesГи ставив во торбата и заминав среќно да видам што друго има на тезгите. Си купив и домашни јајца, непрскани краставички, млди лукче и кромидче, трупки, цвекло, компири, марула, моркови и букетче лалиња. Без букет цвеќе не си заминувам од пазар.

Кога дојдов дома, решив да си направам брз појадок и да го испијам второто, задолжително турско кафе во кое уживам најмногу. Првото кафе е вкусно, ама второто турско кафе кое го пијам околу 12 часот ми е највкусно, особено ако го испијам после вкусен (доцен) појадок. Решив да направам отворени сендвичи со оризови галети, со зеленчук и варено јајце. Еве, го споделувм и со овас мојот брз, здрав, вкусен и многу лесен појадок.Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (5)

Оризови галети за појадок

Состојки и подготовка: Две оризови галети намачкајте ги со хумус. Тенко исечете половина краставичка и еден домат. Наредете ги зеленчуците на галетите (едно со караставичка, едно со домат). На галетата со краставичка ставете парчиња меко варено јајце, а на галетата со домат ставете малку сирење и сечкано младо лукче. Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (3)Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (4)Сварете си една шолја турско кафе и уживајте во појадокот. Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (1)

Many times here, I’ve told you about my deep appreciation for the Farmer’s market here, in Skopje. Every time I have free time in the morning, I do not miss going to the farmer’s market. It’s close, it’s cheap, it’s fresh, it’s convenient, it’s organic! That day, I got dressed and went to the market. The Real Garlicky GirlI found one particular stall that caught my eye recently. As I was walking through the stalls, I saw a middle aged woman, neatly arranging her home-grown edible leafy greens, spraying them with fresh water and rearranging them so carefully. I was looking for a different kind of greens, not just arugula and lettuce and I finally found where can I buy them 😀 Watercress, mache salad, curly endive, dandelion, baby arugula, red mustard leafs were in my bag as quickly as possible and I was so so sooo happy. Also, I bought fresh, organic eggs, spring onions, garlic, organic cucumbers, beets, carrots, radishes and potatoes. And some tulips. My trip to the farmer’s market is never finished unless I buy fresh flowers, in this case – my favorite tulips.

When I got home, I decided to make some breakfast and enjoy the obligatory second coffee in the morning. Quick breakfast and a cup of Turkish coffee is something I really enjoy in the morning. So, I made rice cakes with hummus, vegetables and a boiled egg. Of course, I used the ingredients I bought 🙂 Now, let me share with you this quick, easy, healthy and very tasty brekkie I made.

Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (5)

Breakfast Rice Cakes

Ingredients and Prep: Take two rice cakes. Smear some hummus on them. Slice some cucumber and tomato. Arrange them on each rice cake. Sprinkle some sea salt. On the rice cake with cucumber, add the soft boiled egg on top. On the other cake with tomato, crumble some cheese and add some sliced spring onion. Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (4)Enjoy with a cup of Turkish coffee.Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (2)