Намаз од рикота со 4 видови семиња | Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds – [♫Spice Girls-Wannabe]

♫Spice Girls-Wannabe♫

(en is below)

Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (11)Рикотата ми е еден од омилените млечни производи. Може да се користи и во подготовка на благи, но и во солени јадења, токму заради нејзиниот неутрален вкус. Бидејќи понудата на пазарот, сметам дека, не е баш богата со разноврсни намази од урда, рикота, крем сирење и сл, решив да почнам самата да си правам вкусни и интересни намази дома. Ова е мојот прв обид и да ви кажам беше многу успешен! До толку успешен, да го направив дури три пати (два пати како намаз и третиот пат во полнети печурки). Многу, многу вкусно! Се што ви треба се само три состојки, а верувам дека ги имате и дома (рикотата заменета ја со урда, микс од семки со семчиња кои ги имате по дома) – и ете!). Еве го рецептот:

Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (0.1)Намаз од рикота со 4 видови семиња

Состојки: 

 • 300 грама рикота (или урда)
 • 100 гр микс од 4 семиња (лен, семки од тиква, сончоглед, сусам)
 • 2 лажици путер, на собна температура
 • сол, по вкус

Подготовка: На суво нелепливо тавче, ставете ги семките да се тостираат на средна јачина.Кога ќе почне да пука ленот (како пуканки 🙂 ) тргнете ги од рингла. Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (12)Во длабок сад ставете ја рикотата и додадете ги семките. Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (6)Може да ги истолчите, ако сакате. Јас сакам да ми бидат пола цели пола толчени. Ставете го омекнатиот путер, посолете по вкус и убаво измешајте се да се соедини убаво. Ставете го намазот во фрижидер да отстои 30 минути, па сервирајте на тостирано лепче.Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (11)

Ricotta cheese is one of my favorite milk based products  – just because is so versatile. You can use it both in sweet and in savoury dishes. Here in Skopje, where I live, I think that you can not find variety of milk based spreads (with different herbs, veggies etc.). That’s why I decided to make my own spreads because I love very much to spread yummy and delicious spread on my hot toast in the morning, with the obligatory cup of coffee. This spread I made was my first try and let me tell you – it was so tasty! You probably (even now) have all these three ingredients in your fridge so there is no excuse of not making this right now 😀 Here is my recipe:
Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (0)

Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds

Ingredients: 

 • 300 grams of ricotta
 • 100 grams mix of seeds (pumpkin, sunflower, sesame seed and flax seeds)Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (2)
 • 2 teaspoons of softened butter
 • salt, to taste

Prep: In a pan, put the seeds and toast them on a medium heat. Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (3)When the aroma of the seeds grows, turn of the heat. In a large bowl, add the ricotta, butter and the seeds (whole or grind them before you add them). Season with salt to taste and mix well. Put the cheese spread in a fridge for about 30 minutes to chill. Serve with a toasted bread.Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (9)

Здраво Хрватска! – Hello Croatia! [♫Oliver Dragojević – Cesarica]|Фотографии | Photos

♫Oliver Dragojević – Cesarica♫

Ова лето, 2016, бев во Хрватска на летување. Храната, просто, ме воодушеви! Затоа, во прилог се само фотографии од вкусната (повеќе морска) храна во Хрватска. Ова не е целата хрватска кујна, туку само дел од јадењата кои јас ги пробав за време на мојот престој во различни градови.

This summer we enjoyed the Adriatic sea and went on a holiday on Dalmatian coast. The food was truly incredible! That is why I decided to share my meals with you during my stay there. Here is a post full of yummy!!! photos. This is not the whole Croatian cuisine, just the dishes I’ve tasted during my stay there.

Deep fried cod, potato salad and tartar sauce
Пржена бела риба со компир салата и тартар сос | Deep fried cod, potato salad and tartar sauce
Mushroom soup
Супа од сезонски печурки | Mushroom soup
Смокви | Figs
Смокви | Figs
Овошје | Fresh fruit on the beach
Овошје | Fresh fruit on the beach
Макарска паштицада | Veal in brown sauce with pasta
Макарска паштицада | Veal in brown sauce with pasta
Риба на скара | Grilled fish
Риба на скара | Grilled fish
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Бургери со говедско месо, мармалад од кромид, ајвар и компирчиња | Beef burgers with onion marmalade, ajvar and potato fries
Бургери со говедско месо, мармалад од кромид, ајвар и компирчиња | Beef burgers with onion marmalade, ajvar and potato fries
Бургери со говедско месо, мармалад од кромид, ајвар и компирчиња | Beef burgers with onion marmalade, ajvar and potato fries
Бургери со говедско месо, мармалад од кромид, ајвар и компирчиња | Beef burgers with onion marmalade, ajvar and potato fries
Пица со ракчиња | Pizza with shrimps
Пица со ракчиња | Pizza with shrimps
Хрватска пица со феферонки и кулен | Croatian pizza with green chillies and peperoni
Хрватска пица со феферонки и кулен | Croatian pizza with green chillies and peperoni
Хрватска пица со феферонки и кулен | Croatian pizza with green chillies and peperoni
Хрватска пица со феферонки и кулен | Croatian pizza with green chillies and peperoni
Ораховица и кафе | Walnut liquor and cup of coffee
Ораховица и кафе | Walnut liquor and cup of coffee
Јадранско рижото | Adriatic risotto
Јадранско рижото | Adriatic risotto
Лигњи на скара | Grilled squid
Лигњи на скара | Grilled squid
Октопод на скара | Grilled octopus
Октопод на скара | Grilled octopus
Октопод на скара | Grilled octopus
Октопод на скара | Grilled octopus
Туна на скара | Grilled tuna
Туна на скара | Grilled tuna
Школки | Mussels
Школки | Mussels
Школки | Mussels
Школки | Mussels
Школки со блитва и компир| Mussels with a side of potatoes and swiss chard
Школки со блитва и компир| Mussels with a side of potatoes and swiss chard
Школки со блитва и компир| Mussels with a side of potatoes and swiss chard
Школки со блитва и компир| Mussels with a side of potatoes and swiss chard
Брускети со плаво сирење | Bruschettas with blue cheese
Брускети со плаво сирење | Bruschettas with blue cheese
Њоки со пршута и печурки | Gnocchi with prosciutto and mushrooms
Њоки со пршута и печурки | Gnocchi with prosciutto and mushrooms
Домашни јуфки со ракчиња | Homemade pasta with shrimps
Домашни јуфки со ракчиња | Homemade pasta with shrimps
Кебапчиња во лепиња со ајвар, кромид и кајмак | Kebabs in a bun with ajvar, onions and kajmak
Кебапчиња во лепиња со ајвар, кромид и кајмак | Kebabs in a bun with ajvar, onions and kajmak

Чимичури сос | Chimichurri Sauce [♫Billy Joel – Just the Way You Are]

♫Billy Joel – Just the Way You Are♫

(en is below)

Чимичури сос - Chimichurri Sauce (7)

Интересно е како магоднос воопшто не сакам да јадам во супа или во салата, но затоа во сосови или со пиперки, оцет и лукче 😀 го обожавам. Малку бев скептична на почетокот околу тоа дали ќе ми се допадне вкусот на чимичури сосов, но откако го пробав едноставно се заљубив во него. Јас го јадев со тестенини – е, до толку беше вкусен!

Откако најдов тезга на пазар каде се продава коријандер, многу често го купувам. Се трудам да го вклопам во повеќе јадења и одлично ми оди. Коријандерот има специфичен вкус, но секако спаѓа во категоријата на нешта кои мора да ги пробате.

Следен пат, кога ќе правите скара (па дури и зеленчук на скара!), никако не заборавајте да го направите овој чимичури сос. Еве го рецептот:

Чимичури сос - Chimichurri Sauce (0)Чимичури сос

Состојки:

 • 1/2 китка коријандер
 • 1/2 китка магоднос
 • 1 чешне лук
 • 50-70 мл маслиново масло
 • сол и бибер

Подготовка: Во сецко/толчник или на даска за сечење, ситно исечкајте ги магодносот, коријандерот и лукчето. Чимичури сос - Chimichurri Sauce (1)Ставете во сад (или во сецкото) и додадете маслиново масло. Зачинете со сол и бибер. Овој сос најубаво оди со убаво парче месо на скара или со морски плодови.

Пс. Јас немав лимон или лајм при рака, но ако имате вие, ставете половина од некој од овие цитруси – ќе биде уште повкусно!Чимичури сос - Chimichurri Sauce (6)When I was a little girl, my mum use to make a home-made soup with lot of parsley. That is (probably) the crucial moment when I started to hate parsley. I don’t know why, but until this day, I can not stand parsley in my soup.

However, this chimichurri is to die for! Fragrant, garlicky and just delicious – perfect sauce for grilled meat or even, grilled sea food. I made it especially for some super fresh pasta with avocado and mozzarella and it was very tasty. Simple and so easy to make, this chimichurri will make your dish taste even more yummy that you’ve imagine. Here is my recipe for it:

Чимичури сос - Chimichurri Sauce (0.1)Chimichurri Sauce

Ingredients: 

 • 1/2 bunch of parsley
 • 1/2 bunch of coriander
 • 1 garlic clove
 • 50-70 ml evoo
 • salt and pepper

Prep: In a food processor / mortar and pestle or chopping board chop parsley, garlic and coriander. Чимичури сос - Chimichurri Sauce (2)Add some evoo and season to taste. This sauce is best served with piece of grilled meat or sea food.

Ps. I didn’t have some lemon or lime, but if you have, put a half of citrus.
Чимичури сос - Chimichurri Sauce (7)

Туна салата | Simple Tuna Salad [♫Salt-N-Pepa – Push It]

♫Salt-N-Pepa – Push It♫

(en is below)Туна салата - Simple Tuna Salad (3)

Туна салатата ми е една од омилените салати кои сакам да ги правам и да ги јадам. Бидејќи израснав со туна од конзерва, вкусот ми е познат и убав и кога и да јадам туна во конзерва, ме потсеќа на едни безгрижни, детски денови. Сум пробала и сум направила повеќе салати од тунаи разни други крем салати, но воопшто не сакам кога се става многу мајонез во салатите. Сакам тие да бидат полесни и полни со најразлични вкусови. Оваа туна салата е преполна со зеленчуци и разни состојки кои ја прават да има уникатен вкус. Сите состојки сигурно ги имате во фрижидер, па затоа е многу економична, лесна и брза за подготовка. Јас ја послужив на три начини, а највкусна ми е на препечено лепче со малку авокадо од горе и мнооогу лимон. Еве го рецептот:

Туна салата - Simple Tuna Salad (9)Туна салата

Состојки:

 • 1 конзерва туна (во вода)
 • 1 чешне лук, истолчено
 • 2 лажици ситно сечкан целер
 • 10 маслинки, ситно исечкани
 • 1/2 главица црвен кромид, ситно исечкан
 • 2 млади кромидчиња, ситно исечкани
 • 1 луто феферонче, ситно исечкани
 • сок од 1 лајм или 1/2 лимон
 • 250-300 мл павлака (јас ја препорачувам Schmand – Zott)
 • 2 лажици намаз од маслинки (опционално)

Подготовка: Во длабок сад ставете ги сите состојки за салатата. Туна салата - Simple Tuna Salad (1)Зачинете со сол и бибер, промешајте. Пробајте ја салатата на вкус. Ако не треба да се зачинува, ставете ја во фрижидер да стои 1-2 часа, па потоа сервирајте како салатаТуна салата - Simple Tuna Salad (2)

на печено лепче со малку авокадо:Туна салата - Simple Tuna Salad (8) или малку поразлично, како домат салата: Туна салата - Simple Tuna Salad (4)

I grew up with canned tuna in my diet. It was my parent’s convenient way to feed a family of four and unfortunately, in the stores were only cans of tuna on the store shelf. There was no fresh or frozen tuna, like nowadays. We ate the tuna with some onion and mayo, for lunch. Simple as that. Because of the familiar and nostalgic flavor, I love eating canned tuna even today. Even though I buy mostly frozen tuna, I still eat tuna in a can and I love it.

This simple tuna salad I made was so fresh, tasty, full of vegetables and without any mayo! YES! I hate salads with too much mayo in them because I can not taste the ingredients in the actual salad. That is why I always try to make cream salads with no or very little mayo in them. And it was delicious! I am sure that you have every ingredient in your fridge and that is why this salad is convenient, easy and very simple to make. Here is my recipe and my twist on a tuna salad:Туна салата - Simple Tuna Salad (6)

Simple Tuna Salad

Ingredients:

 • 1 can of tuna (in water)
 • 1 clove of garlic, finely chopped
 • 2 tablespoons of finely chopped celery
 • 1/2 red onion, finely chopped
 • 10 olives, finely chopped
 • 2 spring onions, finely chopped
 • 1 chili pepper, finely chopped (to taste)
 • 2 tablespoons of olive paste (to taste)
 • juice of  1 lime or 1/2 lemon
 • 250-300 ml sour cream
 • salt & pepper

Prep: Put all the ingredients  in a large bowl. Туна салата - Simple Tuna Salad (1)Mix and season to taste. Put the salad in  the fridge to chill for about 1-2 hours. After it’s chilled, serve it like a salad:Туна салата - Simple Tuna Salad (3) on a toasted bread with some avocado:Туна салата - Simple Tuna Salad (8) or a bit unusual in a tomato like a salad, also: Туна салата - Simple Tuna Salad (5)