Закиселен црвен кромид | Quick Pickled Red Onion [♫Sylvester – You make me feel]

♫Sylvester – You make me feel♫

(en is below)

Многу сакам зимници. Секоја година си правам по две-три тегли, онака за мерак, да имам од се по нешто. Ова, иако не е зимница, бидејќи е закиселено и може да стои подолго време, го сместив во категоријата зимници. Ако сте како мене, љубител на СЕ закиселено (краставички, лукче, пиперки…) тогаш, сигурна сум дека ќе ви се допадне овој рецепт за брз закиселен кромид. Се прави навистина брзо, а стои до 15 денови во фрижидер. Ако сум искрена со вас, за 2 месеци изедов 3 вакви тегли. Овој кромид го јадам со се! На лепче со хумус, со месо, риба или од страна само така си брцкам во теглата и си го јадам. Еве го рецептот:

%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-quick-pickled-red-onion-2Закиселен црвен кромид

Состојки за 2 мали теглички:

 • 2 главици црвен кромид
 • 150 мл оцет (јаболков или вински)
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажиче сол

Подготовка: Кромидот излупете го и исечете го на тенки тркалца. Теглите убаво измијте ги и исушете ги. Во сад ставете ги оцетот, шеќерот и солта. Убаво измешајте за да се растворат солта и шеќерот. Оваа течност поделете ја во теглите. Наполнете ги теглите со исечканиот кромид и дополнете ја теглата со вода. Затворете со капак и ставете ги теглите во фрижидер. %d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-quick-pickled-red-onion-3Закиселениот кромид може да се јаде по 1 до 3 часа во фрижидер, а стои до 10-15 денови.%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-quick-pickled-red-onion-1

Предлог: Може да ставите и лукче, бибер или друг зачин во теглата за дополнителен вкус.

If you are anything like me and you like ALL THINGS PICKLED, this is the right recipe for you. If I am being honest here, for 2 mounts, I’ve eaten  3 jars of this pickled red onion. It is so good, I can not properly explain with words! I eat this stuff with almost everything (on toasted bread with butter, with hummus, with meat or fish or just straight from the jar). It can last in your fridge for up do 15 day or more, but in my case, it was gone in one week. It is very easy to make but so so so yummy! Here is my recipe:

%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-quick-pickled-red-onion-2Quick Pickled Red Onion

Ingredients for 2 small jars: 

 • 2 red onions
 • 150 ml vinegar (apple cider or red wine)
 • 1 tablespoon sugar
 • 1 teaspoon salt

Prep: Wash and peel the onions. Slice them thinly on a mandolin or with a sharp knife. Wash and dry the pickling jars. In a bowl, combine the vinegar, sugar and salt. Stir until dissolved. Divide the pickling mixture into the jars, fill the jars with onion slices and pour extra water into the jars. Cover with a lid and store them in refrigerator. %d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-quick-pickled-red-onion-3You can consume in 1-3 hours of making up to 10-15 days.%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-quick-pickled-red-onion-1

Suggestion: For extra flavour, you can put some peppercorns or garlic.

Кисели краставички со копар | Refrigerator Dill Pickles [♫Village People – YMCA]

♫Village People – YMCA♫

(en is below)

Не можам со зборови да ви објаснам колку многу сакам да јадам кисели краставички. Размислував, јас можеби и сум опседната со нив. Ги јадам со (речиси) секое јадење. Сите ми се вкусни, освен оние што се меки и премногу кисели! Бљак! Во Шведска, јадев кисели краставички со копар и се заљубив во нив. Бидејќи тука такви краставчки да се купат – нема (или можеби има, но ми се виделе прескапи), оваа година, исто како и минатата, решив да си направам домашни кисели краставички по мој вкус. Со копар, синап и кромидче. Мх, мх! Се прават за 15 минути, а спремни се за јадење за 7 дена. Сега ги има на секоја тезга на пазарите по многу евтини цена, па затоа – трк го пазар и направете го овој рецепт 🙂 Идејата за рецептот (со мои корекции) ми е од тука.

%d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%80-refrigerator-dill-pickles-4Кисели краставички со копар

Состојки:

 • 1,5 кг мали краставички за зимница (нека бидат потврди)
 • 1 шолја (80мл) алкохолен оцет
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 15 зрна бибер
 • 15 зрна синап
 • 1 лажица копар (сув или свеж)
 • 1/2 главица кромид
 • 1-2 чешниња лук
 • 2 ловорови листови
 • вода, по потреба

Подготовка: Теглите убаво измијте ги и исушете ги. Убаво и детални измијте ги краставичките и исушете ги со крпа. %d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%80-refrigerator-dill-pickles-1Во сад ставете ги сите состојки (оцет, зачини, ловор, лук и кромид). Наредете ги краставичките во тегла (може да ги исечете на тркалца, на долгнавести парчиња или да ги ставите цели). %d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%80-refrigerator-dill-pickles-2Прелијте ги со течноста и остатокот од теглата дополнете го со вода. Затворете ја теглата убаво и истото направете го со сите тегли (ако правите повеќе). Наредете ги теглите во рерна претходно загреана на 100 Целзиусови степени и оставете ги да се варат околу 1 час, односно додека да им се промени бојата. Забелешка: Јас минатата година ги варев во големо тенџере со вода, така беше и побрзо, но оваа година ги направив во рерна и излегоа пак супер. По 1 час, изгасете ја рерната и оставете ги преку ноќ да се оладат. %d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%80-refrigerator-dill-pickles-4Оладените тегли ставете ги во фрижидер и спремни се да се јадат по 1 недела.

I really can not explain with words how much I love pickles. I eat them with (almost) everything. During my visit in Sweden, I tried dill pickles and I fell in love with them! I love every pickle but not those that are soft and to sour. Here, in Macedonia it is a tradition to pickle vegetables during this season. So, I decided to make few jars of my own personal pickling line 🙂 First on the list are these – yummy, easy to make, ready in 7 days – refrigerator pickles. Dill is such a classic company to a good pickle so they must have dill. And mustard seeds. They are a must, too. If you are like me and can not live without a jar of pickles in the fridge or you just want to try out a new recipe for pickles, here is a winner recipe.%d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%80-refrigerator-dill-pickles-3

Refrigerator Dill Pickles

Ingredients:

 • 1.5 kg cucumbers for pickling
 • 80 ml white white distilled vinegar
 • 1 tablespoon sugar
 • 1 teaspoon salt
 • 15 black peppercorns
 • 15 mustard seeds
 • 1 tablespoon fresh or dried dill
 • 1/2 onion
 • 1-2 cloves of garlic
 • 2 bay leafs
 • water

Prep: Wash and dry the jars you want to make pickles. Wash and dry the cucumbers. %d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%80-refrigerator-dill-pickles-1In a bowl, combine all the ingredients for pickling, along with the onion and garlic. Put the cucumbers in a jar (you can cut them or leave them whole). %d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%80-refrigerator-dill-pickles-2Pour the pickling liquid in the jar and fill up the jar with water to the top. Secure them tightly with a lid. Arrange all the jar in a preheated oven to 100C (or in water bath) and cook the jars for 1 hour or until they change color.%d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%80-refrigerator-dill-pickles-4 After 1 hour, turn the oven off and let them cool overnight. Next day, transfer them in the fridge and they will be ready to eat in 7 days.

Гвакамоле | Simple Guacamole Dip [♫Gipsy Kings – Un Amor]

♫Gipsy Kings – Un Amor♫

(en is below)

%d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-4Авокадото е супер супер супееер храна и се смета за едно од најздравите продукти во светот. Јас се трудам да го јадам најмалку еднаш до два пати во неделата. Не секогаш можам да најдам зрело авокадо, а кога ќе го купам не толку зрело и ќе го оставам дома да узрее – никогаш не ми омекнува до крај. Ама затоа, кога ќе начекам меки и совршено зрели авокада, си купувам по 2-3. Освен што ги јадам на печено лепче,  во салата или во тост сендвич, омилен начин да јадам авокадо ми е баш ова гвакамоле. Мислам дека секој треба да проба гвакамоле во овој живот, затоа што е едно прекрасно мезе од авокадо и зеленчуци. Затоа, го споделувам рецептот за гвакамоле со сите вас.

%d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-0-1Гвакамоле

Состојки: 

 • 1 зрело авокадо, исечкано на мали коцки
 • 1/2 лимон или 1 лајм
 • 1/2 домат, ситно исечкан
 • 1/2 главица црвен кромид, ситно исечкан
 • 1/2 китка коријандер
 • сол, бибер и маслинов масло

Подготовка: Сите состојки ставете ги во сад и измешајте ги. Зачинете со сол и бибер, по вкус. %d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-1По вкус, додадете и лимонов сок. %d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-4Послужете го со тортиља чипс или како мене, со бургери од лосос.salmon-burgers-with-guacamole-baked-fries-and-arugula-salad-1

If you follow me on Instagram (@TeaTrpovska) then you already know that avo is my love. I try to use this super ingredient in my diet at least 2 times a week. Every time I get a chance to find a perfectly ripe avocado, I buy 2-3 of them and almost every time, with one of them I make guac. I ❤ Guacamole so much. It is a dip that contains all my beloved ingredients like red onion, tomato and sometimes garlic 😀  Very very easy and simple to make, as you already know. I think that everyone should try guacamole in their lifetime and that is why I share this super easy guacamole recipe with all of you. Here is my recipe for guacamole:
%d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-0Guacamole Dip

Ingredients:

 • 1 ripe avocado, chopped
 • 1/2 tomato, chopped
 • 1/2 red onion, chopped
 • 1/2 bunch of coriander, chopped
 • juice of 1 lime of 1/2 lemon juice
 • salt, pepper and evoo

Prep: Mix all ingredients in a bowl. %d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-2Season to taste and add more lemon/lime juice to taste. %d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-5Serve with tortilla chips or like me, serve this guac on a salmon burger. salmon-burgers-with-guacamole-baked-fries-and-arugula-salad-1

Шпагети со туна и доматен сос | Pasta with Tuna and Tomato Sauce [♫Gloria Gaynor – I Will Survive]

♫Gloria Gaynor – I Will Survive♫

(en is below)

Шпагети со туна и доматен сос - Pasta with Tuna and Tomato Sauce (4)Секогаш се трудам да јадам што е можно повеќе свежи состојки, месо, риба, зеленчук и овошје. Но, сакам да имам и практични состојки во кујната како што се туна конзерва, пелати, црвен грав и пченка. Тоа е речиси се што купувам (ретко и понекогаш) во конзерва. Едноставни, евтини и многу практични продукти од кои може да се направи супер здраво и брзо јадење. Еве како на пример овие тестенини може да ги направите за 30 минути, ако сте како мене и ги имате овие состојки веќе дома. Ако сакате, нормално, може да ставите и свежа, испечена туна, сум пробала јас и така, но ова е јадење кое навистина често го правам баш од причина што е брзо, достапно и многу вкусно. Еве го и рецептот:

Шпагети со туна и доматен сос - Pasta with Tuna and Tomato Sauce (0.1)Шпагети со туна и доматен сос

Состојки: 

 • 1 пакетче тестенини
 • 2 конзерви туна во вода (или свежа туна, испечена)
 • 1 конзерва пелати, сечкани
 • 1 главица кромид, ситно исечкан
 • 2 чешниња лук, ситно исечкани
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче оригано
 • сол, бибер и маслиново масло

Подготовка: Во тавче за пржење, ставете малку маслиново масло да се загрее. На маслото пропржете ги лукчето и кромидот. Кога ќе омекнат, додадете ги пелатите, ставете шеќер, сол и оригано. Покријте со капак и оставете сосот да се крчка додека да се згусне малку, околу 15 минути. За тоа време, сварете ги тестенините. Кога сосот ќе биде згуснтат, ставете ги двете конзерви туна (претходно исцедени од течноста) и промешајте пополека, да останат парчиња туна. Кога тестенините ќе бидат сварени, измешајте ги со сосот или послужете го сосот врз сварените тестенини во чинија. Шпагети со туна и доматен сос - Pasta with Tuna and Tomato Sauce (3)

We can all agree that tuna in a can is one of the most convenient foods you can buy/have in your kitchen. Also, canned tomatoes. That, for me, is a staple in the kitchen. Even though I always buy daily groceries (fresh fruit, veggies) I always want to have quick and easy things (that often come in a can) on hand. Beans, tuna, tomatoes, sweet corn is everything I buy out of canned goods and they are really handy in the kitchen. for example, you can make this yummy dish in less than 30 minutes if you have tuna in a can and tomato sauce. Easy-peasy.  I cook this meal every time I am in a hurry and it always satisfies me. Here is my recipe:

Шпагети со туна и доматен сос - Pasta with Tuna and Tomato Sauce (0)Pasta with Tuna and Tomato Sauce

Ingredients:

 • 1 packet of pasta of your choice
 • 2 cans of tuna in water, drained (or fresh)
 • 1 can of tomatoes
 • 1 onion, chopped
 • 2 garlic cloves, chopped
 • 1 teaspoon of sugar
 • 1 teaspoon oregano
 • salt, pepper and evoo

Prep: In a pan, heat some evoo. Add the garlic and onion and fry until translucent. Add the tuna and stir (but not vigorously, you don’t want to break the tuna completely).  Add the tomatoes and season with sugar, salt, pepper and oregano. Let this sauce bubble nicely until it thicken. Meanwhile, cook the pasta according the packet directions. Add the cooked pasta into the sauce or pour the sauce on the pasta in the dish.Шпагети со туна и доматен сос - Pasta with Tuna and Tomato Sauce (8)