Палента пица | Polenta Pizza Crust [♫Abba – Take A Chance On Me]

♫Abba – Take A Chance On Me♫

(en is below)

Ако ме следите подолго на блогот, верувам дека знаете за тоа колку сакам да правам и да јадам пица! Пица обожавам да јадам и тоа со секакви филови. Со сувомеснато, со сирења и кашкавали, со зеленчук со се! Но, понекогаш на моето тело му треба мала пауза од многу тесто и тежки и мрсни филови, па затоа оваа пица од палента е супер замена за оние кои не можат или не сакаат да јадат глутен, а уште ако одлучите да не ставите млечни производи, ова ќе биде и веганска  – супер здрава – пица. #ПицаБезВина%d0%bf%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-polenta-pizza-crust-4

Јас израснав со палента за вечера. Мајка ми ни правеше палента на сите за вечера, со сиренце (штедливо изрендано 🙂 ) и јас си ставав (а, и денес ставам) многу кечап. Тоа ми беше омилено јадење за вечера или појадок. Подоцна, кога научив сама да си правам палента, ставав путер и млеко, наместо само вода во текот на варењето и беше навистина повкусна. Мајка ми сè уште ја прави на ист начин и до ден денес јас таква и со задоволство ја јадам.

Оваа варијација на пица е мој предлог за здрав ручек. Ако сте љубител на палента, со сигурност ќе ви се допадне ова јадење. Состојките за фил одберете си ги сами, јас ставив што јас сакам да јадам и имав во фрижидер, а истото направете го и вие.

%d0%bf%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-polenta-pizza-crust-2Палента пица

Состојки:

 • 1 шолја палента
 • 4 шолји вода
 • 1 лажиче сол
 • маслиново масло
 • фил за пица: домати, кромид, маслинки, моцарела, босилек, лук, доматен сос

Подготовка: Во тенџере ставете водата да се загрее. Посолете. Кога ќе почне да врие водата, ставете ја палентата, тргнете од оган и мешајте додека да се згусне. Намалете ја ринглата и варете ја палентата, мешајќи околу 5 минути. Кога ќе се згусне, ставете го маслиновото масло. На тавче за печење, ставете хартија за печење и претурете ја палентата.Со лажица и со раце (ако е оладена) формирајте тркалезен облик. Ставете доматен сос и наредете ги состојките за пицата. %d0%bf%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-polenta-pizza-crust-11Ставете ја пицата да се пече во рерна загреана на 180 Целзиусови степени, кратко, само колку да се запечат зеленчуците и да се растопи моцарелата. Сервирајте ја топла, исто како пица.%d0%bf%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-polenta-pizza-crust-6

I grew up eating polenta for dinner. When I was living with my parents, my mom used to prepare polenta for all of us for dinner and sometimes for breakfast. With (stingy) grated white cheese (sirenje) and a lot of ketchup (always a must-have ingredient when I eat polenta). Polenta is truly a comfort dish for me, especially when is prepared by my mom – with water and margarine. When I learnt how to cook and prepared polenta for the first time, I used butter and milk and the taste was much better. However, the childhood memories will remain always in me and I gladly eat polenta whenever I visit my parents house.

This polenta pizza came out of nowhere. As you already know, I love pizza very very very much, but sometimes I try to hold on a bit on the flour component. So, this pizza came out perfectly for me. I found this recipe somewhere on the internet and I was very surprised that this dish even existed. If you omit the dairy, this will be gluten free and vegan, also. I highly recommend giving this pizza a try. Fill it with whatever topping you like or have in the fridge. #GuiltFreePizza

%d0%bf%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-polenta-pizza-crust-1Polenta Pizza Crust

Ingredients: 

 • 1 cup cornmeal
 • 4 cups water
 • salt
 • evoo
 • Toppings for pizza: tomato sauce, basil, mozzarella, tomato, onion, olives, garlic…

Prep:  In a saucepan, bring the water to boil. After the water boils, put some salt and add the cornmeal. Stir vigorously, lower the heat and cook 5 minutes or until the polenta has thicken.  At the end, add some evoo. Transfer the mixture on a pan lined with baking paper and form a circle shape. Start assembling the pizza with tomato sauce and ingredients of your choice. %d0%bf%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-polenta-pizza-crust-10Bake the pizza in a preheated oven on 180C just until the cheese is melted. Serve with some basil while is still warm. %d0%bf%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-polenta-pizza-crust-9

Пиперки полнети со урда и кајмак | Pickled Peppers with Cottage Cheese and Kaymak [♫Leb i Sol – Tako blizu]

♫Leb i Sol – Tako blizu♫

(en is below)

Чувствувам посебна љубов во срцето за пиперки полнети со урда (а, од оваа година и со кајмак). Ниедна зима не пропуштам да ги купам на пазар или во супермакет, а оваа година репив  да ги направам. Истражував малку на интернет за совршениот рецепт и од неколку рецепти си го формирав мојот, кој еве, го споделувам со вас. Направив мала доза, за моја душа. Овие пиперки ми се совршено мезе додека да стигне ручекот 😀 Не може ни да замислите колку се лесни за правење, ама на вкус се … препрепревксуни! Може да ги правите и само со урда, ставете вкупно 500 грама урда, но јас лично ви препорачувам да ги направите и со кајмак. Вкусот е навистина уникатен!

%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%83%d1%80%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%98%d0%bc%d0%b0%d0%ba-pickled-peppers-with-cottage-cПиперки полнети со урда и кајмак

Состојки: 

 • 250 грама солена урда
 • 250 грама кајмак
 • 6-8 мали бабури
 • сол, по вкус

Подготовка: Бабурите убаво измијте ги и извадете им ги рачките и семките. Во сад измешајте ги урдата и кајмакот. По вкус, посолете ако треба. Земете еден пластичен/дрвен/стаклен сад и ставете на дното малку од смесата со урда и кајмак. Почнете ги пиперките до горе и редете ги во садот. Со остатокот фил, покријте ги пиперките од горе. %d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%83%d1%80%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%98%d0%bc%d0%b0%d0%ba-pickled-peppers-with-cottage-cЗатворете со капак и ставете го садот во фрижидер. Пиперките, како поминува времето, ќе закиселат самите од себе, за отприлика 3-4 недели. %d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%83%d1%80%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%98%d0%bc%d0%b0%d0%ba-pickled-peppers-with-cottage-c

These naturally pickled peppers filled with salted cottage cheese and kaymak (click here fo learn more about kaymak) are the best mezze during the winter time. Here, in Macedonia, we have a tradition of mezze before main lunch at 15 o’clock. This mezze includes drinking rakia and snacking on some pickled stuff like these peppers, sauerkraut, pickles or simple seasonal salad. This tradition is best enjoyed on Sunday, when all family gathers together for lunch. However, because I really enjoy these stuffed peppers, I decided to make them this year in my kitchen. Every winter I buy some at the farmers market or at the supermarket, so I did some research online and I came to this perfect recipe for naturally pickled peppers, stuffed with cottage cheese and kaymak. If you can not find kaymak, just use cottage cheese – total of 500 grams. But, I highly recommend exploring the supermarkets near you and those specialty stores and try to find this Balkan’s delight called kaymak! Have a mezze time with me and prepare these yummy peppers: %d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%83%d1%80%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%98%d0%bc%d0%b0%d0%ba-pickled-peppers-with-cottage-c

Pickled Peppers with Cottage Cheese and Kaymak

Ingredients: 

 • 250 grams cottage cheese, salted
 • 250 grams kaymak (cream cheese is fine, if you can not find traditional kaymak)
 • 6-8 small green bell peppers
 • salt, to taste

Prep: Wash, dry and take out all the seeds from the peppers. In a bowl, combine the cottage cheese, kaymak and salt to taste. Stir with a spoon until everything is well combined. Use a wooden/plastic or glass bowl with a lid to store the peppers. On the bottom, spread some of the cheese mixture. Start filling all peppers with the cheese mixture and place them in the container, very tightly.  %d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%83%d1%80%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%98%d0%bc%d0%b0%d0%ba-pickled-peppers-with-cottage-cWith the remaining cheese mixture, cover the peppers on the top and place a lid. %d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%83%d1%80%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%98%d0%bc%d0%b0%d0%ba-pickled-peppers-with-cottage-cStore the peppers in the fridge and they will get pickly in 3-4 weeks, just by themselves. %d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%83%d1%80%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%98%d0%bc%d0%b0%d0%ba-pickled-peppers-with-cottage-c

Брускети со смокви и козјо сирење | Fig and Goat Cheese Bruschetta [♫Nat King Cole – Unforgettable]

♫Nat King Cole – Unforgettable♫

(en is below)

%d0%b1%d1%80%d1%83%d1%81%d0%ba%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bc%d0%be%d0%ba%d0%b2%d0%b8-%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%b7%d1%98%d0%be-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5-fig-and-goat-cheese-brusЈас обожавам благо-солени комбинации. Козјо сирење исто така обожавам и го комбинирам и со лути, но и со благи комбинации. Козјо сирење одлично оди со лут сос, но уште повеќе со мед и смокви. Ако не сте пробале до сега, еве ви прилика. Овие брускети ги направив за една специјална прилика и сите, ама баш сите ми ги пофалија 🙂 Секогаш кога имам козјо сирење во фрижидер, сакам да го искористам најдобро што можам, па тоа го направив и овој пат. Едно калапче органско тврдо козјо сирење направи вистинска магија во комбинација со мед, свежи смокви и ореви. Еве го рецептот:

%d0%b1%d1%80%d1%83%d1%81%d0%ba%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bc%d0%be%d0%ba%d0%b2%d0%b8-%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%b7%d1%98%d0%be-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5-fig-and-goat-cheese-brusБрускети со смокви и козјо сирење

Состојки:

 • 1 багет, исечкан на парчиња
 • 250 гр козјо сирење (тврдо или меко)
 • 10-15 смокви
 • мед
 • неколку ореви (и семки, по желба)

Подготовка: Лепчињата наредете ги на тавче за печење и намачкајте ги со малку маслиново масло. Ставете ги да се печат во рерна загреана на 250 Целзиусови степени, кратко, само 2-3 минути. Во сад, згмечете ги зрелите смокви и со џемот мачкајате ги топлите лепчиња. Врз секое лепче, ставете едно парче козјо сирење и попрскајте со мед. Ако е медот густ, стоплете го во тенџерче. Вака подготвени, ставете ги да се запечат во загреаната рерна на дополнителни 2-3 минути, односно додека сирењето не биде запечено од страните. На крај, ставете малку сечкани ореви и послужете ги.%d0%b1%d1%80%d1%83%d1%81%d0%ba%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bc%d0%be%d0%ba%d0%b2%d0%b8-%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%b7%d1%98%d0%be-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5-fig-and-goat-cheese-brus

I am so in love with the combination of fresh figs and goat cheese. In fact, I am more in love with the goat cheese itself. I love!!! goat cheese, especially the soft kind. It pairs perfectly with hot sauce and sweet stuff. When I have some goat cheese in the fridge, I always try to make the most and the best of it. In this case, I had some organic firm goat cheese and an idea pop in my mind – bruschetta! These bites were really, truly unforgettable. Here is the recipe:

%d0%b1%d1%80%d1%83%d1%81%d0%ba%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bc%d0%be%d0%ba%d0%b2%d0%b8-%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%b7%d1%98%d0%be-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5-fig-and-goat-cheese-brusFig and Goat Cheese Bruschetta

Ingredients: 

 • 1 French baguette
 • 250 grams goat cheese (soft or firm)
 • handful of walnuts (and some other seeds if you like)
 • runny honey
 • 10-15 fresh figs

Prep: Slice the baguette on thick slices. Each slice drizzle with some evoo. Put them on a baking tray and bake them in a preheated oven for 2-3 minutes. In a small bowl, with a fork crush the figs and spread this quick jam over the hot bread slices. Add a piece of cheese, drizzle some honey and put them back in the oven for additional 2-3 minutes or until the cheese is melted a bit. At the end, add some sliced walnuts and some seeds of your choice and serve.%d0%b1%d1%80%d1%83%d1%81%d0%ba%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bc%d0%be%d0%ba%d0%b2%d0%b8-%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%b7%d1%98%d0%be-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5-fig-and-goat-cheese-brus