Путер земички со сусам | Simple Sesame Butter Buns [♫Sade – Smooth Operator]

♫Sade – Smooth Operator♫

(en is below)

Овие земички ги направив сосема случајно. Правев пица, па ми остана вишок тесто, а си испланирав за следниот ден да правам бургери (се е плански во мојата глава, кога станува збор за оброците 🙂 ). Па така, со вишокот тесто направив четири земички со мнооогу сусам ^_^  Излегоа супер! Меки, топли, крцкави од горе и со печено сусамче…Мх! За мерак! Рецептот за тестото е класичен, но трикот (според мене) е во сусам од горе за кој ви го споделувам начинот како да не ви паѓа откако ќе се испечат. И во путерот, нормално 🙂 Со малку путер, веднаш е се повкусно! 🙂

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-3Путер земички со сусам

Состојки: 

 • 3+ 1/2 шолја брашно
 • 1+ 1/3 шолја топла вода
 • 1 пакетче квасец
 • 1 лажица мед (или шеќер)
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици маслиново масло
 • 120 грама путер
 • 100 грама сусам

Подготовка:

Прво, направете го тестото. Просејте ги брашното и солта во длабок сад. Ставете го маслиново масло. Во топлата вода ставете го медот, промешајте и додадете го квасецот. Кога ќе нарасне, додадете го во брашното и полека мешајте со дрвена лажица додека да се формира топка. Потоа, месете го тестото со рака околу 10-15 минути, односно додека а биде меко, еластично и нелепливо. Намачкајте го со маслиново, покријте го со крпа и оставете да нараснува на топло околу 1 час.

Од тестото одвојте 4 еднакви топчиња. Во еден длабок сад ставете вода, а во друг ставете сусам. Секое топче натопете го прво во водата (од горниот дел) па веднаш потоа во сусамот. Убаво притиснете го тестото во сусам за да се залепи сусамот на тестото.

Вака подготвени, наредете ги во тавче за печење претходно намачкано со путер. Врз секое топче, ставете по една лажича путер, покријте со кујнска крпа и оставете ги да нараснат 30 минути.%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-1Ставете ги да се печат во рерна загреана на 200 Целзиусови степени и печете ги додека да поруменат убаво, околу 20-25 минути (во зависност од рерната).%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-4Овие земички беа совршени со мојот бургер од печурки:mushroom-burger-with-sesame-butter-bunsThese fluffy buns were made complete by accident 😀 I was making pizza dough and I had some leftover dough. I knew I wanted to make homemade burgers tomorrow so with the leftover dough I decided do make four buns. I didn’t expect much, but they came out perfectly! Soft and fluffy inside, crunchy outside and with lot of sesame seeds. YUM! The recipe is simple, but the trick is in the sesame seeds – how to stick them properly without them falling out when they are baked. And the butter. Everything is much better with some butter, right? Here is my recipe for these buttery, fluffy bus:

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-2Simple Sesame Butter Buns

Ingredients: 

 • 3 – 1/2 cups  flour
 • 1 – 1/3 cups warm water (more or less, it depends)
 • 1 packet dry yeast
 • 1 teaspoon salt
 • 1 teaspoon honey
 • 3 tablespoons evoo
 • 120 grams butter
 • 100 grams sesame seeds

Prep: 

First make the dough. Sift the flour in a large bowl. Add the salt. Add the honey in the warm water with the dry yeast. Let it sit for 10 minutes. When the yeast is bubbling, add the mixture to the flour. Mix all together first with a wooden spoon and then kneed the dough with your hands. If the dough is dry, add more warm water if it’s wet, add more flour. But remember, always start with less liquid. Kneed the dough until is elastic, for about 15-20 minutes (or use electric stand mixer). When the dough is smooth and elastic, add the evoo, kneed one last time and let it rise for 1 hours.

When the dough has risen, divide it into 4 equal balls. In one bowl pour 100 ml water and in another bowl add the sesame seeds. Each ball of dough place first in the water and then in the sesame seeds (press well so the seeds can stick to the dough). Place them on a baking tray greased with some butter. On each bun, add 1 teaspoon of butter, cover with kitchen towel and let it rise for 30 minutes.%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-1Bake in a preheated oven at 200C until they are golden brown, in about 20-25 minutes (it depends on the oven and size of the buns).%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-4These buns were perfect with my mushroom burger: mushroom-burger-with-sesame-butter-buns

Тестенини во зелен сос од авокадо и спанаќ | Green Pasta with Avocado-Spinach Pesto [♫Green Green Grass Of Home – Tom Jones & Englebert Humperdink]

♫Green Green Grass Of Home – Tom Jones & Englebert Humperdink♫

(en is below)

Има денови кога можам да се удавам во млечни производи, ама има и такви кога едноставно на моето тело му треба пауза и прочистување од нив и од се друго што внесувам во мене, а не е толку здраво (тесто, пржени јадења и сл.). Оваа недела, на пример, ми е во знакот на веганската храна (без млеко, млечни производи и без месо и сувомеснато). Месото некако го избегнувам изминативе два месеци, ненамерно туку, ете така. Има периоди кога си јадам мевце, ама има и такви периоди кога ми е преку глава од нив.

Ова јадење го направив во понеделникот, а го најдов пребарувајќи на интернет. Знам дека сакав да јадам тестенини, но не знаев во каков сос сосема. Ако мене ме прашувате, јас преферирам црвени сосови со мевце кое е дооолго време динстано во црвениот сос од домати и зачини. Но, овој пат се одлучив за овој рецепт – тестенини со зелен песто сос од авокадо и спанаќ. И авокадо јадам и спанаќ обожавам – win-win рецепт. Состојките се ефтини и ги има секаде, така што ако сакате да се храните здраво и да го направите овој рецепт – немате оправдување.

ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО ЧИТАТЕЛИТЕ: Јадењево и на вкус се осеќа дека е здраво 😀

Еве го рецептот:

%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0Тестенини во зелен сос од авокадо и спанаќ

Состојки: 

(за сос/песто)

 • 1 зрело авокадо
 • 250 грама спанаќ
 • 1 чешне лук
 • 1 чили пиперче (ако не јадете луто, не ставајте)
 • 25 грама семки од сончоглед + 25 грама семки од тиква (ставете било какви семки или јатки по желба, јас ова имав)
 • маслиново масло
 • лимонов сок од половина лимон
 • сол

плус:

 • тестенини (обични, интегрални или без глутен)
 • 300 грама шампињони
 • 25 грама семки од тиква

Подготовка: Сварете ги тестенините според упатството.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Во блендер ставете ги состојките за сос/песто. Миксајте додека да добиете еднолична смеса, како пире или песто сос. %d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Во тавче, ставете малку масло да загрее. На загреаното масло ставете ги печурките (претходно исечени) да се пропржат убаво, 8-10 минути, односно додека да поцрвенат убаво од двете страни.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Во друго тавче, ставете ги семките од тивка (без масло) да се потпечат додека да почнат да пукаат.

Сосот ставете го во сварените и топли тестенини, од горе ставете ги пржените шампињони и печените семки од тиква.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Пс. Ова јадење е веганско, па затоа нема млечни производи. Вие, по желба, може да ставите пармезан или рикота од горе.

There are days when I literary drown myself in cheese, yoghurt, cottage cheese, cream cheese – all kind of cheeses. But, there are also days when my body needs a (healthy) break from all the “naughty” food I eat. By naughty I mean baked goods – oh, they are my absolute favorite guilty pleasure.

This wonderful dish I found somewhere on the Internet, browsing randomly. I knew that I was craving pasta but I didn’t know in what sauce I should put them in. If you ask me, my all-time preferred sauce is meat sauce, especially the one with looong braised meat in a tomato sauce. Omg. I need that right now 😀 But, this dish came out perfectly. With some simple ingredients, you have one healthy and delicious sauce and overall dish.

WARRING TO ALL READERS: This dish tastes healthy. You all know what that means. Just to warn you on time 😀

Here is the recipe:

%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0Green Pasta with Avocado-Spinach Pesto

Ingredients:

(for the pesto sauce):

 • 1 ripe avocado
 • 250 grams spinach
 • 1 garlic clove
 • 1 chili, optional
 • salt and peper
 • evoo
 • lemon juice from 1/2 lemon
 • 250 grams sunflower seeds + 25 grams pumpkin seeds

plus:

 • pasta of choice (gf, whole-grain, regular)
 • 25 grams pumpkin seeds
 • 300 grams mushrooms

Prep: Cook the pasta according the packet directions. %d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

In a blender, add all the ingredients for the pesto sauce. Blitz.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Add some evoo in a non-stick pan. Slice the mushrooms and fry them 8-10 minutes or until golden brown.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

In a non-stick pan (no oil) toast the pumpkin seeds until they start to pop out.

Assemble everything. Add the sauce in the pan with the drained and hot pasta. Mix well. Serve on a plate and add the mushrooms and toasted pumpkin seeds on top.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Ps. This is a vegan dish. If you prefer dairy, add some parmigiano or ricotta cheese on top.