Пита од хељдини кори со спанаќ и сирење | Buckwheat Pie with Spinach and Cheese [♫The Beatles – Free As A Bird]

♫The Beatles – Free As A Bird♫

(en is below)

Овие хељдини кори за пита ги видов сосема случајно, во еден од нашите супермакерти, па морав да ги купам. Досега, не сум правела ништо со овие кори, но изгледаа така примамливо и интересно, што веднаш ми дојде идеја за гибаница со нив. Ги имав сите состојки во фрижидер, па решив да пробам да направам пита, слична како гибаница и да ви кажам излезе преубаво! Многу од вас бараа рецепт, веднаш штом ја постирав на Instagram (заследи ме кога си веќе таму ^_^ ), па решив да го споделам овој лесен рецепт за пита со хељдини кори со вас.

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Пита од хељдини кори со спанаќ и сирење

Состојки: 

 • 450 грама хељдини кори за пита
 • 500 грама спанаќ
 • 400 грама сирење (урда, рикота, кашкавал…)
 • 1 јајце
 • 50 грама семки од тиква
 • 50 грама семки од сончоглед
 • 2 лажици лук во прав
 • 250 мл минерална (кисела) вода
 • маслиново масло

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Подготовка: Семките испечете ги на тавче, кратко, само да фатам боја и арома.

Во тенџере со зовриена вода, ставете сол и ставете го спанаќот. Спанаќот варете го 5 минути, исцедете го од водата и убаво исцедете го спанаќот, па исечкајте го ситно.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Во длабок сад ставете ги јајцето, сирењето, спанаќот, печените семки, ставете малку сол и додадете лук во прав. Убаво измешајте за да се соедини смесата. Ставете 250 мл минерална (газирана) вода во филот. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Од корите, извадете две убави и целосни кора, а останатите исечете ги на долгнавести парчиња и ставете ги внатре во смесата со фил. Убаво измешајте.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Во тавче, ставете малку маслиново масло и ставете ги корите со тоа што краевите ќе паѓаат од страните на тавчето. Истурете го целиот фил внатре и преклопете со корите кои висат надвор.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Попрскајте со маслиново масло врз питата и ставете ја да се пече во рерна загреана на 220 Целзиусови степени, 45-50 минути. По 25 минути, кога питата ќе фати боја, извадете ја, превртете ја од другата страна (исто како постапка за бурек) и вратетет во рерна да се допече дополнителни 20-25 минути. Печената пита извадете ја од тавчето и оставете ја да се олади малку пред да ја сервирате. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Сервирајте со јогурт или кисело млеко, маслинки и сирење. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Наздравје!

This was my first time making buckwheat pie. I was so happy when I saw these lovely buckwheat filo sheets in my local supermarket and I knew that I want to buy them immediately! I had a recipe on my mind – gibanitza, similar to pie (pita) and that was what I did with this packet of buckwheat filo sheets. I was so amazed of how the pie turned out and so many of you asked me for the recipe on my Instagram profile – follow me ^_^ , so I wanted to share this very easy but oh my my… so delicious recipe with all of you!

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Buckwheat Pie with Spinach and Cheese

Ingredients: 

 • 450 grams buckwheat filo pastry
 • 400 grams spinach, blanched
 • 350 grams ricotta cheese
 • 50 grams sunflower seeds
 • 50 grams pumpkin seeds
 • 1 egg
 • 2 teaspoons garlic powder
 • 250+ ml mineral water
 • evoo

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Prep: Blanch the spinach in a boiling, salted water. Drain very well and chop finely. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

In a shallow pan, toast the seeds.

Take two filo sheets and the rest sheets chop them into pieces. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

In a bowl, add the spinach, ricotta, seeds, egg, garlic powder, chopped filo sheets, add some salt and 250 ml mineral water. Mix everything well until combined. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

In a baking dish, add some evoo and place one or two filo sheets. Put the filling inside and cover with the ends of the filo sheets.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Drizzle some evoo on top and bake in a preheated oven on 220C for total of 45-50 minutes. After 25 minutes, flip the pie and bake for another 20-25 minutes.

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 Serve with some yoghurt, olives and cheese on the side. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Processed with VSCO with a5 preset

Simple Onion Rings | Прстени од кромид [♫Queen – Don’t Stop Me Now]

♫Queen – Don’t Stop Me Now♫

(en is below)

Ретко кога пржам нешто во многу зејтин. Похувани јадења во јајце, брашно и презла преферирам да нарачам во кафана или ресторан. Едноставно не сакам да се занимавам со хаосот кој настанува кога се похува нешто дома. Но, има и такви денови т.н cheat days! кога можам да пржам се! Пилешки прсти, пилешки стекови, маслинки, зденки, пиперки со урда, кромид… И се тоа да изедам! 🙂 Добро, не баш се, ама така е зборот. Вообичаено, досега секогаш кога сум похувала прстени од кромид, смесата за похување ми се двоела од кромидот и тоа страшно ме нервира. Но, затоа, го пронајдов совршениот рецепт за похуван кромид. Прстените се тооолку многу крцкави, смесата за похување не се двои од кромидот и вкусот е едноставно многу вкусен! Не ми беше во план да споделам ваков (навидум) лесен рецепт со вас, но си помислив дека можеби и некој друг го нервира тоа што смесата се двои од кромиодот, па решив да го споделам со вас овој рецепт и повеќе, начин, како да направите најкрцкави прстени од кромид:

simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-2Прстени од кромид

Состојки: 

 • 2 главици кромид
 • 1 шолја бело брашно
 • 1/2 шолја густин (нишесте)
 • 2 лажици инстант пире од компири
 • 2 шолји кисела вода
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица чили во прав
 • 2 шолји лебни трошки
 • масло за пржење (сончогледово)

Подготовка: Кромидот излупете го и исечете го на подебели прстени. Во длабок сад ставете ги брашното, густинот, инстант пирето, водата и зачините. Со жица за матење убаво измешајте за да се добие еднолична смеса. Смесата треба да биде густа, не ретка. Ставете 200 мл масло да се загрее во подлабоко тенџере. Секој прстен од кромид брцнете го прво во течната смеса, па потоа во презлата. Вака, ставете ги да се пржат во загреаното масло додека да поруменат. Не го преполнувајте тенџерето, затоа што ако се преполни ќе се намали температурата на зејтинот и прстените ќе бидат многу мрсни. Затоа, ставајте по малку. Готовите прстени од кромид ставајте ги на чинија обложена со кујнска хартија. Додека се топли, посолете ги. simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-3Сервирајте како мезе. Јас ги јадев со овој домашен бургер од печурки ^_^ simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-4

characters and was partially checked
characters and was partially checked
Oh my, oh my! I didn’t even plan to write about something simple as these onion rings, but I feel like I have to share this killer recipe for simple yet perfect onion rings. In the past, whenever I fried something like onion rings or olives, the batter always fell down from the onion/olive and I was frustrated! Did that ever happened to you? I don’t even fry these kind of food at home, but when I decide to do it, I crave for some crunchy onion rings. This recipe I found online, but I adapted it accordingly. It makes for one perfect batch of amazingly crispy, crunchy and delicious onion rings..

Eat moderately 😀 I don’t want to be involved in your high cholesterol 😀

simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-5Simple Onion Rings

Ingredients:

 • 2 large onions, sliced into thick rings
 • 1 cup flour
 • 1/2 cup cornstarch
 • 2 tablespoons instant potato mash
 • 2 cups sparkling water
 • 1 teaspoon smoked paprika
 • 1 teaspoon chili powder
 • 2 cups breadcrumbs
 • oil for frying

Prep: In a large bowl, add all the ingredients, except the breadcrumbs. Mix until combined. The mixture should be thick, so fell free to add less water, if needed. In a large pot, put 3 cups oil (sunflower). Dip one onion ring into the wet mixture and then in the breadcrumbs until well coated. When the oil is hot, fry the onion rings. Do not overcrowd the pot with too much onion rings, because the oil temperature will drop low. When the onion rings are fried, put them on a plate with kitchen paper to drain the excess oil. While they are hot, sprinkle some salt. simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-1Serve like mezze or as a side with mushroom burger. simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-4

Шведска салата со цвекло | Swedish Beetroot Salad – Rödbetssallad [♫Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ]

♫Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ♫

(en is below)

Цвекло и така обожавам, но кога ја пробав оваа шведска салата од цвекло заедно со неколку шведски ќофтиња на лепче, знаев дека зимскиот одмор ќе ми биде феноменален! Никакви посебни состојки ќе ви се потребни за оваа превкусна салата. Оригиналниот рецепт е со закиселено цвекло, но јас искористив свежо, па сварено, ама следниот пат дефинитивно ќе пробам и така. Како и секоја салата која е на база на мајонез, не може, а да не е вкусна, нели? Направете ја и уживајте во нејзиниот вкус.

%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-6Шведска салата со цвекло

Состојки:

 • 300 грама сварено цвекло
 • 1 јаболко
 • 1/2 главица кромид
 • 2 лажици мајонез
 • 3 лажици кисела павлака (најдобра е Schmand/Zott)
 • 1 лажиче сенф
 • 1 лажица копар (ако имате свеж, уште подобро!)
 • сок од 1/2 лимон
 • сол и бибер

Подготовка: Свареното цвекло исечете го на коцки. Исечете го и јаболкото на коцки, ама помали од цвеклото. Многу ситно исечкајте го кромидот. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-2Во длабок сад ставете ги сите состојки за салатата и убаво измешајте. Зачинете со лимонов сок, сол и бибер по вкус. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-3Покријте со пластична фолија и остававете ја салатата да отстои во фрижидер неколку часа пред да ја сервирате. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-5Послужете со двопек или препечено лепче, а најдобра е традиционален шведски леб.%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-8

Every salad that has mayo as a base it’s an instant success, right? 😀 After I landed in Sweden, this was the first thing I tried – on a rye bread with some Swedish meatballs on top! Nom, nom! I knew that this winter holiday will be all about the good and comfort food! Traditionally, this salad is made with pickled beetroot – but, to be honest, I was a bit scared if it would be sour. But, it should’t be, I think. That’s why next time I’ll try it out with some pickled beetroot. Here is my recipe for this Swedish beetroot salad:

%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-7Swedish Beetroot Salad – Rödbetssallad

Ingredients: 

 • 300 grams beetroot, cooked
 • 1 apple
 • 1/2 onion
 • 2 tablespoons mayonnaise
 • 3 tablespoons cream fraiche
 • 1 teaspoon dijon mustard
 • 1 tablespoon dill (fresh preferably, but you can use dry, too)
 • lemon juice of 1/2 lemon
 • salt and pepper

Prep: Chop the beetroot into medium size cubes. Cut the apple into smaller cubes than the beetroot.%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-1 %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-2Chop the onion very finely. In a large bowl, mix all ingredients. Season with salt, pepper and some lemon juice. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-3Cover with a lid or plastic wrap and let it sit in the refrigerator for few hours until all flavors combine. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-4Serve with some traditional wasa (crispy-bread) or other bread of your choice.%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-8

Здраво Шведска! | Hej Sverige! – [♫LP – Lost On You] Фотографии – Photos

♫LP – Lost On You♫

(en is below)

skansen-10Јас сум една од оние луѓе кои обожаваат празници. Ја сакам божиќната атмосфера, накитените продавнички и секогаш со радост погледнувам во прозорите на другите луѓе и си замислувам дека сите уживаат во празничната атмосфера околу накитената елка. Во моите 27 години, никогаш до сега немав прилика да ја прославам новата година и Божиќ надвор од Македонија. Но, оваа Нова година и Божиќ ги поминав во Стокхолм, Шведска и донесов толку многу убави сеќавања и бесценети мигови кои секогаш ќе ми останат во сеќавање. Секогаш сакав да видам (а, и да бидам дел) од прославувањето на Божиќ на 24 декември. Дедо Мраз го видов после толку време 🙂 Стававме подароци под елката, јадевме мнооогу вкусна храна, пиевме julmust и snaps, гледавме цртани филмови, пеевме песни и игравме игри. Божиќ каков што го замислував и повеќе од тоа! Новата 2017 година ја започнав со шампањ, кавијар, ракчиња, бифтек и мојот омилен десерт – панакота. Далеку од тоа како ми започуваше секоја претходна нова година, но оваа беше навистина за паметење. Мирна и топла атмосфера, типично шведски накитена елка, пријатни и опуштени луѓе, многу вино и супер вкусна храна. Поминав преубави 10 дена во убавиот Стокхолм, но ќе се продолжам да се враќам таму се додека не стане мој дом! Сериозно. Sverige, jag älskar dig!

Еве, со вас сега ќе споделам неколку фотографии од Стокхолм и (речиси) цела храна која ја јадев за време на мојот престој таму.

I am one of those people who love holidays (maybe for the food :D)! Christmas Eve was peacefully celebrated in Stockholm, Sweden plus year 2016 was wrapped there also. Champagne, shrimps, kanelbullar, lots of cheese plates, wine, fresh and crisp Nordic air, happy people… What more could I have ask for? For the first time in my 27 years, I celebrated Christmas like I always wanted – on 24 of December. With opening presents, with lots of people sitting on the table, with some excellent food (buffet, my style :D), games… That Christmas dinner will always remain in my memory. Here in Macedonia, Christmas is celebrated on 07 of January (Orthodox calendar). Food is cooked, usually some kind of pork meat, everyone gathers on the table and eat the food. I grew up with that tradition and now, I just repeat it every year. Ah, habits… My New Year started very posh! I am not used to that, but I really liked it! champagne, caviar, shrimps, beef and my favorite dessert – panacota. I was filled with joy, happiness, my mind was peaceful, I was felling genuinely happy!  Surrounded with good people in so calm and typical Swedish holiday atmosphere. I spent 10 days in the BAEutiful city of Stockholm and I fell in love, again. I was my third time visiting Stockholm and I will not stop visiting this lovely city until I move there. Seriously. Sverige, jag älskar dig!

Now, I’ll share with all of you some photos I took and (almost) all the food I ate while I was there. Stockholm, we’ll see each other soon…

Gamla stan – The Old Town

gamla-stan-2 gamla-stan-3 gamla-stan-4 gamla-stan-5 gamla-stan-7 gamla-stan-8 gamla-stan-9 gamla-stan-11 gamla-stan-12 gamla-stan-13 gamla-stan-14

Processed with VSCO with a5 preset

Hisilicon Balong

gamla-stan-18 stockholm-4 stockholm-6 stockholm-7 gamla-stan-1

Processed with VSCO with a5 preset

flowers-2 flowers-1

Christmas dinner 

THANK YOU GUYS! ❤

(мк) божиќна шунка, тврдо варени јајца со ракчиња, мариниран лосос со сос за лосос, разни видови шведски леб, салата од цвекло и јаболко, различни риби во тегла со кромид и магдонос од страна, салата од кељ, јаболко и ореви, салата од прокељ, спанаќ, сланина и калинка + варени компири, шведски месни топчиња, „мусака“ од сардини и компири и пржени виршли. А, за десерт = тарт со шафран. Прекрасно!

(en) christmas ham, hard boiled eggs with shrimps, marinated salmon, cold cut meats, assortments of bread, beetroot and apple salad, different fishes in a jar, kale apple and walnut salad, spinach brussels sprouts bacon and pomegranate salad + boiled potatoes, swedish meatballs, baked potato gratin with sardines, sausages. And for dessert – saffron tart. Divine!

christmas-dinner-2 christmas-dinner-3 christmas-dinner-4 christmas-dinner-5 christmas-dinner-6 christmas-dinner-7 christmas-dinner-8

Processed with VSCO with a5 preset

Skansen

skansen-2 skansen-3 skansen-4 skansen-5 skansen-6 skansen-7 skansen-8 skansen-9

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Sodermalmsodermalm-1 sodermalm-2 sodermalm-3 sodermalm-4 sodermalm-5 sodermalm-6 sodermalm-7

Jamie’s Italian Restaurant 

(мк) болоњезе таљатели, бургер со компирчиња со рузмарин и лук, тирамису и пуслица, полнета со жолт крем и сос од шумски овошја

(en) tagliatelle bolognese, beef burger with skinny fries with rosemary and garlic, tiramisu and meringue with forest fruit and vanilla cream

jamies-italian-restaurant-sweden-1 jamies-italian-restaurant-sweden-2 jamies-italian-restaurant-sweden-3 jamies-italian-restaurant-sweden-4 jamies-italian-restaurant-sweden-5 jamies-italian-restaurant-sweden-6

Sundbyberg

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

sundbyberg-8 sundbyberg-9 sundbyberg-10 sundbyberg-11

Swedish traditional food and drink:

(мк) шведски глог, тост скаген (лепче со салата од ракчиња и кавијар од горе), цимет ролнички, тост со тврдо варено јајце и кавијар (паста), семлор со крем од ванила, салата од цвекло со шведски месни топчиња

(en) Swedish glogg, toast skagen (rye bread, shrimp salad and caviar), kanelbullar (swedish cinnamon rolls), toast with hard-boiled egg and kaviar, semlor with vanilla cream, beetroot salad with swedish meatballs

swedish-glogg-traditional-style toast-skagen-toast-with-shrimp-salad-and-caviar kanelbullar-1 kanelbullar-2 kaviar-with-hard-boiled-egg

Gunnarsson’s Special Confectionery 

(мк) Семлор со ванила крем и шлаг

(en) Semlor with vanilla cream
gunnarsons-specialkonditori-semlor-with-vanilla-2

gunnarsons-specialkonditori-1

beetroot-salad-with-swedish-meatballs

Cafe Schweizer:

cafe-schweizer-6 cafe-schweizer-4 cafe-schweizer-5 cafe-schweizer-3 cafe-schweizer-2 cafe-schweizer-1

More food: 

(мк) суши, бостон крофна, бејгл со крем сирење и мариниран лосос, даска со сирења, хамбургери од Max Hamburgare, кафиња од Espresso House, кинеска храна

(en) sushi, boston cream pie donut, bagel with cream cheese and lax, cheese plate, max hamburgers, espresso house coffees, chinese food

Processed with VSCO with a5 preset

dunkin-donuts cheese-plate

Processed with VSCO with a5 preset

espresso-house-3 cream-cheese-and-lax-dunkin-dounuts espresso-house-2 espresso-house-1 chinese-food