Полнети земички со фета сирење (Margarete) | Soft Buns with Feta Cheese [♫Vladino Oro – Duke Bojadziev]

♫Vladino Oro – Duke Bojadziev♫

(en is below)

Тесто – обожавам! Лелеее луѓе… Кифли, буреци, банички, лепче, мекици, пити… Можам да ги јадам секој ден и тоа за секој оброк. Овие земички ми се увртеа во глава и следното утро едноставно морав да ги направам. Не можам да ви опшам колку беа вкусни и меки. Направете ги и изненадете некого или најубаво – изненадете се самите себе откако ќе ги направите. Послужете ги со ајвар, сиренце и чаша јогурт.

Полнети земички со фета сирење (Margarete)

Состојки: 

 • 800 грама + брашно
 • 2 јајца
 • 1 кесичка сув квасец
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица шеќер
 • 150 гр путер
 • 300-350 мл млака вода (може да ставите млеко, јогурт или кисело млеко)

За фил:

 • 200 грама фета сирење
 • 1 белка од јајце
 • сусам и ким за посипување

Подготовка:

Во млаката вода, ставете ги квасецот и шеќерот. Оставете да се активира квасецот 5-10 минути. Во длабок сад, ставете ги брашното (не цело, околу 600 грама, за почеток), прашокот за печиво и солта. Измешајте. Во садот ставете ги јајцата и смесата од квасец, па замесете тесто. Откако ќе се оформи тесто, ставете го путерот и убаво месете додека да се инкорпорира во тестото. Додавајте брашно по потреба додека да замесите меко, мазно и еластично тесто. Покријте го тестото со кујнска крпа и оставете го да нарасне 2 часа на топло место.

Откако ќе нарасне, премесете го, поделете го на два дела и расукајте го првиот дел со сукало со дебелина од 2 цм. Со чаша, вадете тркалезни облици. Во тавче обложено со хартија за печење, ставете едно тркалезно парче тесто, премачкајте го со изматена белка и врз него ставете уште едно тркалезно парче тесто. Со дно од чаша (набрашнета малку, за да не се лепи) направете вдлабнатина. Премачкајте ги со изматена белка, ставете една лажица од филот од фета сирење и попрскајте ги малку со сусам и ким од горе, по желба.

Ставете ги да се печат во рерна загреана на 220 Целзиусови степени, 15-20 минути, додека да фатат боја и бидат испечени.

Cabrs Can’t imagine my life without them. These lovely buns, made my day yesterday, even though I ate just one and the other ones I gave to my family. Soft, fluffy, pillowy clouds filled with salty feta cheese. If you want to enjoy them the traditional way, serve them with ajvar, some cheese and a glass of yoghurt. Nazdravje! 🙂

Soft Buns with Feta Cheese

Ingredients:

 • 800 grams + flour
 • 2 eggs
 • 1 packet dry yeast
 • 1 packet baking powder
 • 1 tablespoon salt
 • 1 tablespoon sugar
 • 150 grams butter
 • 300-350 ml warm water (you can use milk, greek yoghurt or buttermilk)

Filling:

 • 200 grams feta cheese
 • 1 egg white
 • sesame seeds and cumin seeds

Prep:

In a small pot, heat the water and add the yeast and sugar. Let it sit for 5-10 minutes until the yeast is activated.

In a large bowl, add the flour, baking powder and salt. Mix until combined. Add the eggs, yeast mixture and mix everything until dough-like forms. Add the butter and start incorporating the butter into the dough. Kneed until you get soft, elastic and smooth dough. Cover it with a clean kitchen towel and let the dough rise for 2 hours.

Divide the dough in two. Roll each ball of dough with a rolling pin in circle in 2 cm thickness. Using a glass, cut out circle shapes, place them on a baking dish covered with baking paper, brush them with egg white and place another circle shape dough on top. With another small glass (dipped in flour) form indentation in every bun. Fill them with 1 tablespoon of the feta cheese-filling, brush them with egg white, sprinkle some sesame seeds and cumin seeds. Bake them in a pre-heated oven at 220C for 15-20 minutes. 

Земички од спелтино брашно | Vegan Spelt Rolls [♫Marvin Gaye – What’s Going On]

♫Marvin Gaye – What’s Going On♫

(en is below)

Овие земички од спелтино брашно ги направив за прв пат и како за прв пат излегоа многу добро, па затоа морав да го споделам овој рецепт со вас. Спелтино брашно се добива од зрното спелта (крупник) кое е одлична замена за пченицата за тие кои се на неа алергични или сакаат да го заменат пченичното брашно со друго.

Рецептот го најдов на интернет, пребарувајќи здрави варијанти на леб. Откако видов дека спелтино брашно може да се купи и во Скопје, веднаш отидов да си купам едно пакетче. Брашнто го купив од тука, а сигурна сум дека може да се најде и во другите продавници за здрава храна, па дури и на пазар (на оние тезги за здрава храна).

Процесот е ист како за подготовка на било кое печиво од пченично брашно, но вкусот е многу различен. Овие земички се многу вкусни и здрави во исто време. Еве како да ги направите:

Земички од спелтино брашно

Состојки:

 • 250 гр спелтино брашно
 • 1 пакетче сув квасец
 • 2 лажици шеќер
 • 1/2 лажица сол
 • 120 мл соино млеко (или друго растително млеко)
 • 60 мл вода
 • 2 лажици маслиново масло
 • микс од семки (лен, сончоглед, семки од тиква, сусам)

Подготовка:

Во длабок сад ставете ги брашното, солта и измешајте.

Во тенџерче, стоплете ги млекото и водата (малку, не да вријат), ставете ги квасецот и шеќерот и оставете 10 минути да се активира квасецот.

Течната смеса префрлете ја во садот со брашно, ставете го маслиновото масло и замесете меко тесто. Месете околу 10 минути, додека тестото да биде меко, мазно и еластично. На крај, доддете ги семките (претходно тостирани на тавче). Замесеното тесто, покријте го со чиста кујнска крпа и оставете го на топло да нарасне, ококу 1 до 2 часа (во зависнот од температурата дома).

Од тестото, одвојте 12-15 помали топчиња. Секое топче размесете го и редете ги топчињата во тавче за печење. Топчињата премачкајте ги со малку вода, ставете малку семки врз секое топче и ставете ги земичките да се печат во претходно загреана рерна на 200 Целзиусови степени, околу 20-25 минути, односно додека да бидат испечени.

Испечените земички, попрскајте ги со вода уште додека се врели, покријте ги со кујнска крпа и оставете ги да се оладат пред да ги послужите.

These rolls from spelt flour turned out great, having in mind that this was my first time making them. I adapted the recipe from here, adding my own twist to them. Spelt flour is not very popular in Macedonia, but luckily you can find this flour easy in almost every healthy store in Skopje.

Here is the recipe with my twist on it:

Vegan Spelt Rolls 

Ingredients: 

 • 250 grams spelt flour
 • 1 packet dry yeast
 • 2 tablespoons sugar
 • 1 teaspoon salt
 • 120 ml soy milk
 • 60 ml water
 • 2 tablespoons olive oil
 • toasted mixed seeds (sunflower, flax, pumpkin, sesame)

Prep:

In a large mixing bow, add the flour and salt.

In a small pot, heat the milk, water and add the sugar until warm. Add the yeast and wait for 10 minutes until the yeast activates.

Add the wet mixture into the dry, add the oil and mix everything until dough forms. Kneed until you reach soft and elastic dough. At the end, add the seeds and mix until well distributed.

Cover the dough with clean towel and let it rise for 1-2 hours.

Divide the dough in 12-15 pieces. Each piece roll nicely and place them in a baking pan. Brush them with some water, sprinkle some seeds and bake the rolls in a preheated oven at 200C. Bake them for 20-25 minutes or until nicely golden brown.

Immediately when they get out of the oven, spritz them with water, cover them with a towel and let them cool a bit until you serve them.

Пире од спанаќ | Macedonian Style Spinach Dip [♫Bee Gees – How Deep Is Your Love]

♫Bee Gees – How Deep Is Your Love♫

(en is below)

Пире од спанаќ ми е новото омилено јадење. Не знам од каде да почнам за да ви раскажам колку е вкусно и да ве охрабрам да го направите.

Спанаќ обожавам! Ама, вака како пире, го сакам највеќе! Единствена тешка работа во подготовката е миењето на спанаќот! Е, нема подосадна работа од тоа! Ама…откако ќе го измиете, целата постапка за подготовка на пирето оди лесно. Се прави за 15 минути, а се јаде за 5 минути – верувајте! Може да го јадете како прилог на месо, риба, намачкано на лепче или во вегетаријанска верзија, со печени компирчиња и салата од патлиџани, на пример. Мммм!

Овој рецепт вреди пари, верувајте. Направете го и споделете со мене како ви испаднало 🙂

Пире од спанаќ

Состојки:

 • 1 кг спанаќ, обарен
 • 10 чешниња лук, ситно сечкани
 • 120 мл млеко
 • 150 мл масло
 • 2 лажици брашно
 • сол, бибер и морско оревче

Подготовка:

Спанаќот убаво измијте го. Во длабокот тенџере, ставете вода и оставете да зоврие. Посолете и ставете го спанаќот. Варете го спанаќот 5 минути. Потоа, исцедете го многу убаво од водата, ставете го на даска за сечење и исечете го ситно со нож.

Во тавче за пржење, ставете 50 мл масло и 2 лажици брашно. Пржете го брашното и зачинете со сол, бибер и морско оревче. Кога брашното ќе добие златно-жолта боја, ставете го ситно исечканиот спанаќ, измешајте, па ставете 120 мл млеко. Мешајте додека да се згусне смесата околу 5-10 минути.

Во тенџерче на страна, ставете 50 мл масло и ставете го лукчето. Пржете кратко и веднаш прелејте го врз спанаќот и измешајте. 

This is my favorite spinach recipe so far. It is so good that I made it twice this week. The most annoying part of making this recipe is washing the spinach, of course. So boooooring! But, if you have bags of washed spinach in your grocery shop, this will go so easy. Creamy, full of garlicky flavour and just pure delight to eat, this spinach dip is everything you ever wanted your side dish to look and taste like and more!

Spinach Dip

Ingredients: 

 • 1 kg fresh spinach
 • 10 cloves of garlic
 • 150 ml oil
 • 120 ml milk
 • 2 tablespoons flour
 • salt, pepper, nutmeg

Prep:

Wash and dry the spinach. Blanch the spinach for 5 minutes is a big pot, filled with boiling salted water. Squeeze out the excess water and chop the spinach finely.

In a frying pan, add 50 ml oil and add 2 tablespoons flour. Fry the flour until golden brown. Season with salt, pepper and nutmeg. Add the chopped spinach, stir and add the milk. Let it cook for 5-10 minutes or until the mixture has thicken.

In a small pan, add 50 ml oil and sliced garlic cloves. Fry the garlic for 30 sec and pour the garlic-oil mixture on top of the spinach dip. Stir everything and serve. 

Фалафел сендвич | Falafel Sandwich [♫Maktub – Já estava escrito]

♫Maktub – Já estava escrito♫

(en is below)

Фалафел сендвич, за прв пат, пробав во сендвичарата „Нино“, кај плоштад „Македонија“. Тогаш, ми изгледаше како највкусниот сендвич што некогаш сум го пробала. Многу салати, сосови, лепче со семки… тој сендвич навистина ми беше вистинско уживање додека го јадев, односно додека не научив да си го подготвувам дома. Од денешна перспектива, плескавицата од леблебија кај „Нино“ беше многу мрсна, а фалафел ќофтињата ако се подготват како што треба, никогаш не се мрсни.%d1%84%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%84%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d1%87-falafel-sandwich-4

Фалафел ќофтињата се одлични за тие што сакаат да го заменат месото со исхраната или што сакаат да направат пауза од него. Најчесто се ставаат во сендвич или се јадат како мезе. Рецептов е 100% проверен и лично ве охрабрувам да го пробате. Сигурна сум дека ќе ги засакате, акко досега никогаш не сте ги пробале овие вкусни ќофтиња од леблебија: %d1%84%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%84%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d1%87-falafel-sandwich-7

Фалафел сендвич

Состојки: 

 • 250 грама наут (сурова леблебија), киснет преку ноќ
 • 1 главица кромид, ситно исечкана
 • 3-4 чешниња лук, ситно исечкани
 • 1 врзоп магоднос
 • 1/2 врзоп коријандер
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 3-4 лажици брашно
 • сол, бибер

Подготовка: Леблебијата убаво измијте ја, неколку пати, налејте вода и оставете ја да кисне преку ноќ (најмалку 18 часа).

Следниот ден, исцедете ја леблебијата и заедно со кромидот, лукот и зачините, ставете ги во блендер. Блендајте за да добиете смеса како тесто. Ако смесата е многу сува, ставете 1-2 лажици вода. Посебно измиксајте ги магдоносот и коријандерот за да добиете паста од зачините. Пастата измешајте ја со смесата од леблебија. Пробајте ја на вкус и зачинете, ако треба. Од смесата формирајте мали топчиња, редете ги на хартија за печење, за да не се залепат. Секое ќофте пржете го во загреано масло, додека да порумени.

Испржените ќофтиња, редете ги на кујнска хартија и додека се топли посолете ги и ставете малку лимонов сок врз нив. Послужете ги во пита, како мене, со многу свеж зелечнук, сос од павлака и закиселен кромид или со прилог од компири или зеленчук. %d1%84%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%84%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d1%87-falafel-sandwich-6

Falafel sandwich is one of my favorite vegetarian sandwiches out there. These yummy chickpeas balls are perfect in a pita bread or for mezze with some tahini sauce on the side. I know that some of you make them regularly, but for the other ones out there, that never had tried them before, here is the recipe for you: 
%d1%84%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%84%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d1%87-falafel-sandwich-3Falafel Sandwich

Ingredients: 

 • 250 grams raw chickpeas, soaked in water overnight
 • 1 onion, chopped
 • 3-4 garlic cloves, minced
 • 1 bunch parsley
 • 1/2 bunch coriander
 • 3-4 tablespoons flour
 • 1 teaspoon dried red pepper
 • salt and pepper

Prep: Wash very well the chickpeas and soak them in cold water, overnight.

The next day, drain them and place them in food processor, with the onion and garlic. Blend until a dough like out of the chickpeas. If the dough is too dry, add few tablespoons of water. Separately, in a blender, blend the parsley and coriander until paste forms. Combine the herb paste and the chickpeas dough until everything is well mixed. Form small balls out of the dough and place them on a parchment paper. In a large pot, add some sunflower oil to heat. Fry the falafel balls until they are golden brown. When they are still hot, season them with salt and squeeze some lemon juice over them.

These falafel balls you can serve them with some steamed vegetables or potatoes, or you can place them in a pita bread, spread some yoghurt based sauce, fresh vegetables and some pickled onion (like I did 🙂 )%d1%84%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%84%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d1%87-falafel-sandwich-7