Пица сос | Simple Pizza Sauce [♫AaRON – Blouson Noir]

♫AaRON – Blouson Noir♫

(en is below)

Секогаш кога правам домашна пица, го подготвувам овој сос. Купечките сосови не ги сакам баш, ниту за пица ниту за тестенини, па затоа си правам мој.

Не сакам многу да експериментирам со пиците во моите pizza Fridays, па затоа, најчесто ја правам и јадам оваа, сицилијанска пица, со домашен сос од домати, многу моцарела и многу лук. Откако еднаш ќе направите домашен сос за пица, верувајте дека никогаш повеќе нема да посегнете по оние купечките во супермаркетите. Вкусен и квалитетен сос за пица е една од главните состојки за добра пица (покрај квалитетна моцарела и добро тесто)! Затоа, најдете време и направете го. Освен тоа, овој сос одлично оди и со тестенини. Ммм.

*ако не сакате сенф, не го ставајте. 

Пица сос

Состојки:

 • 400 гр пелати (конзервирани домати)
 • 1 главица кромид
 • 4-5 чешниња лук
 • по 1 лажичка (сушен кромид, рузмарин, нане, босилек, црвен пипер, оригано, чили во прав)
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица јаболков оцет
 • маслиново масло
 • сол

Подготовка:

Во тенџере, ставете малку маслиново масло да се загрее. На загреаното масло, ставете ги сечканиот кромид и лук. Посолете и пржете на средна темепратура додека да омекне кромидот. 

Додадете ги зачините и измешајте малку. Ставете ги сенфот, шеќерот, оцетот и пелатите. Наполнете ја конзервата со вода и ставете ја водата во тенџерето. Сето убаво измешајте, покријте со капак и оставете да крчка околу 30 минути, повремено мешајќи.

По 30 минути, откако сосот ќе се згусне, измиксајте ја смесата со рачен блендер или претурете го сосот во блендер и измиксајте. Пробајте го сосот на вкус и зачинете по потреба. 

Оставете добро да се олади пред да го ставите на пица или да го измешате со тестенини.

Homemade pizza sauce is one of the main ingredients when you are making pizza. Every Monday, I am looking forward to my pizza Friday! Yaaay! I don’t experiment much with my pizza – usually, I make this Sicilian pizza with lots of garlic, quality mozzarella and killer homemade dough + homemade pizza sauce!

I really enjoy making this pizza sauce from scratch. It is so easy and convenient – not expensive at all, like some pizza/pasta sauces in the supermarket. Also, I always have these ingredients in my pantry. Plus, the taste is amazing and you can use the leftover sauce for some pasta tomorrow.

Once you make homemade pizza sauce, your life will change – and your pizza, also! 😀 I highly encourage you to make this sauce next time you are making pizza or pasta. Here is the recipe:

Simple Pizza Sauce

Ingredients:

 • 400 grams canned tomatoes
 • 1 onion, chopped
 • 4-5 garlic cloves, chopped
 • 1 tablespoon each (dried onion, dried oregano, dried mint, chilli, dried red pepper, dried rosemary, dried basil) – feel free to use fresh herbs, if you have
 • 1 tablespoon sugar
 • 1 tablespoon mustard
 • 1 tablespoon apple cider vinegar
 • olive oil
 • salt, to taste

Prep:

In a pan, add some olive oil and add the garlic and onion. Add some salt and cook them for 5-10 minutes on medium heat until they are soft.

Add the herbs, mustard, sugar, vinegar and stir. 

Add the tomatoes and 400 ml water (rinse the can ;)) Stir everything, cover with a lid and let it cook for 30 minutes on a medium heat. Stir occasionally. 

After 30 minutes, transfer the mixture in a blender (or blitz with stick blender). Blend the mixture to desired consistency. I like it a bit chunky. Cool it off completely before using it on pizza.

 

Полнети печурки со рикота и семки | Ricotta Stuffed Mushrooms [♫Survivor – Eye Of The Tiger]

♫Survivor – Eye Of The Tiger♫

(en is below)

Секогаш кога имам свежи печурки при рака, не пропушам а, да не ги направам овие полнети печурки. Некогаш со овој фил од рикота и семиња, а некогаш и со друг фил (шунка, кашкавалче, кисели краставички…). Многу се лесни и брзи за правење, ама се јадат уште побрзо од што се подготвуваат. Одлични се како мезе или како предјадење со зелена салата. Еве го рецептот и како да ги направите:

Полнети печурки со рикота и семки

Состојки:

Подготовка:

Печурките убаво избришете ги со кујнска крпа и извадете им го стеблото. Наполнете ја секоја печурка со филот од рикота и семиња. Наредете го во тавче обложено со хартија за печење. Попрскајте ги со маслиново масло и ставете ги да се печат во рерна загреана на 180 Целзиусови степени околу 10 минути т.е додека да поруменат печурките.

I love this stuffed mushrooms. I make them every time I have fresh mushrooms in my fridge.They are so easy to make, but easier to eat them and so tempting not to eat them all at once!

So, if you are looking for quick mezze idea, look no further. These flavoursome mushrooms are perfect for quick little bites when your friends will come over. You can make them with any filling that you like (ham, cheese, pickles, vegetables … anything, really). Here is the simple recipe + instructions  how to make them:

Ricotta Stuffed Mushrooms

Ingredients: 

Prep:

Using kitchen towel and brush, brush all mushrooms and remove the steams. Fill them with ricotta filling. Place them on a baking tray lined with baking paper. Drizzle them with evoo and bake them in a pre-heated oven at 180C for 10 minutes or until the mushrooms are golden color. 

Let them cool a bit and serve them with some basil.

Таратур – Taratur Salad [♫Leb i sol – Devetka]

♫Leb i sol – Devetka♫

(en is below)

За мене нема ништо поосвежувачки во жешки денови од таратур. Лелеее колку го сакам! А, и знам зошто – затоа што има мнооооооогу лукче! 🙂 За нас е македонски таратур, за соседите од Бугарија е бугарски таратор… Што е важно – битно е мнгу вкусен! Евтин и одличен како прилог за мевце или во мојот случај со печени компирчиња и свежа салата. Мх! Еве го рецептот:

Таратур

Состојки:

 • 400 мл јогурт
 • 2 свежи краставици, исечкани на коцки
 • 1 младо лукче, ситно сечкано
 • 6-7 чешниња лук, ситно сечкани
 • сол
 • вода, по потреба

Подготовка:

Краставиците излупете ги и исечете ги на мали коцки.

Чешнињата лук истолчете ги во толчник со малку сол додека да се направи паста.

Во длабок сад ставете ги јогуртот, пастата од лук, краставичките и исечканото младо лукче. Посолете по вкус. Додадете малку вода ако е многу густо. Оставете ја салатата да се лади во фрижидер 1 час, па потоа послужете.

There is nothing more refreshing that this salad in the hot, sweaty days in Skopje. Many will say that this salad is not Macedonian, but Bulgarian or Serbian. But, here on the Balkan we have very similar dishes and this is only one of many. This taratur salad is so cheap to make – it requires only few ingredients but the taste is so fresh, tangy and garlicky :D. Serve it with some meat or along with some roasted potatoes and salad, just like me 🙂 Here is my recipe: 

Taratur Salad

Ingredients: 

 • 400 ml strained yoghurt
 • 5-6 garlic cloves
 • 1 green garlic, finely chopped
 • salt, to taste
 • water, if necessary

Prep:

Dice the cucumbers.

In a mortar and pestle, add some salt and add the peeled garlic cloves. Crush them and make a paste.

In a bowl, add the yoghurt, cucumber, green garlic, garlic paste and season with salt, to taste. If the salad is thick, add some water to loosen. Chill for 1 hour in the fridge and then serve. 

Здраво Софија | Zdrasti Sofia [♫The Temptations – My Girl]

♫The Temptations – My Girl♫

Изминатиот викенд го поминав во Софија. Ја посетив за прв пат и горе-долу сум задоволна од градот 🙂 На TripAdvisor видов кои места се најдобри за пица, бургери и суши. Тие јадења морам да ги пробам каде и да одам. Еве што пробав, па со вас споделувам што е добро, што не како и каде престојував додека бев во Софија.

Престој | Accommodation 

(мк) Топло ви го препорачувам станот на Влади и Јулијана. Го најдов на Airbnb и станот беше вистински скапоцен камен во најубавиот дел од Софија, ул: Иван Асен II. Ако некогаш планирате да ја посетите Софија, резервирајте ги кај нив. Соседството беше прекрасно, особено до израз дојдоа убавите и стари куќи во населбата.

(en) I highly recommend using Airbnb and checking in at Juliana and Vladi’s apartment. Omg! What a lovely apartment I’ve booked! I was so happy when I arrived because, first the apartment was huge, clean and very nicely decorated. And second, the neighbourhood was very beautiful and so close to centre.


Храна | The food :

Boom! Burgers

(Cheeseburger + K Pop Chicken + Fries + Onion Rings)

Вкусен чизбургер, но многу крвав. Побарајте да биде повеќе medium. К- поп е бургер од пржени пилешки прсти. Ништо посебно, само лутиот корејски сос беше прва лига. Компирчињата не беа рачно сечени, најверојатно од ќеса. Тркалцата од кромид – многу мрсни. Прескапо за слаб квалитет.

СоветБургерите се значително помали од другите ресторани во Софија каде што служат бургери. Нарачајте само со говедско, не некои варијации со пилшеко или свинско. Не нарачувајте помфрит. Цените се поскапи од другите ресторани. 

The cheeseburger was tasty, but too rare and bloody, for me. Ask or more medium. K-pop burger is a burger with fried chicken tenders. Nothing special, but the gochujang (Korean sauce) was excellent. Fries were from a bag, not hand cut. Onion rings – too greasy. Too expensive for low quality.

Tip: The burger size is small, comparing to other burgers in other restaurants. Don’t order fries. Also, it is more expensive.

Dunkin Donuts 

(пакетче од 6 крофни | 6 packs)

Кој не пробал, мора да оди и да проба. Мој фаворит се крофните со џем од боровинки. Перфекција! Бидејќи имаа промоција, си нарачав шест крофни и навистина се израдував бидејќи имав можност да пробам тоа што ми изгледаше привлечно од излогот. Изборот е гооолем и (скоро) секоја крофна е превкусна. Мене, не ми се допаднаа оние со фил од бел крем – беа многу тешки и имаа вкус на белиот дел од еурокремот. Сите други што ги пробав беа одлични!

Совет: Скоро секогаш имаат промоции и купони на масите за попуст. Искористете ги за да си нарачате 6 крофни за да можете да пробате повеќе вкусови.

No need to explain Duknin Donuts , right? My favorite was the one with blueberry jam. Divine!

TipThey (almost) always have promotions and coupons on some of the tables. Use them for ordering 6 donuts and you’ll have a chance to try more flavours. 

Happy Bar & Grill 

(Бургер со цепкано свинско, чизбургер, суши | Pulled pork burger, Cheeseburger, Sushi)

Кога го видов ресторанот, воопшто не ми се допадна името, светкавото лого и ентериерот, па затоа мислев дека и храната не е добра. Но, се изненадив и тоа многу позитивно, како од храната така и од целиот персонал. На врата ве дочекува хостеса, ѝ кажувате колку души сте и веднаш ви наоѓа место. Ако не ви се допаѓа масата, без проблем ви ја менува. Доаѓа келнерка, се претставува и веднаш ви го дава менито. Вие се одбирате, ја викате со помош на тастер кој стои на масата и храната доаѓа изненадно брзо. Бургерот со цепкано свинско беше превкусен, месото меко, вкусно и сочно, а чизбургерот беше многу вкусен. Компирчињата беа крцакви и рачно сечени, а месото сочно беше говедско и совршено испечено. Бев многу пријатно изненадена од целосната услуга и храна, па решив да одам пак за да пробам нешто друго.

СоветНарачајте бургер или суши, но не готвени јадења – порциите беа мали. 

At first, I didn’t like the name, logo and over all interior in the restaurant. So, I was a bit sceptic about the quality of the food. And… I was surprised. I tried pulled pork burger and cheeseburger. Both were amazing and honestly, I didn’t expect that. Tasty meat, crispy fries and overall really tasty food. the whole customer-server experience was amazing from start to finish. Very professional staff and excellent food.

Tip: Order burger or sushi and keep in mind that the potions are small.

Следниот пат пробав суши и беше ПРЕКРАСНО! Бев исплашена дека рибата може да мириса, но навистина се изненадив – не мирисаше воопшто и беше свежа. Цените на менито за суши беа навистина достапни, споредбено со рестораните за јапонска храна во Софија. Мој предолг е да си одберете од комбо менито за суши – гарантирано нема да погрешите.

The next day, I tried sushi and I was AMAZING! I was afraid that the fish would smell awful and bad, but surprisingly for me it was fresh and without any smell. I was so HAPPY 🙂 Whatever sushi you choose, you’ll be pleased at the end.

Tip: Try the combo menu for sushi.

 Franco’s Pizzeria

(Franco’s Pizza and Pizza Margherita)

Во Бугарија е многу тешко да се најде добра пица. Ама, навистина е тешко. Оваа пицерија Franco’s беше единствената во Софија со добри препораки на Trip-Advisor како пицерија со оригинална италијанска пица. Бидејќи јас обожавам пица, решив да ја посетам пицеријата. Лоцирана е на една ос споредните улички на главната улица „Витоша“. Симпатична, мала пицерија со фина музика во позадина. Супер атмосфера и одличен ентериер. Менито се состои само од пица што особено ми се допаѓаше и тоа неколку видови на пица и една блага пица со Нутела. Јас, не сум некој љубител на Нутела, па таа опција не ми беше многу привлечна. Изборот падна на Franaco’s пица и пица Маргарита. Пиците беа навистина добри, споредбено други пици кои ги пробав и ги гледав во чиниите на гостите низ рестораните од кои поминував. Пица печена на дрва, со крцкава кора и квалитетни состојки. Ништо друго не ви треба освен тоа. Franco’s пицата беше со џем од смокви, пршута, рукола (имаше многу рукола 😦 ) и сируп од балсамико. Вкусот на тие состојки беше навистина одличен. Маргарита пицата беше исто така вкусна, но пак со многу рукола од горе. Квалитетен пармезан, вкусен сос од домати и едноставност која ја краси оваа пица. Пица сос немаше, но искрено немаше никаква потреба од него. Можеби само ние сме научени да ја „давиме“ пицата во сос од домати од причина што е многу сува?! Ако сакате да јадете добра пица, да уживате во мирна и романтична атмосфера, посетете ја оваа пицерија следениот пат кога ќе ја посетите Софија.

Совет: Пробајте ја било која пица. Навистина. Водата им е скапа. Нарачајте си пиво 🙂 

Let’s talk about pizza. Proper pizza is really, really hard to find in Sofia. But, really! And suddenly, Franco’s pizzeria popped out with many positive reviews. After carefully looking at the pictures, I decided that I should try their pizza. This charming pizzeria is located in the centre, on Vitosha Street. It is small, snug, nice and very cozy pizzeria with smooth music in the background. The menu was simple – only pizza and sweet Nutella pizza (I am not into that!). Franco’s Pizza and Pizza Margherita were the choices we made. The crust was crispy and nice, too much arugula (for me) but, the flavour of the pizza was excellent! Franco’s pizza was with prosciutto, fig jam and balsamic glaze and the Margherita was loaded with parmigiano and arugula (again, too much). Very nice looking pizzas and also, they were really tasty. No sauce on the side (that it is really a problem in Sofia), but honestly, there was no need of it. I was really pleased with it.

Tip: Try any pizza really. Bottled water is expensive. Order some Bulgarian beer instead 🙂 

Jovan The Dutch Baker

(Кроасни | Croissants) 

(мк) Оваа холандска пекара ги има највкусните печива во Софија – без конкуренција. Кроасаните се пооолни со путер, како и сите печива кои се лиснати и со путер. Иако си купив неколку, меѓу кои и традиционален кроасан, лиснато печиво со сирење и даниш со ванила крем и јагоди, имам слика само од благото затоа што не издржав па ги изедов сите пред да ги сликам. Лелеее дечки колку беа вкуснииии.

Совет: Нарачајте го ова даниш печиво со ванила крем и јагоди и задолжително кроасан.

(en) This Dutch bakery provides the best pastries, both sweet and savoury in Sofia. Also, they make bread but I didn’t had time to try any. I bought myself some classic croissants, savoury pastry and Danish pastry with vanilla cream and strawberries and believe it or not I ate them all before I even think of taking a descend picture of them. But, this Danish turned out picture perfect, right?

Tip: Try the classic croissants and Danish with vanilla custard and fruit.  

Туристички фотографии | Tourist photos