Полнети земички со фета сирење (Margarete) | Soft Buns with Feta Cheese [♫Vladino Oro – Duke Bojadziev]

♫Vladino Oro – Duke Bojadziev♫

(en is below)

Тесто – обожавам! Лелеее луѓе… Кифли, буреци, банички, лепче, мекици, пити… Можам да ги јадам секој ден и тоа за секој оброк. Овие земички ми се увртеа во глава и следното утро едноставно морав да ги направам. Не можам да ви опшам колку беа вкусни и меки. Направете ги и изненадете некого или најубаво – изненадете се самите себе откако ќе ги направите. Послужете ги со ајвар, сиренце и чаша јогурт.

Полнети земички со фета сирење (Margarete)

Состојки: 

 • 800 грама + брашно
 • 2 јајца
 • 1 кесичка сув квасец
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица шеќер
 • 150 гр путер
 • 300-350 мл млака вода (може да ставите млеко, јогурт или кисело млеко)

За фил:

 • 200 грама фета сирење
 • 1 белка од јајце
 • сусам и ким за посипување

Подготовка:

Во млаката вода, ставете ги квасецот и шеќерот. Оставете да се активира квасецот 5-10 минути. Во длабок сад, ставете ги брашното (не цело, околу 600 грама, за почеток), прашокот за печиво и солта. Измешајте. Во садот ставете ги јајцата и смесата од квасец, па замесете тесто. Откако ќе се оформи тесто, ставете го путерот и убаво месете додека да се инкорпорира во тестото. Додавајте брашно по потреба додека да замесите меко, мазно и еластично тесто. Покријте го тестото со кујнска крпа и оставете го да нарасне 2 часа на топло место.

Откако ќе нарасне, премесете го, поделете го на два дела и расукајте го првиот дел со сукало со дебелина од 2 цм. Со чаша, вадете тркалезни облици. Во тавче обложено со хартија за печење, ставете едно тркалезно парче тесто, премачкајте го со изматена белка и врз него ставете уште едно тркалезно парче тесто. Со дно од чаша (набрашнета малку, за да не се лепи) направете вдлабнатина. Премачкајте ги со изматена белка, ставете една лажица од филот од фета сирење и попрскајте ги малку со сусам и ким од горе, по желба.

Ставете ги да се печат во рерна загреана на 220 Целзиусови степени, 15-20 минути, додека да фатат боја и бидат испечени.

Cabrs Can’t imagine my life without them. These lovely buns, made my day yesterday, even though I ate just one and the other ones I gave to my family. Soft, fluffy, pillowy clouds filled with salty feta cheese. If you want to enjoy them the traditional way, serve them with ajvar, some cheese and a glass of yoghurt. Nazdravje! 🙂

Soft Buns with Feta Cheese

Ingredients:

 • 800 grams + flour
 • 2 eggs
 • 1 packet dry yeast
 • 1 packet baking powder
 • 1 tablespoon salt
 • 1 tablespoon sugar
 • 150 grams butter
 • 300-350 ml warm water (you can use milk, greek yoghurt or buttermilk)

Filling:

 • 200 grams feta cheese
 • 1 egg white
 • sesame seeds and cumin seeds

Prep:

In a small pot, heat the water and add the yeast and sugar. Let it sit for 5-10 minutes until the yeast is activated.

In a large bowl, add the flour, baking powder and salt. Mix until combined. Add the eggs, yeast mixture and mix everything until dough-like forms. Add the butter and start incorporating the butter into the dough. Kneed until you get soft, elastic and smooth dough. Cover it with a clean kitchen towel and let the dough rise for 2 hours.

Divide the dough in two. Roll each ball of dough with a rolling pin in circle in 2 cm thickness. Using a glass, cut out circle shapes, place them on a baking dish covered with baking paper, brush them with egg white and place another circle shape dough on top. With another small glass (dipped in flour) form indentation in every bun. Fill them with 1 tablespoon of the feta cheese-filling, brush them with egg white, sprinkle some sesame seeds and cumin seeds. Bake them in a pre-heated oven at 220C for 15-20 minutes. 

Земички од спелтино брашно | Vegan Spelt Rolls [♫Marvin Gaye – What’s Going On]

♫Marvin Gaye – What’s Going On♫

(en is below)

Овие земички од спелтино брашно ги направив за прв пат и како за прв пат излегоа многу добро, па затоа морав да го споделам овој рецепт со вас. Спелтино брашно се добива од зрното спелта (крупник) кое е одлична замена за пченицата за тие кои се на неа алергични или сакаат да го заменат пченичното брашно со друго.

Рецептот го најдов на интернет, пребарувајќи здрави варијанти на леб. Откако видов дека спелтино брашно може да се купи и во Скопје, веднаш отидов да си купам едно пакетче. Брашнто го купив од тука, а сигурна сум дека може да се најде и во другите продавници за здрава храна, па дури и на пазар (на оние тезги за здрава храна).

Процесот е ист како за подготовка на било кое печиво од пченично брашно, но вкусот е многу различен. Овие земички се многу вкусни и здрави во исто време. Еве како да ги направите:

Земички од спелтино брашно

Состојки:

 • 250 гр спелтино брашно
 • 1 пакетче сув квасец
 • 2 лажици шеќер
 • 1/2 лажица сол
 • 120 мл соино млеко (или друго растително млеко)
 • 60 мл вода
 • 2 лажици маслиново масло
 • микс од семки (лен, сончоглед, семки од тиква, сусам)

Подготовка:

Во длабок сад ставете ги брашното, солта и измешајте.

Во тенџерче, стоплете ги млекото и водата (малку, не да вријат), ставете ги квасецот и шеќерот и оставете 10 минути да се активира квасецот.

Течната смеса префрлете ја во садот со брашно, ставете го маслиновото масло и замесете меко тесто. Месете околу 10 минути, додека тестото да биде меко, мазно и еластично. На крај, доддете ги семките (претходно тостирани на тавче). Замесеното тесто, покријте го со чиста кујнска крпа и оставете го на топло да нарасне, ококу 1 до 2 часа (во зависнот од температурата дома).

Од тестото, одвојте 12-15 помали топчиња. Секое топче размесете го и редете ги топчињата во тавче за печење. Топчињата премачкајте ги со малку вода, ставете малку семки врз секое топче и ставете ги земичките да се печат во претходно загреана рерна на 200 Целзиусови степени, околу 20-25 минути, односно додека да бидат испечени.

Испечените земички, попрскајте ги со вода уште додека се врели, покријте ги со кујнска крпа и оставете ги да се оладат пред да ги послужите.

These rolls from spelt flour turned out great, having in mind that this was my first time making them. I adapted the recipe from here, adding my own twist to them. Spelt flour is not very popular in Macedonia, but luckily you can find this flour easy in almost every healthy store in Skopje.

Here is the recipe with my twist on it:

Vegan Spelt Rolls 

Ingredients: 

 • 250 grams spelt flour
 • 1 packet dry yeast
 • 2 tablespoons sugar
 • 1 teaspoon salt
 • 120 ml soy milk
 • 60 ml water
 • 2 tablespoons olive oil
 • toasted mixed seeds (sunflower, flax, pumpkin, sesame)

Prep:

In a large mixing bow, add the flour and salt.

In a small pot, heat the milk, water and add the sugar until warm. Add the yeast and wait for 10 minutes until the yeast activates.

Add the wet mixture into the dry, add the oil and mix everything until dough forms. Kneed until you reach soft and elastic dough. At the end, add the seeds and mix until well distributed.

Cover the dough with clean towel and let it rise for 1-2 hours.

Divide the dough in 12-15 pieces. Each piece roll nicely and place them in a baking pan. Brush them with some water, sprinkle some seeds and bake the rolls in a preheated oven at 200C. Bake them for 20-25 minutes or until nicely golden brown.

Immediately when they get out of the oven, spritz them with water, cover them with a towel and let them cool a bit until you serve them.

Чиа пудинг со овошје | Simple Chia Pudding [♫Beyoncé – Irreplaceable]

♫Beyoncé – Irreplaceable♫

(en is below)

Пудинг од чиа ми е омилен, особено за појадок. Толку е брз и лесен за подготовка, а особено ми се допаѓа што лесно се транспортира за на работа – го ставаш во тегла и на работа имаш супер здрав појадок. Преферирам овој пудинг да го правам со растително млеко, но понекогаш го правам и со обично млеко. Чиа семките се многу здрави, особено за појадок затоа што ви даваат сила и енергија рано, наутро. Штом еднаш ќе го направите, ќе се навлечете на него.

img_20170120_105422Чиа пудинг со овошје

Состојки: 

 • 3 лажици чиа семе
 • 300 мл млеко (млеко од ориз, бадеми или друго растително млеко е подобро)
 • 1 лажица мед
 • 1 лажиче цимет
 • овошје по желба

Подоготовка: Во тегла ставете ги млекото, циметот и чиа семето. Затворете ја теглата и протресете ја. Оставете ја теглата да стои во фрижидер најмалку  часа или преку ноќ. Следниот ден, претурете го чиа пудингот во чинија, ставете мед од горе и овошје, семки и јатки по желба.

Chia pudding is my favorite breakfast idea ever. I love making this quick and very easy to make brekkie and with some drizzle of honey… this makes one perfect chia pudding bowl that you’ll dive in to. I usually prepare this, one day ahead, take my jar in the morning, along with some fruits and nuts and off to work I go. Almond milk is my favorite, but sometimes I make it with regular milk. However, chia pudding is divine. 
%d1%87%d0%b8%d0%b0-%d0%bf%d1%83%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b3-%d1%81%d0%be-%d0%be%d0%b2%d0%be%d1%88%d1%98%d0%b5-simple-chia-pudding-1

Simple Chia Pudding

Ingredients:

 • 3 tablespoons chia seeds
 • 300 ml milk (almond, rice or soy it’s the best!)
 • 1 tablespoon honey
 • 1 teaspoon cinnamon
 • fruit, seeds and nuts of choice

Prep: In a jar, add milk, chia and cinnamon. Shake well and leave it in the fridge for at least 3 hours or over night. Serve the chia pudding with some fresh fruit, chopped nuts and seeds of your choice. 7715472452_ac73742bca_k

Пита од хељдини кори со спанаќ и сирење | Buckwheat Pie with Spinach and Cheese [♫The Beatles – Free As A Bird]

♫The Beatles – Free As A Bird♫

(en is below)

Овие хељдини кори за пита ги видов сосема случајно, во еден од нашите супермакерти, па морав да ги купам. Досега, не сум правела ништо со овие кори, но изгледаа така примамливо и интересно, што веднаш ми дојде идеја за гибаница со нив. Ги имав сите состојки во фрижидер, па решив да пробам да направам пита, слична како гибаница и да ви кажам излезе преубаво! Многу од вас бараа рецепт, веднаш штом ја постирав на Instagram (заследи ме кога си веќе таму ^_^ ), па решив да го споделам овој лесен рецепт за пита со хељдини кори со вас.

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Пита од хељдини кори со спанаќ и сирење

Состојки: 

 • 450 грама хељдини кори за пита
 • 500 грама спанаќ
 • 400 грама сирење (урда, рикота, кашкавал…)
 • 1 јајце
 • 50 грама семки од тиква
 • 50 грама семки од сончоглед
 • 2 лажици лук во прав
 • 250 мл минерална (кисела) вода
 • маслиново масло

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Подготовка: Семките испечете ги на тавче, кратко, само да фатам боја и арома.

Во тенџере со зовриена вода, ставете сол и ставете го спанаќот. Спанаќот варете го 5 минути, исцедете го од водата и убаво исцедете го спанаќот, па исечкајте го ситно.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Во длабок сад ставете ги јајцето, сирењето, спанаќот, печените семки, ставете малку сол и додадете лук во прав. Убаво измешајте за да се соедини смесата. Ставете 250 мл минерална (газирана) вода во филот. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Од корите, извадете две убави и целосни кора, а останатите исечете ги на долгнавести парчиња и ставете ги внатре во смесата со фил. Убаво измешајте.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Во тавче, ставете малку маслиново масло и ставете ги корите со тоа што краевите ќе паѓаат од страните на тавчето. Истурете го целиот фил внатре и преклопете со корите кои висат надвор.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Попрскајте со маслиново масло врз питата и ставете ја да се пече во рерна загреана на 220 Целзиусови степени, 45-50 минути. По 25 минути, кога питата ќе фати боја, извадете ја, превртете ја од другата страна (исто како постапка за бурек) и вратетет во рерна да се допече дополнителни 20-25 минути. Печената пита извадете ја од тавчето и оставете ја да се олади малку пред да ја сервирате. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Сервирајте со јогурт или кисело млеко, маслинки и сирење. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Наздравје!

This was my first time making buckwheat pie. I was so happy when I saw these lovely buckwheat filo sheets in my local supermarket and I knew that I want to buy them immediately! I had a recipe on my mind – gibanitza, similar to pie (pita) and that was what I did with this packet of buckwheat filo sheets. I was so amazed of how the pie turned out and so many of you asked me for the recipe on my Instagram profile – follow me ^_^ , so I wanted to share this very easy but oh my my… so delicious recipe with all of you!

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Buckwheat Pie with Spinach and Cheese

Ingredients: 

 • 450 grams buckwheat filo pastry
 • 400 grams spinach, blanched
 • 350 grams ricotta cheese
 • 50 grams sunflower seeds
 • 50 grams pumpkin seeds
 • 1 egg
 • 2 teaspoons garlic powder
 • 250+ ml mineral water
 • evoo

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Prep: Blanch the spinach in a boiling, salted water. Drain very well and chop finely. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

In a shallow pan, toast the seeds.

Take two filo sheets and the rest sheets chop them into pieces. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

In a bowl, add the spinach, ricotta, seeds, egg, garlic powder, chopped filo sheets, add some salt and 250 ml mineral water. Mix everything well until combined. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

In a baking dish, add some evoo and place one or two filo sheets. Put the filling inside and cover with the ends of the filo sheets.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Drizzle some evoo on top and bake in a preheated oven on 220C for total of 45-50 minutes. After 25 minutes, flip the pie and bake for another 20-25 minutes.

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 Serve with some yoghurt, olives and cheese on the side. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Processed with VSCO with a5 preset

Путер земички со сусам | Simple Sesame Butter Buns [♫Sade – Smooth Operator]

♫Sade – Smooth Operator♫

(en is below)

Овие земички ги направив сосема случајно. Правев пица, па ми остана вишок тесто, а си испланирав за следниот ден да правам бургери (се е плански во мојата глава, кога станува збор за оброците 🙂 ). Па така, со вишокот тесто направив четири земички со мнооогу сусам ^_^  Излегоа супер! Меки, топли, крцкави од горе и со печено сусамче…Мх! За мерак! Рецептот за тестото е класичен, но трикот (според мене) е во сусам од горе за кој ви го споделувам начинот како да не ви паѓа откако ќе се испечат. И во путерот, нормално 🙂 Со малку путер, веднаш е се повкусно! 🙂

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-3Путер земички со сусам

Состојки: 

 • 3+ 1/2 шолја брашно
 • 1+ 1/3 шолја топла вода
 • 1 пакетче квасец
 • 1 лажица мед (или шеќер)
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици маслиново масло
 • 120 грама путер
 • 100 грама сусам

Подготовка:

Прво, направете го тестото. Просејте ги брашното и солта во длабок сад. Ставете го маслиново масло. Во топлата вода ставете го медот, промешајте и додадете го квасецот. Кога ќе нарасне, додадете го во брашното и полека мешајте со дрвена лажица додека да се формира топка. Потоа, месете го тестото со рака околу 10-15 минути, односно додека а биде меко, еластично и нелепливо. Намачкајте го со маслиново, покријте го со крпа и оставете да нараснува на топло околу 1 час.

Од тестото одвојте 4 еднакви топчиња. Во еден длабок сад ставете вода, а во друг ставете сусам. Секое топче натопете го прво во водата (од горниот дел) па веднаш потоа во сусамот. Убаво притиснете го тестото во сусам за да се залепи сусамот на тестото.

Вака подготвени, наредете ги во тавче за печење претходно намачкано со путер. Врз секое топче, ставете по една лажича путер, покријте со кујнска крпа и оставете ги да нараснат 30 минути.%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-1Ставете ги да се печат во рерна загреана на 200 Целзиусови степени и печете ги додека да поруменат убаво, околу 20-25 минути (во зависност од рерната).%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-4Овие земички беа совршени со мојот бургер од печурки:mushroom-burger-with-sesame-butter-bunsThese fluffy buns were made complete by accident 😀 I was making pizza dough and I had some leftover dough. I knew I wanted to make homemade burgers tomorrow so with the leftover dough I decided do make four buns. I didn’t expect much, but they came out perfectly! Soft and fluffy inside, crunchy outside and with lot of sesame seeds. YUM! The recipe is simple, but the trick is in the sesame seeds – how to stick them properly without them falling out when they are baked. And the butter. Everything is much better with some butter, right? Here is my recipe for these buttery, fluffy bus:

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-2Simple Sesame Butter Buns

Ingredients: 

 • 3 – 1/2 cups  flour
 • 1 – 1/3 cups warm water (more or less, it depends)
 • 1 packet dry yeast
 • 1 teaspoon salt
 • 1 teaspoon honey
 • 3 tablespoons evoo
 • 120 grams butter
 • 100 grams sesame seeds

Prep: 

First make the dough. Sift the flour in a large bowl. Add the salt. Add the honey in the warm water with the dry yeast. Let it sit for 10 minutes. When the yeast is bubbling, add the mixture to the flour. Mix all together first with a wooden spoon and then kneed the dough with your hands. If the dough is dry, add more warm water if it’s wet, add more flour. But remember, always start with less liquid. Kneed the dough until is elastic, for about 15-20 minutes (or use electric stand mixer). When the dough is smooth and elastic, add the evoo, kneed one last time and let it rise for 1 hours.

When the dough has risen, divide it into 4 equal balls. In one bowl pour 100 ml water and in another bowl add the sesame seeds. Each ball of dough place first in the water and then in the sesame seeds (press well so the seeds can stick to the dough). Place them on a baking tray greased with some butter. On each bun, add 1 teaspoon of butter, cover with kitchen towel and let it rise for 30 minutes.%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-1Bake in a preheated oven at 200C until they are golden brown, in about 20-25 minutes (it depends on the oven and size of the buns).%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-4These buns were perfect with my mushroom burger: mushroom-burger-with-sesame-butter-buns

Macedonian Dinner Rolls (Kifli) | Домашни кифлички [♫Verica Ristevska – Ti si pesna shto kje trae]

♫Verica Ristevska – Ti si pesna shto kje trae♫

Печев кифли дечки! 🙂 Толку многу сум среќна кога ќе се решам да правам нешто од тесто. Пити, банички, кифлички… Кифлите се моја слабост. Секој македонец пораснат е со кифлици. Празни, полнети, големи или мали, кифлиците во Македонија се прават без да има некоја посебна прилика. Кога бев помала, мајка ми правеше кифлички (речиси) секоја недела за вечера. Оние кои ќе и’ останеа ги замрзнуваше и по неколку внимателно ми пакуваше за појадок за следниот ден во школо. Вистинска жена, домаќинка 🙂
Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (3)

Јаглехидратите се моја слабост. Ако можам да бирам, секој ден би јадела лепче, кифлици, пити, банички, сирењаци… Ох, ох ох! Иако не често, но понекогаш си печам за своја душа. Па така, овие кифлици беа на денешната листа за готвење. Толку се меки и вкусни, што совршено одговараа со кафето за појадок. Поленти се со урда, кашкавал, а има некои и празни. Ако сакате рецепт за нив, еве го подолу:

Домашни кифлички

Состојки:

 • 800 грама + уште по потреба брашно
 • 2 лажици сол
 • 1 пакетче сув квасец (или 1 коцка свеж квасец)
 • 2 лажици мед
 • 150 мл јогурт
 • 150 мл павлака
 • 150 мл млеко
 • 150 мл масло
 • 1 јајце, малку изматено
 • урда, кашкавал или што било, по ваша желба, за полнење

Подготовка: Во длабок сад просејте ги брашното и солта. Во тенџерче, ставете ги млекото, јогуртот, павлаката и медот да се загреат малку. Кога ќе се загреат, тргнете ги од рингла и ставете го квасецот. Оставете малку да се активира. Смесата претурете ја во длабокиот сад со брашното, додадете ги јајцето и маслото и почнете да мешате со дрвена лажица. Потоа, почнете да месите со рака додека да добиете меко и нелепливо тесто. По потреба, додавајте брашно. Тестото покријте го со кујнска крпа и оставете да нарасна 45 минути, односно дупло.

Од готовото тесто исечете 4 еднакви топки. Секоја топка тесто, развлечете ја на набрашнета работна површина, во облик на круг. Пресечете го кругот на тријаголници и секој тријаголник филувајте го. Виткајте ги кифличките од подебелата страна кон врвот. Готовите кифлички редете ги на тавче обложено со хартија за печење. Намачкајте ги со разматено јајце и попрскајте го со семки (сончоглед, афион, сусам, тиква…). Покријте ги со крпа и оставете да нараснат 15-20 минути, односно додека да се загрее рерната на 200 Целсиусови степени. Печете ги во рерна 25-30 минути додека да добијат златна боја.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (6)

Печените кифли, веднаш штом излезат од рерна, попрскајте ги со вода и покријте ги со крпа. Оставете да се оладат, па потоа послуѓете ги со маслинки, сиренце, ајвар и нормално, шолја турско кафе, ако ги послужувате за појадок. Наздравје! 🙂Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (5)

Kifli in the house, guys! I am so happy when I bake something, from scratch, of course! Kifli, or dinner rolls are my ultimate comfort food. Something that every Macedonian grew up with. My mom use to make dinner rolls (almost) every Sunday for dinner and with the leftover rolls, she packed me lunch for the next day in school. And with the additional leftover rolls, she freezed  them. She is such a domakinka, until this very day. Carbs are my weakness, really. I would like even to be on a carb diet, but my hips and my stomach, would not agree on that! However, sometimes I indulge myself and bake (and eat!!!) whatever I feel like making. Dinner rolls were on the list today, so I decided to bake some. They are filled with ricotta, cheese and some are empty. They made a perfect breakfast with my morning Turkish coffee. Easy to make and Oh So Very Yummy! If you are in the mood of baking and trying different type of cuisine, make these soft dinner rolls aka kiflici.

Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (4)

Macedonian Dinner Rolls (Kifli)

Ingredients:

 • 800 grams + more flour
 • 2 tablespoons salt
 • 1 packet of dry yeast
 • 2 tablespoons of honey (or sugar)
 • 1 egg, lightly beaten
 • 150 ml natural yoghurt
 • 150 ml sour cream
 • 150 ml milk
 • 150 ml vegetable oil
 • ricotta, cheese for the filling

Prep: In a large bowl, sift the flour and salt. In a small pot, heat the milk, yoghurt, sour cream and honey together. When heated, turn off the heat and put the yeast. Mix and let it rise a little. Pour this mixture in the flour. Add the beaten egg and oil and first mix the a wooden spoon. After, kneed the dough until is smooth and does not stick. Add flour if needed. When the dough is smooth, cover it with a towel and let it rise for 45 minutes or until double in size.

When the dough is ready, divide the dough into 4 equal balls. Roll out each dough into a floured surface. Roll into a circle shape. Cut into triangles. Fill each triangle with filling and start rolling, starting from the wither side. Each dinner roll lay it out on to a pan, covered with a baking paper. Brush with an egg, that is slightly beaten with water and sprinkle some seeds (pumpkin, sunflower, poppy seeds…) on top. Cover with a towel and let it rise for 1520 minutes, until the oven is preheating to 200C.

Bake the rolls for 25-30 minutes or until they are golden brown. When the are baked, sprinkle them with water and cover them with towel. Let them cool a little bit.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (7)

Serve them with white cheese, olives, ajvar and of course, a cup of coffee if you decide to enjoy them in the morning.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (1)

Breakfast Rice Cakes | Оризови галети за појадок [♫Arctic Monkeys – R U Mine?]

♫Arctic Monkeys – R U Mine?♫

(en is below)

Многупати со вас ја имам споделено мојата огромна љубов за тезгите на зеленото пазарче во Скопје. Секогаш кога наутро сум слободна, станувам рано, го пијам првото кафе, се облекувам и одам на пазарче.
Како што шетав низ тезгите, случајно здогледав една тезга полна со различни зелени салати. Средновечната жена внимателно си редеше и прередуваше зеленилта, ги прскаше со вода и насмеано ме пречека. Бев обезена од различните салати кои таа лично ги одгледувала и решила да ги продава. Купив се. Ендивија, бејби рукола, ливчиња со вкус на сенф, поточарка, листови од глуварче и многу други на кои не им ги запомнив имињата. Пред да трпнам – ги купив сите! Farmers market goodiesГи ставив во торбата и заминав среќно да видам што друго има на тезгите. Си купив и домашни јајца, непрскани краставички, млди лукче и кромидче, трупки, цвекло, компири, марула, моркови и букетче лалиња. Без букет цвеќе не си заминувам од пазар.

Кога дојдов дома, решив да си направам брз појадок и да го испијам второто, задолжително турско кафе во кое уживам најмногу. Првото кафе е вкусно, ама второто турско кафе кое го пијам околу 12 часот ми е највкусно, особено ако го испијам после вкусен (доцен) појадок. Решив да направам отворени сендвичи со оризови галети, со зеленчук и варено јајце. Еве, го споделувм и со овас мојот брз, здрав, вкусен и многу лесен појадок.Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (5)

Оризови галети за појадок

Состојки и подготовка: Две оризови галети намачкајте ги со хумус. Тенко исечете половина краставичка и еден домат. Наредете ги зеленчуците на галетите (едно со караставичка, едно со домат). На галетата со краставичка ставете парчиња меко варено јајце, а на галетата со домат ставете малку сирење и сечкано младо лукче. Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (3)Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (4)Сварете си една шолја турско кафе и уживајте во појадокот. Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (1)

Many times here, I’ve told you about my deep appreciation for the Farmer’s market here, in Skopje. Every time I have free time in the morning, I do not miss going to the farmer’s market. It’s close, it’s cheap, it’s fresh, it’s convenient, it’s organic! That day, I got dressed and went to the market. The Real Garlicky GirlI found one particular stall that caught my eye recently. As I was walking through the stalls, I saw a middle aged woman, neatly arranging her home-grown edible leafy greens, spraying them with fresh water and rearranging them so carefully. I was looking for a different kind of greens, not just arugula and lettuce and I finally found where can I buy them 😀 Watercress, mache salad, curly endive, dandelion, baby arugula, red mustard leafs were in my bag as quickly as possible and I was so so sooo happy. Also, I bought fresh, organic eggs, spring onions, garlic, organic cucumbers, beets, carrots, radishes and potatoes. And some tulips. My trip to the farmer’s market is never finished unless I buy fresh flowers, in this case – my favorite tulips.

When I got home, I decided to make some breakfast and enjoy the obligatory second coffee in the morning. Quick breakfast and a cup of Turkish coffee is something I really enjoy in the morning. So, I made rice cakes with hummus, vegetables and a boiled egg. Of course, I used the ingredients I bought 🙂 Now, let me share with you this quick, easy, healthy and very tasty brekkie I made.

Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (5)

Breakfast Rice Cakes

Ingredients and Prep: Take two rice cakes. Smear some hummus on them. Slice some cucumber and tomato. Arrange them on each rice cake. Sprinkle some sea salt. On the rice cake with cucumber, add the soft boiled egg on top. On the other cake with tomato, crumble some cheese and add some sliced spring onion. Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (4)Enjoy with a cup of Turkish coffee.Breakfast Rice Cakes - Оризови галети за појадок (2)

Macedonian Style Cheese Pie | Вртена пита со сирење [♫Arhangel – Milion Dolari]

♫Arhangel – Milion Dolari♫

(en is below)

Не можам доволно да ви опишам колку многу сакам да јадам, но и да правам пити. Омилени ми се со праз и со пржена зелка. Јадење пита е традиција во Македонија, но и на Балканот, вообичаено за појадок или вечера со една чаша јогурт или шолја кисело млекце и сиренце (а, во мојот случај и кечап). Мх, мх! Мајка ми најчесто прави пита со готови кори, а понекогаш и со тесто. За мене, лично, највкусна пита е домашната. Нема поголема сатисфакција од замесување на домашно тесто, се согласувате?

Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (2)

Вртена пита со сирење

Состојки: 

За тесто:

 • 500 грама брашно
 • 250-300 мл топла вода
 • 1 пакетче сув квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 3-4 лажици масло

За фил:

 • 400 грама рикота или несолена урда
 • 2 јајца, изматени
 • малку млеко
 • 1 лажиче сол

Подготовка: Прво, направете го тестото. Во длабок сад ставете ги топлата вода, шеќерот и квасецот. Измшајте и оставете да отстои 10 минути. Просејте го брашното во длабокиот сад со квасецот, ставете сол и малку масло. Измешајте прво со лажица. Потоа, месете со рака околу 15 минути, додека тестото да биде меко, мазно и еластично. Покријте го со крпа и оставете го да нарасне околу 2 часа на топло место.

За тоа време направете го филот. Во сад ставете ги рикотата, изматените јајца, малку млеко и посолете. Филот треба да биде малку течен, не густ.

Кога тестото е нараснато, ставете го на работна површина и поделете го на 8 еднакви делови. Секое топче развлечете го со сукало на набрашнета работна површина во облик на круг. Развлечете го што е можно потенко. Филувајте со 1-2 големи лажици фил, завиткајте во ролат и така, ставете го во намрсено тркалезно тавче. Ова направете го со сите топчиња за да го исполните тавчето во круг. Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (5)

Во филот што ќе ви остане, додадете малку јогурт или млеко и прелијте ја питата. Оставете ја 10 минути односно додека да се загрее рерната. Рерната загрејте ја на 200 целзиусови степени и ставете ја питата да се пече додека да порумени, околу 30-40 минути. Печената пита попрскајте ја со малку вода и покријте ја со крпа. Сервирајте со јогурт или кисело млеко и сиренце.Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (3)

I am a HUGE pie lover. I love making pies and of course, I love eating them! My favorite are the ones filled with leeks and cabbage. Eating pie, traditional one with eggs and cheese is a tradition in Macedonia for a long long time. Usually, our grandmothers made us pie when we go and visit them. We eat them for breakfast with a glass of (homemade) yoghurt and lots of cow’s or sheep’s cheese. In my case, I eat a pie with ketchup, too 😀 My mom makes a shortcut version of pies with filo pasty, but also, she makes it from scratch. I, personally, prefer pies made from scratch. The satisfaction of making your own dough is so unique, don’t you think?

Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (4)Macedonian Style Cheese Pie

Ingredients:

For the dough:

 • 500 grams white flour
 • 250-300 ml warm water
 • 1 packet of dry yeast
 • 1 tablespoon of sugar
 • 1 teaspoon of salt
 • 3-4 tablespoon of oil

For the filling:

 • 400 grams of ricotta cheese
 • 2 eggs, beaten
 • splash of milk or yoghurt
 • 1 teaspoon of salt

Prep: First, make the dough. In a large bowl, add the warm water, sprinkle some sugar and add the yeast. Stir everything and let it sit for 10 minutes. Sift the flour and add it to the bowl. Add some salt, drizzle some oil and stir with a wooden spoon. When the flour is moist, star kneading with your hands, occasionally adding extra flour if necessary. Knead for at least 15 minutes, or until the dough is elastic, smooth and soft. Put the dough in the bowl, cover with towel and let it rise for 2 hours.

Meanwhile, make the filling by mixing the ricotta, beaten egg, milk and salt in a bowl. The filling should be runny.

When the dough is risen, divide it into 8 equal balls. With a rolling pin roll out each ball on a floured surface into circular shape. Roll it very thinly. Add few tablespoons of the filling. Roll into a cigar shape (loosely) and put it in the pan, lightly covered with oil. Continue until every ball of dough is done. In the remaining filling add some more milk and pour it over the pie. Let it sit for 10 minutes, or until the oven is preheating. Preheat the oven at 200 C and bake the pie for 30-40 minutes, or until golden brown colour. Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (5)

When the pie is baked, sprinkled it with little water and cover it with towel. Cut the pie into 8 equal pieces and serve it with (greek) yoghurt and more cheese on the side.

Two Way Avocado Breakfast | Појадок со авокадо на два начини [♫Simply Red – Sunrise]

♫Simply Red – Sunrise♫

(en is below)

Прво, морам да ви признаам дека ич не го сакав авокадото прв пат ога го пробав. Без вкус, без ништо. Но, откако сфатив дека треба да се јаде со други работи, како на пример јајце! се заљубив во него. Авокадо на препечено лепче е мојот омилен појадок, а освен тоа, авокадото е и многу здраво (преполно со. добрите масти). Супер зрело авокадо е тешко да се најде во Скопје, но кога ќе најдам такво – МОЕ Е! 😀 Обично, овој појадок сакам да го јадам за време на викендите, кога сум најрелаксирана. Лесен и едноставен појадок, со чаша свежо цеден сок од портокал и чинија со овошје. Ова се моите два (за сега) омилени начини да јадам авокадо.

Тост со авокадо и чедар кашкавалTwo way avocado breakfast - Појадок со авокадо на два начини (3)

Две лепчиња намачкајте ги со путер од двете страни. Ставете рендан чедар кашкавал на двете лепчиња, а на едното ставете парчиња авокадо. Зачинете го авокадото со сол, бибер и чили пиперче. Ставете го сендвичот на тостер или испечете го на тавче, со тоа што ќе го притиснете од горе со друго тавче (за да биде тост). Послужете топло, пресечете го дијагонално тостот и по желба сервирајте со едно пржено јајце. Two way avocado breakfast - Појадок со авокадо на два начини (6)

Авокадо на печено лепче со тврдо варено јајце

Загрејте две лепчиња во тостер или на рингла. Намачкајте ги со путер. Ставете парчиња авокадоврз лепчето. Од горе, ставете парчиња тврдо варено јајце. Попрскајте со маслиново масло и зачинете со сол и бибер. Two way avocado breakfast - Појадок со авокадо на два начини (1)

Two way it’s a thing here on the blog. First, I must admit that I hated avocado. No flavour, no nothing. But, when I realised that I am suppose to eat it with something else, for example AN EGG, then I fell in love with it. Avo on toast is one of my favorite ideas for perfect breakfast. And it’s healthy too. Perfectly ripe avo is hard to find here in Skopje, but when I’ll find one, IT’S MINE 😀 I prefer eating avo on toast on the weekends, when I am totally relaxed. Simple little breakfast with freshly squeezed orange juice and a bowl of fruit.

Here are my two (for now) favorite ways for me to eat an avocado:

Avocado on toast with hard boiled eggTwo way avocado breakfast - Појадок со авокадо на два начини (1)

Toast two sliced of bread. Spread them with butter and put some avocado slices on top. Add slices of hard boiled egg, drizzle with evoo, fresh black pepper and salt.

Avo and cheddar grilled toast 

Spread some butter on both sides of the two slices of bread. On both sides grate some cheddar cheese. On one side of bread add some avocado slices. Season with salt, pepper and chilli flakes. Two way avocado breakfast - Појадок со авокадо на два начини (2)Grill the toast on the panini maker or on the pan, using one more pan for pressing the toast. Two way avocado breakfast - Појадок со авокадо на два начини (7)Slice on diagonal and serve it warm (with fried egg).Two way avocado breakfast - Појадок со авокадо на два начини (5)

Soft Pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey – Hey You]

♫Duke B ft Angela McCluskey – Hey You♫

Јас не сум дете кое пораснав со перек за појадок. Моите родители секогаш купуваа бурек и/или ѓеврек за појадок, особено за викендите. Переците не ги сакав никогаш, можеби затоа што беа многу тврди за мене. Дури и сега во Скопје, ретко може да се најде добра пекара која прави добар и вкусен перек. Кога видов на Гугл дека перекот некои луѓе го јадат со густ сос од кашкавал или сирење, си реков: „Браво Теа! Беше во право што не го јадеше перекот на обичен начин“. 🙂

Овие перечиња ги направив денес и мора да се согласите дека изгледаат прекрасно, нели? Кога беа испечени, јас бев буквално со подотворена уста пред рерната. Меки, солени и со неодолива златно кафена боја. Переците ги сервирав со сос од сино (мувлосано) сирење. Тоа е едно од моите најомилени сирења на сите времиња. Можам да го јадам ама буквално со се, серизоно ви кажувам. Сосот одеше прекрасно со перечињата. Еве го рецептот:

Soft pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey - Hey You]2Переци

Состојки:

 • 500 грама брашно
 • 2 лажици сол
 • 1 лажица шеќер
 • 1 пакетче сув квасец
 • околу 330-350 мл топла вода
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 литар вода (за варење на переците)
 • 2 лажици сода бикарбона
 • 2 лажици мед (или шеќер)
 • морска сол за попрскување на переците

Подготовка: Во длабок сад ставете ги топлата вода, шеќерот и квасецот. Оставете да отстои 5 минути. Додадете ги брашното, маслото и солта. Мешајте со дрвена лажица додека да се формира тесто. Потоа продолжете да го месите тестото со рака, 8-10 минути, со повремено додавање на брашно. Кога тестото ќе биде меко и еластично, премачкајте го малку со масло и оставете го да нараснува 1 до 2 часа на топло.

Тестото поделете го на два дела и од секој ден одвојте 8 помали парчиња. Од секое парче формирајте перек. Мене ова видео ми помогна за да ги формирам моите переци.

Во тенџере ставете ја водата да зоврие. Ставете ги медот и содата и промешајте. Ставајте ги переците да се варат 1 минута. Варените переци наредете ги на тавче за печење обложено со хартија за печење. Намачкајте ги малку со маслиново масло, попрскајте ги со морска сол и  ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 200 Целзиусови степени, 12-15 минути, односно додека да добијат убава златно кафена боја. Послужете ги топли. Soft pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey - Hey You]2

Сос од сино (мувлосано) сирење: Издробете 100 грама сино сирење (јас користев Бергадер) во сад. Додадете 1 лажица мајонез, 3 лажици павлака и зачинете со сол, бибер и малку бел оцет. Измешајте убаво и послужете.

Soft pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey - Hey You]2

I didn’t grew up eating pretzels for breakfast. My parents always bought gevrek or bourek for breakfast, especially during the weekend. Pretzels were not my thing, maybe because they were too hard. Even today in Skopje, you can rarely find a descent bakery with good and tasty pretzel. When I saw that you can eat your pretzel with cheese dip, then I said to myself: “Well Tea, you were right not to eat your pretzel in a ordinary way”. 🙂 I made these soft pretzels today and let me tell you that I was literally blown away from the result. They look incredible, right? I was basically staring with my mouth widely open in front of the oven when they were ready. Soft and chewy, deeply golden brown and perfectly salty. These pretzels were served with a blue cheese dipping sauce that I made. Blue cheese is my all time favorite cheese. I could eat every single thing with a piece of blue cheese on the side and I am not kidding. The sauce was perfect, the pretzels were perfect and now, let me share the recipe with you.

Soft pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey - Hey You]2Soft pretzels

Ingredients:

 • 4 cups of all purpose flour
 • 2 tablespoons of salt
 • 1 tablespoon of sugar
 • 1 package of yeast
 • 1 + 1/2 cups of warm water
 • 2 tablespoons of olive oil
 • 4-6 cups of water (for poaching)
 • 2 tablespoons of bicarbonate of soda
 • 2 tablespoons of honey (or sugar)
 • rock salt for sprinkling on top of the pretzels

Prep: In a bowl, add the warm water, yeast and sugar. Let it sit for 5 minutes. Add the flour, oil and salt and start mixing, first, with wooden spoon.When a dough is formed, kneed it with your hands and add more flour if needed. I added 1/4 cup of flour. Kneed for good 8-10 minutes or until the dough is smooth and springy. Brush the top of the dough with evoo and let it rise for 1 to 2 hours. Divide the dough into two and from each piece cut 8 equal balls. Roll each into a long strip and form a pretzel shape. This video helped me form mine perfectly. Then, bring a pot of water to boil and add the honey and bicarbonate of soda. Slowly put the pretzels to poach for 1 minutes. When they are poached, add them on a baking sheet lined with parchment paper. Drizzle them with evoo and sprinkle some salt on top. Bake them in a preheated oven at 200C, 12-15 minutes or until they are deeply golden brown. Serve them warm.

Blue cheese sauce: Crumble 100 grams of blue cheese (I used Bergader) in a bowl. Add 1 tablespoon of mayo and 3 tablespoons of sour cream or Greek yoghurt. Add some salt, pepper and a drizzle of white wine vinegar. Mix until combined. Soft pretzels | Переци [♫Duke B ft Angela McCluskey - Hey You]1