Здраво Шведска! | Hej Sverige! – [♫LP – Lost On You] Фотографии – Photos

♫LP – Lost On You♫

(en is below)

skansen-10Јас сум една од оние луѓе кои обожаваат празници. Ја сакам божиќната атмосфера, накитените продавнички и секогаш со радост погледнувам во прозорите на другите луѓе и си замислувам дека сите уживаат во празничната атмосфера околу накитената елка. Во моите 27 години, никогаш до сега немав прилика да ја прославам новата година и Божиќ надвор од Македонија. Но, оваа Нова година и Божиќ ги поминав во Стокхолм, Шведска и донесов толку многу убави сеќавања и бесценети мигови кои секогаш ќе ми останат во сеќавање. Секогаш сакав да видам (а, и да бидам дел) од прославувањето на Божиќ на 24 декември. Дедо Мраз го видов после толку време 🙂 Стававме подароци под елката, јадевме мнооогу вкусна храна, пиевме julmust и snaps, гледавме цртани филмови, пеевме песни и игравме игри. Божиќ каков што го замислував и повеќе од тоа! Новата 2017 година ја започнав со шампањ, кавијар, ракчиња, бифтек и мојот омилен десерт – панакота. Далеку од тоа како ми започуваше секоја претходна нова година, но оваа беше навистина за паметење. Мирна и топла атмосфера, типично шведски накитена елка, пријатни и опуштени луѓе, многу вино и супер вкусна храна. Поминав преубави 10 дена во убавиот Стокхолм, но ќе се продолжам да се враќам таму се додека не стане мој дом! Сериозно. Sverige, jag älskar dig!

Еве, со вас сега ќе споделам неколку фотографии од Стокхолм и (речиси) цела храна која ја јадев за време на мојот престој таму.

I am one of those people who love holidays (maybe for the food :D)! Christmas Eve was peacefully celebrated in Stockholm, Sweden plus year 2016 was wrapped there also. Champagne, shrimps, kanelbullar, lots of cheese plates, wine, fresh and crisp Nordic air, happy people… What more could I have ask for? For the first time in my 27 years, I celebrated Christmas like I always wanted – on 24 of December. With opening presents, with lots of people sitting on the table, with some excellent food (buffet, my style :D), games… That Christmas dinner will always remain in my memory. Here in Macedonia, Christmas is celebrated on 07 of January (Orthodox calendar). Food is cooked, usually some kind of pork meat, everyone gathers on the table and eat the food. I grew up with that tradition and now, I just repeat it every year. Ah, habits… My New Year started very posh! I am not used to that, but I really liked it! champagne, caviar, shrimps, beef and my favorite dessert – panacota. I was filled with joy, happiness, my mind was peaceful, I was felling genuinely happy!  Surrounded with good people in so calm and typical Swedish holiday atmosphere. I spent 10 days in the BAEutiful city of Stockholm and I fell in love, again. I was my third time visiting Stockholm and I will not stop visiting this lovely city until I move there. Seriously. Sverige, jag älskar dig!

Now, I’ll share with all of you some photos I took and (almost) all the food I ate while I was there. Stockholm, we’ll see each other soon…

Gamla stan – The Old Town

gamla-stan-2 gamla-stan-3 gamla-stan-4 gamla-stan-5 gamla-stan-7 gamla-stan-8 gamla-stan-9 gamla-stan-11 gamla-stan-12 gamla-stan-13 gamla-stan-14

Processed with VSCO with a5 preset

Hisilicon Balong

gamla-stan-18 stockholm-4 stockholm-6 stockholm-7 gamla-stan-1

Processed with VSCO with a5 preset

flowers-2 flowers-1

Christmas dinner 

THANK YOU GUYS! ❤

(мк) божиќна шунка, тврдо варени јајца со ракчиња, мариниран лосос со сос за лосос, разни видови шведски леб, салата од цвекло и јаболко, различни риби во тегла со кромид и магдонос од страна, салата од кељ, јаболко и ореви, салата од прокељ, спанаќ, сланина и калинка + варени компири, шведски месни топчиња, „мусака“ од сардини и компири и пржени виршли. А, за десерт = тарт со шафран. Прекрасно!

(en) christmas ham, hard boiled eggs with shrimps, marinated salmon, cold cut meats, assortments of bread, beetroot and apple salad, different fishes in a jar, kale apple and walnut salad, spinach brussels sprouts bacon and pomegranate salad + boiled potatoes, swedish meatballs, baked potato gratin with sardines, sausages. And for dessert – saffron tart. Divine!

christmas-dinner-2 christmas-dinner-3 christmas-dinner-4 christmas-dinner-5 christmas-dinner-6 christmas-dinner-7 christmas-dinner-8

Processed with VSCO with a5 preset

Skansen

skansen-2 skansen-3 skansen-4 skansen-5 skansen-6 skansen-7 skansen-8 skansen-9

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Sodermalmsodermalm-1 sodermalm-2 sodermalm-3 sodermalm-4 sodermalm-5 sodermalm-6 sodermalm-7

Jamie’s Italian Restaurant 

(мк) болоњезе таљатели, бургер со компирчиња со рузмарин и лук, тирамису и пуслица, полнета со жолт крем и сос од шумски овошја

(en) tagliatelle bolognese, beef burger with skinny fries with rosemary and garlic, tiramisu and meringue with forest fruit and vanilla cream

jamies-italian-restaurant-sweden-1 jamies-italian-restaurant-sweden-2 jamies-italian-restaurant-sweden-3 jamies-italian-restaurant-sweden-4 jamies-italian-restaurant-sweden-5 jamies-italian-restaurant-sweden-6

Sundbyberg

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

sundbyberg-8 sundbyberg-9 sundbyberg-10 sundbyberg-11

Swedish traditional food and drink:

(мк) шведски глог, тост скаген (лепче со салата од ракчиња и кавијар од горе), цимет ролнички, тост со тврдо варено јајце и кавијар (паста), семлор со крем од ванила, салата од цвекло со шведски месни топчиња

(en) Swedish glogg, toast skagen (rye bread, shrimp salad and caviar), kanelbullar (swedish cinnamon rolls), toast with hard-boiled egg and kaviar, semlor with vanilla cream, beetroot salad with swedish meatballs

swedish-glogg-traditional-style toast-skagen-toast-with-shrimp-salad-and-caviar kanelbullar-1 kanelbullar-2 kaviar-with-hard-boiled-egg

Gunnarsson’s Special Confectionery 

(мк) Семлор со ванила крем и шлаг

(en) Semlor with vanilla cream
gunnarsons-specialkonditori-semlor-with-vanilla-2

gunnarsons-specialkonditori-1

beetroot-salad-with-swedish-meatballs

Cafe Schweizer:

cafe-schweizer-6 cafe-schweizer-4 cafe-schweizer-5 cafe-schweizer-3 cafe-schweizer-2 cafe-schweizer-1

More food: 

(мк) суши, бостон крофна, бејгл со крем сирење и мариниран лосос, даска со сирења, хамбургери од Max Hamburgare, кафиња од Espresso House, кинеска храна

(en) sushi, boston cream pie donut, bagel with cream cheese and lax, cheese plate, max hamburgers, espresso house coffees, chinese food

Processed with VSCO with a5 preset

dunkin-donuts cheese-plate

Processed with VSCO with a5 preset

espresso-house-3 cream-cheese-and-lax-dunkin-dounuts espresso-house-2 espresso-house-1 chinese-food

Здраво Хрватска! – Hello Croatia! [♫Oliver Dragojević – Cesarica]|Фотографии | Photos

♫Oliver Dragojević – Cesarica♫

Ова лето, 2016, бев во Хрватска на летување. Храната, просто, ме воодушеви! Затоа, во прилог се само фотографии од вкусната (повеќе морска) храна во Хрватска. Ова не е целата хрватска кујна, туку само дел од јадењата кои јас ги пробав за време на мојот престој во различни градови.

This summer we enjoyed the Adriatic sea and went on a holiday on Dalmatian coast. The food was truly incredible! That is why I decided to share my meals with you during my stay there. Here is a post full of yummy!!! photos. This is not the whole Croatian cuisine, just the dishes I’ve tasted during my stay there.

Deep fried cod, potato salad and tartar sauce
Пржена бела риба со компир салата и тартар сос | Deep fried cod, potato salad and tartar sauce
Mushroom soup
Супа од сезонски печурки | Mushroom soup
Смокви | Figs
Смокви | Figs
Овошје | Fresh fruit on the beach
Овошје | Fresh fruit on the beach
Макарска паштицада | Veal in brown sauce with pasta
Макарска паштицада | Veal in brown sauce with pasta
Риба на скара | Grilled fish
Риба на скара | Grilled fish
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Брускети со козјо сирење, смокви, ореви и мед | Bruschettas with goat cheese, walnuts, figs and honey
Бургери со говедско месо, мармалад од кромид, ајвар и компирчиња | Beef burgers with onion marmalade, ajvar and potato fries
Бургери со говедско месо, мармалад од кромид, ајвар и компирчиња | Beef burgers with onion marmalade, ajvar and potato fries
Бургери со говедско месо, мармалад од кромид, ајвар и компирчиња | Beef burgers with onion marmalade, ajvar and potato fries
Бургери со говедско месо, мармалад од кромид, ајвар и компирчиња | Beef burgers with onion marmalade, ajvar and potato fries
Пица со ракчиња | Pizza with shrimps
Пица со ракчиња | Pizza with shrimps
Хрватска пица со феферонки и кулен | Croatian pizza with green chillies and peperoni
Хрватска пица со феферонки и кулен | Croatian pizza with green chillies and peperoni
Хрватска пица со феферонки и кулен | Croatian pizza with green chillies and peperoni
Хрватска пица со феферонки и кулен | Croatian pizza with green chillies and peperoni
Ораховица и кафе | Walnut liquor and cup of coffee
Ораховица и кафе | Walnut liquor and cup of coffee
Јадранско рижото | Adriatic risotto
Јадранско рижото | Adriatic risotto
Лигњи на скара | Grilled squid
Лигњи на скара | Grilled squid
Октопод на скара | Grilled octopus
Октопод на скара | Grilled octopus
Октопод на скара | Grilled octopus
Октопод на скара | Grilled octopus
Туна на скара | Grilled tuna
Туна на скара | Grilled tuna
Школки | Mussels
Школки | Mussels
Школки | Mussels
Школки | Mussels
Школки со блитва и компир| Mussels with a side of potatoes and swiss chard
Школки со блитва и компир| Mussels with a side of potatoes and swiss chard
Школки со блитва и компир| Mussels with a side of potatoes and swiss chard
Школки со блитва и компир| Mussels with a side of potatoes and swiss chard
Брускети со плаво сирење | Bruschettas with blue cheese
Брускети со плаво сирење | Bruschettas with blue cheese
Њоки со пршута и печурки | Gnocchi with prosciutto and mushrooms
Њоки со пршута и печурки | Gnocchi with prosciutto and mushrooms
Домашни јуфки со ракчиња | Homemade pasta with shrimps
Домашни јуфки со ракчиња | Homemade pasta with shrimps
Кебапчиња во лепиња со ајвар, кромид и кајмак | Kebabs in a bun with ajvar, onions and kajmak
Кебапчиња во лепиња со ајвар, кромид и кајмак | Kebabs in a bun with ajvar, onions and kajmak

Здраво Охрид! (мк) | ♫Нина Спирова – O, езеро мое!

♫Nina Spirova – O, ezero moe♫

for English version, click here.

Охрид ми е едно од омилените места во Македонија каде одам кога сакам набрзина да ги наполнам батериите од стресниот живот во Скопје. Погледот кон езерото едноставно ме смирува, дишам длабоко и медитирам во себе.Ohrid

Охрид е преубав град, полн со стар, но и модерен дух, голема историја и прекрасна архитектура. Охрид е град кој сакам да го посетувам надвор од високата сезона во лето. Мај, јуни и септември ми се омилени месеци за посетување на овој мал и тивок град. Според мене, ако сакате вистински да го доживеете градот, треба да го посетите во ниските сезони. Тогаш е најубав. Луѓето се помирни и љубезни, цените разумни и уличките празни. Цел град со сите негови убавини и маани ви е на ваше уживање. Ohrid Lake

Ако не сте биле во Охрид, а планирате за заминете на викенд или одмор или пак ако сте биле и планирате пак да го посетите, подолу ќе ве запознаам со Охрид виден низ моите очи и се надевам ќе ве охрабрам да посетите или направите нешто од она што мене ми предизвикува среќа и радост кога сум во Охрид. DSCN0497

-ХРАНА-

Појадок: Појадокот е мој омилен оброк во текот на денот. Бидејќи регуларно јадам овошје за појадок, кога сум на одмор сакам и јас да ја одморам душата, а и стомакот. DSCN0518Во Охрид никогаш не можам да им одолеам на ѓомлезето и питулиците кои локалните домаќинки и домаќини ги продаваат на пазарот во Охрид. Gjomleze & Pitulica on the Farmers MarketОсобено питулиците ми се слабост! Ѓомлезе е т.н пита која се пече под сач,Gjomlezeа питулицата е нешто слично само меѓу редовите се става изварка (урда). PitulicaНа пазарот има неколку продавачи на ѓомлезе и питулица. Освен тоа, тие продаваат и други печива кои ги прават тазе од наутро. Јас ја запознав тетка Нада која прави превкусни ѓомлезе и питулици. Mrs. Nada, the gjomleze makerПробав и баничка со сирење и пита со спанаќ. Homemade spinach pie Banitsa with cheese / spinachКај неа се’ се продаде многу брзо. Дури да трепнеш. Се беше толку вкусно. Седнав на клупите кај Чинарот, си купив јогурт и  и многу слатко си се најадов. Појадокот на локалното пазарче е вистинско искуство. Освен тоа, може да си купите и овошје за по пат (охридски цреши!). DSCN0516 DSCN0517Пробај: Ѓомлезе и питулица. Совет: Едно парче од двете е доволно за еден гладен човек.Pitulica, up close

Традиционална кафанска храна за ручек: Охрид, за жал, е место каде кафаните не доаѓаат до израз. Јас многу сакам попладневни седенки во кафани. Чашка ракија и шопска салата е мој начин за „ништо не ми е битно, ајде да се опуштиме малку“. Holy Rakia!Иако има неколку места во Охрид кои ја негуваат оваа традиција на ракија, скара, салати и печено лепче на скара, повеќето од нив се на самото езеро што ги прави прескапи за храната и услугата која ја нудат. Затоа, јас секогаш сакам да седнувам на места кои не се топлку популарни затоа што баш таму ќе се изненадите позитивно и од храната и од услугата. Ресторанот „Томато“ на плоштадот беше едно такво пријатно изненадување за мене. Buns, kebabs and fries with cheeseХраната беше вкусна, услугата брза и келнерите љубезни. Имаат скара на ќумур и прават одлично месо на скара, тавче гравче и риба. Пробај: шопска салата (порцијата е мала, доволна за еден), Shopska saladќебапчиња, Kebabs with onion and friesпастрмка на скара и задолжително лути пиперки на скара со лук и оцет. Grilled hot peppers with garlic and vinegarСовет: Ако сакате кромид во шопска, треба да им кажете на келнерите.

Пица: Пицата е јадење кое можам да го јадам секој ден од годината. Јас пица ОБОЖАВАМ! За мене, беше навистина тешко да се најде добра пица во Охрид. Има неколку „популарни“ пицерии во Охрид во кои сум била и сум јадела пица, но воопшто не сум излегла задоволна од таму. Многу тенко тесто, сиромашен фил и со смешно мали димензии е нешто што ќе го добиете ако седнете во популарните италијански ресторани со поглед на езерото. Моето искуство таму е едноставно кажано катастрофа. Наместо да нарачате од менито за храна, нарачајте си кафе или пиво и уживајте само во погледот. Затоа, ја најдов совршената пицерија во Охрид која се вика „La Piazza“. Pizzeria "La Piazza", OhridТоа е една мала пицерија лоцирана во задскриена уличка на почетокот на плоштадот. Тука се прави опасна пица! Три години го посетувам ова место и менито на знам скоро напамет. Храната им е одлична, ама пицата им  е едноставно перфектна! Pizza Siciliana & Quatro FormaggiКога ја пронајдов оваа пицерија, бев вистински среќна дека конечно ќе можам да јадам вкусна и вистинска пица во Охрид. Персоналот е секогаш љубезен, амбиентот имтимен. Има мала тераса на која може да седнете и уживате во вкусната храна, заедно со италијанска музика која свири во позадина. Enjoying pizza in "La Piazza"Ова место е навистина фантастично! Пробај: Пица Стелато, Бела пица, Пица Сицилијана, Пица со четири видови сирења или Крем пица. Pizza Siciliana DSCN0530Совет: Ако побарате екстра лукче (како јас) ќе ви понудат само охридско макало, не и свеж лук што е малку чудно во кујна да нема свежо лукче.

Сладолед и слатки: Нема ништо поосвежително од неколку топчиња сладолед додека сонцето пече. Слаткарницата „Малага“ е според мене најдобра слаткарница каде може да јадете одличен сладолед. Ice cream flavorsИмаат неколку вкусови, но сите се оние вистинските.Cherry & Caramel Ice cream Ако сакате колачиња и други слатки, имаат голем избор на торти и колачи. Пробај: Било кој вкус. Совет: Можете да си комбинирате и пола / пола.

Кафе или пиво: Како што кажав погоре, јас не ги сакам оние популарни места каде одат сите луѓе. Кога сум во некој град, сакам да си најдам место за кафе или пијачка кое ќе одговара на мојот дух и карактер. Не многу места во Охрид можат да ми го дадат мирот и спокојот кој ми треба кога тоа ми треба. Lotos Cafe, OhridЗа среќа, го најдов совршеното место каде секој ден го пиев моето утринско и попладневно кафе. Кафе барот „Лотос“ беше местото кафе седев и уживав во преубавиот поглед на езерото кои го имаат од нивната тераса, скопојно пиев кафе или ладно пиво. DSCN0514Ова место е вистински бисер! Персоналот е многу љубезен, кафињата се служат со колаче, а пивото со чипс. Пробај: Нешто што те освежува. Совет: Седенете на масите во првиот ред и уживајте во прекрасниот поглед на езерото.

-ТУРИСТИЧКИ АТРАКЦИИ-

 1. Црква “Св. Софија„DSCN0501
 2. Црква „Св. Јован Канео“Church St. John from Kaneo
 3. Плаошник
 4. Самуилова тврдина
 5. Музеј на вода – Залив на коските
 6. Куќа на РобевциDSCN0494
 7. Манастир „Св. Наум“
 8. Билјанини извори
 9. Национална работилница за рачна изработка на хартијаDSCN0510DSCN0495DSCN0511

или само шетајте наоколу низ градот и тесните улички. Така, ќе го доживеете вистинскиот дух на градот 🙂DSCN0512 DSCN0508 DSCN0509

Оставете долу коментар за тоа кое е вашето омилено место за јадење или пиење во Охрид и кое ви е омилено место кое сте го посетиле во Охрид.DSCN0489

Hello Ohrid! (en) | ♫Nina Spirova – O, ezero moe!

♫Nina Spirova – O, ezero moe♫

Have you been to Ohrid? The Pearl city? The city of gjomleze, homemade garlic “mayo”, Church of St. John at Kaneo, beautiful Ohrid lake, historical churches (365 churches for each day of the year), breathtaking Samuel’s Fortress that watches the city from above, the top visited city in Macedonia during the summer? Let me introduce you with the city of Ohrid seen through  my eyes.DSCN0497

Because I love my country, Macedonia (only the nature, food and good childhood memories are involved here), I always try to take advantage of what is near to me. Because I like to be present in the moment and enjoy the beauty that this homeland of mine can offer, I go to Ohrid twice every year. For me, Ohrid is the best to be seen and enjoyed during the low seasons – May, start of June and September. It is so calm, peaceful, not very much crowded with tourists, and people in Ohrid during these periods of the season are different, too. They are more polite, cheerful, willing to help and answer to your questions. I’ve visited Ohrid during the high season, last year and I was so nervous and disappointed, so I decided that June is my favorite time to enjoy Ohrid. Here is a list of yummy things to eat and taste next time (or for the first time) you visit Ohrid.DSCN0625

-FOOD-

Breakfast:  Breakfast is my favorite meal of the day (at least when I am on a vacation, because I try to eat mostly fruit every other regular day for brekkie). DSCN0518I am always so excited when I visit Ohrid just because of the tradition to have my breakfast on the Farmers market. Gjomleze and pitulica are my personal choices. Especially pitulica. Gjomleze is a pie like dish, made plain, with no filling with crunch crust on top. It’s a traditional dish that is baked under the sach (large metal or ceramic lid over which ashes or coals are placed). DSCN0540Pitulica is the same as gjomleze, only filled with cheese (my personal favorite!). DSCN0541On the farmers market, there are many middle aged women who wake up early in the morning (4 am), prepare these dishes plus some more like pies, fried dough (mekica) and bring them on the market where they sell them. Mrs. Nada makes (in my opinion) the best pitulici on the market. Mrs. Nada, the gjomleze makerAlso, I tried some other stuff she made that day. DSCN0545 DSCN0620Try: pitulica, gjomleze. Pro tip: One piece of each is enough for one person.

Traditional Macedonian food aka Food in kafana: Kafana or taverna is a institution in Macedonia or anywhere on the Balkan. A place where you drink rakia, eat shopska salad and grilled meat, listen to traditional Macedonian folk songs and just relax and enjoy. I deeply care for all these things. DSCN0587There are few good places in Ohrid where you can have proper shopska salad, grilled meat, dips and all those stuff, but mostly they are either overpriced (because of the lake view) or the food is just average. There are also few places in the Turkish quart, too. If you want to sit in the centre of Ohrid and have some decent (and affordable) lunch, try out a place called “Tomato“. Street: “Tsar Samoil” 6000 Ohrid | Directions@41.1125511,20.7987656,21 They really can deliver tasty meat on grill, tavche gravche (baked beans), shopska salad (small in size, but tasty!) and rakia. DSCN0583Staff is polite, atmosphere is good and you can enjoy the view from city square and Ohrid lake. Try: Baked beans, shopska salad, pleskavica (spiced meat patty / Balkan burger type) or kebabs, DSCN0584garlicky hot peppers (this is A MUST) DSCN0581and of course, grilled or fried trout. Pro tip: You have to ask them for onions in the shopska salad. DSCN0579Ask them without extra fries if you order grilled meat and you have already ordered fries on the side).

Pizza: Because I am a HUGE foodie and I LOVE pizza very much, it was difficult for me to  find a proper, tasty and delicious pizza in Ohrid. Everyone goes to the fancy pizza places near the lake, but they do not deliver a good pizza, let me tell you that. Thin crust, poor filling and small in size pizza its what you’ll get if you decide to sit in the restaurants near the lake. Actually, you are paying for the view that should be free, right? Instead of ordering something from the food menu, order a beer, ice cold juice or a cup of coffee, sit outside and enjoy the view for much less price. Now, when the pizza o’clock will come, go to a small pizzeria calledLa Piazza | Street: “Petar Caulev” 38, 6000 Ohrid | Directions@41.1129339,20.7988623,21 DSCN0604They make one hell of a pizza! When I found this family-run pizzeria and tried their pizza, I was so happy! Genuinely happy! I taught to myself: YEEE! Finally, a proper pizza! Staff is great, it’s cozy, you can sit on the small terrace outside or inside and you can enjoy Italian music. DSCN0534Try: Pizza Stelato,  white pizza, Siciliana, Quattro formaggi or Cream Pizza . DSCN0606 DSCN0533 DSCN0530Pro tip: If you ask for extra garlic (like I did), they will put some garlic mayo (pure garlic paste) on top of the pizza. DSCN0606They usually do not have fresh garlic, which is a bummer!

Ice cream: For those with some sweet tooth, ice cream is the way to go, especially during the hot summer nights in Ohrid. DSCN0647There are few places where you can buy ice cream, pastries and cakes, but in my onion, Malaga is the best place for ice cream. They have few flavours, but all the right ones.DSCN0535 Location: On the city square, where the pedestrian street starts. Try: Every flavour, really 🙂Pedestrian street in Ohrid

Coffee or beer: I don’t like the popular places where ever I go. I like to explore the city and choose a place that suits me and my personality and have a drink, meal or whatever. Not many places in Ohrid can give you that sense of calmness and enjoyment while you sit and enjoy the view of the beautiful lake. Lotos Cafe is a wonderful place to visit and a rare gem. DSCN0514Sit down, order a coffee of ice cold beer, relax and just breath. The staff is very nice and polite, coffee is served with a cookie and beer is served with some chips. It’s a cozy place with a extraordinary view. DSCN0645Everything is with normal and reasonable prices. Street: “Kosta Abrash” 1, 6000 Ohrid. Directions:  @41.1118442,20.7975005,20.25 Try: Anything refreshing (coffee, beer). Pro tip: If you are a regular guest, there will be some discounts or extras.

-PLACES-

(the usual tourist stuff)

 1. Church of St. SophiaDSCN0500
 2. Church of St. John at KaneoDSCN0567
 3. Plaosnik
 4. Tsar Samuel’s Fortress
 5. Museum on water – Bay of the Bones Museum
 6. Robevci House – National museumDSCN0494
 7. Monastery of Saint Naum
 8. Biljana Springs (Biljanini izvori)
 9. National Workshop for Handmade PaperDSCN0510 DSCN0511
 10. Just wander around and you will find your way 🙂DSCN0508

Have you ever been to Ohrid? What was your favorite place to visit? What did you ate? Did you tried something special? Where the locals nice and polite with you? I want to know! 🙂 Leave your comments down below.Ohrid Lake