Тестенини во зелен сос од авокадо и спанаќ | Green Pasta with Avocado-Spinach Pesto [♫Green Green Grass Of Home – Tom Jones & Englebert Humperdink]

♫Green Green Grass Of Home – Tom Jones & Englebert Humperdink♫

(en is below)

Има денови кога можам да се удавам во млечни производи, ама има и такви кога едноставно на моето тело му треба пауза и прочистување од нив и од се друго што внесувам во мене, а не е толку здраво (тесто, пржени јадења и сл.). Оваа недела, на пример, ми е во знакот на веганската храна (без млеко, млечни производи и без месо и сувомеснато). Месото некако го избегнувам изминативе два месеци, ненамерно туку, ете така. Има периоди кога си јадам мевце, ама има и такви периоди кога ми е преку глава од нив.

Ова јадење го направив во понеделникот, а го најдов пребарувајќи на интернет. Знам дека сакав да јадам тестенини, но не знаев во каков сос сосема. Ако мене ме прашувате, јас преферирам црвени сосови со мевце кое е дооолго време динстано во црвениот сос од домати и зачини. Но, овој пат се одлучив за овој рецепт – тестенини со зелен песто сос од авокадо и спанаќ. И авокадо јадам и спанаќ обожавам – win-win рецепт. Состојките се ефтини и ги има секаде, така што ако сакате да се храните здраво и да го направите овој рецепт – немате оправдување.

ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО ЧИТАТЕЛИТЕ: Јадењево и на вкус се осеќа дека е здраво 😀

Еве го рецептот:

%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0Тестенини во зелен сос од авокадо и спанаќ

Состојки: 

(за сос/песто)

 • 1 зрело авокадо
 • 250 грама спанаќ
 • 1 чешне лук
 • 1 чили пиперче (ако не јадете луто, не ставајте)
 • 25 грама семки од сончоглед + 25 грама семки од тиква (ставете било какви семки или јатки по желба, јас ова имав)
 • маслиново масло
 • лимонов сок од половина лимон
 • сол

плус:

 • тестенини (обични, интегрални или без глутен)
 • 300 грама шампињони
 • 25 грама семки од тиква

Подготовка: Сварете ги тестенините според упатството.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Во блендер ставете ги состојките за сос/песто. Миксајте додека да добиете еднолична смеса, како пире или песто сос. %d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Во тавче, ставете малку масло да загрее. На загреаното масло ставете ги печурките (претходно исечени) да се пропржат убаво, 8-10 минути, односно додека да поцрвенат убаво од двете страни.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Во друго тавче, ставете ги семките од тивка (без масло) да се потпечат додека да почнат да пукаат.

Сосот ставете го во сварените и топли тестенини, од горе ставете ги пржените шампињони и печените семки од тиква.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Пс. Ова јадење е веганско, па затоа нема млечни производи. Вие, по желба, може да ставите пармезан или рикота од горе.

There are days when I literary drown myself in cheese, yoghurt, cottage cheese, cream cheese – all kind of cheeses. But, there are also days when my body needs a (healthy) break from all the “naughty” food I eat. By naughty I mean baked goods – oh, they are my absolute favorite guilty pleasure.

This wonderful dish I found somewhere on the Internet, browsing randomly. I knew that I was craving pasta but I didn’t know in what sauce I should put them in. If you ask me, my all-time preferred sauce is meat sauce, especially the one with looong braised meat in a tomato sauce. Omg. I need that right now 😀 But, this dish came out perfectly. With some simple ingredients, you have one healthy and delicious sauce and overall dish.

WARRING TO ALL READERS: This dish tastes healthy. You all know what that means. Just to warn you on time 😀

Here is the recipe:

%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0Green Pasta with Avocado-Spinach Pesto

Ingredients:

(for the pesto sauce):

 • 1 ripe avocado
 • 250 grams spinach
 • 1 garlic clove
 • 1 chili, optional
 • salt and peper
 • evoo
 • lemon juice from 1/2 lemon
 • 250 grams sunflower seeds + 25 grams pumpkin seeds

plus:

 • pasta of choice (gf, whole-grain, regular)
 • 25 grams pumpkin seeds
 • 300 grams mushrooms

Prep: Cook the pasta according the packet directions. %d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

In a blender, add all the ingredients for the pesto sauce. Blitz.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Add some evoo in a non-stick pan. Slice the mushrooms and fry them 8-10 minutes or until golden brown.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

In a non-stick pan (no oil) toast the pumpkin seeds until they start to pop out.

Assemble everything. Add the sauce in the pan with the drained and hot pasta. Mix well. Serve on a plate and add the mushrooms and toasted pumpkin seeds on top.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Ps. This is a vegan dish. If you prefer dairy, add some parmigiano or ricotta cheese on top.

Шпагети со туна и доматен сос | Pasta with Tuna and Tomato Sauce [♫Gloria Gaynor – I Will Survive]

♫Gloria Gaynor – I Will Survive♫

(en is below)

Шпагети со туна и доматен сос - Pasta with Tuna and Tomato Sauce (4)Секогаш се трудам да јадам што е можно повеќе свежи состојки, месо, риба, зеленчук и овошје. Но, сакам да имам и практични состојки во кујната како што се туна конзерва, пелати, црвен грав и пченка. Тоа е речиси се што купувам (ретко и понекогаш) во конзерва. Едноставни, евтини и многу практични продукти од кои може да се направи супер здраво и брзо јадење. Еве како на пример овие тестенини може да ги направите за 30 минути, ако сте како мене и ги имате овие состојки веќе дома. Ако сакате, нормално, може да ставите и свежа, испечена туна, сум пробала јас и така, но ова е јадење кое навистина често го правам баш од причина што е брзо, достапно и многу вкусно. Еве го и рецептот:

Шпагети со туна и доматен сос - Pasta with Tuna and Tomato Sauce (0.1)Шпагети со туна и доматен сос

Состојки: 

 • 1 пакетче тестенини
 • 2 конзерви туна во вода (или свежа туна, испечена)
 • 1 конзерва пелати, сечкани
 • 1 главица кромид, ситно исечкан
 • 2 чешниња лук, ситно исечкани
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче оригано
 • сол, бибер и маслиново масло

Подготовка: Во тавче за пржење, ставете малку маслиново масло да се загрее. На маслото пропржете ги лукчето и кромидот. Кога ќе омекнат, додадете ги пелатите, ставете шеќер, сол и оригано. Покријте со капак и оставете сосот да се крчка додека да се згусне малку, околу 15 минути. За тоа време, сварете ги тестенините. Кога сосот ќе биде згуснтат, ставете ги двете конзерви туна (претходно исцедени од течноста) и промешајте пополека, да останат парчиња туна. Кога тестенините ќе бидат сварени, измешајте ги со сосот или послужете го сосот врз сварените тестенини во чинија. Шпагети со туна и доматен сос - Pasta with Tuna and Tomato Sauce (3)

We can all agree that tuna in a can is one of the most convenient foods you can buy/have in your kitchen. Also, canned tomatoes. That, for me, is a staple in the kitchen. Even though I always buy daily groceries (fresh fruit, veggies) I always want to have quick and easy things (that often come in a can) on hand. Beans, tuna, tomatoes, sweet corn is everything I buy out of canned goods and they are really handy in the kitchen. for example, you can make this yummy dish in less than 30 minutes if you have tuna in a can and tomato sauce. Easy-peasy.  I cook this meal every time I am in a hurry and it always satisfies me. Here is my recipe:

Шпагети со туна и доматен сос - Pasta with Tuna and Tomato Sauce (0)Pasta with Tuna and Tomato Sauce

Ingredients:

 • 1 packet of pasta of your choice
 • 2 cans of tuna in water, drained (or fresh)
 • 1 can of tomatoes
 • 1 onion, chopped
 • 2 garlic cloves, chopped
 • 1 teaspoon of sugar
 • 1 teaspoon oregano
 • salt, pepper and evoo

Prep: In a pan, heat some evoo. Add the garlic and onion and fry until translucent. Add the tuna and stir (but not vigorously, you don’t want to break the tuna completely).  Add the tomatoes and season with sugar, salt, pepper and oregano. Let this sauce bubble nicely until it thicken. Meanwhile, cook the pasta according the packet directions. Add the cooked pasta into the sauce or pour the sauce on the pasta in the dish.Шпагети со туна и доматен сос - Pasta with Tuna and Tomato Sauce (8)

Таљатели со јунешко рагу | Tagliatelle with veal ragù [♫Torna A Surriento – Luciano Pavarotti]

♫Torna A Surriento – Luciano Pavarotti♫

(en is below)

Таљатели со јунешко рагу - Tagliatelle with veal ragù (4)Има само неколку работи кои треба да ги знаете за мене, а се поврзани со феноменалново јадење кое го направив. Прво, обожавам телешко месо. Со часови крчкано во тенџерче, со многу лук и кромид. Со тестенини, со пире од компири со варени компирчиња…Мх! Второ, секогаш одбирам рагу пред болоњезе. Големи парчиња месо, кои скоро се распаѓаат од што се дооолго крчкани, ме прават среќна 🙂 И трето, додека го пишувам овој блог пост за рагуто, истовремено и јадам од него. Секогаш ми останува јадење за следниот ден, откако ќе направам нешто за ручек, па си го складирам во пластични. Така и за ова рагу со тестенини. Ми остана малку и си го ставив во пластично на полиците од фрижидерот. Сега, како пишувам така и јадам и дури е повкусно и од вчера! Таљатели со јунешко рагу - Tagliatelle with veal ragù (3)Ако сте и вие, како мене, љубител на телешко мевце со тестенини, ќе ми бидете благодарни за рецептов што го споделувам со вас. Откако ќе го направите, овој ќе ви биде основниот рецепт кога ќе посакате следен пат да направите рагу, ви гарантирам! Еве го феноменалниот рецепт:

Таљатели со јунешко рагу - Tagliatelle with veal ragù (0)Таљатели со јунешко рагу

Состојки:

 • 400 грама јунешко месо (бут), исечено на коцки
 • 400 грама пелати
 • 2 главици кромид, ситно исечкани
 • 3 чешниња лук, ситно исечкани
 • 1 морков, исечкан на парчиња
 • 1 луто пиперче, по вкус
 • 2 лажици сенф
 • сол, бибер и кајенска пиперка (во прав)

Подготовка: Исечканото месо ставете го во сад, ставете сенф и со раце убаво измешајте. Оставете да се маринира кратко во фрижидер, околу 20 минути. Во тенџере ставете маслиново масло да се загрее. На загреаното масло, ставете ги кромидот, морковот и пиперчето да се пропржат. Кога ќе фатат боја, ставете го месото и пржете додека да фати боја од сите страни. Ставете ги пелатите и прелијте со 1 литар ладна вода. Зачинете со сол, бибер, кајенска пиперка и 3 мали (или 1 голем) ловорови ливчиња. Покријте со капак и оставете да се крчка на средно-тивка температура околу 1 + 1/2 часа. По еден ипол час, ставете го ситно сечканото лукче и пак покријте со капак и продолжете да крчкате дополнителни 1 + 1/2 часа, со повремено додавање на вода (ако е потребно). Рагуто треба да биде густо. Парчињата, по желба, можете со вилушка да ги исцепкате, ама и не морате. Таљатели со јунешко рагу - Tagliatelle with veal ragù (5)

Сварете таљатели или други тестенини според упатството на пакетчето. Ставете ги во рагуто, измешајте и послужете со рендан пармезан од горе (јас немав пармезан, па и без него беше прееевкусно!).Таљатели со јунешко рагу - Tagliatelle with veal ragù (1)

You need to know few things about this EPIC dish I’ve made. First, I just love veal! Long braised, juicy and tender piece of veal meat is always good to cook, in my book 🙂 With loads of onion and garlic. Second, I prefer ragù over bolognese. Big and chunky meat pieces make me happy. Third, while I am writing this blog post, I am finishing my leftovers from this meal I cooked yesterday. I always have some leftovers in my fridge and with this ragù was the case too, but not always I eat what is left on the fridge shelves. When I actually eat the leftovers, that means that the dish I made previews day was goood! And this ragù was so so so (so x100) good!  If you are like me and you enjoy meat sauces (with good and quality meat, of course) you will praise my name after you make this. For sure! Alll you need is few ingredients, all of them good quality ones and extra time on your hands. After that, you will enjoy the most delicious ragù with tagliatelle that you’ve ever made and you will stick to this recipe forever, I promise you that. Here is the killer recipe:

Таљатели со јунешко рагу - Tagliatelle with veal ragù (0.1)Tagliatelle with veal ragù

Ingredients:

 • 400 grams of veal rump, cut into cubes
 • 400 grams of canned pomodori pelati (peeled tomatoes)
 • 2 onions, finely chopped
 • 3 cloves of garlic, finely chopped
 • 1 carrot, diced
 • 2 tablespoons mustard
 • salt, pepper and cayenne pepper

Prep: Cut the meat, put it in a bowl, add some mustard and mix everything well. Put it in the refrigerator for 20 minutes to marinate. In a large pot, put some evoo and add the veggies (except the garlic) and cook on a medium temperature until soft. Then, add the meat and sear well to get some color. Add the one can of tomatoes, 1 litre of cold water, season with salt, pepper and cayenne, cover with a lid and let it bubble for 1+1/2 hours on a medium-low heat. Then, add the garlic, cover again and continue to cook for additional 1+1/2 hours or until the meat is fork tender. Meanwhile, add more water if needed. The consistency need to be thick.Таљатели со јунешко рагу - Tagliatelle with veal ragù (4)

Cook the tagliatelle according the packet directions. When the ragu is ready, shred the meat pieces if you want. Put the pasta into the sauce and mix everything well. Serve with some parmigiano on top (I didn’t have parmigiano and even without it was DELICIOUS!!!).Таљатели со јунешко рагу - Tagliatelle with veal ragù (3)

Pasta Carbonara | Тестенини во карбонара сос [♫Ennio Morricone – Ma L’amore No]

♫Ennio Morricone – Ma L’amore No♫

(en is below)

Неодамна, го гледав филмот „Малена“ и се заубив во саундтракот. Во Моника Белучи. Во Италија. Сум била неколку пати во Италија, но никогаш во љубовен пар. Има разлика кога истражуваш и се губиш во непознати градови сам или со група и кога покрај тебе е твојата друга половина.

Инспирирана од Италија и италијанската кујна, пред неколку дена направив тестенини во кабонара сос. Тооолку многу ми се јадеше сланина, а освен тоа и имав органски и свежи јајца во фрижидер, па си реков, карбонара за ручек! 🙂 Тоа беше највкусната и најкремастата карбонара која сум ја јадела, а и направила. Мљац 🙂

Тестенини во карбонара сос

Состојки: 

 • 250 грама тестенини по избор (јас корситев макарони)
 • 200 грама пармезан
 • 2 жолчки, свежи и органски
 • 50 грама сланина, исечена на коцки и испржена
 • сол и бибер

Подготовка: Сварете ги тестенините според упатството на пакетчето. Испржете ја сланината додека да биде крцаква. Во сад ставете ги жолчките, пармезанот, половина од сланината и малку сол и бибер. Измешајте убаво. Кога тестенините ќе бидат сварени, ставете малку од водата во која се вареле во сосот. Потоа, додадете ги тестенините и брзо измешајте се. Сервирајте со преостанатите парченца сланина и рендан пармезан од горе. Наздравје 🙂Pasta Carbonara - Тестенини во карбонара сос (3)

I recently watched the movie “Malena” and I fell in love with the soundtrack. And Monica Bellucci. And Italy. I’ve been to Italy few times, but never with my significant other. And there is definitely a difference between going somewhere alone or with group and exploring the world with your hubby. Inspired by Italy and Italian cuisine, few days ago I made pasta carbonara. I was craving for some BACON 🙂 and I had organic and fresh eggs in the fridge. Let me tell you, I made the PERFECT pasta carbonara EVER. Creamy and so yummy.
Pasta Carbonara - Тестенини во карбонара сос (1)

Pasta Carbonara

Ingredients: 

 • 250 grams pasta of your choice (I used macaroni)
 • 2 egg yolks (as fresh (and organic) as possible)
 • 200 grams of grated parmesan cheese
 • 50 grams of bacon, chopped and fried until crispy
 • salt and pepper

Prep: Boil the pasta according the packet directions. Fry the bacon until very crispy. In a bowl, add the yolks, season with salt and pepper and add the cheese. Mix everything. Add 1/2 of the bacon. When the pasta is still very hot, add some pasta water to loosen the sauce (carefully), mix and then add the pasta in the sauce. Mix and stir everything fast. Serve in a bowl with the remaining bacon and extra parmesan cheese on top.Pasta Carbonara - Тестенини во карбонара сос (2)

Pumpkin Gnocchi | Њоки од тиква [♫L-O-V-E Nat King Cole]

♫L-O-V-E Nat King Cole♫

(en is below)

Сега, да ви кажам неколку работи за мојата „врска“ со тиквата. Ја сакам само помешана во тесто за тестенини или како фил, помешана со рикота или урда, па со овој фил да се наполнат тортелини или равиоли. Така што, очигледно е дека јас сакам да јадам тестенини, а не тиква 🙂

Моите родители секогаш купуваат тиква во зима. Мајка ми ја прави на илјада и еден начин: ја пече, ја вари, ја готви на пареа, прави штрудла со тиква, пита со тиква… што и да замислите, таа прави се од тиква. Кога ја готви на пареа, ја складира во пластично, па става малку шеќерче и обавезно ми вика: „Пробај Теодора, пробај да видиш колку е блага“. Јас ќе и’ речам: „Абе мамо, знаеш дека не јадам тиква! И таа: Ама пробај да видиш колку е блага“… И така се додека (во последно време) не попуштам и пробам, за нејзин мерак. Кога ќе подразмислам, јас генерално не го сакам вкусот на портокаловите зеленчуци (тиква, сладок компир, морков, па дури и јапонско јаболко кое спаѓа во фамилијата на овошјата). Едноставно, не ми се допаѓа каков вкус има каротенот 🙂

Конкретно овој ден кога ги направив њоките, решив да излезам од мојата комфорт зона и да направам њоки од тиква со едноставен сос од печурки, лукче и пармезан. Ова беше едно многу (x3) вкусно јадење, кое сигурно ќе го направам повторно.Pumpkin gnocchi - Њоки од тиква (2)

Њоки од тиква

Состојки:

За њоки:

 • 1 шолја пире од тиква
 • 2 јајца, малку разматени
 • 300+ грама брашно
 • 1 лажиче сол
 • прстофат бибер

За сосот:

 • 300 грама печурки
 • 3 чешниња лук, ситно исечкани
 • малку листови сува жалфија
 • пармезан

Подготовка: Тиквата сварете ја или испечете ја додека биде мека. Со алатка за пире направете пире од тиквата. Измерете една шолја.

На работна површина просејте ги брашното, солта и биберот. Направете дупка во средината и ставете ги изматените јајца и пирето од тиква. Мешајте прво со вилушка додека да се соединат сите состојки. Потоа, додавајте брашно по потреба ако смесата е влажна. Со рака месете го тестото најмалку 10 минути, додека да биде мазно и нелепливо. Покријте го со пластична фолија и оставете го во фрижидер 30 минути.

На набрашнета работна површина ставете го тестото. Поделете го на 4 еднакви делови и од секој дел со раце формирајте долго црево со дебелина по ваш избор. Со остар нож одвојувајте парчиња. Њоките ставајте ги да се варат во зовриена и солена вода. Кога ќе испливаат на површина, тоа значи дека се сварени.

Во тавче за пржење ставете малку путер да се растопи. На путерот ставете ги исчеканите печурки и гответе додека да испари водата и печурките поруменат. Додадете ги жалфијата и лукчето, промешајте и ставете ги њоките. Зачинете по вкус и од горе изрендајте пармезан. Pumpkin gnocchi - Њоки од тиква (1)

Nothing says autumn like a good old pumpkin, right?

Let me tell you a few things about my pumpkin relationship. I love pumpkin only mixed into pasta dough or with ricotta and then stuffed into pasta. Therefore, I love pasta, not pumpkin 😀Pumpkin gnocchi - Њоки од тиква (4)

My parents always buy pumpkin during the winter time. My mum bakes it, boils it, steams it, makes “shtrudla” with pumpkin, savoury pie with pumpkin… Everything you could imagine, she can pull it off. I never ever loved the taste of the pumpkin. Maybe, because I generally do not like and prefer the taste of all orange vegetables (carrots, pumpkin, sweet potatoes, even persimmon of the fruit family, I do not like). But, however, I like the taste of the pumpkin when mixed with ricotta or in lushest pasta sauce.

This particular day, I decided to make gnocchi from scratch with pumpkin, mushrooms and lots of parmigiano. It was one very, very, very tasty dish, easy, comforting and very cozy to eat. Pumpkin gnocchi - Њоки од тиква (1)

Pumpkin gnocchi

Ingredients:

For the pasta dough:

 • 1 cup of pumpkin purée
 • 2 eggs, lightly beaten
 • 300+ grams of flour
 • 1 teaspoon of salt
 • a pinch of black pepper

For the sauce:

 • 300 grams of mushrooms
 • 3 garlic cloves, finely chopped
 • dried sage leaves
 • parmigiano

Prep: Roast/boil chunks of pumpkin until tender. When tender, mash them with potato masher until smooth. Measure 1 cup.

On a working surface, sift the flour, salt and pepper. In the centre of the flour, add the eggs and the pumpkin. Mix with a fork until everything is combined. Add more flour if the dough is wet. Work the dough with your hands until you get a non stick and smooth pasta dough. Kneed the dough for minimum of 10 minutes. Cover it with a plastic foil and let it rest in the fridge for 30 minutes.

Divide the dough into 4 equal balls. Roll each ball into long strip and cut out small gnocchi. Put them on a floured work surface. In a large pot filled with boiling water, put some salt and cook the gnocchi. When they float on the surface, they are ready. Meanwhile, put some butter into a frying pan. Add the chopped mushrooms and cook until the water evaporates. Add the gnocchi and cook string until they get some golden color. Add the garlic and dried sage at the end, stir and remove from the heat. Add some shaving of parmigiano.  Pumpkin gnocchi - Њоки од тиква (3)

Orzo Pasta with Spinach Pesto and Eggplant Koftas | Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан [♫Madonna – Lucky Star]

♫Madonna – Lucky Star♫

(en is below)

Lucky star од Madonna е само потсетник на тоа дека и јас имам среќна ѕвезда во мојот живот. Таа ѕвезда е причината заради која готвам повеќе вегетаријански јадења како ова денес. Овие ќофтиња од модар патлиџан, како и целата вегетаријанска и веганска палета на јадења која ја готвам е инспирација од мојата lucky star. Инспирацијо и вечна љубов – ова е за тебе!

Orzo pasta with spinach pesto and eggplant koftas Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан [Madonna - Lucky Star] (2)

Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан

Состојки:

 • 250 грама орзо тестенини (или тестенини по желба)

За песто од спанаќ:

 • 300 грама свеж спанаќ, обарен
 • 1 чешне лук
 • 1 шолја маслиново масло
 • сол и бибер
 • 50 грама испечени ореви
 • 2 лажици вода

За ќофтињата од модар патлиџан:

 • 2 големи модри патлиџани, излупени и исечкани на коцки
 • 1 белка од јајце
 • 1 шолја презла
 • сол и бибер
 • 2 лажици сечкан магдонос
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица оригано
 • плаво сирење

Подготовка: Во блендер ставете ги сите состојки за пестото. Миксајте додека да се добие еднолична смеса. Пестото претурете го во тегла и  ставете го во фрижидер.

Во тенџере ставете вода да зоврие. Во зовриената вода ставее ги коцките модар патлиџан. Варете ги 5 минути, додека да омекнат. Кога ќе омекнат, изцедете ги и ставете ги во длабок сад. Со вилушка испасирајте ја смесата. Додадете ги зачините, презлата и белката од јајце. Измешајте и формирајте мали ќофтиња. Наредете ги во тавче за печење обложено со хартија за печење. Премачкајте ги малку со маслиново масло и печете 20 минути, додека да порумента. Јас ги премачкав со малку кечап и ги допеков + 1 до 2 минути, за да бидат покрцкави.

Сварете ги тестенините. Кога ќе бидат изцедени и топли, додадете 2-3 лажици од песто сосот и измешајте. Сервирајте во чинија со тестенините, од горе ставете неколку ќофтиња и издробете малку плаво сирење. Orzo pasta with spinach pesto and eggplant koftas Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан [Madonna - Lucky Star] (1)

Personally, I do have my own lucky star that shines bright. The reason I cook more vegetarian food is actually my lucky star.  I had a period of my life where I didn’t ate meat, but I was so called pescaterian. After almost 10 years, I missed having meals with meat, especially those looong braised ones. So, I switched. Three years now, I eat mostly vegetarian meals, but sometimes I do eat meat. However, this dish was inspired by my lucky star. Super food, super healthy ingredients and a nice way to cook and eat veggie koftas. This was one very, very, VERY tasty dish that I am so proud of myself for preparing it. Because I love orzo, I chose orzo but really, this dish can be made with any pasta of your choice. And the star of the show is this yummy eggplant kofta. I didn’t know what to expect from this kofta, because they are baked and not fried (like i love them), but I was blown away from the taste. I am so happy with this final dish, so that is why I am sharing the recipe with you.

Orzo pasta with spinach pesto and eggplant koftas Орзо со песто од спанаќ и ќофтиња од модар патлиџан [Madonna - Lucky Star] (3)

Orzo pasta with spinach pesto and eggplant koftas

Ingredients: 

 • 250 grams orzo pasta

Spinach pesto:

 • 300 grams of fresh spinach, blanched
 • 1 clove of garlic
 • 1/2 cup of evoo
 • 50 grams of toasted walnuts
 • salt & pepper
 • 2 tablespoons of water

Eggplant koftas:

 • 2 large eggplants, peeled and cut into chunks
 • 1 egg white
 • 1 cup of breadcrumbs
 • salt & pepper
 • 2 tablespoons of chopped parsley
 • 1 tablespoon of dried red paprika
 • 1 tablespoon of dried oregano
 • blue cheese crumbles

Prep: In a blender put all the ingredients for the pesto. Mix until smooth consistency. Put it in a jar and store it in the fridge. Spinach pesto - Песто од спанаќ [Madonna - Lucky Star] (4)

Take one large pot and fill it wit water. When the water is boiling, put some salt and put all the eggplant chunks. Let them boil for about 5 minutes, or until soft. When they are soft, drain them and put them into a large bowl. With a fork, mash the eggplant and add the seasoning, egg white and breadcrumbs. Form small koftas, put them on a baking tray covered with baking paper, brush them with little evoo and bake them for about 20 minutes or until golden. I brushed them with ketchup at the end and bake them for another 5 minutes until extra crispy.

Boil the pasta. Drain and when hot put 2-3 tablespoons of the spinach pesto. Mix. On a plate, put some spinach pesto orzo, arrange few koftas on top and crumble some blue cheese on top.

Simple Spaghetti with Mussels | Шпагети со школки [♫The Beatles – Here Comes The Sun]

♫The Beatles – Here Comes The Sun♫

I grew up with canned tuna and sardines, baked/fried trout and hake and breaded fish fingers. That’s it. My mom for lunch always use to make “a quick  little lunch”: finely diced white onion, mixed with sardines and a tablespoon of mayonnaise. With a can of tuna, she use to make us simple tuna out of a can (mostly in oil) with lettuce salad, spring onion, mayonnaise and olives. Baked or fried hake was a weekend favorite, served with steamed broccoli and cauliflower,  seasonal salad and home made soup. Trout was a treat for me and my family. When my parents were buying trout, that meant that it was some kind of a special occasion.  Breaded fish fingers were just for fun and a quick lunch, also. My mom always use to make a spinach purée with the fish fingers, fresh bread and a salad, of course. Mom, if you are reading this, call me next Sunday for a fish treat of yours 🙂 :*

Јас пораснав со туна во конзерва и сардини, печена или пржена пастрмка и ослич и фиш фингерс. Толку! Мајка ми знаеше за ручек да направи „брз ручек“, како што го вика таа: ситно сечкано кромидче, една конзерва сардини  и една лажица мајонез. Тоа за нејзе и татко ми беше совршен ручек, а за мене тоа беа нервози 😦 Од конзерва туна правеше крем салати, ама и ја користеше како ручек. Во тањирче ќе ни ставеше туна (најчесто во масло), марула салата, младо кромидче, малку мајонез (во главно, моја идеја е мајонезот цело време) и маслинки. Пржен или печен ослич е задолжителен на менито во сабота или недела. Најчесто го комбинираше со брокули и карфиол на пареа, супа и салата. Пастрмката беше вистински деликатес во мојата фамилија. Се купуваше за специјални прилики и во неа сите уживавме. А, фиш фингерс ги правеше ко од шала, на брзинка, со пире од спанаќ и лепче. Мамо, ако читаш, следната недела викај ме на рипче 🙂 :* 

Enough with personal stuff, now let’s talk about this dish. Because in Skopje is screaming hot these days, I decided to make this simple pasta with mussels. I found these mussels in my local groceries store and I bought them. With some garlic and parsley, lots of evoo and we had an amazing lunch. I am not used to eat seafood, but this dish was tasty and new for me. With lots of lemon juice, every seafood dish is excellent, right?

Бидејќи во Скопје е ужасно жешко изминативе денови, решив да направам брзи и лесни тестенини со школки. Иако не сум ги пробала до сега, ме примами нивната убава портокалова боја и желбата да еспериментирам со нови вкусови. Еве го рецептот:

 Simple spaghetti with mussels - Шпагети со школки 1Simple spaghetti with mussels

Ingredients:

 • 250 grams of spaghetti
 • 300 grams of mussels (mine were frozen and pre-cooked)
 • 3 garlic cloves, finely minced
 • 1 juice of a lemon
 • 1 handful of parsley, finely chopped
 • salt, pepper, evoo

Prep: Boil the pasta according the packet directions. In a large skillet, put some evoo. Add the garlic and cook for 30 seconds. Then, add the mussels. If they are frozen, defrost them first. Toss everything together, parsley and lemon juice. Cook for 5-10 minutes. Season with salt and pepper. When the “sauce” is ready, add the cooked and drained pasta, mix everything and serve. Simple spaghetti with mussels - Шпагети со школки 2

Шпагети со школки

Состојки: 

 • 250 грама шпагети
 • 300 грама школки (јас користев замрзнати и претходно обарени)
 • 3 чешниња лук, ситно исечкани
 • сок од еден лимон
 • 1 рака магдонос, ситно исечкан
 • сол, бибер и маслиново масло

Подготовка: Сварете ги шпагетите според упатството. Во длабоко тавче, ставете маслиново масло да се загрее. На маслото, додадете го лукчето и пржете 30 секунди. Потоа, додадете ги школките. Измешајте. Додадете ги лимоновиот сок и магдоносот. Се убаво измешајте. Зачинете со сол и бибер. Додадете ги сварените и исцедени шпагети, се убаво измешајте и сервирајте.

Spaghetti Bolognese | Шпагети во болоњезе сос [♫My Way]

My way – Frank Sinatra

(en is below)

bolognese-sauceЈас обожавам болоњезе сос. Густ сос од мелено месо, со многу кромид и доматен сос. Можам да го јадам буквално со се’ – тестенини, печено лепче, канелони, дури и на брускети 🙂 Иако не правам болоњезе сос често, кога ќе се решам да го правам, го оставам да крчка со саати. Според мене, тогаш е најубав. Традиционално, се прави со црвено вино, но во мојата кујна тоа не е задолжително – јас користам вода наместо вино и излегува супер! Исто така, задолжително е користење на мнооогу кромид и лукче, ама и парче свеж леб. Лепче и болоњезе одат одлично заедно, па затоа пробајте го мојот рецепт за превкусен болољезе сос:

Spaghetti bolognese [♫My Way]

Болоњезе сос

Состојки:

 • 400 грама говедско мелено месо
 • 400 грама пелати
 • 4 чешниња лук, исечкани
 • 2 средни главици кромид, исечкани
 • 1 лажиче шеќер
 • 2 лажички сол
 • 1/2 лажиче оригано
 • 1/2 лажиче нане
 • 1/2 лажиче босилек
 • 1 чаша вода (или црвено вино, ако сакате)
 • бибер
 • тестенини по избор
 • пармезан

Подготовка: Во длабок сад ставете маслиново масло да се загрее. Јас обично ставам 3-4 лажици. Ставете го месото да се пржи додека да порумени. Гмечете го со вилушка или дрвена лажица. Потоа, додадете го кромидот и гответе додека да омекне. На крај, ставете го и лукчето. Промешајте, додадете ги пелатите, водата и зачините. Измешајте се, покријте со капак и оставете да крчак на слаб оган околу 1 час, со повремено промешување. Ако видите дека сосот ви е мноуг густ, додадете вода. Ако е редок, тргнете го капакот и продолжите да готвите. Десет минути пред да биде готов сосот, сварете ги тесенините. Сварените тестенини ставете ги во садот со сосот, се убаво измешајте и сервирајте со паремзан и печено лепче.

Pasta bolognese is my love. As simple as that. Beef minced meat in serious relationship with some thick tomato sauce is one everlasting love called bolognese sauce. I don’t make bolognese sauce quite often, but when I do, I make sure to bubble it for hours. Wine is not necessary in my cookbook – instead, I use water and it turns out great! Lots of garlic (in my case) and onion are necessary AND fresh bread, of course. Bread and bolognese are so perfect together.

pasta-bolognese-2Bolognese sauce

Ingredients:

 • 400 grams minced meat
 • 400 grams crushed tomatoes
 • 4 cloves of garlic, minced
 • 2 medium size onions, chopped
 • 1 teaspoon sugar
 • 2 teaspoons salt
 • 1/2 teaspoon oregano
 • 1/2 teaspoon dried mint
 • 1/2 teaspoon dried basil
 • 1 glass of water (or use red wine instead)
 • salt and pepper
 • pasta of your choice
 • parmesan cheese

Prep: In a large pot, put few tablespoons of olive oil. I usually put 3-4 tablespoons. First, cook the meat until is all brown. Then, add the onion and cook until they are soft. At the end, add the minced garlic cloves. When all is combined, add the crushed tomatoes from the can. Pour a glass of water and  season with sugar, oregano, mint, basil and add some salt and black pepper. Stir everything, cover with a lid and let it cook and bubble slowly on low. This will take approximately  1 hour. Stir every 30 minutes and if it seems to you that the sauce is dry, add some water. Ten minutes before the sauce is ready, cook the pasta. Drain the cooked pasta and mix it with the bolognese or serve the sauce on top of the pasta in a bowl. At the end, sprinkle some parmesan cheese and serve it with some bread.