Салата со праз и маслинки | Leek and Olives Salad [♫Balkan tale – Duke Bojadziev]

♫Balkan tale – Duke Bojadziev♫

(en is below)

Оваа салата не се сеќавам дека сум ја јадела во текот на моето детство. Пред неколку години, видов дека се продава на кило во еден супермакеркет, па искрено да ви кажам кога ја видов цената за килограм, се изнасмеав. Си реков, зошто некој би дал 250 за килограм салата направена од најевтините состојки? Решив да ја направам дома и можам да ви кажам дека испадна феноменално. Не треба некоја особена стручност да ја направите, но е толку вкусна што веднаш ќе ви се отвори апетит за тазе лепче, мевце на скара, салата од патлиџани, а богами и за ракија 🙂

%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7-%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%ba%d0%b8-leek-and-olives-salad-1Салата со праз и маслинки

Состојки: 

 • 3 страка праз, ситно исечкан
 • 250 грама маслинки, исечени на тркалца
 • 3 лажици вински оцет
 • 6 лажици маслиново масло
 • 2 лажички (лут) буковец
 • сол и бибер

Подготовка:

Во длабок сад измешајте ги сите состојки заедно. Оставете ја салатата да отстои во фрижиер 1 час, па сервирајте ја. %d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7-%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%ba%d0%b8-leek-and-olives-salad-4

Some people here, grew up eating this humble salad. I didn’t, but I always knew that this salad existed in our traditional Macedonian cuisine. Leeks are so sweet and spicy at the same time and along with some olives and hot pepper flakes, all these ingredients make one super nice salad. Serve it with freshly baked bread, tomato salad, grilled meat and of course, rakija 😀

%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7-%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%ba%d0%b8-leek-and-olives-salad-2Leek and Olives Salad

Ingredients:

 • 4 cups finely chopped leek
 • 250 grams olives, chopped
 • 3 tablespoons red wine vinegar
 • 6 tablespoons olive oil
 • 2 teaspoons (hot) pepper flakes
 • salt and pepper

Prep: In a large bowl, put all the ingredients and mix them well. Place the bowl in the fridge to chill for 1 hour and then serve.  %d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7-%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%ba%d0%b8-leek-and-olives-salad-3

Корејски јајца во соја сос | Korean Eggs in Soy Sauce [♫Sting – Fields Of Gold]

♫Sting – Fields Of Gold♫

(en is below)

%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%98%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%be%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81-korean-eggs-in-soy-sauce-1Меко варени јајца ми се омилени. Со растечена жолчка и мека белка, морска сол и малку бибер. Нема поубава закуска од ова. Ми требаа неколку обиди за да ги усовршам овие меко сварени јајца, но на крај им ја најдов цаката: во зовриена вода ги ставам јајцата со лажица (да не ми се скршат), местам тајмер на 7 минути, намалувам рингла од 5ка на 3,5 и варам 7 минути. Потоа, веднаш во ладна вода и ги лупам под млаз вода. Перфекција! Овие корејски јајца ги видов сосема случајно на интернет (како и сите други идеји кои ми доаѓаат 🙂 ) па, уште веднаш решив да ги направам. Мора да ги направите еден ден однапред за да бидат вака црни и да впијат од маринадата. Многу се добри! Маринадата е толку супер – не преовладува ниедна состојка, туку се е добро балансирано. Ако сакате да пробате нешто ново и многу вкусно, пробајте ги овие корејски јајца во соја сос, нема да зажалите. Еве го рецептот:

%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%98%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%be%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81-korean-eggs-in-soy-sauce-3Корејски јајца во соја сос

Состојки:

 • 2 меко сварени јајца (7 минути)
 • 1 шолја соја сос
 • 1 шолја вода
 • 2 чешниња лук, исечкани
 • 1 мал ѓумбир, исечкан на тркалца
 • 2 млади кромидчиња, исечкани
 • 1 лажица шеќер
 • 2 лажици оцет балсамико

Подготовка: Меко сварените јајца (7 минути во зовриена вода) излупете ги. Во висок сад, ставете ги сите состојки за маринадата и измешајте. Излупете и ставете ги јајцата, а врз нив ставете капак од тегла или друг пластичен капак за да бидат јајцата под маринадата. Покријте со фолија и оставете ги во фрижидер преку ноќ. Следниот ден, пресечете ги јајцата и послужете.
Забелешка: Маринадата може да ја зачувате и за следен пат.

%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%98%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%be%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81-korean-eggs-in-soy-sauce-4It took me a while until I learned how to make the perfect soft boiled eggs. I tried and tried until I succeeded! With a spoon, carefully place the eggs into the boiling water. Set the timer for 7 minutes and boil them. Then, cool them off immediately and peel them under the running water. If you never tried this kind of eggs, you should definitely try them out. Creamy yolk, soft white and with some sprinkle of sea salt and black pepper, they make one hell of a snack! These Korean eggs I saw them while I was browsing on the Internet and I wanted to try them immediately. They taste so nice, balanced and rich at the same time. You have to make them one day in advance, but it is so worth it. Here is the recipe:

%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%98%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%be%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81-korean-eggs-in-soy-sauce-2Korean Eggs in Soy Sauce

Ingredients:

 • 2 soft boiled eggs (7 minutes)
 • 1 cup soy sauce
 • 1 cup water
 • 2 garlic cloves, sliced
 • 1 thumb ginger, sliced
 • 2 spring onions, sliced
 • 1 tablespoon sugar
 • 2 tablespoons balsamic vinegar (or mirin)

Prep: In a bowl, mix all ingredients until combined. Peel the eggs and place them in the marinade. Cover with a lid and let them chill over night in the refrigeration. Slice and serve the next day.%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%98%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%98%d0%b0%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%be%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%be%d1%81-korean-eggs-in-soy-sauce-1

Шведска салата со цвекло | Swedish Beetroot Salad – Rödbetssallad [♫Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ]

♫Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ♫

(en is below)

Цвекло и така обожавам, но кога ја пробав оваа шведска салата од цвекло заедно со неколку шведски ќофтиња на лепче, знаев дека зимскиот одмор ќе ми биде феноменален! Никакви посебни состојки ќе ви се потребни за оваа превкусна салата. Оригиналниот рецепт е со закиселено цвекло, но јас искористив свежо, па сварено, ама следниот пат дефинитивно ќе пробам и така. Како и секоја салата која е на база на мајонез, не може, а да не е вкусна, нели? Направете ја и уживајте во нејзиниот вкус.

%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-6Шведска салата со цвекло

Состојки:

 • 300 грама сварено цвекло
 • 1 јаболко
 • 1/2 главица кромид
 • 2 лажици мајонез
 • 3 лажици кисела павлака (најдобра е Schmand/Zott)
 • 1 лажиче сенф
 • 1 лажица копар (ако имате свеж, уште подобро!)
 • сок од 1/2 лимон
 • сол и бибер

Подготовка: Свареното цвекло исечете го на коцки. Исечете го и јаболкото на коцки, ама помали од цвеклото. Многу ситно исечкајте го кромидот. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-2Во длабок сад ставете ги сите состојки за салатата и убаво измешајте. Зачинете со лимонов сок, сол и бибер по вкус. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-3Покријте со пластична фолија и остававете ја салатата да отстои во фрижидер неколку часа пред да ја сервирате. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-5Послужете со двопек или препечено лепче, а најдобра е традиционален шведски леб.%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-8

Every salad that has mayo as a base it’s an instant success, right? 😀 After I landed in Sweden, this was the first thing I tried – on a rye bread with some Swedish meatballs on top! Nom, nom! I knew that this winter holiday will be all about the good and comfort food! Traditionally, this salad is made with pickled beetroot – but, to be honest, I was a bit scared if it would be sour. But, it should’t be, I think. That’s why next time I’ll try it out with some pickled beetroot. Here is my recipe for this Swedish beetroot salad:

%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-7Swedish Beetroot Salad – Rödbetssallad

Ingredients: 

 • 300 grams beetroot, cooked
 • 1 apple
 • 1/2 onion
 • 2 tablespoons mayonnaise
 • 3 tablespoons cream fraiche
 • 1 teaspoon dijon mustard
 • 1 tablespoon dill (fresh preferably, but you can use dry, too)
 • lemon juice of 1/2 lemon
 • salt and pepper

Prep: Chop the beetroot into medium size cubes. Cut the apple into smaller cubes than the beetroot.%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-1 %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-2Chop the onion very finely. In a large bowl, mix all ingredients. Season with salt, pepper and some lemon juice. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-3Cover with a lid or plastic wrap and let it sit in the refrigerator for few hours until all flavors combine. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-4Serve with some traditional wasa (crispy-bread) or other bread of your choice.%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-8

Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut [♫Prince – Purple Rain]

♫Prince – Purple Rain♫

(en is below)

Ставање зелка во буриња и правење на салата резанац (sauerkraut) е балканска традиција која моите родители ја негуваат откако знам за себе. Еве доказ за фамилијарна подготовка на резанац 🙂 Резанац (1)Во Македонија, речиси сите домаќинства ставаат зелка во буриња за сарми, салати и други зимски јадења, а некои подготуваат и салата резанац, ама тоа пред да стават зелка во буриња. Киселата зелка е пребогата со природен пробиотик кој е одличен за вашето тело. Јас сакам кисели јадења, па затоа ова ми е една од омилените салати во зима.

Оваа година решив да си направам неколку тегли, за своја душа, резанац и тоа од бела и црвена зелка. Лично, резанацот од црвена зелка повеќе ми се допадна (само заради бојата 🙂 )но, и со бела зелка беше исто толку успешен и вкусен. Правењето кисела зелка дома е толку практично, евтино и брзо.

Ако не сте правеле до сега кисела зелка, еве го мојот рецепт:

Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (6)Кисела зелка во тегла

Состојки:

 • 1 голема зелка или 2 помали
 • 1 лажица сол

Подготовка: Во длабок сад, ситно исечкајте ја зелката. Јас ја рендав на мандолина, а вие можете и со нож – како ви е најзгодно. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (2)Ставете една рамна лажица сол и со раце втријте ја солта во зелката додека таа да омекне и да пушти сопствена течност. Теглата убаво измијте ја и исушете ја во рерна на 100 Целзиусови степени, заедно со капакот. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (1)Полнете ја теглата со зелката по малку и со толчник пристискајте за да излезе водата на површина. Теглата мора да се наполни со течноста од зелката.Кисела зелка во тегла | Cabbage Sauerkraut (0)

Кога ќе ја наполните теглата до крај, мора да има течност на врвот од теглата. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (5)Ставете еден лист од зелката. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (3)Покријте ја теглата со газа и ставете ластиче. Ставете ја да ферментира во фрижидер. Зелката е готова за јадење по 3 до 6 недели ферментација во фрижидер или на ладно место.

When life gives you cabbage, make a sauerkraut. That’s the number one rule in my cookbook 😀 Homemade sauerkraut is life changing, trust me. Those natural probiotics that sauerkraut has are my favourite ones. My parents prepare sauerkraut (rezanac) every year, along with the traditional cabbage pickling in barrels and that is a tradition that almost all Macedonian people do before the cold winter season starts. I love eating sauerkraut. It is so convenient, beneficial for your body and health, easy to make and it so cheap if you decide to make it at home.

This year I decided to make two types of sauerkraut only for my purposes – with white and with red cabbage. I ate them all (I made total of 4 jars) and I can say that I prefer the red cabbage sauerkraut  better. It is more appealing for the eyes ^_^

If you didn’t had chance to make sauerkraut before, here is my simple recipe:

Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (5)Purple Cabbage Sauerkraut

Ingredients: 

 • 1 big red cabbage or 2 small ones
 • 1 tablespoon salt

Prep: Wash and dry well the jars (and lids) in a oven on 100 C. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (1)Shred the cabbage on a mandolin or with a sharp knife. Put the shredded cabbage in a large bowl, add 1 tablespoon of salt and massage the salt into the cabbage until natural juices come out of the cabbage. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (2)Start filling the jars with small amount of cabbage, pressing with a pestle until the water comes out of the cabbage. Кисела зелка во тегла | Cabbage Sauerkraut (0)The jars must be filled up to the top with cabbage. Put one leaf of cabbage on the top. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (4)Put a piece of gauze on top and let it ferment in the fridge or somewhere cold. The sauerkraut will be ready in 3 to 6 weeks time.Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (6)

Гвакамоле | Simple Guacamole Dip [♫Gipsy Kings – Un Amor]

♫Gipsy Kings – Un Amor♫

(en is below)

%d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-4Авокадото е супер супер супееер храна и се смета за едно од најздравите продукти во светот. Јас се трудам да го јадам најмалку еднаш до два пати во неделата. Не секогаш можам да најдам зрело авокадо, а кога ќе го купам не толку зрело и ќе го оставам дома да узрее – никогаш не ми омекнува до крај. Ама затоа, кога ќе начекам меки и совршено зрели авокада, си купувам по 2-3. Освен што ги јадам на печено лепче,  во салата или во тост сендвич, омилен начин да јадам авокадо ми е баш ова гвакамоле. Мислам дека секој треба да проба гвакамоле во овој живот, затоа што е едно прекрасно мезе од авокадо и зеленчуци. Затоа, го споделувам рецептот за гвакамоле со сите вас.

%d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-0-1Гвакамоле

Состојки: 

 • 1 зрело авокадо, исечкано на мали коцки
 • 1/2 лимон или 1 лајм
 • 1/2 домат, ситно исечкан
 • 1/2 главица црвен кромид, ситно исечкан
 • 1/2 китка коријандер
 • сол, бибер и маслинов масло

Подготовка: Сите состојки ставете ги во сад и измешајте ги. Зачинете со сол и бибер, по вкус. %d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-1По вкус, додадете и лимонов сок. %d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-4Послужете го со тортиља чипс или како мене, со бургери од лосос.salmon-burgers-with-guacamole-baked-fries-and-arugula-salad-1

If you follow me on Instagram (@TeaTrpovska) then you already know that avo is my love. I try to use this super ingredient in my diet at least 2 times a week. Every time I get a chance to find a perfectly ripe avocado, I buy 2-3 of them and almost every time, with one of them I make guac. I ❤ Guacamole so much. It is a dip that contains all my beloved ingredients like red onion, tomato and sometimes garlic 😀  Very very easy and simple to make, as you already know. I think that everyone should try guacamole in their lifetime and that is why I share this super easy guacamole recipe with all of you. Here is my recipe for guacamole:
%d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-0Guacamole Dip

Ingredients:

 • 1 ripe avocado, chopped
 • 1/2 tomato, chopped
 • 1/2 red onion, chopped
 • 1/2 bunch of coriander, chopped
 • juice of 1 lime of 1/2 lemon juice
 • salt, pepper and evoo

Prep: Mix all ingredients in a bowl. %d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-2Season to taste and add more lemon/lime juice to taste. %d0%b3%d0%b2%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bb%d0%b5-simple-guacamole-dip-5Serve with tortilla chips or like me, serve this guac on a salmon burger. salmon-burgers-with-guacamole-baked-fries-and-arugula-salad-1

Намаз од рикота со 4 видови семиња | Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds – [♫Spice Girls-Wannabe]

♫Spice Girls-Wannabe♫

(en is below)

Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (11)Рикотата ми е еден од омилените млечни производи. Може да се користи и во подготовка на благи, но и во солени јадења, токму заради нејзиниот неутрален вкус. Бидејќи понудата на пазарот, сметам дека, не е баш богата со разноврсни намази од урда, рикота, крем сирење и сл, решив да почнам самата да си правам вкусни и интересни намази дома. Ова е мојот прв обид и да ви кажам беше многу успешен! До толку успешен, да го направив дури три пати (два пати како намаз и третиот пат во полнети печурки). Многу, многу вкусно! Се што ви треба се само три состојки, а верувам дека ги имате и дома (рикотата заменета ја со урда, микс од семки со семчиња кои ги имате по дома) – и ете!). Еве го рецептот:

Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (0.1)Намаз од рикота со 4 видови семиња

Состојки: 

 • 300 грама рикота (или урда)
 • 100 гр микс од 4 семиња (лен, семки од тиква, сончоглед, сусам)
 • 2 лажици путер, на собна температура
 • сол, по вкус

Подготовка: На суво нелепливо тавче, ставете ги семките да се тостираат на средна јачина.Кога ќе почне да пука ленот (како пуканки 🙂 ) тргнете ги од рингла. Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (12)Во длабок сад ставете ја рикотата и додадете ги семките. Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (6)Може да ги истолчите, ако сакате. Јас сакам да ми бидат пола цели пола толчени. Ставете го омекнатиот путер, посолете по вкус и убаво измешајте се да се соедини убаво. Ставете го намазот во фрижидер да отстои 30 минути, па сервирајте на тостирано лепче.Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (11)

Ricotta cheese is one of my favorite milk based products  – just because is so versatile. You can use it both in sweet and in savoury dishes. Here in Skopje, where I live, I think that you can not find variety of milk based spreads (with different herbs, veggies etc.). That’s why I decided to make my own spreads because I love very much to spread yummy and delicious spread on my hot toast in the morning, with the obligatory cup of coffee. This spread I made was my first try and let me tell you – it was so tasty! You probably (even now) have all these three ingredients in your fridge so there is no excuse of not making this right now 😀 Here is my recipe:
Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (0)

Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds

Ingredients: 

 • 300 grams of ricotta
 • 100 grams mix of seeds (pumpkin, sunflower, sesame seed and flax seeds)Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (2)
 • 2 teaspoons of softened butter
 • salt, to taste

Prep: In a pan, put the seeds and toast them on a medium heat. Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (3)When the aroma of the seeds grows, turn of the heat. In a large bowl, add the ricotta, butter and the seeds (whole or grind them before you add them). Season with salt to taste and mix well. Put the cheese spread in a fridge for about 30 minutes to chill. Serve with a toasted bread.Намаз од рикота со 4 видови семиња - Ricotta Cheese Spread with 4 Seeds (9)

Туна салата | Simple Tuna Salad [♫Salt-N-Pepa – Push It]

♫Salt-N-Pepa – Push It♫

(en is below)Туна салата - Simple Tuna Salad (3)

Туна салатата ми е една од омилените салати кои сакам да ги правам и да ги јадам. Бидејќи израснав со туна од конзерва, вкусот ми е познат и убав и кога и да јадам туна во конзерва, ме потсеќа на едни безгрижни, детски денови. Сум пробала и сум направила повеќе салати од тунаи разни други крем салати, но воопшто не сакам кога се става многу мајонез во салатите. Сакам тие да бидат полесни и полни со најразлични вкусови. Оваа туна салата е преполна со зеленчуци и разни состојки кои ја прават да има уникатен вкус. Сите состојки сигурно ги имате во фрижидер, па затоа е многу економична, лесна и брза за подготовка. Јас ја послужив на три начини, а највкусна ми е на препечено лепче со малку авокадо од горе и мнооогу лимон. Еве го рецептот:

Туна салата - Simple Tuna Salad (9)Туна салата

Состојки:

 • 1 конзерва туна (во вода)
 • 1 чешне лук, истолчено
 • 2 лажици ситно сечкан целер
 • 10 маслинки, ситно исечкани
 • 1/2 главица црвен кромид, ситно исечкан
 • 2 млади кромидчиња, ситно исечкани
 • 1 луто феферонче, ситно исечкани
 • сок од 1 лајм или 1/2 лимон
 • 250-300 мл павлака (јас ја препорачувам Schmand – Zott)
 • 2 лажици намаз од маслинки (опционално)

Подготовка: Во длабок сад ставете ги сите состојки за салатата. Туна салата - Simple Tuna Salad (1)Зачинете со сол и бибер, промешајте. Пробајте ја салатата на вкус. Ако не треба да се зачинува, ставете ја во фрижидер да стои 1-2 часа, па потоа сервирајте како салатаТуна салата - Simple Tuna Salad (2)

на печено лепче со малку авокадо:Туна салата - Simple Tuna Salad (8) или малку поразлично, како домат салата: Туна салата - Simple Tuna Salad (4)

I grew up with canned tuna in my diet. It was my parent’s convenient way to feed a family of four and unfortunately, in the stores were only cans of tuna on the store shelf. There was no fresh or frozen tuna, like nowadays. We ate the tuna with some onion and mayo, for lunch. Simple as that. Because of the familiar and nostalgic flavor, I love eating canned tuna even today. Even though I buy mostly frozen tuna, I still eat tuna in a can and I love it.

This simple tuna salad I made was so fresh, tasty, full of vegetables and without any mayo! YES! I hate salads with too much mayo in them because I can not taste the ingredients in the actual salad. That is why I always try to make cream salads with no or very little mayo in them. And it was delicious! I am sure that you have every ingredient in your fridge and that is why this salad is convenient, easy and very simple to make. Here is my recipe and my twist on a tuna salad:Туна салата - Simple Tuna Salad (6)

Simple Tuna Salad

Ingredients:

 • 1 can of tuna (in water)
 • 1 clove of garlic, finely chopped
 • 2 tablespoons of finely chopped celery
 • 1/2 red onion, finely chopped
 • 10 olives, finely chopped
 • 2 spring onions, finely chopped
 • 1 chili pepper, finely chopped (to taste)
 • 2 tablespoons of olive paste (to taste)
 • juice of  1 lime or 1/2 lemon
 • 250-300 ml sour cream
 • salt & pepper

Prep: Put all the ingredients  in a large bowl. Туна салата - Simple Tuna Salad (1)Mix and season to taste. Put the salad in  the fridge to chill for about 1-2 hours. After it’s chilled, serve it like a salad:Туна салата - Simple Tuna Salad (3) on a toasted bread with some avocado:Туна салата - Simple Tuna Salad (8) or a bit unusual in a tomato like a salad, also: Туна салата - Simple Tuna Salad (5)

Салата со домати и авокадо | Simple Tomato and Avocado Salad [♫The Pointer Sisters – I’m So Excited]

The Pointer Sisters – I’m So Excited

(en is below)

Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (1)Една причини (а, и единствена) заради која сакам лето е тоа што можам да јадам патлиџани кооолку ми сака душата. Во сите форми и бои, патлиџанот е мојот омилен зеленчук (или треба да кажаам овојше? 🙂 ). Салата со патлиџани и малку сиренце ми е омилениот ручек во лето. Но, кога ја пробав оваа салата со авокадо и домати… Еее, ова е вистинско уживање! Тука се вклучени моите омилени состојки и затоа оваа салата е полн погодок. Кремасто авокадо со црвено кромидче, ливчиња свеж босилек и зрели, вкусни и сочни патлиџани е комбинација на салата која едноставно мора да ја пробате. Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (0,1)

Салата со домати и авокадо

Состојки: 

 • 3 домати, исечени на тркалца
 • 1 зрело авокадо, исечено на парчиња
 • 1/2 главица црвен кромид, на тркалца
 • листови босилек
 • сол и бибер
 • маслиново масло

Подготовка: Исечените зеленчуци и авокадото ставете ги во чинија. Во тегличе ставете маслиново масло, сол и бибер и измешајте. Прелијте врз салатата. Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (8)Ставете ги ливчињата босилек и уживајте во вкусот на оваа салата.Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (4)

Pinterest (click & follow my inspirational pins and boards) is my number one platform for food inspiration and recipe seeking. When I saw this salad, I was literally memorized by its beauty and simplicity. Simple salad, but with no flavor compromise. You have some creamy avo, perfectly ripe heirloom tomatoes, slices of sweet red onion and few leaves of fresh basil. Delicious! Salads are my way to go these ridiculously hot summer days in Skopje, especially for lunch. If you have any favorite salad recipe, share with me in the comment box below. Now, here is the simplest of recipes for this salad:

Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (0)Simple Tomato and Avocado Salad

Ingredients:

 • 3 tomatoes, chopped
 • 1 ripe avocado, sliced
 • 1/2 red onion
 • few basil leaves
 • salt, pepper and evoo

Prep: Arrange the tomatoes, onion and avocado on a serving platter. In a small jar, mix some evoo, salt and pepper. Drizzle the dressing on the salad and put the basil leaves in the salad. Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (2)Serve and enjoy.Салата со домати и авокадо - Simple Tomato and Avocado Salad (5)

Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек | Grilled Zucchini Roll-ups with Ricotta and Basil [The Temptations – Papa Was A Rolling Stone]

♫The Temptations – Papa Was A Rolling Stone♫

(en is below)

Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (0.1)Дека сезонските зеленчуци и овошја се највкусни, ќе ви потврди и овој рецепт за грил ролнички, полнети со рикота и босилек. Понекогаш, ми здосадуват пржените тиквички со лук, маслиново, оцет и магдонос, па кога ја видов оваа идеја на интернет, веднаш решив да ја направам. Тиквички секогаш имам во фрижидер, босилек и рикота си купив и се што остана е да почнам со подготовка. Кога ги пробав и направив веднаш ми текна дека ова би било супер вкусно мезе во некое кафанче, со ладно пиво или бело ладно вино. Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (5)А, вас знам дека ќе ви се допадне. Епа, еве го и рецептот:

Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек

Состојки: 

 • 1 тиквичка, исечена на тенки и долгнавести парчиња
 • 150 грама рикота (урда, сирење, фета…)
 • неколку ливчиња свеж босилек, ситно сечкани (може и сув)
 • 1 луто пиперче, ситно сечкано, по вкус
 • сол и бибер
 • маслиново масло

Подготовка: Со помош на мандолина или многу остар нож, исечете ја тиквичката надолжно и тенко. Намачкајте го секое парче со маслиново масло и испечете ги сите на грил тавче или на обично тавче, ако немате грил. Во сад ставете ги рикотата, бсилекот, лутото пиперче, зачинете со сол, бибер и маслиново масло. Измешајте убаво. Со оваа смеса полнете ги долгите парчиња тиквици и виткајте ги како ролатчиња. Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (3)Наредете ги на чинија и нека ви се наздравје.Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (6)

Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (0)

Seasonal vegetables and fruits are without doubt the tastiest and this dish proves that statement. Sometimes, I am fed up with the regular fried zucchini with oil, vinegar, parsley and garlic, but when I saw this recipe on the web, I was instantly inspired and decided to make it. I always have zucchini at home, so I bought some ricotta and fresh basil and made these yummy gems. Immediately, when I tried them, I tough to myself what a lovely mezze this would be in some taverna in Skopje or anywhere, really. Easy to make, tasty and so appealing, I am 100% sure that you’ll like this idea. Here is the recipe:Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (1)

Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil

Ingredients:

 • 1 zucchini, sliced lengthwise
 • 150 grams of ricotta
 • few basil leaves
 • salt, pepper
 • 1 hot chili pepper, chopped
 • evoo

Prep: Slice the zucchini lengthwise, brush the pieces with some evoo and grill them on a grill or regular pan. In a large mixing bowl, add the ricotta, chili, salt, peppers, basil and drizzle some evoo. Mix and start filling each piece of zucchini. Roll each zucchini and serve on a plate. Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (4)Enjoy with ice cold beer or a glass of cold white wine.Grilled zucchini roll-ups with ricotta and basil - Грил ролнички од тиквица со рикота и босилек (7)

Simple Tomato and Feta Cheese Salad | Салата со домати и фета сирење [♫Zoran Madzirov – Opa iha]

♫Zoran Madzirov – Opa iha♫

(en is below)

Simple Tomato and Feta Cheese Salad - Салата со домати и фета сирење (3)

За мене, во лето нема ништо повкусно од патлиџани! И тоа оние со розева лушпа. Ги купувам секој ден, а ги јадам во огромни количини. Сочни, сочни и совршени за во салата. Баба ми која живее во село, сади домати од старо семе. Порано, кога ќе се набереа и последните патлиџани, дедо ми ќе зачуваше неколку и многу внимателно им ги вадеше семчињата за да ги посади баба ми и следната година. Ги сушеше на салфетка и многу грижливо ги чуваше. Така, секоја година имаше од најубавите патлиџани на баба ми во нивната мини градина. Тие патлиџани, непрскани и природни, се јадат само со сол и верувајте, нешто повкусно од тоа нема! Затоа, кога одам на пазар, купувам само патлиџани од постари баби и дедовци, кои продаваат по неколку килограми зеленчук надвор од пазарот.

Оваа салата која ја направив додека бев на работа, беше мојот ручек. Кога се големи горештини во Скопје, се што ми треба за ручек е салата. Само тоа. Голема салата со сочни патлиџани, сиренце и маслиново масло. Сакав да ја споделам со вас само за да ви раскажам на кратко за моите сеќавања за најубавите патлиџани на баба ми и дедо ми во с. Петровец.

Салата со домати и фета сирење

Состојки: 

 • 3 домати (по можност розеви)
 • 100 грама фета сирење
 • за дресинг: 3 лажици маслиново масло, 1 лажица вински оцет, сол и бибер
 • кромид, по желба

Подготовка: Во длабок сад се сечат доматите. Се става кромидче. Фета сирењето се сече и се става во доматите. Се прави дресингот и се прелева врз салатата. Сето се меша и се јаде 🙂

Simple Tomato and Feta Cheese Salad - Салата со домати и фета сирење (2)

Where even to start this blog post and not be boring for mentioning the word tomato all the time? 🙂 I LOVE tomatoes! I just can not imagine life without them. Especially the heirloom tomatoes. All shape and sizes, but mostly the ones that are organic and straight from the farm. My grandma, who is living in a village near Skopje (Petrovec) grew tomatoes from her own old seeds. I remember, my granddad, every summer, would keep few tomatoes, take out the seeds and very carefully lay them out on a napkin, keeping the seeds for the next year so my grandma could plant them again. Those were the best tomatoes that I’ve ever eaten. Different shape and sizes, juicy and so sweet. Straight from the garden to our table. Those tomatoes are best to be eaten only with salt. Nothing else. That is why I am a bit picky when I buy tomatoes. I always buy them on farmer’s market, specifically from the older people outside the farmer’s market who are selling few kilos of fruits and vegetables.

This salad I made was the only thing I needed while I was at work. I bought some tomatoes at the farmer’s market and I only wanted big and juicy salad with cheese for lunch. Even though is a simple salad to make, I just wanted to share my beautiful memories with you about my grandparents.

Simple Tomato and Feta Cheese Salad

Ingredients: 

 • 3 ripe heirloom tomatoes
 • 100 grams of feta cheese
 • red onion, sliced (optional)
 • dressing: 3 tablespoons evoo, 1 tablespoon red wine vinegar, salt and pepper

Prep: In a big bowl, chop the tomatoes. Add some onion slices. Chop the feta and add it in the bowl. Combine all the ingredients for the dressing and add the dressing to the salad. Stir everything and enjoy 🙂Simple Tomato and Feta Cheese Salad - Салата со домати и фета сирење (1)