Пире од спанаќ | Macedonian Style Spinach Dip [♫Bee Gees – How Deep Is Your Love]

♫Bee Gees – How Deep Is Your Love♫

(en is below)

Пире од спанаќ ми е новото омилено јадење. Не знам од каде да почнам за да ви раскажам колку е вкусно и да ве охрабрам да го направите.

Спанаќ обожавам! Ама, вака како пире, го сакам највеќе! Единствена тешка работа во подготовката е миењето на спанаќот! Е, нема подосадна работа од тоа! Ама…откако ќе го измиете, целата постапка за подготовка на пирето оди лесно. Се прави за 15 минути, а се јаде за 5 минути – верувајте! Може да го јадете како прилог на месо, риба, намачкано на лепче или во вегетаријанска верзија, со печени компирчиња и салата од патлиџани, на пример. Мммм!

Овој рецепт вреди пари, верувајте. Направете го и споделете со мене како ви испаднало 🙂

Пире од спанаќ

Состојки:

 • 1 кг спанаќ, обарен
 • 10 чешниња лук, ситно сечкани
 • 120 мл млеко
 • 150 мл масло
 • 2 лажици брашно
 • сол, бибер и морско оревче

Подготовка:

Спанаќот убаво измијте го. Во длабокот тенџере, ставете вода и оставете да зоврие. Посолете и ставете го спанаќот. Варете го спанаќот 5 минути. Потоа, исцедете го многу убаво од водата, ставете го на даска за сечење и исечете го ситно со нож.

Во тавче за пржење, ставете 50 мл масло и 2 лажици брашно. Пржете го брашното и зачинете со сол, бибер и морско оревче. Кога брашното ќе добие златно-жолта боја, ставете го ситно исечканиот спанаќ, измешајте, па ставете 120 мл млеко. Мешајте додека да се згусне смесата околу 5-10 минути.

Во тенџерче на страна, ставете 50 мл масло и ставете го лукчето. Пржете кратко и веднаш прелејте го врз спанаќот и измешајте. 

This is my favorite spinach recipe so far. It is so good that I made it twice this week. The most annoying part of making this recipe is washing the spinach, of course. So boooooring! But, if you have bags of washed spinach in your grocery shop, this will go so easy. Creamy, full of garlicky flavour and just pure delight to eat, this spinach dip is everything you ever wanted your side dish to look and taste like and more!

Spinach Dip

Ingredients: 

 • 1 kg fresh spinach
 • 10 cloves of garlic
 • 150 ml oil
 • 120 ml milk
 • 2 tablespoons flour
 • salt, pepper, nutmeg

Prep:

Wash and dry the spinach. Blanch the spinach for 5 minutes is a big pot, filled with boiling salted water. Squeeze out the excess water and chop the spinach finely.

In a frying pan, add 50 ml oil and add 2 tablespoons flour. Fry the flour until golden brown. Season with salt, pepper and nutmeg. Add the chopped spinach, stir and add the milk. Let it cook for 5-10 minutes or until the mixture has thicken.

In a small pan, add 50 ml oil and sliced garlic cloves. Fry the garlic for 30 sec and pour the garlic-oil mixture on top of the spinach dip. Stir everything and serve. 

Хумус со црвени пиперки | Red Pepper Hummus [♫Billy Idol – Hot in the City]

♫Billy Idol – Hot in the City♫

(en is below)

Откако престанав да мачкам мајонез на лепче, хумусот ми е број еден намаз кој го правам и јадам. Искрено, помеѓу нас, понудата на пазарот за здрави намази не е баш сјајна, а и тие што ги има се прескапи. Неверојатно е колку е лесно да се направи хумус или било кој друг здрав намаз. Ги вариш зрната, ставаш зачини и лукче – обавезно! и готово. Мачкај и јади 🙂

Овој хумус е многу вкусен ако сте, како мене љубител, на печени црвени пиперки и лукче (па нели сум garlicky girl 😀 ). Се што ви треба е време да го сварите наутот, иако има и да си купите веќе сварен, во тегличка. Сите додатоци во блендер и оп! Готово. Имате супер вкусен и здрав намаз кој ќе ги воодушеви сите – ви гарантирам! Плус, ќе ви ја откријам мојата специјална состојка. Еве го мојот рецепт за хумус:

%d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-4Хумус со црвени пиперки

Состојки: 

 • 250 гр сварен наут
 • 2 печени црвени пиперки
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица печен сусам
 • 1 лажица лимонов сок
 • 50 мл ладно цедено маслиново масло
 • кајенска пиперка, по желба
 • сол

Подготовка: Во блендер ставете ги наутот, пиперките, лукчето, печениот сусам, лимоновиот сок, сол и 50 мл вода. %d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-7Изблендајте додека да се соедини. Полека, додавајте го маслиновото масло додека да се соединат убаво сите состојки. %d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-5

Since I stopped slathering mayonnaise on a freshly baked pieces of bread (with tomato and chunks of white cheese) years ago, I had to learn how to prepare healthy spreads like this, for example. Hummus is my ultimate favorite healthy spread and chickpeas are super food gems. All you need is few hours for boiling the chickpeas (or, of course, you can buy them canned or in a jar, pre boiled). I prefer cooking the chickpeas myself, but you do you 😀 Also, in the supermarkets in Skopje there is a poor selection of healthy spreads and the rest of the healthy food selection in the category of healthy spreads is good but too expensive. If you have the basic skills of cooking, you will definitely know how to prepare this yummy hummus. And if you are anything like me and you like roasted red peppers and garlic, I absolutely guarantee that you will love this hummus. I have one special (and now not so secret ingredient). Here is my recipe:

%d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-2Red Pepper Hummus

Ingredients: 

 • 250 grams cooked chickpeas
 • 2 roasted red peppers
 • 2 garlic cloves
 • 1 tablespoon roasted sesame seed
 • 1 tablespoon lemon juice
 • salt
 • 50 ml evoo
 • cayenne pepper, to taste

Prep: In a food processor add the chickpeas, red peppers, garlic, sesame seeds, lemon juice, salt and cayenne pepper. %d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-6Blitz until combined. Gradually add the evoo until well combined. %d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-1

Чимичури сос | Chimichurri Sauce [♫Billy Joel – Just the Way You Are]

♫Billy Joel – Just the Way You Are♫

(en is below)

Чимичури сос - Chimichurri Sauce (7)

Интересно е како магоднос воопшто не сакам да јадам во супа или во салата, но затоа во сосови или со пиперки, оцет и лукче 😀 го обожавам. Малку бев скептична на почетокот околу тоа дали ќе ми се допадне вкусот на чимичури сосов, но откако го пробав едноставно се заљубив во него. Јас го јадев со тестенини – е, до толку беше вкусен!

Откако најдов тезга на пазар каде се продава коријандер, многу често го купувам. Се трудам да го вклопам во повеќе јадења и одлично ми оди. Коријандерот има специфичен вкус, но секако спаѓа во категоријата на нешта кои мора да ги пробате.

Следен пат, кога ќе правите скара (па дури и зеленчук на скара!), никако не заборавајте да го направите овој чимичури сос. Еве го рецептот:

Чимичури сос - Chimichurri Sauce (0)Чимичури сос

Состојки:

 • 1/2 китка коријандер
 • 1/2 китка магоднос
 • 1 чешне лук
 • 50-70 мл маслиново масло
 • сол и бибер

Подготовка: Во сецко/толчник или на даска за сечење, ситно исечкајте ги магодносот, коријандерот и лукчето. Чимичури сос - Chimichurri Sauce (1)Ставете во сад (или во сецкото) и додадете маслиново масло. Зачинете со сол и бибер. Овој сос најубаво оди со убаво парче месо на скара или со морски плодови.

Пс. Јас немав лимон или лајм при рака, но ако имате вие, ставете половина од некој од овие цитруси – ќе биде уште повкусно!Чимичури сос - Chimichurri Sauce (6)When I was a little girl, my mum use to make a home-made soup with lot of parsley. That is (probably) the crucial moment when I started to hate parsley. I don’t know why, but until this day, I can not stand parsley in my soup.

However, this chimichurri is to die for! Fragrant, garlicky and just delicious – perfect sauce for grilled meat or even, grilled sea food. I made it especially for some super fresh pasta with avocado and mozzarella and it was very tasty. Simple and so easy to make, this chimichurri will make your dish taste even more yummy that you’ve imagine. Here is my recipe for it:

Чимичури сос - Chimichurri Sauce (0.1)Chimichurri Sauce

Ingredients: 

 • 1/2 bunch of parsley
 • 1/2 bunch of coriander
 • 1 garlic clove
 • 50-70 ml evoo
 • salt and pepper

Prep: In a food processor / mortar and pestle or chopping board chop parsley, garlic and coriander. Чимичури сос - Chimichurri Sauce (2)Add some evoo and season to taste. This sauce is best served with piece of grilled meat or sea food.

Ps. I didn’t have some lemon or lime, but if you have, put a half of citrus.
Чимичури сос - Chimichurri Sauce (7)

Greek Tzatziki Sauce | Ѕаѕики сос [♫Valantis – Ola dika sou]

♫Valantis – Ola dika sou♫ (opa!)

(en is below)

Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (9)Јас ја сакам Грција многу. Особено храната. Мусака, грчка салата, фета сиренце, баклава, ладно цедено маслиново масло, маслинки, сармички од лозов лист, гиро, сувлаки… листата е дооолга. Уште повкусно е кога сета оваа вкусна храна ќе се залее со узо. И поглед кон егејското море. И грчка музика во позадина. Добредојдовте во моите дневни мечтаења, дечки, а воедно и добредојдовте на мојот блог 🙂

Со моите родители често одевме на годишни одмори во Грција (додека бев помала). Се’уште имам живописни сеќавања за нашите одмори. Јас и брат ми, си седиме и играме на плажа, мајка ми ужива во сонцето, а татко ми, до неа, ужива во погледот на егејското море и слуша грчка музика. По некое време, сите четворица влегуваме во морето. Татко ми незабележително не’ фотографира, јас и брат ми пливаме, а мајка ми додека плива ни вика на нас: Не одете во длабокото! 🙂 Потоа, се враќаме во апартманот, ручаме, се одмораме малку и пак на плажа. Најубавиот период почнува некаде од 18 часот. Сонцето полека заоѓа, а морето е многу топло. Брат ми и татко ми играат тенис на плажа, додека јас и мајка ми собираме школки. Навечер, се собираме на тераса после прошетката низ градот и татко ми ужива во грчкото узо, додека слушаме грчка музика.

Моите скорешни сеќавања за убавата Грција се повеќе романтични. Долги седенки на тераса, пропратени со ѕаѕики и бело винце. Романтични погледи и разговори за животот и уживање до макисимум. Наутро, после задолжителното утринско кафе, појадувме во некоја локална пекара и уживаме на сонцето до попладне. По ручекот и дремката, одиме пак на плажа и седиме до заоѓање на сонцето. Сите знаете колку е тоа романтично, нели?

Се занесов малку со моите сеќавања. Да се вратиме сега на овој превкусен сос. Ѕаѕики можам да јадам и дење и ноќе. Не само затоа што е кремаст и полн со лукче, туку и затоа што ми е омилен и оди со скоро секое јадење. Денес направив печени расцветани компирчиња и нешто ми кликна да направам и ѕаѕики. Ги имав сите состојки во фрижидер и го направив за неполни 10 минути. Оди со речиси се – месо, печен зеленчук или како дип со свеж зеленчук и крекери. Ова е оригинален грчки рецепт за ѕаѕики, па затоа зачувајте го во букмаркс за нареден пат кога ќе сакате да направите кремаст и вкусе сос за ручек или вечера.

Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (4)Ѕаѕики сос

Состојки:

 • 300 мл грчки јогурт
 • 1 краставица
 • 1 лажиче бел оцет
 • прстофат сол + уште по вкус
 • 4 лажици маслиново масло
 • 1 лажица пире од лук или 1 чешне лук
 • 3 лажици бел оцет
 • неколку гранчиња свеж копар, ситно исечкани

Подготовка: Прво, измијте ја краставицата. Во сад, изрендајте ја на дебелата страна од рендето. Ставете прстофат сол и оцет. Оставете неколку минути краставицата да ја пушти нејзината течност. По неколку минути, исцедете ја убаво течноста од краставицата.Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (2)

Во длабок сад ставете ги јогуртот, лукот, маслиновото масло и оцетот. Измешајте. Ставете ги копарот и краставицата. Измешајте и пробајте дали треба уште малку сол. Пред да послужите, оставете да се олади во фрижидер.Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (5)

I love Greece. Greek cuisine, especially. Moussaka, Greek salad, feta cheese, baklava, extra virgin Greek olive oil, lot of olives, dolmades, gyro, suvlaki… the list is endless. All that yummy food, accompanied with some ouzo… And lovely view of the Aegean sea. And beautiful Greek music. Welcome to my daily daydreaming, guys and welcome to my blog 😀 My parents and I visited Greece many times, usually for the holiday season. I have so much vivid memories of those days. My and my little brother playing in the sand, while my mom is sunbathing and my dad is enjoying the view of the sea and listens to Greek (traditional) music. Then, all four of us would go in the warm sea, swimming, while my dad takes pictures of us and my mom constantly saying to us: Do not go very far, guys! – referring to me and my brother, while we swim. Then, we would go at our apartment, having lunch, taking a nap, going to the beach once again. The most beautiful time for me was around 18 o’clock. The water is so warm and the sun is setting beautify. Usually my dad and my brother would play beach tennis and my and my mom would collect shells from the beach. During the night, my dad enjoys drinking ouzo, listens to some Greek music, again and we are all gathered on the balcony of our apartment. However, my recent memories of Greece are romantic ones. Me and my partner hanging at the balcony during the night time, eating tzatziki, drinking Greek white wine, talking about life and enjoying it to the maximum. During the day, we would have breakfast at some local bakery, then drink some coffee and lay on the sandy beach until noon. After our lunch, we have a obligatory nap and then head out to the beach until the sun sets. You all know how romantic is that sun setting, right? I got carried away with my memories. Now, about this yummy sauce. I could eat tzatziki all day, all night. Not because is a creamy and garlicky (wink, wink) sauce, but because is my favorite one. It goes with everything. Today I made hasselback potatoes and something clicked in me to make this sauce. I had every ingredient in my fridge and I made it in less than 10 minutes. Perfectly goes with all kinds of meat, roasted veggies or just as a dip with fresh vegetables and some crackers. This is the original Greek recipe, so save it and make it next time you want something creamy with your lunch or dinner.

Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (11)

Greek Tzatziki Sauce

Ingredients: 

 • 300 grams of Greek yogurt
 • 1 cucumber
 • 1 teaspoon of white wine vinegar
 • 4 tablespoon of evoo
 • a pinch of salt + more to taste
 • 1 tablespoon of garlic paste or 1 clove of garlic
 • 3 teaspoons of white wine vinegar
 • few sprigs of fresh dill, finely chopped

Prep: Wash and dry the cucumber. Grate it in a bowl with on the wider side of the grater. Add a pinch of salt and 1 teaspoon of white vinegar. Let it sit until the water comes out of the cucumber. After 10 minutes, squeeze all the excess water out of the cucumber.Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (1)

Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (3)In a bowl, add the yogurt, garlic, evoo and vinegar. Stir. Add the dill and cucumber. Stir everything and taste for salt. Let it chill in the refrigerator until you serve it.Greek Tzatziki Sauce - Ѕаѕики сос (6)

The Best Spinach Pesto | Најдоброто песто од спанаќ [♫George Michael – Fastlove]

♫George Michael – Fastlove♫

(en is below)
The Best Spinach Pesto - Песто сос од спанаќ 2

Прво дечки, да разјасниме нешто. Јас не го сакам песто џеновезе. Едноставно, не сакам босилек. Не ми се допаѓа неговиот вкус, не ми се допаѓа мирисот. Сум пробала да направам песто сос неколку пати, па дури и да ги бланширам ливчињата босилек. Сум купила дури и во тегла од продавница, но никако не може да се засакаме со босилекот. Мајка ми пак, од друга страна, може да јаде СЕ со босилек. Буквално СЕ! Во лето, понекогаш, и’ купувам свеж босилек во саксија за да си го одгледува и да го јаде свеж. Дури сум и’ направила и песто џенозеве и ми кажа дека и’ се допаѓа.

Бидејќи ми се допаѓа текстурата и идејата на песто сосот, но и состојките кои се ставаат во него, јас многу често експериментирам со разни зеленила. На пример, еден ден сакав да направам брз сос за тестенини. Во фрижидерот имав спанаќ, рака ореви и маслиново масло. Сето тоа отиде во блендер и оп! Се роди песто сосот од спанаќ, највкусниот сосо кој некогаш сум го пробала, а има зелена боја 🙂 Ова песто би било одлично за подарок на некј ваш пријател кој ја сака храната, нели?

The Best Spinach Pesto - Песто сос од спанаќ 3

Песто сос од спанаќ

Состојки:

 • 500 грама свеж спанаќ, бланшран околу 2 минути
 • 3 чешниња лук
 • 1 рака ореви (или други јатки по ваш избор)
 • 100-150 мл маслиново масло
 • 100-150 грама рендан пармезан
 • 1 лажиче сол
 • прстофат бибер

Подготовка: Прво, измијте го спанаќот. Бланширајте го во зовриена вода околу 2 минути, па ставете го веднаш во ладна. На овој начин ќе се задржи убавата зелена боја на спанаќот.

Во блендер ставете ги сите состојки, освен маслиновото масло. Блендајте и полека додавајте го маслиново масло. The Best Spinach Pesto - Песто сос од спанаќ 5Кога ќе добиете еднолична и густа смеса, сосот е готов. Пробајте го и зачинете го по вкус, ако треба. Сервирајте го со тестенини, на салата, врз препечено лепче…The Best Spinach Pesto - Песто сос од спанаќ 3

First, let’s get this straight. I don’t like pesto genovese. I just don’t like the basil leaves. Don’t like the taste, don’t like the flavour, don’t like the smell. I’ve tried several times making my own pesto, blanching the leaves first, buying store bought jar of pesto sauce, eating fresh basil leaves in caprese. #sorrynotsosorry On the other hand, my mum is literally obsessed with basil. She could eat fresh or dried basil in EVERYTHING guys. During the summer, I sometimes buy her basil plants for her to grow them. I sometimes even make pesto genovese just for her and she loves it.

Now, since I like the texture of the regular pesto sauce and the ingredients that go in the actual sauce, I prefer experimenting with different greens. For example, one day, I wanted to make speedy pasta sauce. I had spinach in my fridge, a handful of walnuts and olive oil. I blanched the spinach first and put handful of ingredients into a blender. And voila! The most tastiest pesto sauce I’ve ever tasted was born. This would also make a wonderful Christmas edible gift, right?The Best Spinach Pesto - Песто сос од спанаќ 1

Spinach Pesto Sauce

Ingredients:

 • 500 grams of fresh spinach, blanched for 2 minutes
 • 3 cloves of garlic
 • 1 handful of walnuts (or other nut of your choice)
 • 100-150 ml evoo
 • 1 teaspoon of salt
 • 1 pinch of pepper
 • 100-150 grams of grated parmesan cheese

Prep: Wash the spinach. Blanch it for 2 minutes. Then, shock it into a cold water. This step is for your pesto to be bright green. Into a blender put all of the ingredients, except the evoo. Mix and slowly drizzle the evoo until everything is combined. The Best Spinach Pesto - Песто сос од спанаќ 6If you have food processor, use it or if you have big enough mortar and pestle make the pesto there. In my opinion, make pesto sauce in mortar and pestle is the best choice. Taste and season if necessary. Mix it with pasta, salads, on toast…Spinach pesto - Песто од спанаќ [Madonna - Lucky Star] (4)