Печурки и праз во тавче | Mushroom and Leek Stew [♫Leb i Sol – Nisam tvoj]

♫Leb i Sol – Nisam tvoj♫

(en is below)

Многу сакам да готвам и јадам лесни и (релативно) брзи јадења кои се подготвуваат со евтини состојки. Кога имам во фрижидер од се по нешто, секогаш сакам да го искористам максимумот од секој продукт и да зготвам нешто вкусно. Ова јадење, со печурки и праз е вистински пример за тоа дека и јадењата без месо може да се вкусни. Навистина! Плус, испеков и феноменални компири (рецепт ќе има наскоро) и ручекот испадна одлично! 🙂 Направете го ова манџиче и ви гарантирам дека прсти ќе излижете ^_^

mushroom-and-leek-stew-4Печурки и праз во тавче

Состојки: 

 • 500 гр свежи шампињони, исечкани
 • 500 гр праз, исечкан
 • 400 мл сос од домати (пелати)
 • 1 лажица концентрат од домати
 • 1 главица кромид, ситно исечкан
 • 4-5 чешниња лук, исечкани
 • сол и бибер

Подготовка:

Во тенџере, ставете маслиново масло да се загрее. На загреаното масло ставете ги празот и кромидот да се пропржат додека да омекнат. Ставете ги шампињоните и динстајте додека да испари водата. Ставете ги концентратот од домати, сосот од домати, лукчето и 400 мл вода. Зачинете со сол и бибер, покријте со капак и динстајте околу 40-50 минути додека да омекне се. mushroom-and-leek-stew-1Префрлете ја смесата во тавче за печење и печете на 200 Целзиусови степени 15 минути (опционално). Послужете со печени компирчиња, пире или зеленчук на пареа.

mushroom-and-leek-stew-3

Leftovers are great, right?! I just love them! When I have few bits and pieces in my fridge, I love when this type of dish pops out in my head. Vegan and vegetarian friendly, delicious, cheap, very tasty and so easy to make. I highly recommend making this yummy dish! I served this with my epic roasted potatoes (recipe soon!) and I was in food heaven! Nom, nom, nom ^_^

mushroom-and-leek-stew-3Mushroom and Leek Stew

Ingredients:

 • 500 gr mushrooms, chopped
 • 500 gr leeks, chopped
 • 1 small onion, chopped
 • 4-5 garlic cloves, sliced
 • 400 ml tomato passata
 • 1 tablespoon tomato purée
 • salt and pepper

Prep:

In a pot, add some evoo and sauté leeks and onion until soft. Add the mushrooms and sauté until all the water is evaporated. Add passata, tomato purée, 400 ml water, season with salt and pepper, cover with a lid and cook for 40-50 minutes until all thickness. mushroom-and-leek-stew-1Transfer the mixture in a baking dish and bake for 10-15 minutes (optional).Serve with roasted potatoes, mash potatoes or steamed vegetables.

Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup [♫Help – Beatles]

♫Help – Beatles♫

(en is below)

Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup (2)Интересно е како само неколку состојки ставете во тенџере може да создадат совршено јадење кое ќе ви ја стопли душата. Во Скопје доаѓаат ладните денови, па затоа супите мене ми се број еден на листата на јадења кои ги подготвувам овој период. Пилешката супа ми беше (и уште ми е) омилена за јадење и готвење минатата година, но оваа година сум повеќе фокусирана на супи и чорбички со зрна и многу зеленчук.

Црвена леќа обожавам да ја користам само во подготовка на супи и чорби бидејќи многу брзо се вари. Затоа, секоја супа со црвена леќа е готова за речиси 30 минути. Оваа супа со црвена леќа супер ќе ви дојде како лесен ручек со печено лепче или како предјадење. Лесна е за подготовка, а е многу, многу вкусна. Ставете си во длабока чинија, пикнете се под ќебе, пушете си релаксирачка музика и ништо друго нема да ви треба за зимско опуштање.

Еве го рецептот:

Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup (1) Супа со црвена леќа 

Состојки: 

 • 2 шолји црвена леќа
 • 1 главица кромид, исечкана на парчиња
 • 2 моркови, исечкани на парчиња
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажиче куркума
 • 1/2 лажиче црвен пипер
 • сол и бибер

Подготовка: Во тенџере ставете малку маслиново масло да за загрее. На загреаното масло ставете ги кромидот, лукчето и морковот. Пропржете ги кратко, само колку да добијат боја. Налејете 1 литар вода, ставете ја црвената леќа, зачинете со куркума, црвен пипер, сол и бибер, покријте со капак и оставете ја супата да се вари на средна температура, околу 30 минути, односно додека да бидат сите состојки меки и убаво сварени. По 30 минути, течноста префрлете ја во блендер (или со рачен блендер, директно во тенџере) и измиксајте се убаво додека да се добие еднолична смеса. Течноста вратете ја во тенџерето, зачинете по вкус и оставете да прокрчка 5 минути. Послужете со малку ситно сечкан магоднос и јогурт (кефир или павлака). Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup (2)

I just love this season of cozy blankets, binge watching Tv series, eating warm soups and laying on the couch for hours. Winter season is all about comfort, I am right? This soup will ease your soul. Definitely. With very humble ingredients that you probably already have in your kitchen, you can make this soup in no time at all. Warm, cozy, comfortable food is always number one on my list of things I want to do at least once in the day.

This soup includes red lentils as a main star and lentils is the one legume I just adore! I always have green and red lentils in my pantry. I make salad, soups or just simple boil them in advance and add them in my dishes. This is one simple, yet so filling soup that will warm up your soul and body.

Here is the recipe:

Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup (3) Red Lentils Soup 

Ingredients:

 • 2 cups red lentils
 • 1 onion, chopped
 • 2 carrots, chopped
 • 2 garlic cloves
 • 1 teaspoon turmeric
 • 1/2 teaspoon red (smoked) paprika
 • salt and black pepper

Prep: In a large pot, add some evoo. Put all the vegetables and stir fry until they get some color. Pour 1 liter of cold water, add the red lentils, season with turmeric, red (smoked) paprika, salt, black pepper, cover with a lid and let it cook for 30 minutes or until everything is soft and almost mushy. Transfer the soup in a blender (or using a hand blender, blend directly in the pot) and blend until everything is well liquefied. Transfer the soup back in the pot, season to taste once more and let it bubble for 5 minutes. Serve with finely chopped parsley and some cream fraiche.

Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives | Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер [♫Boston-More Than A Feeling]

♫Boston-More Than A Feeling♫

(en is below)

Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер - Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives (7)Ако ви кажам дека инспирација за оваа тајландска супа ми беше коријандерот кој го купив на пазарче, можеби ќе ми се смеете но, мене ми беше многу мака додека да го пронајдам местото каде го продаваат. Можеби заради слаба побарувачка го нема во супермакетите, но коријандерот има толку специфичен вкус што мислам дека секој треба да го проба. И така, си купив еден врзоп коријандер и веднаш ми дојде на идеја да ја направам оваа тајландска супа со пилешко и коријандер. Освен тоа, сакав да ги пробам и закиселените никлуци кои ги најдов во маркет, па се тоа заедно ми се виде како одлична идеја во мојата глава. И верувајте беше превкусно! Иако беше топол скопски ден, јас едноставно не можам да им одолеам на супите и чорбите, па така, оваа ми дојде одлично на душата и телото. Плус, секогаш наоѓам некакви оправдувања да јадам со стапчиња, па ова ми беше совршена прилика уште малку да се извежбам 🙂 Ако сакате да ја направите оваа многу вкусна и лесна тајландска супа, еве го мојот рецепт за неа:

Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер - Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives (3)Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер

Состојки: 

 • 1 парче пилешки гради (свежо), сварено
 • 1 пакетче нудлс + пакетчето со зачин
 • 1 морков, исечкан на коцки
 • 1 кромид, исечкан на парчиња
 • 2 млади кромидчиња, ситно исечкани
 • 150 грама свежи шампињони, исечени на парчиња
 • 50 грама никулци (јас користев закиселени)
 • 3-4 чешниња лук, исечкани
 • листови коријандер
 • влашец
 • сок од еден лимон
 • сол и бибер

Подготовка: Во тенџерче, ставете малку маслиново масло да се загрее. На загреаното масло ставете го кромидот (стар) да се пропржи. Додадете ги морковите и печурките и пржете кратко, додека да омекнат. Ставете околу 400 мл вода и оставете да крчка 10 минути. Потоа, додадете ги нудлс, пакетчето со зачини, младото кромидче и лукчето. Покријте со капак и оставете да се сварат нудлсот. Претходно сварените пилешки гради исцепкајте ги и ставете ги во супата. Зачинете со сол, бибер, чили масло, коријандер и сок од еден лимон (или по вкус). Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер - Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives (3)Се убаво измешајте и сервирајте во чинија. Од горе ставете уште малку коријандер, никулци, влашец, лимон и чили пиперче.Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер - Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives (2)

Thai cuisine is one of my favorite. In one bowl, you can experience so much flavours, textures and different ingredients. I love soups and stews with all different things inside – noodles, meat, veggies, many toppings and condiments. If the soup is spicy too, oh man! We have a winner! 😀 Few weeks ago, I decided to make this yummy soup all because I had fresh coriander on hand. Actually, I bought one bunch of coriander at the farmer’s market and I was so excited (coriander is not usually sold in the fresh section of our supermarkets, because of the low demand, I suppose) so the first thing that came on my mind was this Thai chicken noodle soup I saw on Pinterest. Also, I bought pickled sprouts and all came together in my head perfectly. Even though is was a hot week day in Skopje, this soup was so soothing to my soul and my body. Also, I always find excuses to eat with chopsticks so… 😀 Here is my recipe for warm, lovely and very very tasty Thai chicken noodle soup with coriander, chili oil and sprouts:Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер - Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives (6)

Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives

Ingredients: 

 • 1 chicken breast, poached
 • 200 grams of noodles + seasoning packet
 • 1 carrot, diced
 • 1 onion, chopped
 • 2 spring onions, chopped
 • 3-4 garlic cloves, chopped
 • 150 grams of fresh mushrooms (I used champignons)
 • 50 grams of sprouts (I used pickled ones)
 • coriander
 • chives
 • juice of 1 lemon
 • salt, pepper, chili oil (or pepper)

Prep: First, poach the chicken. In a large pot, put some evoo. Add the onions and carrot. Cook until tender. Add the mushrooms and cook until they are crispy. Add 400 ml of water add the noodles, packet of seasoning, spring onions and garlic. Mix and cook covered with a lid for about 5 minutes. Add the shredded chicken breast, some chopped coriander, chives, chili oil (or peppers) lemon juice and season with salt and pepper. Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер - Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives (4)Stir and serve in a warm bowl with some more coriander, chives, lemon, chili and sprouts on top.Тајландска пилешка супа со нудлс и коријандер - Thai Chicken Noodle Soup with coriander, sprouts and chives (1)

Creamy Spinach and Pea Soup | Чорба од спанаќ и грашок [♫Kool and The Gang – Cherish]

♫Kool and The Gang – Cherish♫

(en is below)

Вкусна и топла чорбичка секогаш може да ми ја згрее душата. Понекогаш кога не ми е денот, освен ќебе и мутави филмчиња на тв, топла чорба може да направи многу. Иако пилешката ми е најомилена, сакам и зеленчукови чорби. Оваа од грашок ми е омилена. Верувам дека овие состојки кои се потребни за чорбата ги имаме сите во фриждер, па затоа е многу практична и економична за подготовка.

Creamy Pea Green Soup - Кремаста зелена чорба со грашок (5)Чорба од спанаќ и грашок

Состојки: 

 • 500 грама грашок (свеж или замрзнат, но не од конзерва)
 • 300 грама свеж спанаќ
 • 1 главица кромид, ситно исечкан (или 2 млади кромидчиња)
 • 2-3 чешниња лук, ситно исечкани (или 1 младо лукче)
 • 1 лажица оригано
 • 800 мл вода
 • сол и бибер

Подготовка: Во длабоко тенџере ставете малку маслиново масло. Ставете го кромидот да се пржи на среден оган додека да омекне малку. Кога ќе стане стаклест и омекнат, ставете ги лукчето и грашокот. Прелијте со вода, покријте со капак и оставете да се вари грашокот додека да омекне убаво, 25-30 минути. Пет минути пред крај, додадете го спанаќот и оставете да се обари малку. Кога се ќе биде сварено и меко, со рачен блендер (или обичен блендер) измиксајте да се соедини се. Зачинете со сол, бибер, оригано и чили пиперче, по желба. Оставете да проврие 2 минути и тргнете од оган. Сервирајте топло со малку јогурт, маслиново масло врз чорбата, лимон и лепче. Јас направив проја од овесно и пченкарно брашно и ја послужив со оваа чорба. Беше навистина превкусно!

Совет и трик: Ако чорбата е многу густа, додадете повеќе вода. Ако имате свежи зачини при рака (рузмарин, босилек, мајчина душичка, копар…) ставете ги заедно со водата и извадете ги пред крај. Употребете зачини кои немаат пресилен вкус како не би ја уништиле чорбата.

Warm soup is always welcomed in my house, whether I am in a good or bad mood. Mainly when I am feeling blue, I crave for a stew or soup for lunch (or all day, really). Cosy blanket, silly movies or TV shows and a bowl of comfort food. Even though I prefer chicken soup, sometimes I crave proper vegetable soup, like this one. Peas I love, so this soup was so yummy, indeed! These convenient ingredients are part of every kitchen (i think) so that’s one reason more why you should make this soup.

Creamy Pea Green Soup - Кремаста зелена чорба со грашок (4)

Creamy Spinach and Pea Soup

Ingredients: 

 • 500 grams of peas (frozen or fresh, not in a can)
 • 300 grams of fresh spinach
 • 1 large onion, chopped (or 2 spring onions)
 • 2-3 cloves of garlic
 • 1 tablespoon of oregano
 • 800 ml water
 • salt and pepper

Prep: In a large pot, put some evoo. Add the onion and let it fry on a medium heat until is translucent. Add the garlic and peas, cover everything with some water, put a lid on and let it cook for 25-30 minutes or until the peas is soft. Five minutes before is done, add the spinach and let it cook a bit. When everything is soft, puree the mixture with an immersion blender (or regular blender) until smooth. Season with salt, pepper, oregano and chili pepper to taste and let it boil for additional 2 minutes. Serve while its hot, with drizzle of evoo, natural yoghurt, some wedges of lemon and fresh bread. I served it with homemade oat flour and corn flour cornbread and it was delicious! You have to try out this recipe.

Tips&Tricks: If you want looser soup, add more water. If you have fresh herbs on hand (basil, dill, thyme, rosemary) add them with the water and discard them at the end. Use softer herbs, so they do not overpower the soup. Creamy Pea Green Soup - Кремаста зелена чорба со грашок (2)

Macedonian Style Cabbage Stew (Podvarok) | Зелка (Подварок) – [♫Piloti – Zaboravljeni]

♫Piloti – Zaboravljeni♫

Прво, сакам да споделам со вас едно од првите сеќавања кои ги имам за себе. Јас, мајка ми и татко ми седиме во дневна, вечераме, најверојатно околу 8 часот навечер, гледаме телевизија и оваа песна почнува да пее. Мислам дека беше дел од некоја серија која моите родители ја гледаа кога бев малечка, но не сум баш сигурна. Ова сеќавање е врежано во мојата глава отсекогаш. Можеби затоа вечерањето е ритуал кој го сакам многу. Оваа песна секогаш ќе ме потсетува на тој дел од моето детство.

Јас обожавам зелка манџа. Тоа е едно од традиционалните јадења кои се подготвува во Македонија, најчесто со ребра или (пушено) свинско месо. Јас, лично, не го јадам подварокот со месо (можеби понекогаш). Повеќе сакам да уживам во вкусот на динстаната зелка со многу црвен пипер. Секој пат кога мајка ми прави подварок, татко ми и’ вели дека го прави како да става во него многу месо. Тајната е во тоа што мајка ми употребува говедска коцка за супа. Иако, традиционално се право со кисела зелка, јас бидејќи многу го сакам ова јадење, понекогаш кога не можам да најдам кисела зелка, го правам со обична зелка и така е исто убаво. Ова јадење е одлично да се подготвува ова време од годината, бидејќи сега се става зелката во буриња и се прави резанац (sauerkraut) од неа. Секое домаќинство си има свој рецепт за правење зимница, па и за кисела зелка. Кисела зелка е мојата омилена салата во зима. Сега, време е да го споделам рецептот со вас.

Зелка манџа (подварок)

Состојки:

 • 1 зелка (или 2 кг резанац или 2 помали главици кисела зелка)
 • 2 големи главици кромид, исечкани
 • 3-4 чешниња лук, ситно исечкани
 • 1 зелена пиперка, исечкана
 • 100 мл сок од домати
 • 1 лажица сол (по вкус)
 • 1 лажица бибер
 • 2 лажици мелен црвен пипер
 • 4-5 (везени) црвени пиперки, испечени

Подготовка: Зелката исечете ја на тенко, како за салата. Во тавче за пржење ставете масло да се загрее. На загреаното масло ставете ги кромидот, лукот и пиперката да се пропржат. Кога кромидот ќе омекне, ставете ја зелата (свежа или кисела, каква и да користите) и измешате. Додадете ги зачините и убаво измешајте. Додадете го сокот од домати и оставете да се крчка 10 минути. Целата манџа претурете ја во тавче за печење, ставете ги печените пиперки од горе и ставете вода до половина тавче (но, не да ја прекрие зелката). Печете во загреана рерна на 200 Целзиусови степени околу 40-50 минути, односно додека испари течноста. Послужете со феферончиња и свеж леб. Наздравје 🙂

Ако сакате, може да ставите пушени ребра, свински котлети или било какво пушено месо по ваш избор. Ако користите свежо месо, прво пропржете го кратко на тавче, за да добие боја, па ставете го во манџата. Зелка (Подварок) - Cabbage stew (Podvarok)2

First, let me share with you one of my first ever memory that I can remember. Me, my dad and my mom, sitting in the living room, having dinner, probably around 8 pm., watching TV and listening to this song. Probably it was an intro to a TV series my parents watched when I was a little child. That memory is stuck in my head since forever. I felts peaceful, save and happy. Maybe that is why I just love having dinner at the table every night. This song always reminds me of that time of my childhood.

I just love cabbage stew. It’s a traditional Macedonian food, often served with pork ribs or smoked pork meat.  I, personally, do not eat podvarok that way. I cook and eat it without meat and with lots of paprika. YUM! My dad says to my mom, every time she makes podvarok, that the flavour is like she uses tons of meat. The secret – meat soup cube. Podvarok is made with sauerkraut, but when I can not find it, I use regular cabbage.This dish is perfect for this time of the year, especially because this is the time then sauerkraut is made. Every household buys at least 10 kg of cabbage and either makes sauerkraut or fills plastic barrels with whole cabbages. It’s part of making zimnica (pickling produce) in Macedonia and on the Balkan. I love cabbage of all kind and sauerkraut is my favorite salad during the winter time. Now, let me share this yummy recipe with all of you.

Зелка (Подварок) - Cabbage stew (Podvarok)1Cabbage stew (Podvarok)

Ingredients:

 • 1 whole and big cabbage (or 2 kg of sauerkraut)
 • 2 large onions, chopped
 • 3-4 garlic cloves, minced
 • 1 green pepper, chopped
 • 100 ml of tomato juice
 • 1 tablespoon of salt (to taste)
 • 1 tablespoon of black pepper
 • 2 tablespoons of ground red paprika
 • 4-5 red peppers, roasted

Prep: (If you are using cabbage) Wash the cabbage and chop it thinly. In a large pan, put some oil. Add the onion, garlic and green pepper. Stir until the onion are soft. Add the cabbage (if you are using sauerkraut) add it now. Stir everything together and add the spices. Add the tomato juice and let it bubble for 10 minutes. Transfer the stew into a baking dish, add water until you fill half of the baking pan (not over the cabbage), add the roasted peppers and put it in the oven to bake for about 40-50 minutes on a 200C, or until the water has evaporated. Serve with feferonki (green and spicy peppers) and fresh bread.

If you want, you can add pork chops, pork ribs or any dry and smoked meat of your choice. First, pan fry them, just to get some color and then, add them to the stew.
Зелка (Подварок) - Cabbage stew (Podvarok)3

Thai Coconut Soup with Chicken, Shiitake Mushrooms and Papaya | Тајландска кокосова супа со пилешко, шитаке печурки и папаја [♫LMFAO – Sexy and I Know It]

♫LMFAO – Sexy and I Know It♫

(en is below)

Thai coconut soup with chicken, shiitake mushrooms and papaya [LMFAO - Sexy and I Know It] 3Ова јадење треба да се прекрсти во „Супата На Мојот Живот“, наместо во тајландска кокосова супа, но прво…

Употребата на кокосовото млеко во секојдневното готвење е многу честа во развиените земји. Ние, македонците, тешко ги прифаќаме промените во светот, гледајќи од секој аспект (секоја чест на исклучоците!) Така и во поглед на храната, за нас се’уште се „чудни“ слатко-кисел сос, кокосово млеко, оризови нудли… Можеби за овој рецепт ќе речете дека кокосовото млеко кај нас е скапо. Не е. Една конзерва од 500 мл е 110 ден. Од неа ќе направите цело тенџерче од оваа супа и фино ќе нагостите четворица ваши блиски луѓе. Наместо да купите повеќе месо, сувомеснато или млечни производи и да правите веќе пробани јадења, пробајте ја оваа супа. Вкусот е неверојатен! Квалитетни состојки, одлично уклопени во густ сос, парчиња меко и бело пилешко месо, ориз и многу табаско сос. Оф, оф, оф…

Тајландска кокосова супа со пилешко, шитаке печурки и папаја

Состојки:

 • 1 мал црвен кромид, ситно исечкан
 • 1 мала црвена пиперка, ситно исечкана
 • 1 мал морков, исечкан на мали коцкичи
 • 250 грама свежи шитаке печурки или свежи печурки по ваш избор
 • 2 парчиња свежи пилешки гради со средна големина, сварени
 • 1/2 конзерва кокосово млеко (250-300 мл)
 • 1 шолја пилешка супа без фиде
 • сол, бибер, табаско сос
 • 2 лажици власец, ситно исечкан
 • сварен ориз
 • парчиња лајм или лимон
 • парчиња папаја, опционално

Подготовка: Прво, сварете го пилешкото месо во тенџерче со зовирена вода. Варете го 15-20 минути, во зависност од дебелината на месото. Кога ќе биде сварено, исечете го на парчиња. Во тавче за пржење, ставете маслиново масло да се загрее и на него пропржете ги кромидот, пиперката и морковот додека малку да омекнат, 3-4 минути. Потоа, додадете ги свежите печурки и пржете на среден оган додека да испари сета течност. Зачинете малку по вкус и додадете ги кокосовото млеко и супата. Оставете на среден оган да се крчка додека да се згусне малку супата. На крај, додадете ги парчињата пилешко месо, малку ситно сечкан власец, малку исцеден лимон или лајм и зачинете по вкус. Сервирајте на чинија со сварен ориз, од страна ставете ја густата супа и декорирајте со ситно сечкан власец, папаја и парчиња лајм.

Thai coconut soup with chicken, shiitake mushrooms and papaya [LMFAO - Sexy and I Know It] 1

This dish should be called “The Soup Of My Life”, instead of thai coconut soup, but first…

I see and hear people using coconut milk in their cooking all the time. I am all about trying new things, lets get that straight, but, here in Macedonia (Skopje), people are usually not used to using and buying unknown ingredients and products, like coconut milk, sweet and sour sauce, glass noodles, seaweed etc. Yes, that are considered as unfamiliar and strange ingredients. But, because, we, the young generation, are modern, full of informations and innovative, we must keep trying new things. For example, this coconut soup. OMG. So – so – sooo delicious. Quality ingredients make this soup to be first class, just like dinning in a fancy restaurant. Shiitake mushrooms in a lovely broth, along with tender chicken pieces, sticky rice and lots of tabasco. YUM! This soup was made by Elena, so all credits goes to her. Cheers Eli!

Thai coconut soup with chicken, shiitake mushrooms and papaya

Ingredients: 

 • 1 small red onion, diced
 • 1 small red bell pepper, diced
 • 1 small carrot, diced
 • 250 grams of fresh shiitake mushrooms, chopped OR any other fresh mushrooms you have
 • 2 medium size chicken breasts, poached and chopped
 • 1/2 can of coconut soup (250-300 ml)
 • 1 cup of chicken broth
 • salt, pepper, tabacso sauce
 • 2 tablespoons of chives, finely chopped
 • cooked rice
 • papaya (optional)
 • lime or lemon sliced

Prep: First poach the chicken in a large pot filled with boiling water. This will take about 15-20 minutes, it all depends of how large is the chicken. When poached, slice or chop the chicken into pieces. In a large pan, put some evoo and slowly fry the onion, pepper and carrot. Season with salt and stir fry for about 3-4 minutes. Then, add the mushrooms and stir fry them until there is no liquid in the pan. Add the coconut milk and the broth and let it simmer on a medium heat until everything becomes thick. At the end, add the chicken pieces, add some chopped chives, season to taste and squeeze some lime or lemon. Serve on a plate with some rice in he middle, pour the thick soup around, add some more chives and garnish with slices of lime and papaya. Thai coconut soup with chicken, shiitake mushrooms and papaya [LMFAO - Sexy and I Know It] 3

Homemade Chicken Noodle Soup | Домашна пилешка супа [♫Brook Benton – Rainy Night in Georgia]

♫Brook Benton – Rainy Night in Georgia♫

Nothing is more comfortable than a BIG bowl of chicken noodle soup, fuzzy blanket, soft couch, rainy evening and tv on. I love fall. I miss fall so much. Today it was raining in Skopje and I felt so good when I went outside right after the rain stopped. Cold and fresh air, wet streets, a little bit chilly…

When I want to be reminded of fall, I always make my version of chicken noodle soup. Call me old fashioned, call me granny but I love making soups when the weather is chilly. Nothing better that poached chicken, soft noodles and lots of lemon juice. Here is my recipe for this deliciousness.Homemade chicken noodle soup 2

Homemade chicken noodle soup

Ingredients:

 • 2 chicken breasts
 • 1 medium carrot
 • 1 handful of spinach
 • 1 handful of mushrooms (I used shiitake)
 • 1 potato
 • 2 garlic cloves
 • 1 handful of noodles
 • 1 spring onion
 • salt and pepper

Prep: In a pot put 4 cups of water. Put the chicken in the pot, along with the potato, garlic, carrot cut into equal cubes. Simmer for 20-25 minutes, or until the chicken is tender and cooked. When cooked, take the chicken, let it cool and shred the meat. Now, add the shredded meat, noodles, sliced mushrooms, spinach and season with salt and pepper to taste. Cook on low until the pasta is ready. Garnish with spring onions and serve.Homemade chicken noodle soup 1

Red Lentils Soup with Grilled Broccoli and Cauliflower | Супа од црвена леќа со печени брокули и карфиол [♫Sweet Home Alabama]

♫Sweet Home Alabama♫

Every now and than you need a bowl of warm soup to warm your body and soul. Even though summer is already here, soups are a classic for every time of the year, right?

I really love lentils. I sometimes boil them, just on their own, season them with salt, pepper, evoo and balsamic vinegar and eat them, just like that. They make such a filling salads, too. In almost every salad I put lentils, because they are just perfect mixed with all kinds of dressing that you’ll put in the salad. Also, lentils, especially the red lentils are just perfect for soups. The soup is ready in 20 minutes and it’s so delicious. This time I decided to roast some vegetables, in my case broccoli and cauliflower. OMG, they were so tasty. With a few sliced of toasted bread, this was one very lovely, easy and tasty lunch. Red lentils soup with grilled broccoli and cauliflower [♫Sweet Home Alabama] 1

Red lentils soup with grilled broccoli and cauliflower

Ingredients for the soup:

 • 2 cups of red lentils
 • 4 cups of water
 • 1 vegetable stock cube
 • 1 onion, chopped
 • 2 cloves of garlic, chopped
 • salt, pepper
 • 1 teaspoon of red paprika powder
 • 1 teaspoon of turmeric (curcuma) powder
 •  a pinch of red pepper flakes

Vegetables for roasting:

 • 2 cups of broccoli florets
 • 2 cups of cauliflower florets
 • 2 tablespoons of evoo
 • 2 tablespoons of balsamic vinegar
 • 1 teaspoon of garlic powder
 • salt, pepper

Salad of your choice + slices of whole wheat bread on toast.

Prep: In a pot, put the lentils with 4 cups of water. Let the lentils boil until they are soft. In another pot, put some evoo and sweat the onion until is soft. Add the chopped garlic cloves. Add all your spices and mix. Drain the lentils and add them to the pot with vegetables. Mix everything, add the stock cube, pour 2 cups of water and let the soup boil. With an immersion blender, blend the soup but not all the way. Season to taste and serve with some pepper flakes.

In a roasting tray, put the vegetables, season them with salt, pepper, drizzle them with evoo and balsamic vinegar. Mix them together and roast them in a preheated oven on 180 degrees, for 25 minutes or until they are almost soft.

Red lentils soup with grilled broccoli and cauliflower [♫Sweet Home Alabama] 1