Пита од хељдини кори со спанаќ и сирење | Buckwheat Pie with Spinach and Cheese [♫The Beatles – Free As A Bird]

♫The Beatles – Free As A Bird♫

(en is below)

Овие хељдини кори за пита ги видов сосема случајно, во еден од нашите супермакерти, па морав да ги купам. Досега, не сум правела ништо со овие кори, но изгледаа така примамливо и интересно, што веднаш ми дојде идеја за гибаница со нив. Ги имав сите состојки во фрижидер, па решив да пробам да направам пита, слична како гибаница и да ви кажам излезе преубаво! Многу од вас бараа рецепт, веднаш штом ја постирав на Instagram (заследи ме кога си веќе таму ^_^ ), па решив да го споделам овој лесен рецепт за пита со хељдини кори со вас.

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Пита од хељдини кори со спанаќ и сирење

Состојки: 

 • 450 грама хељдини кори за пита
 • 500 грама спанаќ
 • 400 грама сирење (урда, рикота, кашкавал…)
 • 1 јајце
 • 50 грама семки од тиква
 • 50 грама семки од сончоглед
 • 2 лажици лук во прав
 • 250 мл минерална (кисела) вода
 • маслиново масло

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Подготовка: Семките испечете ги на тавче, кратко, само да фатам боја и арома.

Во тенџере со зовриена вода, ставете сол и ставете го спанаќот. Спанаќот варете го 5 минути, исцедете го од водата и убаво исцедете го спанаќот, па исечкајте го ситно.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Во длабок сад ставете ги јајцето, сирењето, спанаќот, печените семки, ставете малку сол и додадете лук во прав. Убаво измешајте за да се соедини смесата. Ставете 250 мл минерална (газирана) вода во филот. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Од корите, извадете две убави и целосни кора, а останатите исечете ги на долгнавести парчиња и ставете ги внатре во смесата со фил. Убаво измешајте.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Во тавче, ставете малку маслиново масло и ставете ги корите со тоа што краевите ќе паѓаат од страните на тавчето. Истурете го целиот фил внатре и преклопете со корите кои висат надвор.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Попрскајте со маслиново масло врз питата и ставете ја да се пече во рерна загреана на 220 Целзиусови степени, 45-50 минути. По 25 минути, кога питата ќе фати боја, извадете ја, превртете ја од другата страна (исто како постапка за бурек) и вратетет во рерна да се допече дополнителни 20-25 минути. Печената пита извадете ја од тавчето и оставете ја да се олади малку пред да ја сервирате. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Сервирајте со јогурт или кисело млеко, маслинки и сирење. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Наздравје!

This was my first time making buckwheat pie. I was so happy when I saw these lovely buckwheat filo sheets in my local supermarket and I knew that I want to buy them immediately! I had a recipe on my mind – gibanitza, similar to pie (pita) and that was what I did with this packet of buckwheat filo sheets. I was so amazed of how the pie turned out and so many of you asked me for the recipe on my Instagram profile – follow me ^_^ , so I wanted to share this very easy but oh my my… so delicious recipe with all of you!

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Buckwheat Pie with Spinach and Cheese

Ingredients: 

 • 450 grams buckwheat filo pastry
 • 400 grams spinach, blanched
 • 350 grams ricotta cheese
 • 50 grams sunflower seeds
 • 50 grams pumpkin seeds
 • 1 egg
 • 2 teaspoons garlic powder
 • 250+ ml mineral water
 • evoo

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5Prep: Blanch the spinach in a boiling, salted water. Drain very well and chop finely. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

In a shallow pan, toast the seeds.

Take two filo sheets and the rest sheets chop them into pieces. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

In a bowl, add the spinach, ricotta, seeds, egg, garlic powder, chopped filo sheets, add some salt and 250 ml mineral water. Mix everything well until combined. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

In a baking dish, add some evoo and place one or two filo sheets. Put the filling inside and cover with the ends of the filo sheets.%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Drizzle some evoo on top and bake in a preheated oven on 220C for total of 45-50 minutes. After 25 minutes, flip the pie and bake for another 20-25 minutes.

%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5 Serve with some yoghurt, olives and cheese on the side. %d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%85%d0%b5%d1%99%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%9c-%d0%b8-%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%9a%d0%b5

Processed with VSCO with a5 preset

Simple Onion Rings | Прстени од кромид [♫Queen – Don’t Stop Me Now]

♫Queen – Don’t Stop Me Now♫

(en is below)

Ретко кога пржам нешто во многу зејтин. Похувани јадења во јајце, брашно и презла преферирам да нарачам во кафана или ресторан. Едноставно не сакам да се занимавам со хаосот кој настанува кога се похува нешто дома. Но, има и такви денови т.н cheat days! кога можам да пржам се! Пилешки прсти, пилешки стекови, маслинки, зденки, пиперки со урда, кромид… И се тоа да изедам! 🙂 Добро, не баш се, ама така е зборот. Вообичаено, досега секогаш кога сум похувала прстени од кромид, смесата за похување ми се двоела од кромидот и тоа страшно ме нервира. Но, затоа, го пронајдов совршениот рецепт за похуван кромид. Прстените се тооолку многу крцкави, смесата за похување не се двои од кромидот и вкусот е едноставно многу вкусен! Не ми беше во план да споделам ваков (навидум) лесен рецепт со вас, но си помислив дека можеби и некој друг го нервира тоа што смесата се двои од кромиодот, па решив да го споделам со вас овој рецепт и повеќе, начин, како да направите најкрцкави прстени од кромид:

simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-2Прстени од кромид

Состојки: 

 • 2 главици кромид
 • 1 шолја бело брашно
 • 1/2 шолја густин (нишесте)
 • 2 лажици инстант пире од компири
 • 2 шолји кисела вода
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица чили во прав
 • 2 шолји лебни трошки
 • масло за пржење (сончогледово)

Подготовка: Кромидот излупете го и исечете го на подебели прстени. Во длабок сад ставете ги брашното, густинот, инстант пирето, водата и зачините. Со жица за матење убаво измешајте за да се добие еднолична смеса. Смесата треба да биде густа, не ретка. Ставете 200 мл масло да се загрее во подлабоко тенџере. Секој прстен од кромид брцнете го прво во течната смеса, па потоа во презлата. Вака, ставете ги да се пржат во загреаното масло додека да поруменат. Не го преполнувајте тенџерето, затоа што ако се преполни ќе се намали температурата на зејтинот и прстените ќе бидат многу мрсни. Затоа, ставајте по малку. Готовите прстени од кромид ставајте ги на чинија обложена со кујнска хартија. Додека се топли, посолете ги. simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-3Сервирајте како мезе. Јас ги јадев со овој домашен бургер од печурки ^_^ simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-4

characters and was partially checked
characters and was partially checked
Oh my, oh my! I didn’t even plan to write about something simple as these onion rings, but I feel like I have to share this killer recipe for simple yet perfect onion rings. In the past, whenever I fried something like onion rings or olives, the batter always fell down from the onion/olive and I was frustrated! Did that ever happened to you? I don’t even fry these kind of food at home, but when I decide to do it, I crave for some crunchy onion rings. This recipe I found online, but I adapted it accordingly. It makes for one perfect batch of amazingly crispy, crunchy and delicious onion rings..

Eat moderately 😀 I don’t want to be involved in your high cholesterol 😀

simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-5Simple Onion Rings

Ingredients:

 • 2 large onions, sliced into thick rings
 • 1 cup flour
 • 1/2 cup cornstarch
 • 2 tablespoons instant potato mash
 • 2 cups sparkling water
 • 1 teaspoon smoked paprika
 • 1 teaspoon chili powder
 • 2 cups breadcrumbs
 • oil for frying

Prep: In a large bowl, add all the ingredients, except the breadcrumbs. Mix until combined. The mixture should be thick, so fell free to add less water, if needed. In a large pot, put 3 cups oil (sunflower). Dip one onion ring into the wet mixture and then in the breadcrumbs until well coated. When the oil is hot, fry the onion rings. Do not overcrowd the pot with too much onion rings, because the oil temperature will drop low. When the onion rings are fried, put them on a plate with kitchen paper to drain the excess oil. While they are hot, sprinkle some salt. simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-1Serve like mezze or as a side with mushroom burger. simple-onion-rings-%d0%bf%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4-4

Шведска салата со цвекло | Swedish Beetroot Salad – Rödbetssallad [♫Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ]

♫Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ♫

(en is below)

Цвекло и така обожавам, но кога ја пробав оваа шведска салата од цвекло заедно со неколку шведски ќофтиња на лепче, знаев дека зимскиот одмор ќе ми биде феноменален! Никакви посебни состојки ќе ви се потребни за оваа превкусна салата. Оригиналниот рецепт е со закиселено цвекло, но јас искористив свежо, па сварено, ама следниот пат дефинитивно ќе пробам и така. Како и секоја салата која е на база на мајонез, не може, а да не е вкусна, нели? Направете ја и уживајте во нејзиниот вкус.

%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-6Шведска салата со цвекло

Состојки:

 • 300 грама сварено цвекло
 • 1 јаболко
 • 1/2 главица кромид
 • 2 лажици мајонез
 • 3 лажици кисела павлака (најдобра е Schmand/Zott)
 • 1 лажиче сенф
 • 1 лажица копар (ако имате свеж, уште подобро!)
 • сок од 1/2 лимон
 • сол и бибер

Подготовка: Свареното цвекло исечете го на коцки. Исечете го и јаболкото на коцки, ама помали од цвеклото. Многу ситно исечкајте го кромидот. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-2Во длабок сад ставете ги сите состојки за салатата и убаво измешајте. Зачинете со лимонов сок, сол и бибер по вкус. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-3Покријте со пластична фолија и остававете ја салатата да отстои во фрижидер неколку часа пред да ја сервирате. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-5Послужете со двопек или препечено лепче, а најдобра е традиционален шведски леб.%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-8

Every salad that has mayo as a base it’s an instant success, right? 😀 After I landed in Sweden, this was the first thing I tried – on a rye bread with some Swedish meatballs on top! Nom, nom! I knew that this winter holiday will be all about the good and comfort food! Traditionally, this salad is made with pickled beetroot – but, to be honest, I was a bit scared if it would be sour. But, it should’t be, I think. That’s why next time I’ll try it out with some pickled beetroot. Here is my recipe for this Swedish beetroot salad:

%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-7Swedish Beetroot Salad – Rödbetssallad

Ingredients: 

 • 300 grams beetroot, cooked
 • 1 apple
 • 1/2 onion
 • 2 tablespoons mayonnaise
 • 3 tablespoons cream fraiche
 • 1 teaspoon dijon mustard
 • 1 tablespoon dill (fresh preferably, but you can use dry, too)
 • lemon juice of 1/2 lemon
 • salt and pepper

Prep: Chop the beetroot into medium size cubes. Cut the apple into smaller cubes than the beetroot.%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-1 %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-2Chop the onion very finely. In a large bowl, mix all ingredients. Season with salt, pepper and some lemon juice. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-3Cover with a lid or plastic wrap and let it sit in the refrigerator for few hours until all flavors combine. %d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-4Serve with some traditional wasa (crispy-bread) or other bread of your choice.%d1%88%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%86%d0%b2%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%be-swedish-beetroot-salad-rodbetssallad-8

Здраво Шведска! | Hej Sverige! – [♫LP – Lost On You] Фотографии – Photos

♫LP – Lost On You♫

(en is below)

skansen-10Јас сум една од оние луѓе кои обожаваат празници. Ја сакам божиќната атмосфера, накитените продавнички и секогаш со радост погледнувам во прозорите на другите луѓе и си замислувам дека сите уживаат во празничната атмосфера околу накитената елка. Во моите 27 години, никогаш до сега немав прилика да ја прославам новата година и Божиќ надвор од Македонија. Но, оваа Нова година и Божиќ ги поминав во Стокхолм, Шведска и донесов толку многу убави сеќавања и бесценети мигови кои секогаш ќе ми останат во сеќавање. Секогаш сакав да видам (а, и да бидам дел) од прославувањето на Божиќ на 24 декември. Дедо Мраз го видов после толку време 🙂 Стававме подароци под елката, јадевме мнооогу вкусна храна, пиевме julmust и snaps, гледавме цртани филмови, пеевме песни и игравме игри. Божиќ каков што го замислував и повеќе од тоа! Новата 2017 година ја започнав со шампањ, кавијар, ракчиња, бифтек и мојот омилен десерт – панакота. Далеку од тоа како ми започуваше секоја претходна нова година, но оваа беше навистина за паметење. Мирна и топла атмосфера, типично шведски накитена елка, пријатни и опуштени луѓе, многу вино и супер вкусна храна. Поминав преубави 10 дена во убавиот Стокхолм, но ќе се продолжам да се враќам таму се додека не стане мој дом! Сериозно. Sverige, jag älskar dig!

Еве, со вас сега ќе споделам неколку фотографии од Стокхолм и (речиси) цела храна која ја јадев за време на мојот престој таму.

I am one of those people who love holidays (maybe for the food :D)! Christmas Eve was peacefully celebrated in Stockholm, Sweden plus year 2016 was wrapped there also. Champagne, shrimps, kanelbullar, lots of cheese plates, wine, fresh and crisp Nordic air, happy people… What more could I have ask for? For the first time in my 27 years, I celebrated Christmas like I always wanted – on 24 of December. With opening presents, with lots of people sitting on the table, with some excellent food (buffet, my style :D), games… That Christmas dinner will always remain in my memory. Here in Macedonia, Christmas is celebrated on 07 of January (Orthodox calendar). Food is cooked, usually some kind of pork meat, everyone gathers on the table and eat the food. I grew up with that tradition and now, I just repeat it every year. Ah, habits… My New Year started very posh! I am not used to that, but I really liked it! champagne, caviar, shrimps, beef and my favorite dessert – panacota. I was filled with joy, happiness, my mind was peaceful, I was felling genuinely happy!  Surrounded with good people in so calm and typical Swedish holiday atmosphere. I spent 10 days in the BAEutiful city of Stockholm and I fell in love, again. I was my third time visiting Stockholm and I will not stop visiting this lovely city until I move there. Seriously. Sverige, jag älskar dig!

Now, I’ll share with all of you some photos I took and (almost) all the food I ate while I was there. Stockholm, we’ll see each other soon…

Gamla stan – The Old Town

gamla-stan-2 gamla-stan-3 gamla-stan-4 gamla-stan-5 gamla-stan-7 gamla-stan-8 gamla-stan-9 gamla-stan-11 gamla-stan-12 gamla-stan-13 gamla-stan-14

Processed with VSCO with a5 preset

Hisilicon Balong

gamla-stan-18 stockholm-4 stockholm-6 stockholm-7 gamla-stan-1

Processed with VSCO with a5 preset

flowers-2 flowers-1

Christmas dinner 

THANK YOU GUYS! ❤

(мк) божиќна шунка, тврдо варени јајца со ракчиња, мариниран лосос со сос за лосос, разни видови шведски леб, салата од цвекло и јаболко, различни риби во тегла со кромид и магдонос од страна, салата од кељ, јаболко и ореви, салата од прокељ, спанаќ, сланина и калинка + варени компири, шведски месни топчиња, „мусака“ од сардини и компири и пржени виршли. А, за десерт = тарт со шафран. Прекрасно!

(en) christmas ham, hard boiled eggs with shrimps, marinated salmon, cold cut meats, assortments of bread, beetroot and apple salad, different fishes in a jar, kale apple and walnut salad, spinach brussels sprouts bacon and pomegranate salad + boiled potatoes, swedish meatballs, baked potato gratin with sardines, sausages. And for dessert – saffron tart. Divine!

christmas-dinner-2 christmas-dinner-3 christmas-dinner-4 christmas-dinner-5 christmas-dinner-6 christmas-dinner-7 christmas-dinner-8

Processed with VSCO with a5 preset

Skansen

skansen-2 skansen-3 skansen-4 skansen-5 skansen-6 skansen-7 skansen-8 skansen-9

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Sodermalmsodermalm-1 sodermalm-2 sodermalm-3 sodermalm-4 sodermalm-5 sodermalm-6 sodermalm-7

Jamie’s Italian Restaurant 

(мк) болоњезе таљатели, бургер со компирчиња со рузмарин и лук, тирамису и пуслица, полнета со жолт крем и сос од шумски овошја

(en) tagliatelle bolognese, beef burger with skinny fries with rosemary and garlic, tiramisu and meringue with forest fruit and vanilla cream

jamies-italian-restaurant-sweden-1 jamies-italian-restaurant-sweden-2 jamies-italian-restaurant-sweden-3 jamies-italian-restaurant-sweden-4 jamies-italian-restaurant-sweden-5 jamies-italian-restaurant-sweden-6

Sundbyberg

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

Processed with VSCO with a5 preset

sundbyberg-8 sundbyberg-9 sundbyberg-10 sundbyberg-11

Swedish traditional food and drink:

(мк) шведски глог, тост скаген (лепче со салата од ракчиња и кавијар од горе), цимет ролнички, тост со тврдо варено јајце и кавијар (паста), семлор со крем од ванила, салата од цвекло со шведски месни топчиња

(en) Swedish glogg, toast skagen (rye bread, shrimp salad and caviar), kanelbullar (swedish cinnamon rolls), toast with hard-boiled egg and kaviar, semlor with vanilla cream, beetroot salad with swedish meatballs

swedish-glogg-traditional-style toast-skagen-toast-with-shrimp-salad-and-caviar kanelbullar-1 kanelbullar-2 kaviar-with-hard-boiled-egg

Gunnarsson’s Special Confectionery 

(мк) Семлор со ванила крем и шлаг

(en) Semlor with vanilla cream
gunnarsons-specialkonditori-semlor-with-vanilla-2

gunnarsons-specialkonditori-1

beetroot-salad-with-swedish-meatballs

Cafe Schweizer:

cafe-schweizer-6 cafe-schweizer-4 cafe-schweizer-5 cafe-schweizer-3 cafe-schweizer-2 cafe-schweizer-1

More food: 

(мк) суши, бостон крофна, бејгл со крем сирење и мариниран лосос, даска со сирења, хамбургери од Max Hamburgare, кафиња од Espresso House, кинеска храна

(en) sushi, boston cream pie donut, bagel with cream cheese and lax, cheese plate, max hamburgers, espresso house coffees, chinese food

Processed with VSCO with a5 preset

dunkin-donuts cheese-plate

Processed with VSCO with a5 preset

espresso-house-3 cream-cheese-and-lax-dunkin-dounuts espresso-house-2 espresso-house-1 chinese-food

Путер земички со сусам | Simple Sesame Butter Buns [♫Sade – Smooth Operator]

♫Sade – Smooth Operator♫

(en is below)

Овие земички ги направив сосема случајно. Правев пица, па ми остана вишок тесто, а си испланирав за следниот ден да правам бургери (се е плански во мојата глава, кога станува збор за оброците 🙂 ). Па така, со вишокот тесто направив четири земички со мнооогу сусам ^_^  Излегоа супер! Меки, топли, крцкави од горе и со печено сусамче…Мх! За мерак! Рецептот за тестото е класичен, но трикот (според мене) е во сусам од горе за кој ви го споделувам начинот како да не ви паѓа откако ќе се испечат. И во путерот, нормално 🙂 Со малку путер, веднаш е се повкусно! 🙂

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-3Путер земички со сусам

Состојки: 

 • 3+ 1/2 шолја брашно
 • 1+ 1/3 шолја топла вода
 • 1 пакетче квасец
 • 1 лажица мед (или шеќер)
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици маслиново масло
 • 120 грама путер
 • 100 грама сусам

Подготовка:

Прво, направете го тестото. Просејте ги брашното и солта во длабок сад. Ставете го маслиново масло. Во топлата вода ставете го медот, промешајте и додадете го квасецот. Кога ќе нарасне, додадете го во брашното и полека мешајте со дрвена лажица додека да се формира топка. Потоа, месете го тестото со рака околу 10-15 минути, односно додека а биде меко, еластично и нелепливо. Намачкајте го со маслиново, покријте го со крпа и оставете да нараснува на топло околу 1 час.

Од тестото одвојте 4 еднакви топчиња. Во еден длабок сад ставете вода, а во друг ставете сусам. Секое топче натопете го прво во водата (од горниот дел) па веднаш потоа во сусамот. Убаво притиснете го тестото во сусам за да се залепи сусамот на тестото.

Вака подготвени, наредете ги во тавче за печење претходно намачкано со путер. Врз секое топче, ставете по една лажича путер, покријте со кујнска крпа и оставете ги да нараснат 30 минути.%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-1Ставете ги да се печат во рерна загреана на 200 Целзиусови степени и печете ги додека да поруменат убаво, околу 20-25 минути (во зависност од рерната).%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-4Овие земички беа совршени со мојот бургер од печурки:mushroom-burger-with-sesame-butter-bunsThese fluffy buns were made complete by accident 😀 I was making pizza dough and I had some leftover dough. I knew I wanted to make homemade burgers tomorrow so with the leftover dough I decided do make four buns. I didn’t expect much, but they came out perfectly! Soft and fluffy inside, crunchy outside and with lot of sesame seeds. YUM! The recipe is simple, but the trick is in the sesame seeds – how to stick them properly without them falling out when they are baked. And the butter. Everything is much better with some butter, right? Here is my recipe for these buttery, fluffy bus:

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-2Simple Sesame Butter Buns

Ingredients: 

 • 3 – 1/2 cups  flour
 • 1 – 1/3 cups warm water (more or less, it depends)
 • 1 packet dry yeast
 • 1 teaspoon salt
 • 1 teaspoon honey
 • 3 tablespoons evoo
 • 120 grams butter
 • 100 grams sesame seeds

Prep: 

First make the dough. Sift the flour in a large bowl. Add the salt. Add the honey in the warm water with the dry yeast. Let it sit for 10 minutes. When the yeast is bubbling, add the mixture to the flour. Mix all together first with a wooden spoon and then kneed the dough with your hands. If the dough is dry, add more warm water if it’s wet, add more flour. But remember, always start with less liquid. Kneed the dough until is elastic, for about 15-20 minutes (or use electric stand mixer). When the dough is smooth and elastic, add the evoo, kneed one last time and let it rise for 1 hours.

When the dough has risen, divide it into 4 equal balls. In one bowl pour 100 ml water and in another bowl add the sesame seeds. Each ball of dough place first in the water and then in the sesame seeds (press well so the seeds can stick to the dough). Place them on a baking tray greased with some butter. On each bun, add 1 teaspoon of butter, cover with kitchen towel and let it rise for 30 minutes.%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-1Bake in a preheated oven at 200C until they are golden brown, in about 20-25 minutes (it depends on the oven and size of the buns).%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-4These buns were perfect with my mushroom burger: mushroom-burger-with-sesame-butter-buns

Тестенини во зелен сос од авокадо и спанаќ | Green Pasta with Avocado-Spinach Pesto [♫Green Green Grass Of Home – Tom Jones & Englebert Humperdink]

♫Green Green Grass Of Home – Tom Jones & Englebert Humperdink♫

(en is below)

Има денови кога можам да се удавам во млечни производи, ама има и такви кога едноставно на моето тело му треба пауза и прочистување од нив и од се друго што внесувам во мене, а не е толку здраво (тесто, пржени јадења и сл.). Оваа недела, на пример, ми е во знакот на веганската храна (без млеко, млечни производи и без месо и сувомеснато). Месото некако го избегнувам изминативе два месеци, ненамерно туку, ете така. Има периоди кога си јадам мевце, ама има и такви периоди кога ми е преку глава од нив.

Ова јадење го направив во понеделникот, а го најдов пребарувајќи на интернет. Знам дека сакав да јадам тестенини, но не знаев во каков сос сосема. Ако мене ме прашувате, јас преферирам црвени сосови со мевце кое е дооолго време динстано во црвениот сос од домати и зачини. Но, овој пат се одлучив за овој рецепт – тестенини со зелен песто сос од авокадо и спанаќ. И авокадо јадам и спанаќ обожавам – win-win рецепт. Состојките се ефтини и ги има секаде, така што ако сакате да се храните здраво и да го направите овој рецепт – немате оправдување.

ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО ЧИТАТЕЛИТЕ: Јадењево и на вкус се осеќа дека е здраво 😀

Еве го рецептот:

%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0Тестенини во зелен сос од авокадо и спанаќ

Состојки: 

(за сос/песто)

 • 1 зрело авокадо
 • 250 грама спанаќ
 • 1 чешне лук
 • 1 чили пиперче (ако не јадете луто, не ставајте)
 • 25 грама семки од сончоглед + 25 грама семки од тиква (ставете било какви семки или јатки по желба, јас ова имав)
 • маслиново масло
 • лимонов сок од половина лимон
 • сол

плус:

 • тестенини (обични, интегрални или без глутен)
 • 300 грама шампињони
 • 25 грама семки од тиква

Подготовка: Сварете ги тестенините според упатството.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Во блендер ставете ги состојките за сос/песто. Миксајте додека да добиете еднолична смеса, како пире или песто сос. %d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Во тавче, ставете малку масло да загрее. На загреаното масло ставете ги печурките (претходно исечени) да се пропржат убаво, 8-10 минути, односно додека да поцрвенат убаво од двете страни.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Во друго тавче, ставете ги семките од тивка (без масло) да се потпечат додека да почнат да пукаат.

Сосот ставете го во сварените и топли тестенини, од горе ставете ги пржените шампињони и печените семки од тиква.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Пс. Ова јадење е веганско, па затоа нема млечни производи. Вие, по желба, може да ставите пармезан или рикота од горе.

There are days when I literary drown myself in cheese, yoghurt, cottage cheese, cream cheese – all kind of cheeses. But, there are also days when my body needs a (healthy) break from all the “naughty” food I eat. By naughty I mean baked goods – oh, they are my absolute favorite guilty pleasure.

This wonderful dish I found somewhere on the Internet, browsing randomly. I knew that I was craving pasta but I didn’t know in what sauce I should put them in. If you ask me, my all-time preferred sauce is meat sauce, especially the one with looong braised meat in a tomato sauce. Omg. I need that right now 😀 But, this dish came out perfectly. With some simple ingredients, you have one healthy and delicious sauce and overall dish.

WARRING TO ALL READERS: This dish tastes healthy. You all know what that means. Just to warn you on time 😀

Here is the recipe:

%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0Green Pasta with Avocado-Spinach Pesto

Ingredients:

(for the pesto sauce):

 • 1 ripe avocado
 • 250 grams spinach
 • 1 garlic clove
 • 1 chili, optional
 • salt and peper
 • evoo
 • lemon juice from 1/2 lemon
 • 250 grams sunflower seeds + 25 grams pumpkin seeds

plus:

 • pasta of choice (gf, whole-grain, regular)
 • 25 grams pumpkin seeds
 • 300 grams mushrooms

Prep: Cook the pasta according the packet directions. %d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

In a blender, add all the ingredients for the pesto sauce. Blitz.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Add some evoo in a non-stick pan. Slice the mushrooms and fry them 8-10 minutes or until golden brown.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

In a non-stick pan (no oil) toast the pumpkin seeds until they start to pop out.

Assemble everything. Add the sauce in the pan with the drained and hot pasta. Mix well. Serve on a plate and add the mushrooms and toasted pumpkin seeds on top.%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%bf%d0%b0

Ps. This is a vegan dish. If you prefer dairy, add some parmigiano or ricotta cheese on top.

Суши со зеленчук | Veggie Sushi [♫Alannah Myles – Black Velvet]

♫Alannah Myles – Black Velvet♫

(en is below)

Прв пат пробав суши во Шведска. Беше вистински life changer за мене во поглед на тоа како светската храна изгледа. Еве ви слика, да ви доловам како изгледаше па после ќе продолжиме: sushi-plate

Ааа?! Пуффф! Ова беше нешто фемоменално! Лососот беше толку мек, што просто се распаѓаше во уста. Оризот беше вкусен и совршено се двоеше на зрнца. Оваа чинија беше т.н чинија суши за почетници. Оттогаш, постојано сум во потрага по добро суши. Последно патување ми беше во Белград и таму си купив суши:

sushi-belgrade

Во Скопје, сум слушнала дека во Сушико прават квалитетно, добро и вкусно суши, но цените им се тооолку нереални и високи што не сум отишла до сега никогаш. Во поглед на свежата риба, свеж лосос набавуваат само најквалитетните ресторани во Скопје. А, бидејќи и мојата желба за риба и месо изминативе две месеци е слаба (некој микс сум периодов од веган и вегетаријанец), затоа решив да го рекреирам моето искуство во Шведска и да си направам суши ама веганско ^_^  Трикот е во совршено сварен ориз (види долу како) и тоа е! Имате суши!

Пс. Ако најдете некаде wild salmon, обавезно купете го, исечете го многу тенко (како на сликата) и ставете го во сушито 🙂 Тоа не се пропушта!

Суши со зеленчук | Veggie SushiСуши со зеленчук

Состојки:

 • 2 шолји ориз, сварен (1:1)
 • прелив за ориз (2 лажици оцет, 1 лажиче шеќер, 1/2 лажиче сол)
 • листови нори алга
 • зеленчук по желба (краставица, морков, печурки, млад кромид, зелка, авокадо)

Подготовка: Прво, подгответе го оризот. Две шолји ориз убаво измијте ги под млаз ладна вода додека не излезе скробот од нив. Ставете го оризот во тенџерче, налејте 2 шолји ладна вода и оставете да се вари на средна температура. Кога оризот ќе биде сварен, ставајте малку по малку од преливот со оцет, шеќер и сол врз топлиот ориз и со лажица мешајте пополека за да не се раздробат оризовите зрна. Ставете го оризот во широк сад за да се олади.Суши со зеленчук | Veggie Sushi

Подгответе ги зеленчуците. Измијте ги и исечкајте ги на мали стапчиња. Суши со зеленчук | Veggie Sushi

Земете еден лист нори алга и свртете ја од рапавата страна. Ставете слој ориз (имајте и чинивче со вода додека го ставате оризот, затоа што многу се лепи), врз него наредете зеленчуци и внимателно свиткајте во ролат. На краевите ставете малку вода за да се залепи алгата една со друга. Со остар нож пресечете парчиња. Послужете со соја сос.Суши со зеленчук | Veggie Sushi

First time I tried sushi in Sweden. We were visiting friends and family and Pia introduced us to one very cute place in Stockholm (i don’t remember the name). We ordered “sushi for beginners” along with some miso soup. I immediately, I fell in love with the sushi! Sushi Stockholm

From that moment on, I am in a constant search of sushi wherever I go. My last trip was in Belgrade and I ordered sushi to go and it was yummy, too.

sushi-belgrade

Here in Skopje, fresh salmon is bought by fancy restaurants. In the supermarkets, you can rarely find good, quality salmon, and wild salmon I don’t think it exist here. There is one sushi place in Skopje where (as they say) make good quality sushi, but because it is too expensive, I have never been there. Also, theses few months, I don’t eat much meat, fish and diary (just a period, nothing serious 🙂 )and that is why I decided to indulge myself in a vegan sushi ^_^ Here is my recipe and the method of preparing:

Ps. If you have wild salmon where you live, buy it and put it in the sushi! Life changer!

Суши со зеленчук | Veggie Sushi
Veggie Sushi

Ingredients:

 • 2 cups rice (cooked with ratio 1:1)
 • rice seasoning (2 tablespoons rice vinegar, 1 teaspoon sugar, 1/2 teaspoon salt)
 • nori sheets
 • vegetables of choice (mushrooms, cucumber, avocado, spring onion, carrot)

Prep: First, rinse the rice very well from the starch under cold running water. Put the rice in a pan, cover with 2 cups of cold water and cook for 25-30 minutes or until the rice is cooked al dente. When the rice is cooked, pour tablespoon at a time from the rice seasoning and stir carefully. Transfer the rice in a shallow dish to cool down.

Chop the vegetables in matches.Суши со зеленчук | Veggie Sushi

On the rough surface of nori, spread some rice (tip: have some water aside, because the rice sticks to the hands), arrange some vegetables and roll out. Slice the roll with a sharp knife. Serve with soy sauce.Суши со зеленчук | Veggie Sushi

Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut [♫Prince – Purple Rain]

♫Prince – Purple Rain♫

(en is below)

Ставање зелка во буриња и правење на салата резанац (sauerkraut) е балканска традиција која моите родители ја негуваат откако знам за себе. Еве доказ за фамилијарна подготовка на резанац 🙂 Резанац (1)Во Македонија, речиси сите домаќинства ставаат зелка во буриња за сарми, салати и други зимски јадења, а некои подготуваат и салата резанац, ама тоа пред да стават зелка во буриња. Киселата зелка е пребогата со природен пробиотик кој е одличен за вашето тело. Јас сакам кисели јадења, па затоа ова ми е една од омилените салати во зима.

Оваа година решив да си направам неколку тегли, за своја душа, резанац и тоа од бела и црвена зелка. Лично, резанацот од црвена зелка повеќе ми се допадна (само заради бојата 🙂 )но, и со бела зелка беше исто толку успешен и вкусен. Правењето кисела зелка дома е толку практично, евтино и брзо.

Ако не сте правеле до сега кисела зелка, еве го мојот рецепт:

Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (6)Кисела зелка во тегла

Состојки:

 • 1 голема зелка или 2 помали
 • 1 лажица сол

Подготовка: Во длабок сад, ситно исечкајте ја зелката. Јас ја рендав на мандолина, а вие можете и со нож – како ви е најзгодно. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (2)Ставете една рамна лажица сол и со раце втријте ја солта во зелката додека таа да омекне и да пушти сопствена течност. Теглата убаво измијте ја и исушете ја во рерна на 100 Целзиусови степени, заедно со капакот. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (1)Полнете ја теглата со зелката по малку и со толчник пристискајте за да излезе водата на површина. Теглата мора да се наполни со течноста од зелката.Кисела зелка во тегла | Cabbage Sauerkraut (0)

Кога ќе ја наполните теглата до крај, мора да има течност на врвот од теглата. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (5)Ставете еден лист од зелката. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (3)Покријте ја теглата со газа и ставете ластиче. Ставете ја да ферментира во фрижидер. Зелката е готова за јадење по 3 до 6 недели ферментација во фрижидер или на ладно место.

When life gives you cabbage, make a sauerkraut. That’s the number one rule in my cookbook 😀 Homemade sauerkraut is life changing, trust me. Those natural probiotics that sauerkraut has are my favourite ones. My parents prepare sauerkraut (rezanac) every year, along with the traditional cabbage pickling in barrels and that is a tradition that almost all Macedonian people do before the cold winter season starts. I love eating sauerkraut. It is so convenient, beneficial for your body and health, easy to make and it so cheap if you decide to make it at home.

This year I decided to make two types of sauerkraut only for my purposes – with white and with red cabbage. I ate them all (I made total of 4 jars) and I can say that I prefer the red cabbage sauerkraut  better. It is more appealing for the eyes ^_^

If you didn’t had chance to make sauerkraut before, here is my simple recipe:

Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (5)Purple Cabbage Sauerkraut

Ingredients: 

 • 1 big red cabbage or 2 small ones
 • 1 tablespoon salt

Prep: Wash and dry well the jars (and lids) in a oven on 100 C. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (1)Shred the cabbage on a mandolin or with a sharp knife. Put the shredded cabbage in a large bowl, add 1 tablespoon of salt and massage the salt into the cabbage until natural juices come out of the cabbage. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (2)Start filling the jars with small amount of cabbage, pressing with a pestle until the water comes out of the cabbage. Кисела зелка во тегла | Cabbage Sauerkraut (0)The jars must be filled up to the top with cabbage. Put one leaf of cabbage on the top. Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (4)Put a piece of gauze on top and let it ferment in the fridge or somewhere cold. The sauerkraut will be ready in 3 to 6 weeks time.Кисела зелка во тегла | Purple Cabbage Sauerkraut (6)

Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup [♫Help – Beatles]

♫Help – Beatles♫

(en is below)

Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup (2)Интересно е како само неколку состојки ставете во тенџере може да создадат совршено јадење кое ќе ви ја стопли душата. Во Скопје доаѓаат ладните денови, па затоа супите мене ми се број еден на листата на јадења кои ги подготвувам овој период. Пилешката супа ми беше (и уште ми е) омилена за јадење и готвење минатата година, но оваа година сум повеќе фокусирана на супи и чорбички со зрна и многу зеленчук.

Црвена леќа обожавам да ја користам само во подготовка на супи и чорби бидејќи многу брзо се вари. Затоа, секоја супа со црвена леќа е готова за речиси 30 минути. Оваа супа со црвена леќа супер ќе ви дојде како лесен ручек со печено лепче или како предјадење. Лесна е за подготовка, а е многу, многу вкусна. Ставете си во длабока чинија, пикнете се под ќебе, пушете си релаксирачка музика и ништо друго нема да ви треба за зимско опуштање.

Еве го рецептот:

Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup (1) Супа со црвена леќа 

Состојки: 

 • 2 шолји црвена леќа
 • 1 главица кромид, исечкана на парчиња
 • 2 моркови, исечкани на парчиња
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажиче куркума
 • 1/2 лажиче црвен пипер
 • сол и бибер

Подготовка: Во тенџере ставете малку маслиново масло да за загрее. На загреаното масло ставете ги кромидот, лукчето и морковот. Пропржете ги кратко, само колку да добијат боја. Налејете 1 литар вода, ставете ја црвената леќа, зачинете со куркума, црвен пипер, сол и бибер, покријте со капак и оставете ја супата да се вари на средна температура, околу 30 минути, односно додека да бидат сите состојки меки и убаво сварени. По 30 минути, течноста префрлете ја во блендер (или со рачен блендер, директно во тенџере) и измиксајте се убаво додека да се добие еднолична смеса. Течноста вратете ја во тенџерето, зачинете по вкус и оставете да прокрчка 5 минути. Послужете со малку ситно сечкан магоднос и јогурт (кефир или павлака). Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup (2)

I just love this season of cozy blankets, binge watching Tv series, eating warm soups and laying on the couch for hours. Winter season is all about comfort, I am right? This soup will ease your soul. Definitely. With very humble ingredients that you probably already have in your kitchen, you can make this soup in no time at all. Warm, cozy, comfortable food is always number one on my list of things I want to do at least once in the day.

This soup includes red lentils as a main star and lentils is the one legume I just adore! I always have green and red lentils in my pantry. I make salad, soups or just simple boil them in advance and add them in my dishes. This is one simple, yet so filling soup that will warm up your soul and body.

Here is the recipe:

Супа со црвена леќа | Red Lentils Soup (3) Red Lentils Soup 

Ingredients:

 • 2 cups red lentils
 • 1 onion, chopped
 • 2 carrots, chopped
 • 2 garlic cloves
 • 1 teaspoon turmeric
 • 1/2 teaspoon red (smoked) paprika
 • salt and black pepper

Prep: In a large pot, add some evoo. Put all the vegetables and stir fry until they get some color. Pour 1 liter of cold water, add the red lentils, season with turmeric, red (smoked) paprika, salt, black pepper, cover with a lid and let it cook for 30 minutes or until everything is soft and almost mushy. Transfer the soup in a blender (or using a hand blender, blend directly in the pot) and blend until everything is well liquefied. Transfer the soup back in the pot, season to taste once more and let it bubble for 5 minutes. Serve with finely chopped parsley and some cream fraiche.

Хумус со црвени пиперки | Red Pepper Hummus [♫Billy Idol – Hot in the City]

♫Billy Idol – Hot in the City♫

(en is below)

Откако престанав да мачкам мајонез на лепче, хумусот ми е број еден намаз кој го правам и јадам. Искрено, помеѓу нас, понудата на пазарот за здрави намази не е баш сјајна, а и тие што ги има се прескапи. Неверојатно е колку е лесно да се направи хумус или било кој друг здрав намаз. Ги вариш зрната, ставаш зачини и лукче – обавезно! и готово. Мачкај и јади 🙂

Овој хумус е многу вкусен ако сте, како мене љубител, на печени црвени пиперки и лукче (па нели сум garlicky girl 😀 ). Се што ви треба е време да го сварите наутот, иако има и да си купите веќе сварен, во тегличка. Сите додатоци во блендер и оп! Готово. Имате супер вкусен и здрав намаз кој ќе ги воодушеви сите – ви гарантирам! Плус, ќе ви ја откријам мојата специјална состојка. Еве го мојот рецепт за хумус:

%d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-4Хумус со црвени пиперки

Состојки: 

 • 250 гр сварен наут
 • 2 печени црвени пиперки
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица печен сусам
 • 1 лажица лимонов сок
 • 50 мл ладно цедено маслиново масло
 • кајенска пиперка, по желба
 • сол

Подготовка: Во блендер ставете ги наутот, пиперките, лукчето, печениот сусам, лимоновиот сок, сол и 50 мл вода. %d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-7Изблендајте додека да се соедини. Полека, додавајте го маслиновото масло додека да се соединат убаво сите состојки. %d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-5

Since I stopped slathering mayonnaise on a freshly baked pieces of bread (with tomato and chunks of white cheese) years ago, I had to learn how to prepare healthy spreads like this, for example. Hummus is my ultimate favorite healthy spread and chickpeas are super food gems. All you need is few hours for boiling the chickpeas (or, of course, you can buy them canned or in a jar, pre boiled). I prefer cooking the chickpeas myself, but you do you 😀 Also, in the supermarkets in Skopje there is a poor selection of healthy spreads and the rest of the healthy food selection in the category of healthy spreads is good but too expensive. If you have the basic skills of cooking, you will definitely know how to prepare this yummy hummus. And if you are anything like me and you like roasted red peppers and garlic, I absolutely guarantee that you will love this hummus. I have one special (and now not so secret ingredient). Here is my recipe:

%d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-2Red Pepper Hummus

Ingredients: 

 • 250 grams cooked chickpeas
 • 2 roasted red peppers
 • 2 garlic cloves
 • 1 tablespoon roasted sesame seed
 • 1 tablespoon lemon juice
 • salt
 • 50 ml evoo
 • cayenne pepper, to taste

Prep: In a food processor add the chickpeas, red peppers, garlic, sesame seeds, lemon juice, salt and cayenne pepper. %d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-6Blitz until combined. Gradually add the evoo until well combined. %d1%85%d1%83%d0%bc%d1%83%d1%81-%d1%81%d0%be-%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-red-pepper-hummus-1