Соленки со путер | Feta Swirls [♫Leb i Sol – Talasna duzhina]

♫Leb i Sol – Talasna duzhina♫

(en is below)

Нема доста од тесто, барем за мене 🙂 Овие вкусни сусамки морав да ги споделам со вас, од причина што се многу вкусни. Ич не ги сакам сусамките што се продаваат во супермаркетите, затоа што сите се од лиснато тесто, а јас купечко лиснато тесто воопшто не сакам. Затоа, си направив мои лиснати сусамки 🙂 Еве го рецептот:

Соленки со путер и фета сирење

Состојки:

 • рецепт за тесто види од тука 
 • фета сирење (по желба)
 • 1 белка
 • сусам

Подготовка:

Направете го тестото според инструкциите кои ќе ги најдете тука

За филот, во сад раздробете го сирењето и измешајте го со белката.

Тестото поделете го на три делови. Секој дел расукајте го со сукало со дебелина од 0,5 мм, т.е што потенко можете. На првото расукано тесто, попрскајте малку растопен путер, ставете малку од филот и прекријте го со второто парче тесто кое ќе го расукате. Потоа, пак попрскајте со путер, ставете фил и покријте со третото расукано топче тесто. Убаво притиснете ги краевите од тестото. 

Со нож за пица или обичен нож, пресечете го тестото на 6 парчиња. Секое парче свиткајте го и ставете го на тавче за печење, обложено со хартија за печење.

Намачкајте ги соленките со белка, попрскајте со сусам и ставете ги да се печат во рерна загреана на 200 Целзиусови степени, 10-12 минути. Here is me, again with another food idea that is made with …. you guessed it – flour! 😀 This idea came to me in desperate need of something flaky, crispy, full of sesame seeds and soft. So, these swirls I made had  satisfied my need of all that (for the day 😀 ). Just follow the pictures and do not hesitate to make them. Here is how you can make them:

Feta Swirls

Ingredients:

 • for dough ingredients and preparation – click here
 • 200 gr feta cheese
 • 1 egg white
 • 100 gr melted butter
 • sesame seeds

Prep: Prepare the dough.

In small bowl, mix the feta and egg white until combined.

Divide the dough in 3 equal balls. Roll out thinly each ball of dough. Brush the first sheet with butter, add some feta cheese and cover with another sheet. Then again, brush the second sheet with butter, add some feta cheese and cover everything with the third sheet of dough. Pinch the sides.

Using a (pizza) knife, cut the dough in 6 pieces. Make swirls with each piece and place them in a baking dish covered with baking paper. Brush them with egg white, sprinkle some sesame seeds on top and place them in a preheated oven to bake for 10-12 minutes. 

Полнети земички со фета сирење (Margarete) | Soft Buns with Feta Cheese [♫Vladino Oro – Duke Bojadziev]

♫Vladino Oro – Duke Bojadziev♫

(en is below)

Тесто – обожавам! Лелеее луѓе… Кифли, буреци, банички, лепче, мекици, пити… Можам да ги јадам секој ден и тоа за секој оброк. Овие земички ми се увртеа во глава и следното утро едноставно морав да ги направам. Не можам да ви опшам колку беа вкусни и меки. Направете ги и изненадете некого или најубаво – изненадете се самите себе откако ќе ги направите. Послужете ги со ајвар, сиренце и чаша јогурт.

Полнети земички со фета сирење (Margarete)

Состојки: 

 • 800 грама + брашно
 • 2 јајца
 • 1 кесичка сув квасец
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица шеќер
 • 150 гр путер
 • 300-350 мл млака вода (може да ставите млеко, јогурт или кисело млеко)

За фил:

 • 200 грама фета сирење
 • 1 белка од јајце
 • сусам и ким за посипување

Подготовка:

Во млаката вода, ставете ги квасецот и шеќерот. Оставете да се активира квасецот 5-10 минути. Во длабок сад, ставете ги брашното (не цело, околу 600 грама, за почеток), прашокот за печиво и солта. Измешајте. Во садот ставете ги јајцата и смесата од квасец, па замесете тесто. Откако ќе се оформи тесто, ставете го путерот и убаво месете додека да се инкорпорира во тестото. Додавајте брашно по потреба додека да замесите меко, мазно и еластично тесто. Покријте го тестото со кујнска крпа и оставете го да нарасне 2 часа на топло место.

Откако ќе нарасне, премесете го, поделете го на два дела и расукајте го првиот дел со сукало со дебелина од 2 цм. Со чаша, вадете тркалезни облици. Во тавче обложено со хартија за печење, ставете едно тркалезно парче тесто, премачкајте го со изматена белка и врз него ставете уште едно тркалезно парче тесто. Со дно од чаша (набрашнета малку, за да не се лепи) направете вдлабнатина. Премачкајте ги со изматена белка, ставете една лажица од филот од фета сирење и попрскајте ги малку со сусам и ким од горе, по желба.

Ставете ги да се печат во рерна загреана на 220 Целзиусови степени, 15-20 минути, додека да фатат боја и бидат испечени.

Cabrs Can’t imagine my life without them. These lovely buns, made my day yesterday, even though I ate just one and the other ones I gave to my family. Soft, fluffy, pillowy clouds filled with salty feta cheese. If you want to enjoy them the traditional way, serve them with ajvar, some cheese and a glass of yoghurt. Nazdravje! 🙂

Soft Buns with Feta Cheese

Ingredients:

 • 800 grams + flour
 • 2 eggs
 • 1 packet dry yeast
 • 1 packet baking powder
 • 1 tablespoon salt
 • 1 tablespoon sugar
 • 150 grams butter
 • 300-350 ml warm water (you can use milk, greek yoghurt or buttermilk)

Filling:

 • 200 grams feta cheese
 • 1 egg white
 • sesame seeds and cumin seeds

Prep:

In a small pot, heat the water and add the yeast and sugar. Let it sit for 5-10 minutes until the yeast is activated.

In a large bowl, add the flour, baking powder and salt. Mix until combined. Add the eggs, yeast mixture and mix everything until dough-like forms. Add the butter and start incorporating the butter into the dough. Kneed until you get soft, elastic and smooth dough. Cover it with a clean kitchen towel and let the dough rise for 2 hours.

Divide the dough in two. Roll each ball of dough with a rolling pin in circle in 2 cm thickness. Using a glass, cut out circle shapes, place them on a baking dish covered with baking paper, brush them with egg white and place another circle shape dough on top. With another small glass (dipped in flour) form indentation in every bun. Fill them with 1 tablespoon of the feta cheese-filling, brush them with egg white, sprinkle some sesame seeds and cumin seeds. Bake them in a pre-heated oven at 220C for 15-20 minutes. 

Земички од спелтино брашно | Vegan Spelt Rolls [♫Marvin Gaye – What’s Going On]

♫Marvin Gaye – What’s Going On♫

(en is below)

Овие земички од спелтино брашно ги направив за прв пат и како за прв пат излегоа многу добро, па затоа морав да го споделам овој рецепт со вас. Спелтино брашно се добива од зрното спелта (крупник) кое е одлична замена за пченицата за тие кои се на неа алергични или сакаат да го заменат пченичното брашно со друго.

Рецептот го најдов на интернет, пребарувајќи здрави варијанти на леб. Откако видов дека спелтино брашно може да се купи и во Скопје, веднаш отидов да си купам едно пакетче. Брашнто го купив од тука, а сигурна сум дека може да се најде и во другите продавници за здрава храна, па дури и на пазар (на оние тезги за здрава храна).

Процесот е ист како за подготовка на било кое печиво од пченично брашно, но вкусот е многу различен. Овие земички се многу вкусни и здрави во исто време. Еве како да ги направите:

Земички од спелтино брашно

Состојки:

 • 250 гр спелтино брашно
 • 1 пакетче сув квасец
 • 2 лажици шеќер
 • 1/2 лажица сол
 • 120 мл соино млеко (или друго растително млеко)
 • 60 мл вода
 • 2 лажици маслиново масло
 • микс од семки (лен, сончоглед, семки од тиква, сусам)

Подготовка:

Во длабок сад ставете ги брашното, солта и измешајте.

Во тенџерче, стоплете ги млекото и водата (малку, не да вријат), ставете ги квасецот и шеќерот и оставете 10 минути да се активира квасецот.

Течната смеса префрлете ја во садот со брашно, ставете го маслиновото масло и замесете меко тесто. Месете околу 10 минути, додека тестото да биде меко, мазно и еластично. На крај, доддете ги семките (претходно тостирани на тавче). Замесеното тесто, покријте го со чиста кујнска крпа и оставете го на топло да нарасне, ококу 1 до 2 часа (во зависнот од температурата дома).

Од тестото, одвојте 12-15 помали топчиња. Секое топче размесете го и редете ги топчињата во тавче за печење. Топчињата премачкајте ги со малку вода, ставете малку семки врз секое топче и ставете ги земичките да се печат во претходно загреана рерна на 200 Целзиусови степени, околу 20-25 минути, односно додека да бидат испечени.

Испечените земички, попрскајте ги со вода уште додека се врели, покријте ги со кујнска крпа и оставете ги да се оладат пред да ги послужите.

These rolls from spelt flour turned out great, having in mind that this was my first time making them. I adapted the recipe from here, adding my own twist to them. Spelt flour is not very popular in Macedonia, but luckily you can find this flour easy in almost every healthy store in Skopje.

Here is the recipe with my twist on it:

Vegan Spelt Rolls 

Ingredients: 

 • 250 grams spelt flour
 • 1 packet dry yeast
 • 2 tablespoons sugar
 • 1 teaspoon salt
 • 120 ml soy milk
 • 60 ml water
 • 2 tablespoons olive oil
 • toasted mixed seeds (sunflower, flax, pumpkin, sesame)

Prep:

In a large mixing bow, add the flour and salt.

In a small pot, heat the milk, water and add the sugar until warm. Add the yeast and wait for 10 minutes until the yeast activates.

Add the wet mixture into the dry, add the oil and mix everything until dough forms. Kneed until you reach soft and elastic dough. At the end, add the seeds and mix until well distributed.

Cover the dough with clean towel and let it rise for 1-2 hours.

Divide the dough in 12-15 pieces. Each piece roll nicely and place them in a baking pan. Brush them with some water, sprinkle some seeds and bake the rolls in a preheated oven at 200C. Bake them for 20-25 minutes or until nicely golden brown.

Immediately when they get out of the oven, spritz them with water, cover them with a towel and let them cool a bit until you serve them.

Сицилијанска пица | Sicilian Square Pizza [♫Carla Bruni – You Belong To Me]

♫Carla Bruni – You Belong To Me♫

(en is below)

%d1%81%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-sicilian-square-pizza-5Ако морам да бирам, секогаш ќе одберам коцкаста пица пред округла. Таа ми е некако многу повкусна од тркалезната. Можеби затоа што тестото е подебелко, а не тенко. Со доматен сос (секогаш домашен), многу лук и моцарела, тешко да се најде некој кој може да и’ одолее на пицава. Не се фалам, ама изгледа навистина импресивно, нели? ^_^ Пробајте да направите домашно тесто, домашен доматен сос и верувајте дека ќе заборавите на сите пица деливери и буквално ќе се заљубите во неа. Рецептов е 100% проверен, вреди пари, ама јас го споделувам со вас со голема љубов:

%d1%81%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-sicilian-square-pizza-4Сицилијанска пица

Состојки:

Тесто:

 • 3+ 1/2 шолја брашно
 • 1+ 1/3 шолја топла вода
 • 1 пакетче квасец
 • 1 лажица мед (или шеќер)
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици маслиново масло

Сос од домати:

 • 1 голема конзерва од домати (пелати)
 • 2 големи главици кромид, ситно исечкани
 • 4-5 чешниња лук
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица концентрат од домати
 • прстофат оригано, босилек и нане
 • сол и бибер

Фил:

 • 2 топки моцарела
 • 6 чешниња лук (ако јадете лукче)
 • рукола и чери патлиџанчиња, по желба

Подготовка:

Прво, направете го тестото. Просејте ги брашното и солта во длабок сад. Ставете го маслиново масло. Во топлата вода ставете го медот, промешајте и додадете го квасецот. Кога ќе нарасне, додадете го во брашното и полека мешајте со дрвена лажица додека да се формира топка. Потоа, месете го тестото со рака околу 10-15 минути, односно додека а биде меко, еластично и нелепливо. Намачкајте го со маслиново, покријте го со крпа и оставете да нараснува на топло околу 1 час.

Направете го доматиот сос. Во тавче за сос, ставете маслиново масло. Ставете ги кромидот и лукот да се пржат додека да омекнат. Додадете ги пелатите, наполнете ја конзервата со вода, додадете ја во тенџерето, ставете ги шеќерот, солта, биберот, зачините и концентратот. Измешајте убаво, покријте со капак и оставете да крчка околу 20-25 минути, додека да се згуне сосот. Кога ќе се згусне, изблендајте го сосот со рачен блендер или во миксер и оставете да се олади пред да го користите.

Во коцкасто тавче, ставете маслиново малку. Ставете ги тестото и убаво распоредете го на цело тавче. Ставете од сосот, ставете моцарела, наредете го лукчето. Попрскајте со маслиново масло и ставете ја пицата да се пече во добро загреана рерна на 250 Целзиусови степени. Кога ќе биде печена, ставете рукола и чери од горе и послужете. %d1%81%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-sicilian-square-pizza-3

I love pizza. So much. Especially this square one is my favorite. With lots of garlic and mozzarella. This is my to go pizza dough and pizza sauce that I make all the time. I am sharing with you this lovely recipe with you. Write it or save it in bookmarks and you will be forever grateful with me:

%d1%81%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-sicilian-square-pizza-6Sicilian Square Pizza

Dough

Ingredients:

 • 3 + 1/2 cup of flour
 • 1 + 1/3 cup of warm water
 • 1 tablespoon of honey
 • 1 teaspoon of salt
 • 3 tablespoons evoo
 • 1 packet of instant yeast or 40 grams of fresh yeast

Tomato sauce:

Ingredients: 

 • 1 tin of canned tomatoes + water
 • 2 large chopped onions
 • 4 cloves of garlic
 • salt and pepper
 • oregano, mint and basil
 • evoo

Filling:

 • 2 mozzarella balls
 • 6 garlic cloves
 • arugula and cherry tomatoes

Prep:

Stir in the honey and yeast in the warm water. Let it rise for 10 minutes. Sift the flour in a large bowl and add the salt. Stir to incorporate the salt into the flour. After 10 minutes, add the yeast mixture. First, stir with a wooden spoon to combine all together and then kneed with your hands. Kneed the dough for 10-15 minutes or until bouncy and elastic. At the end, incorporate the evoo, cover with towel and let it rise for 1 hour or until doubled in size.

Put some evoo in a large pan. Add the chopped onions and garlic. Cook them until soft. Add the liquids – tomatoes and water, season with dried herbs, cover with a lid and cook for 20 minutes or until the sauce is thick. When the sauce is done, let it cool.

Put some evoo in squared baking pan. Place the dough. Put some sauce, mozzarella, sliced garlic and extra evoo. Bake on 250 C for 10 minutes or until the crust is crispy and golden. Add some arugula, cherry tomatoes and drizzle evoo.%d1%81%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%b8%d1%86%d0%b0-sicilian-square-pizza-7

Путер земички со сусам | Simple Sesame Butter Buns [♫Sade – Smooth Operator]

♫Sade – Smooth Operator♫

(en is below)

Овие земички ги направив сосема случајно. Правев пица, па ми остана вишок тесто, а си испланирав за следниот ден да правам бургери (се е плански во мојата глава, кога станува збор за оброците 🙂 ). Па така, со вишокот тесто направив четири земички со мнооогу сусам ^_^  Излегоа супер! Меки, топли, крцкави од горе и со печено сусамче…Мх! За мерак! Рецептот за тестото е класичен, но трикот (според мене) е во сусам од горе за кој ви го споделувам начинот како да не ви паѓа откако ќе се испечат. И во путерот, нормално 🙂 Со малку путер, веднаш е се повкусно! 🙂

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-3Путер земички со сусам

Состојки: 

 • 3+ 1/2 шолја брашно
 • 1+ 1/3 шолја топла вода
 • 1 пакетче квасец
 • 1 лажица мед (или шеќер)
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици маслиново масло
 • 120 грама путер
 • 100 грама сусам

Подготовка:

Прво, направете го тестото. Просејте ги брашното и солта во длабок сад. Ставете го маслиново масло. Во топлата вода ставете го медот, промешајте и додадете го квасецот. Кога ќе нарасне, додадете го во брашното и полека мешајте со дрвена лажица додека да се формира топка. Потоа, месете го тестото со рака околу 10-15 минути, односно додека а биде меко, еластично и нелепливо. Намачкајте го со маслиново, покријте го со крпа и оставете да нараснува на топло околу 1 час.

Од тестото одвојте 4 еднакви топчиња. Во еден длабок сад ставете вода, а во друг ставете сусам. Секое топче натопете го прво во водата (од горниот дел) па веднаш потоа во сусамот. Убаво притиснете го тестото во сусам за да се залепи сусамот на тестото.

Вака подготвени, наредете ги во тавче за печење претходно намачкано со путер. Врз секое топче, ставете по една лажича путер, покријте со кујнска крпа и оставете ги да нараснат 30 минути.%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-1Ставете ги да се печат во рерна загреана на 200 Целзиусови степени и печете ги додека да поруменат убаво, околу 20-25 минути (во зависност од рерната).%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-4Овие земички беа совршени со мојот бургер од печурки:mushroom-burger-with-sesame-butter-bunsThese fluffy buns were made complete by accident 😀 I was making pizza dough and I had some leftover dough. I knew I wanted to make homemade burgers tomorrow so with the leftover dough I decided do make four buns. I didn’t expect much, but they came out perfectly! Soft and fluffy inside, crunchy outside and with lot of sesame seeds. YUM! The recipe is simple, but the trick is in the sesame seeds – how to stick them properly without them falling out when they are baked. And the butter. Everything is much better with some butter, right? Here is my recipe for these buttery, fluffy bus:

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-2Simple Sesame Butter Buns

Ingredients: 

 • 3 – 1/2 cups  flour
 • 1 – 1/3 cups warm water (more or less, it depends)
 • 1 packet dry yeast
 • 1 teaspoon salt
 • 1 teaspoon honey
 • 3 tablespoons evoo
 • 120 grams butter
 • 100 grams sesame seeds

Prep: 

First make the dough. Sift the flour in a large bowl. Add the salt. Add the honey in the warm water with the dry yeast. Let it sit for 10 minutes. When the yeast is bubbling, add the mixture to the flour. Mix all together first with a wooden spoon and then kneed the dough with your hands. If the dough is dry, add more warm water if it’s wet, add more flour. But remember, always start with less liquid. Kneed the dough until is elastic, for about 15-20 minutes (or use electric stand mixer). When the dough is smooth and elastic, add the evoo, kneed one last time and let it rise for 1 hours.

When the dough has risen, divide it into 4 equal balls. In one bowl pour 100 ml water and in another bowl add the sesame seeds. Each ball of dough place first in the water and then in the sesame seeds (press well so the seeds can stick to the dough). Place them on a baking tray greased with some butter. On each bun, add 1 teaspoon of butter, cover with kitchen towel and let it rise for 30 minutes.%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-1Bake in a preheated oven at 200C until they are golden brown, in about 20-25 minutes (it depends on the oven and size of the buns).%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d1%81%d1%83%d1%81%d0%b0%d0%bc-simple-sesame-butter-buns-4These buns were perfect with my mushroom burger: mushroom-burger-with-sesame-butter-buns

Five Cheese Garlic Pizza | Пица со лук и пет сирења [♫Dean Martin – Mambo Italiano]

♫Dean Martin – Mambo Italiano♫

(en is below)

Five Cheese Garlic Pizza - Пица со лук и пет сирења (3)Пица, дечки! Пица! Скоро и да нема друга храна која ми предивизикува толку големо задоволство и чувство на среќа која ја јадам. Секогаш сакам да пробувам различни комбинации на состојки во пица, па така не беше исклучок ниту овој пат кога решив да ставам пет видови сирење во мојата пица. О, боже! Ова беше нешто незаборавно! Бидејќи, вообичаено, не ги јадам краевите од пицата, овој пат решив да ги наполнам со лукче и беа УФ! Превкусни, навистина. Ако сте љубители на сирења, кашкавали и многу лук, ова е пицата која треба да ја направите. Никој нема да ви ги брои калориите, туку само вкусните залаци и мљцкања 🙂 Направете ја и кажете ми како ви испаднала (Фејсбук | Инстаграм)Five Cheese Garlic Pizza - Пица со лук и пет сирења (4)

Состојки:

 • тесто за пица
 • сирења и кашкавали (рикота, рокфорт, ементалер, моцарела, пармезан)
 • доматен сос (најубаво домашен)
 • 2 лажици толчен лук
 • 1/2 главица кромид
 • 50 грама кулен
 • сусам
 • маслинки
 • босилек

Подготовка: Прво направете го тестото за пица. Со раце, на набрашнета површина развлечете го тестото и направете граница од страните. Ставете го лукчето од страните на пицата и завиткајте го за да добиете крајчиња. Намачкајте ја пицата со доматен сос и редете ги сирењата и кашкавалите. Јас ставив прво ементалер, моцарела, рокфорт, па на крај рикота и пармезан. Ставете неколку парчиња кулен и кромид (по желба), наредете неколку маслинки и попрскајте со сусам по краевите. Five Cheese Garlic Pizza - Пица со лук и пет сирења (0)Ставете да се пече пицата на 250 Целзиусови степени околу 8-10 минути, односно додека да биде крцкава од краевите и запечена од горе. Уште додека е топла ставете неколку ливчња босилек, попрскајте со маслиново масло, исечете ја и сервирајте.Five Cheese Garlic Pizza - Пица со лук и пет сирења (1)

Guys! Just look at this pizza 🙂 Not to brag, but this pizza was my ultimate favorite thing I’ve ever baked in my rusty oven. Pizza is my comfort food and that’s a statement for a lifetime. If I can, I would eat pizza every. day. of.the. week. And be happy (and obsess!). If you are anything like me and you live in a world of lot of different cheeses and garlic, you will LOVE this pizza! Trust me. Crust filled with garlic paste, 5 not four, FIVE different cheeses, hot and crispy pepperoni on top and fresh basil. This pizza was such a joy eating it, I can not explain enough. You have to make it and let me know how did it turned out. (Instagram | Facebook).Five Cheese Garlic Pizza - Пица со лук и пет сирења (2)

Ingredients: 

 • 1 pizza dough
 • 1/4 cup of pizza sauce (homemade is’t the best)
 • 5 cheeses (emmentaler, roquefort, mozzarella, parmigiano, ricotta)
 • 50 grams of hot pepperoni
 • 2 teaspoons of garlic paste
 • sesame seeds
 • 1/2 onion
 • few olives
 • fresh basil

Prep: First, make the pizza dough. Using your hands, stretch the dough, making borders. Fill those borders with garlic paste and cover them with some dough, so you’ll get filled pizza crust. Spread some tomato sauce and start adding the cheeses. First, I added some emmentaler, then mozzarella, roquefort and ricotta and parmigiano at the end. Add some pepperoni, few slices of onion, sprinkle with some sesame seeds  on the crust and add few olives. Five Cheese Garlic Pizza - Пица со лук и пет сирења (0)Bake the pizza in a preheated oven at 250C, for 8-10 minutes or until the crust is golden and the pizza is bubbly. When it’s still hot, add some fresh basil leaves, drizzle with evoo, cut and serve.Five Cheese Garlic Pizza - Пица со лук и пет сирења (4)

Macedonian Dinner Rolls (Kifli) | Домашни кифлички [♫Verica Ristevska – Ti si pesna shto kje trae]

♫Verica Ristevska – Ti si pesna shto kje trae♫

Печев кифли дечки! 🙂 Толку многу сум среќна кога ќе се решам да правам нешто од тесто. Пити, банички, кифлички… Кифлите се моја слабост. Секој македонец пораснат е со кифлици. Празни, полнети, големи или мали, кифлиците во Македонија се прават без да има некоја посебна прилика. Кога бев помала, мајка ми правеше кифлички (речиси) секоја недела за вечера. Оние кои ќе и’ останеа ги замрзнуваше и по неколку внимателно ми пакуваше за појадок за следниот ден во школо. Вистинска жена, домаќинка 🙂
Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (3)

Јаглехидратите се моја слабост. Ако можам да бирам, секој ден би јадела лепче, кифлици, пити, банички, сирењаци… Ох, ох ох! Иако не често, но понекогаш си печам за своја душа. Па така, овие кифлици беа на денешната листа за готвење. Толку се меки и вкусни, што совршено одговараа со кафето за појадок. Поленти се со урда, кашкавал, а има некои и празни. Ако сакате рецепт за нив, еве го подолу:

Домашни кифлички

Состојки:

 • 800 грама + уште по потреба брашно
 • 2 лажици сол
 • 1 пакетче сув квасец (или 1 коцка свеж квасец)
 • 2 лажици мед
 • 150 мл јогурт
 • 150 мл павлака
 • 150 мл млеко
 • 150 мл масло
 • 1 јајце, малку изматено
 • урда, кашкавал или што било, по ваша желба, за полнење

Подготовка: Во длабок сад просејте ги брашното и солта. Во тенџерче, ставете ги млекото, јогуртот, павлаката и медот да се загреат малку. Кога ќе се загреат, тргнете ги од рингла и ставете го квасецот. Оставете малку да се активира. Смесата претурете ја во длабокиот сад со брашното, додадете ги јајцето и маслото и почнете да мешате со дрвена лажица. Потоа, почнете да месите со рака додека да добиете меко и нелепливо тесто. По потреба, додавајте брашно. Тестото покријте го со кујнска крпа и оставете да нарасна 45 минути, односно дупло.

Од готовото тесто исечете 4 еднакви топки. Секоја топка тесто, развлечете ја на набрашнета работна површина, во облик на круг. Пресечете го кругот на тријаголници и секој тријаголник филувајте го. Виткајте ги кифличките од подебелата страна кон врвот. Готовите кифлички редете ги на тавче обложено со хартија за печење. Намачкајте ги со разматено јајце и попрскајте го со семки (сончоглед, афион, сусам, тиква…). Покријте ги со крпа и оставете да нараснат 15-20 минути, односно додека да се загрее рерната на 200 Целсиусови степени. Печете ги во рерна 25-30 минути додека да добијат златна боја.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (6)

Печените кифли, веднаш штом излезат од рерна, попрскајте ги со вода и покријте ги со крпа. Оставете да се оладат, па потоа послуѓете ги со маслинки, сиренце, ајвар и нормално, шолја турско кафе, ако ги послужувате за појадок. Наздравје! 🙂Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (5)

Kifli in the house, guys! I am so happy when I bake something, from scratch, of course! Kifli, or dinner rolls are my ultimate comfort food. Something that every Macedonian grew up with. My mom use to make dinner rolls (almost) every Sunday for dinner and with the leftover rolls, she packed me lunch for the next day in school. And with the additional leftover rolls, she freezed  them. She is such a domakinka, until this very day. Carbs are my weakness, really. I would like even to be on a carb diet, but my hips and my stomach, would not agree on that! However, sometimes I indulge myself and bake (and eat!!!) whatever I feel like making. Dinner rolls were on the list today, so I decided to bake some. They are filled with ricotta, cheese and some are empty. They made a perfect breakfast with my morning Turkish coffee. Easy to make and Oh So Very Yummy! If you are in the mood of baking and trying different type of cuisine, make these soft dinner rolls aka kiflici.

Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (4)

Macedonian Dinner Rolls (Kifli)

Ingredients:

 • 800 grams + more flour
 • 2 tablespoons salt
 • 1 packet of dry yeast
 • 2 tablespoons of honey (or sugar)
 • 1 egg, lightly beaten
 • 150 ml natural yoghurt
 • 150 ml sour cream
 • 150 ml milk
 • 150 ml vegetable oil
 • ricotta, cheese for the filling

Prep: In a large bowl, sift the flour and salt. In a small pot, heat the milk, yoghurt, sour cream and honey together. When heated, turn off the heat and put the yeast. Mix and let it rise a little. Pour this mixture in the flour. Add the beaten egg and oil and first mix the a wooden spoon. After, kneed the dough until is smooth and does not stick. Add flour if needed. When the dough is smooth, cover it with a towel and let it rise for 45 minutes or until double in size.

When the dough is ready, divide the dough into 4 equal balls. Roll out each dough into a floured surface. Roll into a circle shape. Cut into triangles. Fill each triangle with filling and start rolling, starting from the wither side. Each dinner roll lay it out on to a pan, covered with a baking paper. Brush with an egg, that is slightly beaten with water and sprinkle some seeds (pumpkin, sunflower, poppy seeds…) on top. Cover with a towel and let it rise for 1520 minutes, until the oven is preheating to 200C.

Bake the rolls for 25-30 minutes or until they are golden brown. When the are baked, sprinkle them with water and cover them with towel. Let them cool a little bit.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (7)

Serve them with white cheese, olives, ajvar and of course, a cup of coffee if you decide to enjoy them in the morning.Macedonian Dinner Rolls (Kifli) - Домашни кифлички (1)

Turkish pide (Turkish pizza) | Турско пиде – [♫Sting & Cheb Mami – Desert Rose]

♫Sting & Cheb Mami – Desert Rose♫

(en is below)

Турската кујна има нависина посебно место во моето срце. Сите тие турски јадења се толку блиску до моето срце. Балкавата е ненадминлива, но и ова пиде кое го направив пред неколку денови беше превкусно! Генерално, јас сакам се што вклучува тесто и месо заедно 🙂 Пидево беше на мојата листа на јадења долго време. Но, кога го направив и кога го пробав… Е, тоа беше нешто прекрасно! Говедско мелено мевце со многу зачини, меко тесто и во мојот случај лут сос од горе… Ова пиде беше превкусно дечки!

Турско пиде - Turkish pide (5)

Вообичаено, после ручек, (скоро) никогаш не пропуштам да се напијам една шолја турско кафе. Ако случајно пропшутам, е тогаш следува мојата омилена дремка која трае до два часа. Но, бидејќи денот брзо поминува со попладневната дремка, шолјата турско кафе после ручек ми доаѓа одлично.

Ако не сте пробале досега да направите класично туско пиде (некои пидето го поистоветуваат со туска пица, но според мене, тука сличности нема), не се двоумете и направете го уште еден. Јас направив две верзии – една класична, со мелено месо и друга со моцарела и сирење. Двете беа многу вкусни.

Турско пиде

Состојки:
За тесто: 

 • 600 грама брашно
 • 150 мл топла вода
 • 1 пакетче квасец
 • 50 мл јогурт
 • 1 јајце, изматено
 • 2 лажички шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 6 лажици маслиново масло

За фил со мелено месо:

 • 500 грама говедско мелено месо
 • 2 главици кромид, исечкани
 • 3-4 чешниња лук, исечкани
 • 2 домати, исечкани
 • сол и бибер
 • 2 лажици мелен црвен пипер
 • магдонос, ситно сечкан

За фил со кашкавал/сирење:

 • 2 топки моцарела, исечкани
 • 250 грама реднан кашкавал/ сирење
 • магдонос, ситно сечкан

Подготовка: Прво, направете го тестото. Во длабок сад ставете ги јајцето, јогуртот, маслиновото масло, шеќерот, 50 мл топла вода и пакетчето квасец. Измешајте со жица за матење. Потоа, додадете 600 грама брашно и мешајте со вилушка. Посолете. Потоа, почнете да месите со раце додека да добиете меко тесто. Тестото покријте го со кујнска крпа и оставете да стасува 30 минути.

За тоа време, направете го филот. Во тавче ставете масло и пропржете ги кромидот и лукчето. Додадете го месото. Зачинете со сол и бибер. Додадете ги сечканите домати. Оставете да се крчка додека месото да биде готово. На крај, ставете црвен пипер и пропржете уште малку.

Од тестото одвојте 8 (големи) или 16 (мали) топчиња. Секое топче со сукало развлечете го долгнавесто. Ставете 3-4 лажици од филот и затворете го пидето од краевите. Премачкајте со изматено јајце, ставете сечкан магдонос и наредете ги вака подготвените парчиња пиде на тавче обложено со хартија за печење. За пидето со моцарела, само наредете моцарела и кашкавал, ставете малку лукче (по желба), премачкајте со јајце и ставете магдонос. Турско пиде - Turkish pide (2)

Печете во рерна загреана на 220 Целзоусови степени околу 15-20 минути, односно додека тестото да биде печено. Исечете го на парчиња и сервирајте. Турско пиде - Turkish pide (9)Не заборавајте да се напиете една шолја турско кафе после овој вкусен оброк 🙂 Турско пиде - Turkish pide (8)

Turkish cuisine has a special place in my heart. All those yummy foods are so close to my heart. Baklava is on top of it all, but also is this epic pide I made few days ago. I love all foods that include dough and meat, so this pide was on my list for a long time. One day, I decided to make it. It was so tasty, I could not explain you enough. Spicy ground beef, soft dough and with hot sauce on top, this was my ultimate lunch, let me tell you that. Usually, after my lunch I have a cup of Turkish coffee. It is a kind of pick me up, because in the afternoon I like to have a nap, a long one, if I am honest with you 😀 Two hours long. But, when I drink coffee after my lunch, everything is back to normal. There is something soothing, calm and refreshing in that particular cup of coffee that I drink after my yummy lunch.

If you haven’t try this classic Turkish recipe called pide (some people call it Turkish pizza, but it is so different from regular pizza), do not hesitate and try out my recipe. I made two versions – classic with beef minced meat and one with mozzarella and cheese. Both were very tasty.

Турско пиде - Turkish pide (3)

Turkish pide (Turkish pizza)

Ingredients: 

For the dough:

 • 600 gr flour
 • 150 ml lukewarm water
 • 50 ml natural yogurt
 • 1 egg, beaten
 • 1 packet of dry yeast
 • 2 teaspoons of sugar
 • 1 teaspoon of salt
 • 6 tablespoons of evoo

For the meat filling: 

 • 2 onions, chopped
 • 3-4 garlic cloves, minced
 • 2 tomatoes, chopped
 • 500 grams beef minced
 • salt and pepper
 • 2 heaping tablespoons red paprika
 • parsley, chopped

For the cheese filling:

 • 2 mozzarella balls, sliced
 • 250 grams cheese, grated
 • salt and pepper
 • parsley, chopped

Prep: First, make the dough. In a large bowl, add the egg, oil, natural yogurt, 50 ml lukewarm water, packet of yeast, sugar and mix everything. Add the flour and at first, mix with a fork and than start mixing with your hands. Add the rest of the water and add flour if you need some. The dough should be soft. Cover it with a kitchen towel and let it proof for 30 minutes.

Make the filling. In a pan, fry the onions and garlic. Add the meat and stir. Season with salt, pepper and add the tomatoes. Let it bubble a bit until the meat is ready. At the end, add some paprika and stir everything.

Divide the dough into 8 equal balls for bigger or 16 for smaller pides. Each ball roll it with rolling pin by length. Fill it with 3-4 tablespoons in the middle of dough, cover the sides and transfer into a baking tray covered with baking paper. Brush with a beaten egg and add parsley. For the cheese filling, just add mozzarella and grated cheese on the dough and parsley on top. Турско пиде - Turkish pide (1)Brush with a beaten egg. Bake in a preheated 220C oven for about 15-20 minutes or until the dough is baked. Slice and serve.Турско пиде - Turkish pide (10) Do not forget to drink a cup of coffee 🙂 Турско пиде - Turkish pide (4)

Macedonian Style Cheese Pie | Вртена пита со сирење [♫Arhangel – Milion Dolari]

♫Arhangel – Milion Dolari♫

(en is below)

Не можам доволно да ви опишам колку многу сакам да јадам, но и да правам пити. Омилени ми се со праз и со пржена зелка. Јадење пита е традиција во Македонија, но и на Балканот, вообичаено за појадок или вечера со една чаша јогурт или шолја кисело млекце и сиренце (а, во мојот случај и кечап). Мх, мх! Мајка ми најчесто прави пита со готови кори, а понекогаш и со тесто. За мене, лично, највкусна пита е домашната. Нема поголема сатисфакција од замесување на домашно тесто, се согласувате?

Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (2)

Вртена пита со сирење

Состојки: 

За тесто:

 • 500 грама брашно
 • 250-300 мл топла вода
 • 1 пакетче сув квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 3-4 лажици масло

За фил:

 • 400 грама рикота или несолена урда
 • 2 јајца, изматени
 • малку млеко
 • 1 лажиче сол

Подготовка: Прво, направете го тестото. Во длабок сад ставете ги топлата вода, шеќерот и квасецот. Измшајте и оставете да отстои 10 минути. Просејте го брашното во длабокиот сад со квасецот, ставете сол и малку масло. Измешајте прво со лажица. Потоа, месете со рака околу 15 минути, додека тестото да биде меко, мазно и еластично. Покријте го со крпа и оставете го да нарасне околу 2 часа на топло место.

За тоа време направете го филот. Во сад ставете ги рикотата, изматените јајца, малку млеко и посолете. Филот треба да биде малку течен, не густ.

Кога тестото е нараснато, ставете го на работна површина и поделете го на 8 еднакви делови. Секое топче развлечете го со сукало на набрашнета работна површина во облик на круг. Развлечете го што е можно потенко. Филувајте со 1-2 големи лажици фил, завиткајте во ролат и така, ставете го во намрсено тркалезно тавче. Ова направете го со сите топчиња за да го исполните тавчето во круг. Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (5)

Во филот што ќе ви остане, додадете малку јогурт или млеко и прелијте ја питата. Оставете ја 10 минути односно додека да се загрее рерната. Рерната загрејте ја на 200 целзиусови степени и ставете ја питата да се пече додека да порумени, околу 30-40 минути. Печената пита попрскајте ја со малку вода и покријте ја со крпа. Сервирајте со јогурт или кисело млеко и сиренце.Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (3)

I am a HUGE pie lover. I love making pies and of course, I love eating them! My favorite are the ones filled with leeks and cabbage. Eating pie, traditional one with eggs and cheese is a tradition in Macedonia for a long long time. Usually, our grandmothers made us pie when we go and visit them. We eat them for breakfast with a glass of (homemade) yoghurt and lots of cow’s or sheep’s cheese. In my case, I eat a pie with ketchup, too 😀 My mom makes a shortcut version of pies with filo pasty, but also, she makes it from scratch. I, personally, prefer pies made from scratch. The satisfaction of making your own dough is so unique, don’t you think?

Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (4)Macedonian Style Cheese Pie

Ingredients:

For the dough:

 • 500 grams white flour
 • 250-300 ml warm water
 • 1 packet of dry yeast
 • 1 tablespoon of sugar
 • 1 teaspoon of salt
 • 3-4 tablespoon of oil

For the filling:

 • 400 grams of ricotta cheese
 • 2 eggs, beaten
 • splash of milk or yoghurt
 • 1 teaspoon of salt

Prep: First, make the dough. In a large bowl, add the warm water, sprinkle some sugar and add the yeast. Stir everything and let it sit for 10 minutes. Sift the flour and add it to the bowl. Add some salt, drizzle some oil and stir with a wooden spoon. When the flour is moist, star kneading with your hands, occasionally adding extra flour if necessary. Knead for at least 15 minutes, or until the dough is elastic, smooth and soft. Put the dough in the bowl, cover with towel and let it rise for 2 hours.

Meanwhile, make the filling by mixing the ricotta, beaten egg, milk and salt in a bowl. The filling should be runny.

When the dough is risen, divide it into 8 equal balls. With a rolling pin roll out each ball on a floured surface into circular shape. Roll it very thinly. Add few tablespoons of the filling. Roll into a cigar shape (loosely) and put it in the pan, lightly covered with oil. Continue until every ball of dough is done. In the remaining filling add some more milk and pour it over the pie. Let it sit for 10 minutes, or until the oven is preheating. Preheat the oven at 200 C and bake the pie for 30-40 minutes, or until golden brown colour. Macedonian Style Cheese Pie - Вртена пита со сирење (5)

When the pie is baked, sprinkled it with little water and cover it with towel. Cut the pie into 8 equal pieces and serve it with (greek) yoghurt and more cheese on the side.

Pizza From My Childhood | Домашна пица (со јајце) [♫Dado Topić – Bolji život]

♫Dado Topić – Bolji život♫

(en is below)

Овој блог ми е толку личен. Полн со најубави сеќавања. Најмногу со сеќавања од моето детство. Кога се навраќам назад во времето во мојата глава, има неколку сеќавања кои се длабоко врежани во мене. Едно од нив е сеќавањето за пиците од „Жито Лукс“ во ГТЦ пред повеќе од 20 години. Сигурно повеќе од вас ќе се сетат на пицеријата на втори спрат во ГТЦ. Служеа пици во лимени чинивчиња, задолжително со чаша јогурт. Пиците кои веќе ги нарачавме со моите родители, со нетрпение ги чекавме со татко ми на подвижната лента. Од десната страна, беше закачено менито со слика од мали пици и под нив описот. Седевме надвор, на балконот, ние тројца (брат ми уште не беше роден) и јадевме пици. Мислам дека на татко ми му беше пица „Скопје“ омилена или пица „Македонија“, не се сеќавам баш, но јас знам дека јадев пица со јајце.

© Vangel Bashevski - Barmi vbb.mk

Сигурно веќе знаете дека сакам јајца на сите начини, но мислам дека јајце врз пица е мој омилен додаток. Пред неколку дена, бев сама дома и решив да ја рекреирам пицата од моите сеќавања. И испадна одлична. И многу вкусна. И привлечна 🙂 На крај, направив две, нормално, јас со една не поминувам, иако јас си изедов една. Освен тоа, имав многу останати работи во фрижидерот кои секако требаше да ги искористам. Спанаќ, маслинки, лути и кисели пиперчиња. На оригиналната пица со јајце од „Жито Лукс“ не се сеќавам, но еве го рецетптот за мојата верзија:

Домашна пица со јајце

Состојки:

 • домашно тесто за пица
 • домашен сос за пица
 • фил за пица: спанаќ, сирење, јајце, маслинки, лути и кисели пиперчиња (слободно ставете фил на пицата по ваша желба: шунка, салами, кашкавал…)

Подготовка: Направете го тестото за пица. Од него одвојте мали топчиња. На тркалезно тавче ставете, расукајте го тестото, ставете доматен сос и наредете ги состојките за фил. Ставете да се пече во рерна загреана на 250 Целзиусови степени, додека краевите од пицата бидат крцкави. Домашна пица (со јајце) - Pizza from my childhood (3)

Еве ја втората пица која ја направиви со чедар кашкавал, сирење, маслинки, спанаќ и црвени чили пиперчиња:Домашна пица (со јајце) - Pizza from my childhood (6)

This blog of mine is so personal. Filled with all my beloved memories. I cherish my childhood memories so much. When I go back in time in my head, few things are stuck in my mind. One of them is my beloved memory of me and my parents, eating pizza in a bakery on the second floor, called “Zhito Luks“, located in the shopping city mall – GTC.  Now, that bakery is gone and the shopping mall is still on the same place. My love for a pizza with an egg started there. In that bakery. They served the pizzas in small tin plates and I was patiently waiting for my pizza to be baked. There was a line in motion where all pizzas where delivered when they were baked. On the right side, there was the menu – mini photos of all pizzas available and below was the description. I just love eggs and you all know that. But pizza with egg on top is probably my favorite pizza topping. Few days ago, I was home alone and I decided to recreate my favorite memory and make my own pizza with egg. And it turned out great! And tasty! And so good looking! I ended up making two, of course. I had so many leftovers like spinach, olives, pickled peppers and they were so tempting. Even though I don’t remember the original recipe from the bakery, here is my version of this epic pizza with an egg:

 

Домашна пица (со јајце) - Pizza from my childhood (1)

Pizza from my childhood

Ingredients: 

 • homemade pizza dough
 • homemade pizza sauce
 • my leftovers: fresh spinach, olives, spicy peppers, white cheese, an egg (feel free to add anything you like in your own pizza: ham, cheese, mushrooms, salami…)

Prep: Make the dough. Spread the dough in a circle pan. Spread with sauce and on top place the toppings of your choice. Crack the egg and put it in the middle of the pizza. Bake until the edges of the pizza are crispy. Домашна пица (со јајце) - Pizza from my childhood (2)

Here is my pizza number two, made with cheddar cheese, white cheese, olives, spinach and spicy red peppers:Домашна пица (со јајце) - Pizza from my childhood (4)

Домашна пица (со јајце) - Pizza from my childhood (5)